
Дата документу 04.04.2019
Справа № 334/624/17
Провадження № 2-а/334/6/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2019 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого - судді Гнатюка О.М,
при секретарі Алейніковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
01 лютого 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову вказав, що він є особою, якій встановлено статус інваліда війни та право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 27 травня 2014 року.
17 жовтня 2016 року він звернувся до Запорізького міського голови із заявою про виділенні йому земельної ділянки площею 0,10 га для індивідуального житлового будівництва на території міста Запоріжжя.
02 листопада 2016 року Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради надіслав лист - відповідь № М-1882, у якому зазначено, що на сьогодні підготовлено проект рішення Запорізької міської ради «Про затвердження Положення про облік ветеранів війни, а також членів сімей загиблих ветеранів війни, які виявили бажання отримати земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва на території міста Запоріжжя». У разі його прийняття буде створено облік заяв ветеранів війни, які отримали цей статус в результаті участі у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав, а також членів сімей загиблих ветеранів війни та виявили бажання отримати земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва на території міста Запоріжжя. Тому після затвердження вищевказаного рішення його буде внесено до обліку заяв ветеранів війни у порядку черговості поданих заяв.
Позивач посилаючись на пункт 2 частини 18 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», частину 1 та 4 статті 116, частини 3 ст. 123 Земельного кодексу України, частину 1 статті 121 Земельного кодексу України, статтю 19 Конституції України вважає лист № М-1882 від 02 листопада 2016 року Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради - відмовою у виділенні йому земельної ділянки, як інваліду війни, що передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виділенні йому земельної ділянки та зобов`язати виділити йому ділянку площею 0,10 га для індивідуального житлового будівництва на території міста Запоріжжя, як учаснику бойових дій, що передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву.
Справа розглядається в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов такого висновку.
15.12.2017 набрав чинності Закон України №2147-VІІІ від 03.10.2017, відповідно до якого Кодекс адміністративного судочинства України був викладений в новій редакції.
Відповідно до п.п.10 п.1 Розділу VІІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону України №2147-VІІІ від 03.10.2017, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, з 15.12.2017 розгляд справ позовного провадження здійснюється судом в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, в редакції Закону України №2147-VІІІ від 03.10.2017.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою, якому встановлено статус інваліда війни та право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії серії НОМЕР_1 від 27 травня 2014 року.
17 жовтня 2016 року позивач звернувся до Запорізького міського голови із заявою про виділенні йому земельної ділянки площею 0,10 га для індивідуального житлового будівництва на території міста Запоріжжя.
02 листопада 2016 року Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради надіслав лист - відповідь № М-1882, у якому зазначено, що на сьогодні підготовлено проект рішення Запорізької міської ради «Про затвердження Положення про облік ветеранів війни, а також членів сімей загиблих ветеранів війни, які виявили бажання отримати земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва на території міста Запоріжжя». У разі його прийняття буде створено облік заяв ветеранів війни, які отримали цей статус в результаті участі у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав, а також членів сімей загиблих ветеранів війни та виявили бажання отримати земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва на території міста Запоріжжя. Тому після затвердження вищевказаного рішення позивача буде внесено до обліку заяв ветеранів війни у порядку черговості поданих заяв.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Повноваження органів щодо передачі земельних ділянок у власність передбачені ст.122 ЗК України. Відповідно до положень ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. У ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з п.32 ч.2 ст.38. Статуту територіальної громади м. Запоріжжя, затвердженого рішенням міської ради 15.02.2006 № 4 (зі змінами рішенням міської ради 06.10.2010 № 9) одним з питань віднесених до компетенції міської ради належить питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Таким чином виділення земельних ділянок не відноситься до компетенції Департаменту, який керується у своїй роботі Законом України «Про місцеве самоврядування», Положенням про Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 25.01.2017 № 52 «Про внесення змін до Положень виконавчих органів Запорізької міської ради».
Крім того, порядок безоплатної приватизації земельних ділянок визначено статтею 118 ЗК України.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З метою одержання земельної ділянки до заяви позивач повинен був надати окрім копії паспорта, ідентифікаційного коду та копії посвідчення, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, (наприклад, викопіювання з кадастрової карти). Документи надаються заявниками самостійно.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
в и р і ш и в :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.М.Гнатюк