Рішення № 82606446, 18.06.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2019
Номер справи
240/4052/19
Номер документу
82606446
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/4052/19

категорія 102000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідачів Француз А.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 , у якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області щодо відмови в оформленні та видачі неповнолітньому ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;

- зобов`язати Коростенський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, оформити та видати неповнолітньому ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України №2503-ХІІ.

- зобов"язати Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області органзувати роботу Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області з метою оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України №2503-ХІІ.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що вона разом з неповнолітнім сином звернулася до відповідачів із прохання про оформлення та видачу неповнолітньому паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, без застосування засобів реєстру. Проте, відповідач 1 листом відмовив в оформленні та видачі, відмову обґрунтовували посиланням на запровадження на території нашої держави, у межах виконання Угоди про асоціацію з ЄС, внутрішніх паспортів нового зразка, а саме ID-картки, а також на постанову Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", відповідно до якої прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01.11.2016 припиняється. УДМС в Житомирській області відповіді на звернення не надав. Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.04.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 15.05.2019.

14.05.2019 до відділу документального забезпечення суду від представника відповідачів надійшов відзив на адміністративний позов. В обґрунтування заперечень останній зазначив, що за результатами розгляду заяв-звернень позивача, поданих у довільній формі, та у порядку Закону України "Про звернення громадян", щодо оформлення паспорта громадянина України неповнолітній дитині у формі книжечки, листами від 03.11.2018, від 09.11.2018, від 13.11.2018 надано відповіді із роз`ясненням порядку оформлення паспорта громадянина України. Вважає, що територіальним підрозділом не надавалась відмова в оформленні паспорта, оскільки позивач звертався тільки в порядку звернення громадян та не надав визначеного Порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України переліку документів, необхідного для оформлення паспорта. Проти задоволення позову представник відповідачів заперечував та просив відмовити у його задоволенні.

Частиною 3 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.56 Кодексу адміністративного судочинства України права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.

Повноваження законного представника мають бути підтверджені свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.

На час звернення до суду з вказаним позовом ОСОБА_1 був неповнолітнім, тому в його інтересах звернулася мати - ОСОБА_2 , як законний представник.

Разом з тим під час розгляду справи ОСОБА_1 досяг повноліття, отже ОСОБА_2 в силу вимог закону втратила статус законного представника, тому ОСОБА_1 може сам представляти свої інтереси у справі як позивач.

Документів, які б підтверджували статус ОСОБА_2 як законного представника ОСОБА_1 позивачем не надано.

Отже, позивачем у справі є ОСОБА_1 .

В судовому засіданні 15.05.2019 оголошено перерву до 28.05.2019 та визнано явку ОСОБА_3 обов"язковою.

28.05.2019 в судовому засіданні оголошена перерва до 18.06.2019.

В судове засідання з"явився ОСОБА_1 Позов підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідачів в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулись із заявою до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області в якій просили у зв`язку із досягненням 16-річного віку видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України старого зразка - у формі книжечки.

Коростенський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області листом від 03.11.2018 №С/135 повідомив позивача про те, що паспорт громадянина України оформляється територіальними органами та підрозділами ДМС, що забезпечені відповідним обладнанням, всім визначеним законодавством категоріям громадян, починаючи з чотирнадцятирічного віку, тільки у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, з 01.11.2016 припиняється. Крім того, зазначено, що вказаною постановою також затверджено зразок бланка, його технічний опис, порядок подання документів/заяв, організація його видачі, дія працівників під час прийому заяв, оформлення та видачі паспорта. З 16.06.2017 у територіальних підрозділах ДМС припинено прийом документів на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року. (а.с. 19).

На звернення позивача до Управління державної міграційної служби України в Житомирській області отримав лист від 13.11.2018, в якому повідомлено позивача про те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 №745 (далі - Постанова КМУ №302) з 01.11.2016 запроваджено оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм у формі картки. Вказаною постановою також затверджено зразок бланка, його технічний опис, порядок подання документів/заяв, організація його видачі, дія працівників під час прийому заяв, оформлення та видачі паспорта. Отже, оформлення паспорта громадянина України в іншій, ніж у формі картки, що містять безконтактний електронний носій, вже немає законних підстав. Рекомендовано , для оформлення паспорта громадянина України відповідно до Закону у порядку встановленому КМУ звернутися до територіального підрозділу УМС за місцем проживання. (а.с.39-40)

Вказані відповіді стали підставою для звернення до суду з позовом за захистом порушених прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон України №5492-VI).

Даний законодавчий акт є чинним станом на день звернення позивачів із заявою до відповідача та регулює спірні правовідносини.

Частиною 1 ст. 21 Закону України №5492-VI встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, що також кореспондується з нормами Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26.06.1992 (далі - Положення).

Відповідно до норм ч.2 ст.21 Закону України №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.5 ст.21 Закону України №5492-VI передбачено, що оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб`єктами, передбаченими п.4 ч.1 ст.2 цього Закону.

Пунктом 3 Положення визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Порядок видачі, обміну паспорта і користування ним регулюється розділом ІІ Положення. Так, зокрема, п.13 Положення передбачено, що для одержання паспорта громадянин подає:

- заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

- свідоцтво про народження;

- дві фотокартки розміром 35 х 45 мм;

- у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Станом на день виникнення спірних правовідносин (день подання заяви) оформлення та видача паспорта регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302).

Згідно п.п.1 п.7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Пунктом 35 Порядку №302 визначений перелік документів, які необхідно подати заявнику для оформлення паспорта.

Відповідно до п.37 Порядку №302 працівник територіального підрозділу Державної міграційної служби, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24 - 29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Таким чином, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою, встановленого зразка, з долученням визначеного переліку документів.

В ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_2 (законний представник на той час неповнолітнього) та ОСОБА_1 звертались із заявою до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області та до Управління державної міграційної служби України в Житомирській області в якій просили у зв`язку із досягненням 16-річного віку видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України старого зразка - у формі книжечки.

Проте, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач із заявою встановленого зразка до уповноваженого органу не звертався, а лише подав заяву у порядку Закону України "Про звернення громадян" довільної форми.

Окрім того, до вказаних заяв передбаченого законом переліку документів не долучили.

Тому, за результатами розгляду зазначених звернень відповідачами були надані відповіді у порядку та строки, що встановлені Законом України "Про звернення громадян" із роз`ясненням визначеного у Порядку №302 та Положенні алгоритму дій, необхідних для отримання паспорта громадянина України, зокрема звернуто увагу заявника на необхідність особистого звернення із заявою встановленого зразка з долученням необхідних документів.

При цьому, переписка відповідачів з позивачем з роз"ясненням порядку отримання паспорта згідно приписів Закону №5492, постанови КМУ №302 у формі листів не може розцінюватися як відмова відповідачів в оформленні та видачі паспорта у формі книжечки.

Тому суд вважає, що листами від 03.11.2018 №С/135 та від 13.11.2018 №С-384/6/1801-18/1801.13/7442-18 відповідачами не відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, оскільки позивачем та його законним представником не використано право на звернення до територіального підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою про надання адміністративної послуги та необхідними документами.

З огляду на викладене, суд не вбачає протиправності у діях відповідачів щодо відмови в оформленні та видачі паспорта ОСОБА_2 , оскільки позивачем не було дотримано встановленої законодавством процедури. Суд зауважує, що уповноважений орган позбавлений можливості видати паспорт особі за відсутності його заяви та визначеного переліку документів.

Захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки.

Чинним законодавством повноваження щодо видачі паспорта громадянина України надано уповноваженим органам, визначеним у ст.2 Закону України №5492-VI. Вирішення цього питання належить до виключної компетенції такого органу та приймається за результатами розгляду поданих заявником документів.

Тому суд вважає, що оскільки право позивача на оформлення та видачу паспорта відповідачами на даний час не порушене, позовні вимоги щодо зобов`язання оформити та видати такий паспорт є передчасними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачі діяли у спосіб, що визначений законодавством України та у межах своїх повноважень, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 04.04.2001) до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул.Грушевського,5, м.Коростень, Житомирська область, 11500), Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул.Пушкінська,44, м.Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 37808497) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 24 червня 2019 року