
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 червня 2019 року № 826/14216/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
прийняв до уваги таке:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - відповідач), в якому просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 22.03.3018 з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 та 2017 роки - 5377,90 грн без встановлення зменшення за достроковий вихід на пенсію.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2018 відкрито спрощене провадження та роз`яснено сторонам, що справа буде розглядатись без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України. Запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, оформлений у відповідності до вимог 162 КАС України з доказами направлення відзиву з додатками до нього позивачу.
Відповідно до ч.3 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, заявами по суті в даній категорії справ є позов та відзив.
Відповідачем у встановлений строк надано відзив на позовну заяву, з урахуванням чого суд вважає за можливе вирішити спір по суті заявлених позовних вимог на підставі наявний у справі письмових доказів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач підтримує заявлені позовні вимоги і повному обсязі та просить суд їх задовольнити, посилаючись на відсутність у відповідача правових підстав для припинення виплати пенсії позивачу.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду м.Києва (Святошинський район) та отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійні страхування».
Пенсію призначено з 22 березня 2018 року відповідно до заяви позивача, яку обчислено із заробітної плати, визначеної за період роботи з 1 липня 2000 року по 30 квітня 2015 року при страховому стажі 34 роки 5 місяців 13 днів. Стаж обчислено по 30 квітня 2015 року. Коефіцієнт страхового стажу становить - 0,34417. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,55886. При обчисленні застосовувався показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки, що становить 3764,40 грн.
22 березня 2018 року позивач звернувся до Святошинського районного відділу Управління із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
До заяви про призначення пенсії від 22 березня 2018 року Позивачем було надано наступні документи:
1. копія паспорта;
2. копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
3. копія диплому про навчання;
4. довідка від 30 жовтня 2017 року № 0000384203 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
5. копія трудової книжки;
22 червня 2018 року позивач через свого представника звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою, в якій просила повідомити яким чином був проведений розрахунок її пенсії, як вираховувався індивідуальний коефіцієнт заробітку та коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії, та який показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески був застосований при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві своїм листом від 17.07.2018 року № 40998/02/К-3351 повідомило позивача, що при обчисленні пенсії застосовувався показник середньої заробітної плати працівників, зайняти у галузі економіки України за 2014- 2016 роки - 3764,40 грн. Також повідомило, що до пенсії ОСОБА_1 застосовано зменшення за достроковий вихід на пенсію в розмірі 238,94 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши за правилами ст. 90 КАС України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як зазначалося вище, в 2015 році, маючи намір вийти на дострокову пенсію за віком, ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецьк, де їй було поставлено штамп в трудовій книжці з відміткою «пенсія призначена». Однак через виникнення конфліктної ситуації на сході України вказане управління припинило здійснення своїх повноважень, пенсію позивачу фактично призначено не було. Даний факт підтверджується довідкою Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 244-П від 04.04.2018, в якій зазначено, що за даними централізованої бази даних одержувачів пенсій станом на 1 березня 2018 року на обліку громадян, які одержують пенсії в межах України ОСОБА_1 не перебуває.
Позивач відповідно до довідки від 30.10.2017 № 0000384203 є внутрішньо переміщеною особою з зареєстрованим місцем перебування за адресою: АДРЕСА_1 .
В зв`язку з цим, 22.03.2018 позивач звернулася до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за призначенням пенсії за віком. Таким чином, вперше позивачу було призначено пенсію 22.03.2018. При цьому в заяві про призначення пенсії ОСОБА_1 зазначала, що пенсія їй раніше не призначалася та в примітках виклала пояснення з приводу виникнення відтиску штампу в трудовій книжці.
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14 квітня 2014 року, який набрав чинності 14 квітня 2014 року, введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
Згідно із Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14 квітня 2014 року та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України № 1706-VII закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Статтею 1 Закону України № 1706-VII передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частинами 1-2 статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно частини 1 статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Частиною 1 статтею 4-1 Закону № 1706-VII передбачено, що єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.
Згідно частини 1 статті 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
07 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області (далі - Порядок № 595).
Пунктом 8 Порядку № 595 визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Проте, трудова книжка не є беззаперечним доказом призначення позивачу пенсії за віком, тобто не свідчить про прийняття відповідного рішення. Водночас, в матеріалах пенсійної справи не міститься жодних розпоряджень про призначення пенсії ОСОБА_1 в 2015 році.
Ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до пункту 4-4 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Таким, чином, при призначенні пенсії ОСОБА_1 мав бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки - 5377,90 грн.
При цьому незрозумілим є застосування відповідачем показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки, оскільки такий показник застосовувався до пенсій, що призначалися до 01.01.2018.
Також, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають жінки, які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року, після досягнення ними віку 58 років 6 місяців. ОСОБА_1 по досягненню встановленого законодавством пенсійного віку, тобто ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулася за призначенням пенсії.
Слід зазначити, що відповідно до п 7-2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецьк 04 травня 2015 року. Відповідно до записів у трудовій книжці на той час вона перебувала на посаді директора ПП «Підшипникзбут». Отже, не було жодних умов та законних підстав для призначення позивачу пенсії достроково 04.05.2015.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ч. 3 ст. 7, ст.ст.9, 139, 241-246, 262, 263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 22.03.3018 з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 та 2017 роки - 5377,90 грн без встановлення зменшення за достроковий вихід на пенсію.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 )
Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16)
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Р.О. Арсірій