Рішення № 8265801, 10.03.2010, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
10.03.2010
Номер справи
66/19-10
Номер документу
8265801
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" березня 2010 р. Справа № 66/19-10

вх. № 1228/4-66

Суддя господарського суду

при секретарі судовогозасідання

за участю представників сторін:

прокурора - Арсені О.В. позивача - Крижановський М.В. відповідача - Новак Є.В.

розглянувши справу за позовом Харківський міжрайонний природоохоронний прокурор м. Харків в особі Державна екологічна інспекція в Х\о, м. Харків

до КП "Комунальник-1", м. Первомайський

про стягнення 11550,02 грн.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Держави в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області 11550,02 грн. збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про відходи. Позов обґрунтовано статтями 17, 33, 42, 43 ЗУ "Про відходи", ст.ст. 47, 55, 68, 69 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 96, 211 Земельного кодексу України. Судові витрати позивач просить суд покласти на відповідача.

До початку судового засідання сторони звернулись до суду з заявою про фіксацію судового процесу за допомогою ведення протоколу судового засідання в паперовій формі. Вказана заява сторін розглянута та задоволена судом як така, що відповідає нормам чинного законодавства.

В судовому засіданні 10.03.2010 року прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

В судовому засіданні 10.03.2010 року представник відповідача позовні вимоги визнав, проти позову не заперечує, але посилаючись на скрутне фінансове становище просить суд надати розстрочку сплати боргу.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне:

З метою належної організації збору відходів та санітарного очищення міста Первомайський, керуючись ст. 5 Закону України "Про відходи" та згідно ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", Первомайською міською радою було створено Комунальне підприємство "Комунальник" та Комунальне підприємство "Комунальник-1".

Згідно акту №00050 здійснення державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26,27 січня 2009 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області (далі–позивач) за участю посадових осіб Комунального підприємства "Комунальник" в ході проведення перевірки на території Первомайської міської ради були виявлені факти розміщення звалищ твердих побутових відходів по вул. Леніна, м. Первомайський, загальною площею 41,08 м.кв..

За результатами даної перевірки (обстеження), яка проводилась у присутності майстра по благоустрою та озелененню Комунального підприємства "Комунальник" складено акт обстеження № 00050 від "26,27" січня 2009 року, в якому зазначалось, що в результаті перевірки (обстеження) встановлено наступне.

Засмічення земельних ділянок сухим гіллям по вул. Леніна, м. Первомайський, загальною площею 41,08 метрів квадратних, заміри здійснювались рулеткою ДСТУ 7502-98 (з ПКВ - 2 ОБУМ) 30.6.№070446, свідоцтво про повірку №5278 від 17.10.08 р. (чинне до 17.10.2009 року). Об'єм відходів зазначених смітників до 5 метрів кубічних.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області директору Комунального підприємства "Комунальник" 03.02.2010 р. було надано припис №06-18/11 щодо усунення порушень вимог Закону України "Про відходи", а саме забезпечення ліквідації несанкціонованих смітників по вул. Леніна, м.Первомайський.

Крім того, відповідно до наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 149 від 04.04.2007 р., яким затверджено "Методику визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавтсва", розраховано шкоду, яка завдана державі внаслідок засмічення земельних ресурсів, в загальному розмірі 14550,02 грн.

З метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем 13.03.2009 р. на адресу відповідача направлялись претензії №№ 282,283,284,285, згідно яких Комунальному підприємству "Комунальник" пропонувалось відшкодувати шкоду заподіяну державі на загальну суму 14550,02 грн. в добровільному порядку, а про сплату повідомити позивача.

Рішенням Первомайської міської ради №617-50/5 від 19.03.2009 р. Комунальне підприємство "Комунальник" було реорганізовано шляхом приєднання його до Комунального підприємства "Комунальник-1" (далі - відповідач), яке визначено правонаступником реорганізованого Комунального підприємства "Комунальник", в т.ч. по кредиторським та дебіторським зобов'язанням. 28.07.2009 р. Комунальне підприємство "Комунальник" виключено з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України.

Вимоги зазначених претензій відповідачем в добровільному порядку були виконані частково. Платіжним дорученням № 197 від 03.09.2009 р. відповідач сплатив частину завданих збитків в розмірі 3000,00 грн..

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про відходи", відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до пункту З "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.

Відповідно до пункту „з" статті 17 Закону України „Про відходи" суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевим радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про відходи", забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та дотримуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованого звалища відходів.

Зазначені обставини викладені в акті № 00050 від "26,27" січня 2009 року.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованого звалища відходів.

Відповідно до статті 43 Закону України "Про відходи", підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до статті 211 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Відповідно до частини 4 та частини 5 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно статті 69 даного Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 11550,02 грн. збитків обґрунтовані, підтверджуються доданими до матеріалів справи доказами, не спростовані відповідачем, та суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 6 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення. Враховуючи надане в судовому засіданні 10.03.2010 року відповідачем клопотання про розстрочку виконання рішення та те, що прокурор і повноважний представник позивача не заперечували проти надання розстрочки виконання рішення терміном на три місяці, суд задовольняє клопотання відповідача.

Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу, покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 17, 33, 42, 43 Закону України «Про відходи», ст.ст. 20, 37, 55, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 96, 211 Земельного Кодексу України, ст. 38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Комунальник-1" (64102, Харківська область, м. Первомайський, вул. Жовтнева, 1, розрахунковий рахунок 26002302320 в Первомайському відділенні "Ощадбанк", МФО 350017, код 33129505) на користь держави (р/р 31512921700019 банк УДК в Первомайському районі, код ЄДРПОУ 24134478, МФО 851011, для зарахування по коду бюджетної класифікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності") – збитки, заподіяні засміченням земельних ділянок, у розмірі 11550,02 грн.

3. Клопотання відповідача задовольнити.

4. Розстрочити виконання рішення господарського суду строком на три місяці стягуючи заборгованість рівними частками щомісячно починаючи з березня 2010 року.

5. Стягнути з Комунального підприємства "Комунальник-1" (64102, Харківська область, м. Первомайський, вул. Жовтнева, 1, розрахунковий рахунок 26002302320 в Первомайському відділенні "Ощадбанк", МФО 350017, код 33129505) на користь державного бюджету України (одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) – 115,50 грн. державного мита.

6. Стягнути з Комунального підприємства "Комунальник-1" (64102, Харківська область, м. Первомайський, вул. Жовтнева, 1, розрахунковий рахунок 26002302320 в Первомайському відділенні "Ощадбанк", МФО 350017, код 33129505) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) – 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

7. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя

Повний текст рішення підписано 11.03.2010 р.