Рішення № 82660329, 20.06.2019, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
20.06.2019
Номер справи
405/8928/18
Номер документу
82660329
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 405/8928/18

Номер провадження 2/404/313/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2019 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі: головуючого судді - Бершадської О.В.

за участі секретаря - Вітохіної Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за позовом Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї, допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одинокій матері,-

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради звернулось в Ленінський районний суд м. Кіровограда з позовом, яким просили стягнути із відповідача на його користь суму надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї за період з 01.12.2017 року по 30.12.2018 року в розмірі 41 158,24 грн.; при народженні дитини за період з 01.12.2017 року по 30.12.2018 року в розмірі 14 850 грн.; на дітей як одинокій матері за період з 01.12.2017 року по 31.12.2018 року в розмірі 4 280,72 грн., а також понесені судові витрати.

Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Кіровограда від 23 січня 2019 року вказані матеріали позовної заяви передано на розгляд до Кіровського районного суду м. Кіровограда в порядку статті 31 ЦПК України. Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.02.2019 року визначено суддю Бершадську О.В. для розгляду справи про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї, допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одинокій матері. Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 18 лютого 2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання представник позивача надав заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримав та не заперечував щодо ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 до суду не з`явилась, про день та час розгляду справи повідомлялась, правом подачі відзиву на позов не скористалась.

За таких обставин, згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось. Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до ст. 280 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд позов задовольняє, із наступних підстав. Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Частиною 3 ст. 12 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом ( ст. 81 ЦПК України).

Частиною 3 статті 41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах.

Кіровоградська міська рада рішенням від 10.06.2016 року № 325 «Про обсяги і межі повноважень, які визначаються Кіровоградською міською радою Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам сьомого скликання та їх виконавчим органам», враховуючи інтереси територіальних громад районів у місті, затвердила обсяги і межі повноважень Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам та їх виконавчим органам.

Розділом VI обсягів меж і повноважень управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради делеговано повноваження в сфері соціального захисту населення, зокрема вирішення питань виплати державних допомог сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, надання тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів,допомоги будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, допомоги особам, які не мають права на пенсію, компенсаційних виплат по догляду за інвалідами та виплат передбачених законодавством (п. 3 Рішення).

У зв`язку з перейменуванням відповідно до постанови Верховної Ради України «Про приведення назви міста Кіровоград Кіровоградської області у відповідність із вимогами України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 14.07.2016 року № 1468-VIII міста Кіровограда на місто Кропивницький та перейменуванням відповідно до розпорядження Кіровоградського міського голови від 19.02.2016 року № 24 «Про перейменування вулиць, провулків та інших об`єктів топоніміки міста» Ленінського району на Подільський рішенням Ленінської районної у місті Кіровограді ради від 25.03.2017 року № 85 Ленінська районна у місті Кіровограді рада перейменована на Подільську районну у місті Кропивницькому раду.

Рішенням Подільської районної у місті Кіровограді ради від 23.06.2017 року № 92 "Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради" управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради перейменоване на управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 року № 1768-ІІІ (надалі-Закон № 1768) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

Відповідно до ст. ст. 3, 4, 5, 6 Закону № 1768 право на державну соціальну допомогу (далі-соціальна допомога) мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (надалі - Порядок № 250), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII (надалі-Закон № 2811) встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з зокрема допомога при народженні дитини, допомога на дітей одиноким матерям.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 2811 допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Статтею 11 Закону №2811 визначено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встаноновленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним. У разі народження (встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону № 2811 допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно п. 10 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751(надалі -Порядок № 1751), допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

У відповідності до ч. 1 ст. 18-1 Закону № 2811 право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 18-2 Закону № 2811 допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Частиною 1 ст. 18-3 Закону № 2811 встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Призначення вказаних видів соціальної допомоги проводиться на підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 року № 441, що заповнюються особисто заявником (уповноваженим представником сім`ї). В тексті заяви передбачено попередження про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, а також про обов`язок заявника, у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, повідомити органи соціального захисту населення.

Судом встановлено, що 02.06.2010 року до Управління звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 18-19) До заяви, зокрема, була подана довідка про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №133 від 02.06.2010 року, видана квартальним комітетом № 22 про те, що ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та окрім неї у даному будинку проживають: ОСОБА_2 , власник, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , донька, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , син, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 19-зворотня сторона).

З довідки Центрального відділу реєстрації актів цивільного стану м. Кіровограда від 26.12.2005 року № 06.1/3-05/381 на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вбачається, що відомості про батька записані за заявою матері згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України.

З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України для призначення допомоги на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вбачається, що відомості про батька записані за вказівкою матері згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України (а.с. 36).

Відповідно до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.10.2006 року за № 1098/12972) та на підставі наданої відповідачем заяви в Управлінні були оформлені особові справи: № 614083 (за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї) та № 411074 (за призначенням допомоги на дітей одинокій матері).

Рішеннями управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради від 08.06.2010 року ОСОБА_1 були призначені: - державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім`ї на період: з 01.06.2010 року по 30.11.2010 року в розмірі 556,08 грн. щомісячно; - допомога на 2 (двох) дітей як одинокій матері на періоди: з 01.06.2010 року по 30.06.2010 року в розмірі 460,20 грн. щомісячно; з 01.07.2010 року по 30.09.2010 року в розмірі 462,60 грн. щомісячно; з 01.10.2010 року по 30.11.2010 року в розмірі 472,20 грн. щомісячно; з 01.12.2010 року по 26.11.2011 року в розмірі 479,40 грн. щомісячно; з 27.11.2011 року по 22.05.2016 року в розмірі 526,80 грн. щомісячно; з 23.05.2016 року по 30.11.2023 року в розмірі 574,20 грн. щомісячно; з 01.12.2023 року по 31.05.2028 року в розмірі 287,10 грн. щомісячно; - допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на періоди: з 01.06.2010 року по 30.06.2010 року в розмірі 269,14 грн. щомісячно; з 01.07.2010 року по 30.09.2010 року в розмірі 270,74 грн. щомісячно; з 01.10.2010 року по 30.11.2010 року в розмірі 277,14 грн. щомісячно (а.с. 20-21).

ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідач народила сина ОСОБА_5 , що підтверджується Свідоцтвом про народження (серія НОМЕР_1 ), виданим Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції 04.09.2013 року та складено актовий запис № 1598.

З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну

реєстрацію народження згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України для призначення допомоги на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , вбачається, що відомості про батька записані за вказівкою матері згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України (а.с. 36-зворотня сторона).

23.09.2013 року ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги при народженні дитини (зареєстрована за вх. № 1/859) (а.с. 22-23).

До заяви, зокрема, була подана довідка про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 109 від 27.08.2013 року, видана квартальним комітетом № 22 про те, що ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та крім неї у даному будинку проживають: ОСОБА_2 , власник, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , донька, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , син, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , син, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 23-зворотня сторона).

Відповідно до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345 та на підставі наданої відповідачем заяви в Управлінні додатково була оформлена особова справа № 411076 (за призначенням допомоги при народженні дитини).

Рішеннями управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради від 24.09.2013 року ОСОБА_1 були призначені: - державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї на періоди: з 01.09.2013 року по 30.11.2013 року в розмірі 3 070,45 грн. щомісячно; з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року в розмірі 3 301,85 грн. щомісячно; з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року в розмірі 3 441,85 грн. щомісячно; - допомога на 3 (трьох) дітей як одинокій матері на періоди: з 01.09.2013 року по 30.11.2013 року в розмірі 946,20 грн. щомісячно; з 01.12.2013 року по 28.02.2014 року в розмірі 1 005,00 грн. щомісячно; з 01.03.2014 року по 22.05.2016 року в розмірі 1 005,00 грн. щомісячно; з 23.05.2016 року по 12.08.2019 року в розмірі 1 081,20 грн., щомісячно; з 13.08.2019 року по 30.11.2023 року в розмірі 1 157,40 грн. щомісячно; з 01.12.2023 року по 31.05.2028 року в розмірі 771,60 грн. щомісячно; з 01.06.2028 року по 31.08.2031 року в розмірі 385,80 грн. щомісячно; - допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на періоди: з 01.09.2013 року по 30.11.2013 року в розмірі 531,68 грн. щомісячно; з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року в розмірі 570,88 грн. щомісячно;

- допомога при народженні дитини на періоди: з 01.08.2013 року по 31.08.2013 року в розмірі 9 720,00 грн.; з 01.09.2013 року по 31.08.2019 року в розмірі 1 485,00 грн. щомісячно (а.с. 24-26).

23.10.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям (зареєстрована за вх. № 3/220) (а.с. 27-28).

До заяви, зокрема, були подані довідки про реєстрацію місця проживання особи від 22.03.2017 року № 2099/01/1, № 2101/01/1, № 2103/01/1, № 2105/01/1, видані відділом реєстрації місця проживання особи Кіровоградської міської ради про те, що місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 . З акту № 602/09-21 від 07.11.2017 року обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_1 , складеного державним соціальним інспектором Управління Никончук Т.П. вбачається, що вона та члени її сім`ї: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 мешкають за адресою: АДРЕСА_3 без реєстрації (а.с. 31).

Рішеннями управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради від 18.11.2017 року ОСОБА_1 були призначені: - державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї на період: з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року в розмірі 3 976,47 грн. щомісячно; - допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період: з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року в розмірі 532,12 грн. щомісячно (а.с. 32-33).

Згідно з п. 19 Порядку № 250 у разі затвердження нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму розмір соціальної допомоги перераховується без звернення уповноваженого представника сім`ї. Органи соціального захисту населення провадять перерахунок раніше призначеної соціальної допомоги з місяця встановлення нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

У зв`язку з затвердження нового розміру прожиткового мінімуму з 01.12.2017 року відповідно до рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 23.11.2017 року розмір державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї встановлено на період з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року в розмірі 4 274,11 грн. щомісячно.

Згідно з п. 57 Порядку № 1751 у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір допомоги на дітей одиноким матерям перераховуються без звернення осіб, яким вони призначені, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум.

У зв`язку із затвердження нового розміру прожиткового мінімуму з 01.07.2018 року розпорядженням начальника Управління від 23.11.2017 року на перерахунок державної соціальної допомоги розмір державної соціальної допомоги одиноким матерям встановлено на період з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року в розмірі 698,12 грн. щомісячно.

20.04.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям (зареєстрована за вх. № 3/645) (а.с. 34-35).

З акту № 447/09-21 від 26.04.2018 року обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_1 , складеного державним соціальним інспектором Управління Никончук Т.П. вбачається, що вона та члени її сім`ї: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 мешкають за адресою: АДРЕСА_3 без реєстрації, а місце проживання їх зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 37).

Рішеннями управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради від 04.05.2018 року ОСОБА_1 були призначені: - державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї на період: з 01.04.2018 року по 30.09.2018 року в розмірі 3 859,45 грн. щомісячно; - допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період: з 01.04.2018 року по 30.09.2018 року в розмірі 164,04 грн. щомісячно (а.с. 38-39). У зв`язку з затвердження нового розміру прожиткового мінімуму з 01.07.2018 року розпорядженням начальника Управління від 21.06.2018 року на перерахунок державної соціальної допомоги розмір державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї встановлено на період з 01.07.2018 року по 30.09.2018 року в розмірі 4 161,15 грн. щомісячно.

У зв`язку з затвердження нового розміру прожиткового мінімуму з 01.07.2018 року розпорядженням начальника Управління від 21.06.2018 року на перерахунок державної соціальної допомоги розмір державної соціальної допомоги одиноким матерям встановлено на період з 01.07.2018 року по 30.09.2018 року в розмірі 332,04 грн. щомісячно.

13.09.2018 року з Управління з питань захисту прав дітей Міської ради міста Кропивницького надійшла інформація про те, що на підставі рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 29.11.2017 року № 565 «Про негайне відібрання дітей» від матері ОСОБА_1 відібрані малолітні діти ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ( вх.№ 3343 від 13.09.2018 року) (а.с. 41).

На підставі направлень до закладу охорони здоров`я служби у справах дітей виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 27.11.2017 року № 2961, № 2962, №2963 діти ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 направлені до Кіровоградської дитячої міської лікарні. Причини направлення: діти проживали без матері, яка зловживає спиртними напитками, в квартирі відсутні умови для проживання розвитку дитини (а.с. 42-43).

У подальшому на підставі направлень служби у справах дітей виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 04.12.2017 року № 3045, № 3046, № 3047 діти ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 направлені до комунального закладу «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей» Кіровоградської обласної ради на тимчасове влаштування (а.с. 43-зворотня сторона- 44, 44-зворотня сторона).

На підставі рішення виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 28.08.2018 року № 416 «Про влаштування дітей в сім`ю патронатного вихователя» діти ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 влаштовані в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_6 (а.с. 45).

Про зазначені факти ОСОБА_1 у листопаді 2017 року Управління не повідомила.

Таким чином, в період з 01.12.2017 року по 30.09.2018 року відповідач безпідставно отримувала державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї, допомогу при народженні дитини та допомогу на дітей одинокій матері.

Розпорядженням начальника Управління від 18.09.2018 року вирішено з 01.12.2017 року припинити виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одинокій матері (а.с. 46).

Відповідно до абз. 3 п. 25 Порядку № 250 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, зокрема, у разі переїзду сім`ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни.

Рішенням управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради від 17.09.2018 року внесені зміни до рішення від 18.11.2017 року, відповідно до якого державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї призначена на період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 3 976,47 грн. Виплата допомоги припинена з 01.12.2017 року у разі змін у складі сім`ї (а.с. 46).

Пунктом 28 Порядку № 250 передбачено, що, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку. Переплата державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї за період з 01.12.2017 року по 30.09.2018 року склала 41 158 грн. 24 коп.

Відповідно до п. 46 Порядку № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Положеннями абз. 1, 2 п. 49 Порядку № 1751 встановлено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Дана норма кореспондується з нормами, викладеними в ч. 1, 2 ст. 22 Закону № 2811. Відповідно до ч. 9 ст. 11 Закону № 2811-XII виплата допомоги при народженні дитини припиняється, зокрема, у разі відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав.

Дана норма кореспондується з нормами, викладеними в абз. 23 п. 13 Порядку № 1751.

Згідно з абз. 31 п. 13 Порядку № 1751 виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Рішенням управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради від 18.09.2018 року внесені зміни до рішення від 24.09.2013 року, відповідно до якого допомога при народженні дитини призначена на період з 01.09.2013 року по 30.11.2017 року у розмірі 1 485,00 грн. З оплати знято з 01.12.2017 року.

Переплата допомоги при народженні дитини за період з 01.12.2017 року по 30.09.2018 року склала 14 850 грн. 00 коп.

Відповідно до ч. 2 ст. 18-4 Закону № 2811-XII виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється, зокрема, у разі відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав. Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Дана норма кореспондується з нормами, викладеними в абз. 13 п. 36 Порядку № 1751.

Рішенням управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради від 17.09.2018 року внесені зміни до рішення від 18.11.2017 року, відповідно до якого допомога на дітей одинокій матері призначена на період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 532,12 грн. З оплати знято з 01.12.2017 року.

Переплата за період з 01.12.2017 року по 30.09.2018 року склала 4 280 грн. 72 коп.

За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров"я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України). Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача. Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене уст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів. Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Відповідно до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 1 762,00 грн. - судового збору.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 263- 265, 268 , 280-282 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї, допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одинокій матері- задовольнити повністю.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради суму надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї за період з 01.12.2017 року по 30.12.2018 року в розмірі 41 158,24 грн.; при народженні дитини за період з 01.12.2017 року по 30.12.2018 року в розмірі 14 850 ,00 грн.; на дітей як одинокій матері за період з 01.12.2017 року по 31.12.2018 року в розмірі 4 280,72 грн., а також 1 762,00 грн. -сплаченого судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про учасників справи:

позивач: Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради, місцезнаходження: вул. Архітектора Паученка, 53/39, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 03197629;

відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Повне судове рішення складено 25.06.2019 року

Суддя Кіровського О. В. Бершадська

районного суду

м.Кіровограда