Рішення № 8266070, 18.02.2010, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
18.02.2010
Номер справи
4/23-10
Номер документу
8266070
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.02.2010 Справа № 4/23-10

Господарський суд Херсонської області у складі судді Ємленінової З.І. при секретарі Сокуренко Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом державної екологічної інспекції в Херсонській області м. Херсон

до комунального підприємства “Комунгоспсервіс” м.Таврійськ Херсонської області

про стягнення 1.424.050грн.00коп.

за участю представників сторін:

від позивача - заст. головного держ. інспектора Філіна О.М.,

ст. держ. інспектор Тройнова Т.В., юрист Грек С.І.

від відповідача - директор Волянюк Г.В.

                                                  в с т а н о в и в :

          Державна екологічна інспекція в Херсонській області (позивач по справі) звернулася з позовом до комунального підприємства “Комунгоспсервіс” (відповідач) про стягнення 1.424.050грн.00коп. збитків за засмічення земельної ділянки площею 4750 кв.м. у зв'язку з порушення природоохоронного законодавства.

В засіданні суду представники позивача позовні вимоги підтримали в повному розмірі.

Відповідач позовні вимоги не визнає. Він зазначає, що засновником підприємства є Таврійська міська рада, якій належить на праві власності усе майно, яке закріплене за відповідачем на праві повного господарського відання.

На час здійснення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та замірів сміттєзвалища не було прийнято до уваги той факт, що підприємство розпочало свою роботу з червня 2005року і на цей час площа , яка була в наявності для користування сміттєзвалищем була 1,8га, а не 4750кв.м., тому відповідач не погоджується з наданим до позовної заяви розрахунком суми збитків. До того ж до моменту створення комунального підприємства сміттєзвалищем уже користувалися інші підприємства.

Відповідач також зазначає, що він не утворює відходи, а лише збирає їх у населення та здійснює перевезення, а власником відходів відповідно до ст. 9 Закону України «Про відходи»є територіальна громада міста. Іншого місця для розміщення сміттєзвалища в місті немає, тому в разі припинення вивозу сміття виникне небезпека порушення санітарно-епідеміологічного стану міста, що створить загрозу для здоров'я людей.

Посилаючись на скрутне фінансове становище, що унеможливлює сплату суми збитків, а також на те, що відповідачем розпочата рекультивація сміттєзвалища, а рішенням Таврійської міської ради від 05.02.2009року №341 надано дозвіл на оформлення документів для розміщення полігону твердих побутових відходів, відповідач просить суд врахувати ці фактори при вирішенні спору.

Справа розглядалася з перервою, яка відповідно до ст. 77 ГПК України оголошувалася в засіданні 09.02.2010року до 18.02.2010року.

Розглянувши матеріали справи? дослідивши надані до справи докази, заслухавши представників сторін, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з урахуванням наступного.

Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006року №548, державна екологічна інспекція в Херсонській області здійснює реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, відтворення та охорони природних ресурсів.

Статтею 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, позивачу, як спеціально уповноваженому органу з питань екології та природних ресурсів, надано право здійснювати контроль за використанням та охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, дотриманням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

В межах своєї компетенції визначеної законом, позивачем здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством «Комунгоспсервіс», за результатами якої складено акт №04-12/39 від 24.04.2009року.

Зазначений акт складено першим заступником головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області Філіною О,М., старшим державним інспектором Тройновою Т.В., державним інспектором Дудченко І.В. в присутності директора комунального підприємства «Комунгоспсервіс» Волянюк Г.В.

За результатами перевірки виявлено допущені відповідачем порушення вимог природоохоронного законодавства, в тому числі порушення вимог закону України «Про відходи».

Так, статтею 17 Закону України «Про відходи» встановлені обов'язки суб'єктів господарювання у сфері поводження з відходами якими, зокрема, є: ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, утилізуються та видаляються та подавати щодо них статистичну звітність (п. «г»); не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах (пункт «з»); здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації (пункт «є»).

Пунктом «а»статті 32 Закону України «Про відходи»забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Стаття 33 вищезазначеного Закону регламентує вимоги щодо зберігання та видалення відходів. За приписами частини 1 цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюється відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам. Частиною 7 ст.33 цього Закону забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст і інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Відповідно до пунктів «а», «б»ч.1 ст.42 Закону України «Про відходи» особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть, в тому числі, цивільну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого або опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків а також за самовільне розміщення чи видалення відходів.

Із наданих до матеріалів справи акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 24.04.2009року №04-12/39, який підписано представниками позивача та директором відповідача, а також акту обстеження засміченої земельної ділянки від 24.04.2009року, який є додатком до основного акту №04-12/39, встановлено факт порушення відповідачем вимог пунктів г, д, є, з статті 17 , пункту 4 ст. 33 Закону України «Про відходи», постанов Кабінету Міністрів України від 03.08.1998року №1360 та від 03.08.1998року №1216 .

Вищезазначеними актами від 24.04.2009року встановлено, що рішенням Таврійської міської ради 5 скликання від 05.02.2009року №341 комунальному підприємству «Комунгоспсервіс» надано дозвіл на збір матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки для складання державного акту на право постійного користування земельною ділянкою для розміщення та обслуговування полігону твердих побутових відходів на землях промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення в Південній частині міста (за м'ясокомбінатом) за функцією використання – землі промисловості. Однак станом на день перевірки позивачем не отримано державного акту на право постійного користування земельною ділянкою для розміщення та обслуговування полігону твердих побутових відходів. Не надано таких доказів і в засідання суду.

Відповідно до пункту 2.1 Статуту комунального підприємства «Комунгоспсервіс», підприємство здійснює санітарне очищення міста, а саме: прибирання і вивезення побутового і вуличного сміття, відкачування та транспортування рідких побутових відходів, приймання та обробку сміття на звалищах, утримання звалищ.

Однак, зазначені статутні функції відповідач виконує з порушенням вимог Закону України «Про відходи», оскільки актами перевірки від 24.04.2009року встановлено факти засмічення відповідачем земельної ділянки побутовими відходами. За результатами вимірювання площа засміченої ділянки несанкціонованого сміттєзвалища становить 4.750кв.м.. Земельна ділянка розташована на відстані 300 метрів від селітебної зони.

Згідно довідки самого ж відповідача від 24.02.2009року №14 ним на несанкціоноване сміттєзвалище було вивезено 38.770, 34 куб.м. побутових відходів, що становить 11631, 1 тону, в тому числі: в 2006році –6467,08тон, в 2007 році –4280,3 тони, в 2008 році –7348,85тон.

Дозвіл і ліміти на утворення та розміщення відходів у відповідача відсутні, інвентаризація відходів не проведена, облік відходів не ведеться, відсутні реєстрові картки об'єктів утворення та об'єктів оброблення і утилізації відходів, паспорти місць видалення відходів не розроблені.

Відповідно до розрахунку розміру збитків, внаслідок засмічення земель, який здійснено згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997року №171 та зареєстрованої і в Міністерстві юстиції України 05.05.1998року за №285/2725 (зі змінами внесеними наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007року), в результаті засмічення земельної ділянки відповідачем спричинено збитки в сумі 1.424.050грн.00коп.

30.06.2009 року позивач надіслав відповідачу претензію з метою добровільного відшкодування шкоди, яка залишена без задоволення.

Відповідно до статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Аналогічна відповідальність встановлена і спеціальним законодавством, а саме - статтею 43 Закону України «Про відходи», ст.56 Закону України «Про охорону земель».

Згідно з пунктом 1.6 роз'яснення Президії Вищого арбітражного Суду України від 27.06.2001року №02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища», зі змінами внесеними рекомендаціями Президії Вищого господарського суду України від 25.03.2009року №04-06/44, при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарським судам слід виходити з презумпції вини правопорушника (ст.1166 ЦК України), тобто відсутність своєї вини повинен доводити сам відповідач.

Відповідачем не спростовано фактів зазначених в протоколі порушення вимог природоохоронного законодавства від 24.04.2009року та розрахунку суми збитків. Його посилання на те, що створення полігонів для захоронення побутових відходів відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування не є належним доказом відсутності його вини, оскільки органами місцевого самоврядування і було створено комунальне підприємство відповідно до пункту 2.1 Статуту якого органи місцевого самоврядування саме йому делегували здійснення санітарного очищення міста, а саме: прибирання і вивезення побутового та вуличного сміття; утримання звалищ; приймання та обробка сміття на звалищах.

Не підтверджено належними доказами в розумінні статті 34 ГПК України посилання відповідача на те, що зазначена в позовній заяві площа не відповідає реальній площі засмічення, яка використана відповідачем у зв'язку з розміщенням сміття на сміттєзвалищі, оскільки актом обстеження засміченої ділянки від 24.04.2009року, який складено представниками позивача за участю директора відповідача та планом-схемою земельної ділянки підтверджується площа засміченої побутовими відходами ділянки в розмірі 4750кв.м. Цей акт підписано керівником відповідача без будь-яких застережень та не спростовано в засіданні суду.

Щодо посилання відповідача на скрутний фінансовий стан комунального підприємства, то ці факти не підтверджені відповідними доказами. До того ж тяжке фінансове становище може бути однією з підстав надання відстрочки або розстрочки виконання рішення за заявою відповідача і після його прийняття на підставі ст. 121 ГПК України.

З урахуванням вищезазначеного, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному розмірі.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на відповідача з вини якого виник спір.

В засіданні за згодою представників сторін оголошувалася вступна та резолютивна частина рішення.

На підставі ст. 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” , ст. 43 Закону України «Про відходи», керуючись ст.ст. 44, 49, 77, 82-85 ГПК України суд,

                               В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з комунального підприємства “Комунгоспсервіс” м.Таврійськ Херсонської області вул.40 років Перемоги № 5 р/р 26000100380 в Одеській філії АБ “Експрес-Банк” МФО 328801 код 33582440 :

а) на користь Державної екологічної інспекції в Херсонській області м.Херсон провулок Козацький № 10 та перерахувати до Фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р 31516921700014 Таврійської міської ради Херсонської області МФО 852010 у ВДК м.Нова Каховка Херсонської області код КБКД 24062100 код ЄДРПОУ 24103977 - 1.424.050грн.00коп. збитків;                              

б) в доход державного бюджету – одержувач управління Державного казначейства у м.Херсоні р/р № 31119095700002 в Головному управлінні Державного Казначейства по Херсонській області МФО 852010 код 24104230, код призначення платежу 22090200 символ звітності банку 095 –14.240грн.50коп. витрат по сплаті державного мита.

Наказ надіслати ДПІ у м.Нова Каховка;           

в) в доход державного бюджету на рахунок р/р 31212259700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м.Херсона, призначення платежу код 22090200 символ звітності банку 259 –236грн.00коп. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя З.І. Ємленінова

                                                                                Рішення оформлено відповідно до

                                                                      ст. 84 ГПК України і підписано 26.02.2010року.