
КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/2489/19
Провадження № 2-о/488/69/19 р.
РІШЕННЯ
Іменем України
18.06.2019 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого по справі – судді Селіщевої Л.І.,
за участю секретаря – Тузова Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересовані особи: Корабельний районний у м. Миколаєві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2019 року заявник – ОСОБА_1 звернувся до суду із даною заявою, в обґрунтування якої зазначив, що він є рідним дідусем ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в Ялтинському міському пологовому будинку на тимчасово окупованій території АР Крим у м. Ялта. Її батьками є ОСОБА_3 (мати) та ОСОБА_2 (батько), які є громадянами України, зареєстровані та проживають на тимчасово окупованій території АР Крим (м. Ялта).
На території Автономної Республіки Крим та м. Ялта Російська Федерація застосовується законодавство Російської Федерації. Тому документи про народження дитини видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоров`я РФ, яка є неприйнятною для українських органів реєстрації актів цивільного стану. До того ж, згідно з п 3. гл. 1 розділу З Правил, державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них.
Місцем народження дитини та місцем проживання батьків є Автономна Республіка Крим (м. Ялта). Батьки не мають статусу внутрішньо переміщених осіб, що перемістились на підконтрольну територію України внаслідок окупації Російською Федерацією, а тому не мають іншого документально підтвердженого місця проживання на території України, окрім Автономної Республіки Крим (м. Ялта). Таким чином, батьки не мають підстав для звернення до органу РАЦС на території України.
На сьогоднішній день заявник не може зареєструвати народження дитини в органах ДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області, у відповідності до законодавства України, так як державні органи та території України не визнають документів, наданих органами на території, що не підконтрольна Україні. Крім цього, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України.
Через неможливість в позасудовому порядку зареєструвати народження дитини, заявник був змушений звернутись до суду із даною заявою і просить суд встановити факт народження онуки ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території АР Крим у м. Ялта.
Встановлення даного факту заявнику необхідно для захисту прав дитини, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
У судове засідання заявник не з`явився, надав заяву про слухання справи у його відсутність, вимоги, викладені у заяві, підтримує у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи — Корабельний районний у м. Миколаєві відділ ДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, заявлені вимоги підтримують.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши надані суду письмові докази по справі, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи із такого.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта Автономна Республіка Крим народилася онука заявника ОСОБА_4 . Її батьками є ОСОБА_3 (мати) та ОСОБА_2 (батько), які є громадянами України.
Внаслідок народження дитини ОСОБА_3 було видано довідку з пологового будинку, згідно якої ІНФОРМАЦІЯ_1 липня ІНФОРМАЦІЯ_2 вона народила дитину жіночої статті в Ялтинському пологовому будинку АР Крим м. Ялта, що підтверджується історією пологів № 1088.
23.07.2015 року було видано свідоцтво про народження дитини серія НОМЕР_1 від 23.07.2015 року Ялтинським міським відділом ЗАГС Департаменту ЗАГС МЮ АРК.
На сьогоднішній день заявник не може зареєструвати народження онуки в органах ДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області, у відповідності до законодавства України, так як державні органи та території України не визнають документів, наданих органами на території, що не підконтрольна Україні. Крім цього, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014р. № 120 Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є:
- медичне свідоцтво про народження дитини (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. № 545, що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального нагляду (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. № 545, та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, затвердженого Постановою КМУ № 9 від 09.01.2013 р.;
- медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше);
- акт, складений відповідними посадовими особами у випадку народження дитини на морському, річковому, повітряному судні, у потязі або в іншому транспортному засобі.
Якщо реєстрація народження дитини, народженої в іншій державі, не була проведена компетентним органом такої держави або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, підставою для проведення державної реєстрації в Україні є медичний документ іншої держави, що підтверджує факт народження дитини, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструються народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Частиною першою статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Частиною третьою статті 317 ЦПК України визначено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
На підставі наведеного, суд вважає заяву обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню, оскільки встановлення даного факту, що має юридичне значення, є необхідним заявнику для державної реєстрації народження його онуки.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 293-294, 315-319, 352, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Заяву - задовольнити.
Встановити юридичний факт народження ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта Автономна Республіка Крим, у батьків: мати — ОСОБА_3 , громадянка України, батько — ОСОБА_2 , громадянин України.
Зобов`язати відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану провести державну реєстрацію народження дитини — ОСОБА_4 та внести до актового запису про її народження такі відомості: дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження дитини - м. Ялта Автономна Республіка Крим; батько дитини — ОСОБА_2 , громадянин України; мати дитини — ОСОБА_3 , громадянка України.
Рішення суду підлягає до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 , паспорт: НОМЕР_2 , виданий Корабельним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області, РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа:Корабельний районний у м. Миколаєві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, код ЄДРПОУ 23038206, адреса: 54000, м. Миколаїв, пр. Богоявленський, 340/2.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , паспорт: НОМЕР_4 , виданий Корабельним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області, РНОКПП: НОМЕР_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , паспорт: НОМЕР_6 , виданий Масандрівським МС ГУДМС України в АР Крим, РНОКПП: НОМЕР_7 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя Л.І. Селіщева