Ухвала суду № 82639823, 19.06.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2019
Номер справи
120/1857/19-а
Номер документу
82639823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

м. Вінниця

19 червня 2019 р. справа № 120/1857/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дончика В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Слободянюка В.О.,

представника позивача: ОСОБА_3 ,

представника відповідача: Богатиря С.В.,

розглянувши у відритому судовому засіданні заяву ОСОБА_2 про забезпечення її позову до Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

в с т а н о в и в :

10.06.2019 року ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Крім того, 10.06.2019 року позивачкою подана до суду заява про вжиття заходів забезпечення позову, в якій просила забезпечити позов шляхом заборони Немирівській міській раді Немирівського району Вінницької області проводити конкурс на заміщення вакантної посади спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради до моменту вирішення адміністративної справи по суті.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 11.06.2019 року заяву ОСОБА_2 про забезпечення її позову до Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, відповідно до ч. 7 ст. 154 КАС України, повернуто заявниці без розгляду.

Крім того, ухвалою суду 11.06.2019 року позовну заяву ОСОБА_2 до Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії залишено без руху, та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

13.06.2019 року до суду повторно надійшла заява ОСОБА_2 про забезпечення її позову до Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії (вх. № 31217).

Заява мотивована тим, що позивачку 31.08.2018 року звільнено з посади спеціаліста І категорії, архітектора відділу містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради, у зв`язку із скороченням штату працівників, на підставі п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України.

13.05.2019 року на офіційному сайті Немирівської міської ради офіційно опубліковано оголошення, що згідно з розпорядженням міського голови від 13.05.2019 року №52-РК-О Немирівська міська рада оголошує конкурс на заміщення вакантних посад працівників виконавчого апарату міської ради, зокрема спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради. За умовами вказаного оголошення строк прийняття заяв на участь у конкурсі на заміщення вакантних посад 30 календарних днів з дати наступної за датою оголошення. Тобто строк прийняття відповідних заяв відповідачем встановлено до 12.06.2019 року включно.

10.06.2019 року, користуючись своїм переважним правом прийняття на роботу в порядку поворотного прийняття, передбаченого ст.42-1 КЗпП України, позивачка звернулась із заявою на ім`я Немирівського міського голови про укладання з нею трудового договору шляхом поворотного прийняття на роботу згідно ст.42-1 КЗпП України на посаду спеціаліста 1 категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради з 10.06.2019 року.

Проте, позивачка отримала лист, згідно якого вказано, що її заява про прийняття на роботу буде розглянута не як заява про прийняття на роботу, а як звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян», тобто впродовж 1 місяця.

Як вказує позивачка, з наявної у неї інформації, 13.06.2019 року має відбуватися конкурс на заміщення вакантної посади спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради, у поворотному прийомі на яку, в порушення ст.42-1 КЗпП України, їй відмовлено.

Вказує, що у разі проведення конкурсу на заміщення вакантних посад у Немирівській міській раді згідно розпорядження Немирівського міського голови №52-рк-о від 13.05.2019 року на вказану посаду - спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради, до прийняття рішення у даній адміністративній справі, за результатом конкурсу може бути прийнята людина, яку для відновлення позивачки в порушених правах доведеться звільняти із займаної посади. Або ж навпаки - затверджені на вказаних посадах працівники за результатом конкурсу можуть відноситись до тих категорій громадян, звільнення яких заборонено законодавством (вагітні жінки, жінки, що виховують дитину віком до трьох років, одинокі матері таке інше), у випадку чого, виконання судового рішення про її поворотне прийняття на роботу в порядку ст.42-1 КЗпП України фактично буде унеможливлене і не відновить її порушених правах.

На підставі викладеного, просила забезпечити її адміністративний позов шляхом заборони Немирівській міській раді Немирівського району Вінницької області проводити конкурс на заміщення вакантної посади спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради до моменту вирішення адміністративної справи по суті.

Ухвалою суду від 18.06.2019 року заяву ОСОБА_2 про забезпечення її позову призначено до розгляду в судове засідання на 19.06.2019 року.

У судовому засіданні 19.06.2019 року представник позивачки підтримав заяву про забезпечення позову.

Представник відповідача заперечив щодо задоволення заяви про забезпечення позову, посилаючись на обставини викладені у письмових запереченнях на заяву. Вказав, що підстави для забезпечення позову передбачені ч. 2 ст. 150 КАС України відсутні. Зауважив, що станом на час розгляду справи конкурс на заміщення вакантних посадових осіб виконавчого апарату Немирівської міської ради проведено о 09:00 год. 19.06.2019 року, а відтак, на його думку, відсутній предмет забезпечення позову.

Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Згідно п.п. 1,2 ч. 2 ст. 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Вирішуючи питання про доцільність вжиття заходів про забезпечення позову суд виходить з того, що умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що майнові інтереси та/або права позивача будуть погіршені, порушені і на момент виконання рішення суду, у разі задоволення позову, їх слід буде відновити шляхом вчинення певних дій.

У п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" № 2 від 06.03.2008 Пленум надав роз`яснення, що в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.

З пояснень наданих ОСОБА_2 у заяві про забезпечення позову слідує, що 31.08.2018 року її звільнено з посади спеціаліста І категорії, архітектора відділу містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради у зв`язку із скороченням штату працівників, на підставі п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України.

13.05.2019 року на офіційному сайті Немирівської міської ради опубліковано оголошення, що згідно з розпорядженням міського голови від 13.05.2019 року №52-РК-О Немирівська міська рада оголошує конкурс на заміщення вакантних посад працівників виконавчого апарату міської ради, зокрема спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради. Строк прийняття заяв на участь у конкурсі на заміщення вакантних посад 30 календарних днів з дати наступної за датою оголошення.

10.06.2019 року, на думку позивачки, користуючись переважним правом прийняття на роботу в порядку поворотного прийняття, передбаченого ст. 42-1 КЗпП України, позивачка звернулась із заявою на ім`я Немирівського міського голови укласти з нею трудовий договір, шляхом поворотного прийняття на роботу згідно ст.42-1 КЗпП України на посаду спеціаліста 1 категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради з 10.06.2019 року.

Однак, ОСОБА_2 отримала лист-відповідь, згідно якого вказано, що її заява про прийняття на роботу буде розглянута не як заява про прийняття на роботу, а як звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян», тобто впродовж 1 місяця.

На підтвердження викладеного, заявником додано до заяви копії заяви ОСОБА_2 від 10.06.2019 року про укладення трудового договору; листа-відповіді Немирівської міської ради від 10.06.2019 року №02-17-1449; витяг про оголошення Немирівською міською радою про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад працівників виконавчого апарату Немирівської міської ради 13.05.2019 року, копію трудової книжки ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 .

На переконання заявника, проведення конкурсу на заміщення вакантних посад у Немирівській міській раді згідно розпорядження Немирівського міського голови №52-рк-о від 13.05.2019 року на вказану посаду - спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради, до прийняття рішення у даній адміністративній справі, за результатом конкурсу може бути прийнята людина, яку для відновлення позивачки в порушених правах доведеться звільняти із займаної посади. Або ж навпаки - затверджені на вказаних посадах працівники за результатом конкурсу можуть відноситись до тих категорій громадян, звільнення яких заборонено законодавством (вагітні жінки, жінки, що виховують дитину віком до трьох років, одинокі матері таке інше), у випадку чого, виконання судового рішення про її поворотне прийняття на роботу в порядку ст.42-1 КЗпП України фактично буде унеможливлене і не відновить її порушених правах.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Статтею 5 цього Закону передбачено, що право на службу в органах місцевого самоврядування мають громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Згідно із статтею 5 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», право на службу в органах місцевого самоврядування мають громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території. На посаду можуть бути призначені особи, які мають відповідну освіту і професійну підготовку, володіють державною мовою та регіональними мовами в обсягах, достатніх для виконання службових обов`язків відповідно до вимог статті 11 Закону України "Про засади державної мовної політики".

Відповідно до статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема, на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Суд зазначає, що в даному випадку Немирівська міська рада, як роботодавець, має виключну компетенцію у питаннях прийняття на службу на вакантні посади, однак, відповідно до вимог та з дотриманням відповідної процедури, визначених діючим законодавством.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Оскільки позивач наполягає, що на її правовідносини з Немирівською міською радою, в межах оголошеного конкурсу на заміщення вакантних посад, розповсюджуються положення ст. 42-1 КЗпП України, в той же час, відповідач заперечує на цьому, правова оцінка вказаних тверджень має бути надана судом під час розгляду спору по суті, прихожу до висновку, що за вказаних обставин невжиття заходів забезпечення позову може призвести до того, що намір заявника захистити свої права та інтереси, в даному провадженні не буде реалізовано.

До того ж, невжиття заходів забезпечення позову у даній справі може зумовити виникнення інших спорів, для відновлення прав позивача необхідно буде докласти значних зусиль шляхом ініціювання нових судових процесів.

При цьому суд зауважує, що згідно положень ч. 1 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд зауважує, що звертаючись до адміністративного суду з клопотанням про забезпечення позову, зацікавлена особа повинна переконливо обґрунтувати, що існує очевидна загроза її правам, свободам чи інтересам, або їх захист стане неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль або понести відповідні витрати. Крім того, конкретний спосіб в який позивач просить забезпечити позов має співвідноситись з заявленими позовними вимогами. Заходи забезпечення позову мають бути розумними, обґрунтованими та адекватними заявленим позовним вимогам. Такими заходами має бути забезпечено збалансованість інтересів сторін, а також інших осіб, що беруть участь у справі.

При цьому суд зауважує, що спосіб у який просить забезпечити позов заявник, а саме заборонити Немирівській міській раді проводити конкурс на заміщення вакантної посади спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради до моменту вирішення адміністративної справи по суті, з урахуванням пояснень представника міської ради про те, що станом на час вирішення питання про забезпечення позову, конкурс на заміщення вакантних посад відбувся, в межах заявленого позову та спрямованості інституту забезпечення позову, на даний час є не актуальним.

В той же час, з урахуванням з`ясованих фактичних обставин, що передували зверненню до суду та факту проведеного 19.06.2019 року конкурсу на заміщення вакантних посад, з метою запобігання в майбутньому виникненню нового спору, суд вважає за доцільне забезпечити даний позов шляхом заборони Немирівській міській раді Немирівського району (її посадовим особам) реалізовувати, приймати будь-які розпорядчі документи щодо призначення на посаду, в межах оголошеного 13.05.2019 року конкурсу на заміщення вакантної посади спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради до набрання законної сили судовим рішенням у справі.

Крім іншого, суд враховує пояснення представника відповідача, про те, що не призначення на посаду в межах оголошеного конкурсу, з урахуванням скорочених строків розгляду справ цієї катугорії, відповідач не буде позбавлений можливості в нормальному функціонуванні міської ради.

Враховуючи встановлені судом обставини, які підтверджуються доказами, що містяться в поданих до суду матеріалах, суд прийшов до висновку про наявність достатніх підстав для вжиття заходів забезпечення позову та часткового задоволення клопотання заявника щодо забезпечення позову.

Суд також наголошує, що обраний спосіб забезпечення позову не змінює обсягу прав та обов`язків сторін у спорі та зацікавлених осіб, а лише тимчасово забороняє прийняття розпорядчих документів відповідачем щодо призначення на посаду, в межах оголошеного 13.05.2019 року конкурсу.

Застосовуючи заходи забезпечення позову, судом не розглядається питання правомірності заявлених позовних вимог і наявності обставин, як підстав для задоволення позову. У даному випадку судом встановлюється саме існування спору та обрання адекватних заходів для забезпечення позову, які будуть діяти до моменту вступу у законну силу судового рішення.

Відтак, вжиті судом заходи забезпечення позову відповідають меті застосування інституту забезпечення адміністративного позову, та є ефективним засобом до набрання законної сили рішенням прийнятим по цій справі.

Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне частково задовольнити заяву ОСОБА_2 про забезпечення позову.

Керуючись ст.ст. 9, 150, 151, 154, 243, 248, 256 КАС України, суд -

у х в а л и в :

Клопотання позивача задовольнити частково.

Забезпечити адміністративний позов ОСОБА_2 до Немирівської міської ради Немирівського району шляхом заборони Немирівській міській раді Немирівського району (її посадовим особам) реалізовувати, приймати будь-які розпорядчі документи щодо призначення на посаду, в межах оголошеного 13.05.2019 року конкурсу на заміщення вакантної посади спеціаліста 1-ї категорії організаційного відділу виконавчого апарату Немирівської міської ради до набрання законної сили судовим рішенням у справі.

В іншій частині клопотання відмовити.

Примірник ухвали про забезпечення позову негайно надіслати заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову.

Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали виготовлений 24.06.2019 року.

Суддя Дончик Віталій Володимирович