
Справа №295/14729/17
2-адр/295/2/19
УХВАЛА
Іменем України
24.06.2019 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
Головуючого судді Чішман Л.М.,
з участю секретаря судового засідання Білінської Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу в порядку ст. 382 КАС Українипо адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Житомирській області про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням, в якому, з урахуванням уточнень, просив накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, за невиконання рішення Богунського районного суду м. Житомира від 07.03.2018 року, штраф у сумі 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надати боржнику повторно термін для виконання ухвали Богунського районного суду про встановлення контролю за виконанням судового рішення у справі №295/14729/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про проведення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 03.05.2017 року №85/1767 та відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року, а починаючи з 12.06.2017 року здійснити виплату пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення.
Вимоги ОСОБА_1 пояснив, що для виконання рішення суду, ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області, вже протягом року, не вживаються заходи, передбачені чинним законодавством України для його виконання. Встановлений судом термін виконання рішення суду сплинув 29.01.2019 року. Станом на 01.03.2019 року ухвала суду про встановлення судового контролю боржником не виконана. Таким чином, порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прав позивача щодо пенсійного забезпечення триває і надалі.
11.04.2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов відзив на клопотання ОСОБА_1 про вжиття заходів в порядку ст. 382 КАС України. Відповідач зазначив, що на виконання судового рішення у справі №295/14729/17 було:проведено перерахунок пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України у Житомирській області від 03.05.2017 №85/1767; визначена сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; здійснювалася виплата пенсії у перерахованому розмірі починаючи з 01.01.2018 року; з 01.01.2019 розпочата виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 на умовах Постанови № 103. Крім цього, ГУ ПФУ було проведено перерахунок пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України у Житомирській області від 16.03.2018 №85/1767; визначена сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 11.06.2017 (в розмірі 789,50 грн.);здійснюється виплата пенсії у перерахованому розмірі починаючи з 01.01.2018 року; підготовлена та направлена інформація до Пенсійного фонду України щодо суми перерахованої пенсії Позивача на умовах Постанови №649; направлено звіт про виконання рішення Богунського районного суду м. Житомира від 25.01.2018 року у справі №295/14729/17 у порядку та строки визначені ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 29.12.2018 року, що чітко узгоджується із нормою ст. 382 КАС України.
Відповідач вказав, що виплата перерахованих пенсій за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 органами Фонду здійснюється з 01.01.2019 року в межах наданого фінансування (що і вчиняється ГУ ПФУ). Бюджетом ГУ ПФУ на 2018 рік встановлено бюджетне призначення на пенсійне забезпечення військовослужбовців, виплату пенсій, надбавок і підвищень, призначених за різними пенсійними програмами, покриття дефіциту котів Пенсійного фонду України в розмірі 4231666,8 тис. грн. При цьому, вказаним бюджетним призначенням встановлено фінансування для виплати пенсій за особовими рахунками пенсіонерів за поточний 2018 рік, але відсутнє фінансування для виплати заборгованості на виконання судових рішень за 2016-2017 роки. Проте на даний час, кошти для виплати перерахованих пенсій за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 одноразово, не надходили.
Крім цього, ГУ ПФУ вжито дій для погашення заборгованості за рішенням суду на умовах Постанови №649, а саме підготовлена інформація про наявні судові рішення за 2018 рік (в тому числі і щодо судового рішення на користь Позивача) для формування реєстру судових рішень за 2018 рік.
На підставі чого, відповідач вважає, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
В судове засідання ОСОБА_1 не з"явився, про час та місце розгляду спарви повідомлявся належним чином.
Від представника відповдіача ОСОБА_2 надійшла заява про проведення розгляду спарви без його участі, у задоволенні вимог ОСОБА_1 просив відмовити.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 25.01.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Житомирській області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 03.05.2017 року №85/1767 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року, а починаючи з 12.06.2017 року здійснити такий перерахунок та виплату пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення.
Рішення набрало законної сили 27.02.2018 року.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 29.12.2018 року встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення Богунського районного суду м. Житомира від 25.01.2018 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Житомирській області про зобов`язання вчинити певні дії, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 03.05.2017 року №85/1767 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року, а починаючи з 12.06.2017 року здійснити такий перерахунок та виплату пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду протягом тридцяти календарних днів з дати набрання законної сили ухвали суду звіт про виконання судового рішення.
24.01.2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов звіт про виконання рішення Богунського районного суду м. Житомира від 25.01.2018 року.
Так, у звіті відповідач вказав, що на виконання рішення Богунського районного суду м. Житомира від 25.01.2018 по справі №295/14729/17 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/1767 від 03.05.2017 року, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року, а починаючи з 12.06.2017 року здійснено перерахунок пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення.
На виконання рішення суду з 01.04.2018 року виплата пенсії проводиться в перерахованому за рішенням суду розмірі.
Доплата за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року зарахована на рахунок пенсіонера в квітні 2018 року.
Сума доплати в розмірі 789,50 грн. буде виплачена відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», після виділення коштів на виплату заборгованості що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, що набрали законної сили та видані або ухвалені в 2018 році.
Стаття 382 КАС України закріплює повноваження суду щодо контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах
Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У розумінні наведених положень накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Частина друга ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вже зазначалось, у встановлений судом строк, в ухвалі суду від 29.12.2018 року, відповідачем надано звіт про виконання рішення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було вчинено дії, направлені на виконання рішення суду від 25.01.2018 року, зокрема, проведено перерахунок пенсії (а.с. 133-136), здійснено розрахунок на доплату за рішенням суду (а.с. 138).
Листами від 03.04.2018 року за №4565/08, від 08.06.2018 року за №7592/08 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомлено Пенсійний фонд України (як розпорядника коштів вищого рівня) про необхідність виділення додаткового фінансування для проведення виплати нарахованих коштів за даною категорією судових справ.
Таким чином, в діях відповідача не вбачається умисне не виконання рішення суду від 25.01.2018 року, своєчасно наданий до суду звіт свідчить про вчинення дій, в межах наданих відповідачу повноважень, спрямованих на забезпечення виконання указаного рішення, та такі дії відповідача - суб`єкта владних повноважень не свідчать про його ухилення від обов`язку подати суду звіт про виконання постанови суду, яка набрала законної сили.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що у розумінні положень ч. 2 ст. 382 КАС України, підстав для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області штрафу – відсутні.
Керуючись ст. 382 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу в порядку ст. 382 КАС України- відмовити.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира, протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Л.М. Чішман