Рішення № 82640985, 26.06.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2019
Номер справи
420/1437/19
Номер документу
82640985
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1437/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представників позивача – Проскурякової Т.В. (за наказом), адвоката Ніц А.С. (за ордером), представника відповідача – Козеровської А.О. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма “КВАНТ” до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма “КВАНТ” звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0014865006 від 11.02.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що посадовою особою ГУ ДФС в Одеській області було проведено камеральну перевірку TOB Фірма "КВАНТ" з питання своєчасності сплати податку на додану вартість за 2018 рік. За результатами перевірки був складений акт від 17.01.2019 року №123/15-32/12-10/13917208. Актом перевірки було встановлено, що TOB Фірма "КВАНТ" порушило терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання з податку на додану вартість протягом строків, визначених п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України. На підставі акту перевірки ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.02.2019 року №0014865006.

Позивач вказав, що з оскаржуваного податкового повідомлення-рішення вбачається, що до позивача застосована штрафна санкція за нібито несплату грошового зобов`язання у сумі 993712,4 грн. Саме на вказану суму і була нарахована штрафна санкція у розмірі 10% у сумі 99371,24 грн.

Позивач зазначив, що TOB Фірма «КВАНТ» податкові зобов`язання у сумі 99371,24 грн. з ПДВ не декларувало. Податкових повідомлень-рішень на суму грошового зобов`язання з ПДВ у розмірі 993712,40 грн. щодо TOB Фірма «КВАНТ» також не приймалось.

Позивач вважав, що відсутні підстави стверджувати про затримку TOB Фірма «КВАНТ» сплати грошового зобов`язання у сумі 993712,4 грн., оскільки таке зобов`язання ніколи не декларувалось, не визначалось, та не узгоджувалось відповідно до вимог Податкового кодексу України.

Також позивач зазначив, що відповідач податкову вимогу на суму податкового боргу не формував, що підтверджує відсутність відповідного грошового зобов`язання, а як наслідок і підстав для застосування штрафних санкцій за затримку його сплати.

Ухвалою від 29.03.2019 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 17 квітня 2019 року о 09:30 год.

Підготовче засідання 17.04.2019 року відкладено на 15.05.2019 року на 12:00 год.

Ухвалою від 15.05.2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 27 травня 2019 року о 12 год. 00 хв.

У судовому засіданні 27.05.2019 року оголошено перерву до 05.06.2019 року до 15:00 год. у зв`язку з необхідністю подання письмових пояснень та доказів відповідачем.

Судове засідання 05.06.2019 року відкладено на 13.06.2019 року на 15:00 год. у зв`язку з неявкою представника позивача через зайнятість в іншому судовому засіданні.

У судовому засіданні 13.06.2019 року оголошено перерву до 18.06.2019 року до 12:00 год. у зв`язку з необхідністю надання пояснень бухгалтером позивача.

У судове засідання, призначене на 18 червня 2019 року о 12:00 год., з`явилися представники позивача та представник відповідача.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважав його необґрунтованим. 23.04.2019 року представник відповідача надав письмовий відзив, в якому зазначив, що фахівцями ГУ ДФС в Одеській області була проведена перевірка своєчасності сплати податку на додану вартість ТОВ Фірма «Квант» за 2018 рік, якою встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання з податку на додану вартість протягом строків, визначених п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України. За результатами проведеної перевірки було складено акт про результати перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість від 17.01.2019 року №123/15-32/12-10/13917208. На підставі акту перевірки від 17.01.2019 року №123/15-32/12-10/13917208 Головне управління ДФС в Одеській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0014865006 від 11.02.2019 року про застосування штрафу в розмірі 99371,24 грн.

Заслухавши вступне слово представників позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма “КВАНТ” зареєстроване 10.05.2000 року за №1 556 120 0000 011248 (а.с. 12-16).

Основним видом економічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма “КВАНТ” є: “Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів” (код КВЕД 10.39).

Судом встановлено, що посадовою особою ГУ ДФС в Одеській області на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 та у порядку абз. 2 п.76.3 ст.76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТОВ Фірма “КВАНТ” з питання своєчасності сплати податку на додану вартість за 2018 рік.

За результатами камеральної перевірки відповідачем складено акт від 17 січня 2019 року №123/15-32/12-10/13917208 «Про результати перевірки своєчасності сплати ТОВ Фірма “КВАНТ” за 2018 рік» (а.с. 8-9).

Відповідно до висновку акту, перевіркою встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю Фірма “КВАНТ” порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання з ПДВ протягом строків, визначених п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України.

На підставі вказаних висновків акту перевірки від 17 січня 2019 року №123/15-32/12-10/13917208, 11.02.2019 року Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0014865006 за платежем “Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)”, яким за затримку на 16, 16, 16 календарних днів сплати ТОВ Фірма “КВАНТ” грошового зобов`язання в сумі 993712,40 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 99371,24 грн. (а.с. 10).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За нормами п. 75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно зі ст.76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згідно п.п. 14.1.152 та 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом;

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

Відповідно до п.31.1 ст.31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Згідно п.38.1 ст.38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п.п.56.17.5 п.56.17 ст.56 Податкового кодексу України, процедура адміністративного оскарження закінчується: днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань, що оскаржувались.

Відповідно до п.56.18 ст.56 Податкового кодексу України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.

Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до пунктів 203.1, 203.2 ст.203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

З аналізу наведених норм ПК України, зокрема, п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 цього Кодексу, на які відповідач посилається як на підставу прийняття оскаржуваного рішення, випливає, що самостійно визначене платником податку у податковій декларації грошове зобов`язання є узгодженим та підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання, зокрема, податкової декларації з ПДВ.

При цьому, граничний строк подання податкової декларації з ПДВ за звітний місяць – двадцятий календарний день, що настає за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України, на яку відповідач також посилається в оскаржуваному рішенні, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як вбачається з акту перевірки від 17 січня 2019 року №123/15-32/12-10/13917208, ТОВ Фірма “КВАНТ”, в порушення п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 ПК України, несвоєчасно сплачені узгоджені суми податкових зобов`язань з ПДВ за 2018 рік, а саме:

- по податковому повідомленню-рішенню №0000321504 від 09.10.2015 року, граничний термін сплати – 09.10.2017 року, фактично сплачено – 20.04.2018 року (16 днів затримки), сума несвоєчасно сплаченого грошового зобов`язання – 396621,20 грн.;

- по податковому повідомленню-рішенню №0000321504 від 09.10.2015 року, граничний термін сплати – 09.10.2017 року, фактично сплачено – 20.04.2018 року (16 днів затримки), сума несвоєчасно сплаченого грошового зобов`язання – 100505 грн.;

- по уточнюючому розрахунку податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9107872211 від 04.06.2018 року, граничний термін сплати – 04.06.2018 року, фактично сплачено – 20.06.2018 року (16 днів затримки), сума несвоєчасно сплаченого грошового зобов`язання – 496856,20 грн.;

З матеріалів справи вбачається, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2016 року по справі №815/4990/15, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2016 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю фірма “Квант” до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про скасування наказу, визнання незаконними дій щодо проведення перевірки, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень (а.с. 111-131).

Серед іншого, позивачем у вказаній справі оскаржувалося й податкове повідомлення-рішення від 09.10.2015 року №0000321504 про донарахування основного зобов`язання з ПДВ 402017 грн. та штрафних санкцій у сумі 100505 грн.

Суд зазначає, що граничний термін сплати грошового зобов`язання згідно акту камеральної перевірки від 17 січня 2019 року №123/15-32/12-10/13917208 вказано 09.10.2015 року, дата фактичної сплати – 20.04.2018 року.

При цьому, затримка сплати грошового зобов`язання відповідно до наведених у цьому акті перевірки термінів фактично складає 924 дні (30 місяців 11 днів).

Разом з тим, виходячи з приписів п.56.18 ст.56, п.57.3 ст.57 ПК України, датою узгодження визначеного контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні №0000321504 від 09.10.2015 року грошового зобов`язання є 30.03.2016 року (дата набрання судовим рішенням по справі №815/4990/15 законної сили), і граничний термін сплати цього грошового зобов`язання складає 10 календарних днів від вказаної дати (від 30.03.2016 року).

Однак, в акті перевірки відповідачем зазначено, що затримка сплати грошового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням №0000321504 від 09.10.2015 року складає 16 днів.

Як встановлено судом, зазначена сума грошового зобов`язання була внесена відповідачем до облікової картки платника ТОВ Фірма «Квант» лише 03.04.2018 року в загальній сумі 402017 грн. (оскільки у позивача була переплата в розмірі 5665,85 грн.), а не у 2016 року після набрання рішенням законної сили, що підтверджується наявними у справі копіями облікових карток платника по ПДВ за 2016-2018 роки (а.с. 39-42, 106-110).

Сума боргу, яка виникла за податковим повідомленням-рішенням №0000321504 від 09.10.2015 року – це фактично та ж сама сума, яка була відображена позивачем в уточнюючому розрахунку, який було подано 04.06.2018 року, період, що уточнюється – березень 2018 року (а.с. 43-44).

Крім того, як пояснив суду представник позивача Проскурякова Т.В., яка є бухгалтером підприємства, після внесення 03.04.2018 року до облікової картки платника контролюючим органом суми податкового боргу за податковим повідомленням-рішенням від 09.10.2015 року №0000321504 підприємство відобразило цю суму боргу у податковій звітності за березень 2018 року та відображенням у рядку 20.1 податкової декларації зарахувало у зменшення суми податкового боргу з ПДВ 550000 грн.

В подальшому, на вимогу інспектора податкового органу (через неможливість погашення цього боргу відображенням у рядку 20.1 декларації за березень) позивач 04.06.2018 року аналогічним способом «погасив борг» відображенням суми 502522 грн. у рядку 20.1 (зараховується у зменшення суми податкового боргу з ПДВ) у звітній податковій декларації з ПДВ за травень 2018 року (а.с. 137), та в цей же день, 04.06.2018 року здійснив коригування у податковій звітності за березень та квітень 2018 року, подавши два уточнюючі розрахунки податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок, уточнивши, зокрема, показник у рядку 20.1 (а.с. 43-44, 138-140).

Таким чином, на одну і ту саму суму податкового боргу відповідач двічі нарахував позивачу штрафні санкції за затримку погашення боргу – спочатку як на суму боргу за податковим повідомленням-рішенням №0000321504 від 09.10.2015 року, а потім як на суму нібито самостійно визначеного грошового зобов`язання.

Крім того, як зазначено вище, як термін фактичної сплати заборгованості, так і строк фактичної сплати, і відповідно строк затримки сплати в акті камеральної перевірки від 17 січня 2019 року №123/15-32/12-10/13917208 відповідачем зазначено невірно.

Таким чином, судом встановлено, що розрахунок, який зазначений відповідачем в акті перевірки і в розрахунку штрафної санкції до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не відповідають фактичним обставинам.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що ГУ ДФС в Одеській області неправомірно застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірмі “КВАНТ” штраф у розмірі 99371,24 грн. (10% від 993712,40 грн.).

При цьому, суд не бере до уваги доводи позивача щодо не надіслання позивачу податкової вимоги на суму боргу, оскільки відповідальність за затримку сплати грошового зобов`язання не залежить від надіслання податкової вимоги.

Крім того, посилання позивача на протиправність перевірки своєчасності сплати грошового зобов`язання шляхом проведення камеральної, а не документальної перевірки – суд вважає безпідставними та не бере їх до уваги, оскільки на момент проведення перевірки відповідачем (17.01.2019 року) чинне податкове законодавство (абзац 2 п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України) надавало контролюючому органу таке право.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 11.02.2019 року №0014865006 є протиправними та підлягає скасуванню, а адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма “КВАНТ” підлягає задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма “КВАНТ” - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 11.02.2019 року № 0014865006.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, буд.5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма “КВАНТ” (адреса: площа Старосінна, буд.15, м. Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 13917208) судові витрати у розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26 червня 2019 року.

Суддя В.В. Андрухів

.