
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2019 р. справа № 480/1495/19
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Конотопської місцевої прокуратури до Конотопської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Перший заступник керівника Конотопської місцевої прокуратури звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Конотопської міської ради про визнання бездіяльності протиправною з питань незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території, прилеглій до навчальних закладів міста; зобов`язання вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до навчальних закладів міста дорожніми знаками 1.33 "Діти", табличками 7.2.1 "Зона дії" в обох напрямках руху, дорожньою розміткою 1.14.1 "Зебра". Свої вимоги мотивує тим, що під час обстеження ділянок вулично-дорожньої мережі прилеглої до навчальних закладів освіти Конотопської міської ради, яким встановлено недоліки, що негативно впливають на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів в м. Конотоп Сумської області. За результатом вказаного обстеження був винесений припис виконувачу обов`язків начальника управління житлово - комунального господарства Конотопської міської ради. Позивач зазначає, що відповідачем не вжито заходів щодо забезпечення умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих територіях до навчальних закладів міста, оскільки відсутні дорожні знаки 1.33 "Діти", таблички 7.2.1 "Зона дії" в обох напрямках руху, дорожня розмітка 1.14.1 "Зебра". Вказана протиправна бездіяльність відповідача ставить під загрозу права дітей на життя, охорону здоров`я та загальнодоступність освіти.
Ухвалою суду від 26.04.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою від 10.06.2019 суд призначив справу за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін на 25.06.2019.
В письмовій заяві позивача, що надійшла до суду, справу просить розглядати в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Крім того, 14.06.2019 до суду надійшов лист виконавчого комітету Конотопської міської ради Сумської області про розгляд справи без участі представника відповідача, при винесенні рішення по справі покладається на розсуд суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною 9 цієї статті встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, а також клопотання представників сторін про розгляд справи за їх відсутності, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснюється.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 30.08.2018 відділом безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції в Сумській області (далі по тексту - відділ БДР УПП в Сумській області) було проведено комісійне обстеження експлуатаційного стану утримання вулично-шляхової мережі в м. Конотоп Сумської області, за результатами якого складено акт (а.с.14-18).
Так, згідно вказаного акту встановлено недоліки, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів в м. Конотоп Сумської області:
- біля навчального закладу Конотопська гімназія по вул. Братів Лузанів, 21, відсутній дорожній знак 5.35.1 «Пішохідний перехід» та потребує поновлення дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра»;
- в районі політехнічного технікуму на регульованому пішохідному переході вул. пр. Миру, відсутні дорожні знаки 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти» та 1.33 «Діти» з табл. 7.2.1;
- по вул. Б.Хмельницького з обох боків гуртожитку ДПТНЗ «Конотопського ВПУ» №4 відсутні дорожні знаки 1.33 «Діти» з табл.7.2.1. та 1.33 «Діти» зі сторони ЗОШ №13;
- біля ЗОШ №13 на вул. Б. Хмельницького відсутні дорожні знаки 5.35.1 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти» з табл. 7.2.1 та 1.33 «Діти» потребує заміни;
- по вул. Клубна біля ЗОШ №2 відсутні дорожні знаки 1.33 «Діти» з табл.7.2.1; по всій вулиці потребує поновлення дорожня розмітка;
- по вул. Братів Лузанів в районі ЗОШ №1 відсутні дорожні знаки 1.33 «Діти» та 1.33 «Діти» з табл. 7.2.1;
- по вул. Конотопських партизан в районі ЗОШ №7 відсутні дорожні знаки 1.33 "Діти" з табл. 7.2.1 та 5.35.1 «Пішохідний перехід потребує заміни;
- по вул. Червоної Калини в районі будинку культури «Зоряний» відсутні дорожні знаки 1.33 «Діти» з табл. 7.2.1 та по всій вулиці потребує поновлення дорожня розмітка.
За результатами проведеної перевірки, 05.09.2018 працівниками відділу БДР УПП в Сумській області ДПП винесено припис виконувачу обов`язків начальника управління ЖКГ Конотопської міської ради щодо усунення виявлених порушень в місячний термін.
В подальшому, відділом БДР УПП в Сумській області ДПП, Управлінням житлово-комунального господарства Конотопської міської ради та Конотопською місцевою прокуратурою проведено повторне обстеження ділянок вулично-дорожньої мережі прилеглої до навчальних закладів освіти Конотопської міської ради, за результатами складено акт від 10.04.2019 (а.с.20-24).
Під час повторного обстеження встановлено, що порушення виявлені 30.08.2018 не усунуто, а також виявлено ряд нових порушень, а саме:
- по вул. Братів Лузанів, 21, біля Конотопської гімназії відсутні дорожні знаки 1.33 «Діти» та потребує поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра». По вул. Виконкомівська, 12, біля ЗОШ №2 аналогічні порушення;
- по вул. Клубна, 150, біля ЗОШ №3 відсутні дорожні знаки 1.33 «Діти», по вул. Короленка, 6, біля ЗОШ №5 потребує поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра», по вул. Жарікова, 29, дорожні знаки 1.33 «Діти» з табл. 7.2.1 з повторними знаками;
- біля ЗОШ №7, ЗОШ №9, ЗОШ №14, Підлипенської ЗОШ, ЗОШ №1, дошкільного навчального закладу «Орлятко», дошкільного навчального закладу «Вербиченька», дошкільного навчального закладу «Теремок», дошкільного навчального закладу «Сніжок», дошкільного навчального закладу «Струмочок», дошкільного навчального закладу «Волошка», дошкільного навчального закладу «Вітерець», дошкільного навчального закладу «Колосок», станції юних натуралістів, станції юних техніків, станції юних туристів, школи мистецтв, центру ДЮТ потребує поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра»;
- біля ЗОШ №10, ЗОШ №11, ЗОШ №12 , ЗОШ №13, дошкільного навчального закладу «Казка», дошкільного навчального закладу «Сонечко», дошкільного навчального закладу «Золотий ключик», дошкільного навчального закладу «Ялинка», дошкільного навчального закладу «Райдужний», дошкільного навчального закладу «Веселка», дошкільного навчального закладу «Калинка», художньої школи, Конотопської малої академії наук, дитячої юнацької спортивної школи відсутні дорожні знаки 1.33 «Діти» з табл. 7.2.1 з повторними знаками та в більшості випадків потребує поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра».
За результатами спільного обстеження інспектором відділу БДР УПП в Сумській області 17.04.2019 внесено припис виконувачу обов`язків начальника управління житлово-комунального господарства Конотопської міської ради та накладено адміністративне стягнення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (а.с.25).
Конотопською міською радою не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих територіях до навчальних закладів міста, оскільки відсутні дорожні знаки 1.33 «Діти», табличками 7.2.1 «Зона дії» та на дорожньому полотні відсутня дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра».
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Статтею 17 вказаного Закону встановлено, що управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.
За приписами статті 19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов`язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Відповідно до ст. 21 зазначеного Закону органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, відповідають, поряд з іншим, за стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів, розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об`єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв.
Частиною 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об`єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах).
Відповідно до пункту другого Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених КМУ №198 від 30.03.1994, ремонт і утримання дорожніх об`єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій належить організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, здійснення та фінансування заходів, пов`язаних із профілактикою дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Відповідно до п.п. 1.33 п.1 розділу 33 Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 Знаки дорожні, загальні технічні умови, знак 1.33 "Діти" повинен встановлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів, що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на від стані 100 м, а другий не менше ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна скасовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.
Відповідно до п. 1.14.1 Розділу 34 Правил дорожнього руху, дорожньою розміткою 1.14.1 ("зебра", у тому числі червоно-білого кольору) - позначають нерегульований пішохідний перехід.
Таким чином, необхідність вжиття заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території, прилеглих до навчальних закладів м.Конотопа, шляхом обладнання території, прилеглої до навчальних закладів міста дорожніми знаками 1.33 "Діти", табличками 7.2.1 "Зона дії" в обох напрямках руху, дорожньою розміткою 1.14.1 "Зебра" відноситься до компетенції Конотопської міської ради Сумської області.
Відповідачем не надано доказів вжиття ним заходів, спрямованих на належне забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до навчальних закладів міста, шляхом обладнання території, прилеглої до навчальних закладів міста дорожніми знаками 1.33 "Діти", табличками 7.2.1 "Зона дії" в обох напрямках руху, дорожньою розміткою 1.14.1 "Зебра".
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Конотопської міської ради з питань незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території, прилеглій до навчальних закладів міста та вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до навчальних закладів міста дорожніми знаками 1.33 "Діти", табличками 7.2.1 "Зона дії" в обох напрямках руху, дорожньою розміткою 1.14.1 "Зебра".
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що позивачем свідки у справі не залучались, експертизи не проводились, судові витрати з відповідача на стягуються.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов першого заступника керівника Конотопської місцевої прокуратури до Конотопської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Конотопської міської ради щодо незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території, прилеглій до навчальних закладів міста.
Зобов`язати Конотопську міську раду (Сумська область, м. Конотоп, пр. Миру, 8, код ЄДРПОУ 24006881) вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до навчальних закладів міста дорожніми знаками 1.33 "Діти", табличками 7.2.1 "Зона дії" в обох напрямках руху, дорожньою розміткою 1.14.1 "Зебра".
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар