Рішення № 82640810, 20.06.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2019
Номер справи
1.380.2019.000182
Номер документу
82640810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.000182

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2019 року зал судових засідань № 11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Тронки О.В.,

представника відповідача Заяць Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області про зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

14.01.2019 до суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому позивач просить суд зобов`язати відповідача повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 6078,35 грн.

Ухвалою від 21.01.2019 суддя залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений суддею строк позивач вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху виконав, недоліки позовної заяви усунув.

Ухвалою від 25.02.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 10.04.2019 суддя залучив до участі у справі управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач придбав житло та при укладенні договору змушений був сплатити збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна, оскільки відповідно до ст.49 Закону України «Про нотаріат» однією з підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії є невнесення встановлених законодавством платежів, пов`язаних з її вчиненням особою, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії. Оскільки він придбав таке житло вперше, то вважає, що відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» він звільнений від сплати такого збору. Тому, позивач вважає, що має право на повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості вказаної квартири, що становить 6078,35 грн.

Представник відповідача 13.03.2019 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що за результатами розгляду заяви позивача про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 6078,35 грн. відповідач повідомив позивача про те, що підстав для повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування немає, у зв`язку з відсутністю у Пенсійного фонду України інформації щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно. Зазначає, що громадяни, які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі закону, а не за рішенням органу Пенсійного фонду, тому питання звільнення від сплати збору повинно було з`ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області (далі – третя особа) 06.05.2019 подала до суду пояснення щодо позову, в яких зазначила, що процедуру повернення коштів сплачених помилково або надміру, регламентує Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787. Окрім цього, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 “Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету”, органом, що контролює справляння надходжень по сплаті збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є Пенсійний фонд України в особі його територіальних органів. Також зазначила, що для повернення позивачу помилково сплачених коштів, відповідач має звернутися з відповідним поданням до управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області.

Позивач в судове зсідання не з`явилась. Подала клопотання про розгляд справи без її участі та просила задовольнити позовні вимоги повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Третя особа явку представника в судове засідання не забезпечила, належним чином повідомлена про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без участі її представника до суду не надходило.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно з договором купівлі-продажу квартири від 27.04.2018, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романюк М.І., та зареєстрованим у реєстрі за № 264, Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Олімпус» передало, а ОСОБА_1 прийняла у власність квартиру АДРЕСА_1 .

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником квартири АДРЕСА_1 в є ОСОБА_1 .

Згідно з квитанцією від 27.04.2018 № 11 позивач сплатила 6078,35 грн. збору на обов`язкове державне пенсійне страхування на рахунок Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області.

29.06.2018 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просила повернути їй сплачений на рахунок управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 6078,35 грн.

Листом від 08.08.2018 № 15697/05-78 відповідач відмовив ОСОБА_1 у задоволенні заяви про повернення помилково сплачених коштів з тих підстав, що Пенсійний фонд України та його органи не володіють інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а видача довідок щодо звільнення від сплати збору осіб, які придбавають майно вперше, не належить до його компетенції.

Окрім цього, відповідач зазначив, що у разі надання органам Пенсійного фонду відповідного документа про визнання громадянина особою, що придбаває нерухоме майно вперше, виданого органом, до компетенції якого це відноситься, він буде звільнений від сплати збору. Враховуючи те, що такого органу не існує, особу, що придбаває житло вперше, може бути визнано такою в судовому порядку.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов`язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, позивач звернулася до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно з п. 8 ст. 2 Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” об`єктом оподаткування для платників збору, визначених п. 9 ст.1 вказаного Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Ставки збору на обов`язкове державне пенсійне страхування для таких суб`єктів встановлюються у розмірі 1 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного п. 8 ст. 2 вказаного Закону (п. 10 ст.4 Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування”).

Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” врегульовано Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок № 1740).

Згідно з вимогами пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій № 1740, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб`єктів речових прав, технічні характеристики об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об`єктів нерухомого майна.

Згідно з інформаційною довідкою № 1535900047 від 23.01.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, позивач є власником квартири АДРЕСА_1 в. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу квартири від 27.04.2018, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романюк М.І. та зареєстрований у реєстрі за № 264, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 40852372 від 27.04.2018.

У Реєстрі прав власності на нерухоме майно відомості щодо придбання позивачем іншого нерухомого майна відсутні. Доказів, які б спростовували вказані обставини відповідач не надав.

Будь-яких інших належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбавання ним житла вперше та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідач не надав.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що позивач 27.04.2018 вперше придбала нерухоме майно (квартиру АДРЕСА_1 ) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатила збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 6078,35 грн.

У зв`язку з цим, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у поверненні грошових коштів у сумі 6078,35 грн, оформлені листом від 08.08.2018 №15697/05-78.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 6078,35 грн. суд зазначає наступне.

Пенсійний фонд України відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07. 2014 № 280 є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

До повноважень Пенсійного фонду України та його територіальних органів відповідно до вищезазначеного положення та відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 не входить повернення безпідставно сплачених сум збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затверджений наказом Міністерства Фінансів України 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок) визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Відповідно до п.5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 затверджено класифікацію доходів бюджету, відповідно до якої збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій присвоєно код 24140000 (24140500 - збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 р. № 106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» затверджено перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, згідно з яким Пенсійний фонд України контролює справляння надходжень до бюджету за кодами зокрема, але не виключно - 24140000, 24140500.

Таким чином, саме Пенсійний фонд України та його територіальні органи контролюють надходження до бюджету збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, і зокрема – збору з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна.

У зв`язку з цим підстави для зобов`язання відповідача повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 6078,35 грн. відсутні.

Разом з цим, суд вважає за необхідне, керуючись ст.9 КАС України, вийти за межі позовних вимог з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень та зобов`язати відповідача сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м.Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 6078,35 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до ст. 139 КАС України з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 768,00 грн., сплачений відповідно до квитанцій від 12.12.2018 № 142 та від 13.02.2019 № 0.0.1266203180.1.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у поверненні грошових коштів у сумі 6078,35 грн, оформлені листом від 08.08.2018 №15697/05-78.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 6078,35 грн.

В задоволенні позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 6078,35 грн. відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79000, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_2 судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 25.06.2019.

Суддя А.Г. Гулик