
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
21 червня 2019 року Справа №804/5771/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді при секретарі Юхно І.В. Гончаровій В.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро заяву Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
13 червня 2019 року Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони виконавчого провадження у справі №804/5771/15 за позовом Дніпродзержинської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 969 104,99 грн.
В обґрунтування заяви зазначено, що виконавчий лист видано 07.05.2019 року, строк пред`явлення виконавчого документу до виконання встановлений до 16.06.2016 року. В той же час, заявник посилається на те, що є правонаступником Дніпродзержинської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, у зв`язку з чим на теперішній час належною стороною виконавчого провадження.
Розпорядженням від 13 червня 2019 року №691д у зв`язку із перебуванням Конєвої С. О. у тривалій відпустці, призначено автоматичний розподіл вищезазначеної заяви, яким матеріали заяви передано на розгляд судді Юхно І.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 червня 2019 року заяву про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони виконавчого провадження призначено до розгляду у судовому засіданні 21 червня 2019 року о 09 год. 00 хв.
Учасники справи у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Від заявника надійшло клопотання про розгляд заяви без участі представника ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
Згідно з положеннями частини третьої статті 376 та частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, встановив наступне.
28 квітня 2015 року Дніпродзержинська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 969 104,99 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року у справі №804/5771/15, вищевказаний адміністративний позов задоволено частково.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2016 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року у справі №804/5771/15 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 21 лютого 2019 року у справі №804/5771/15 залишено без змін постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2016 року.
Вказана постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року у справі №804/5771/15 набрала законної сили 15 березня 2016 року.
07 травня 2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист по адміністративній справі №804/5771/15, відповідно до якого судове рішення набрало законної сили 15 березня 2016 року, а строк пред`явлення виконавчого листа до виконання встановлено до 16 червня 2016 року.
Поряд із цим, з матеріалів справи вбачається, що станом на дату розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження відсутнє відкрите виконавче провадження з виконання вказаного виконавчого листа.
Вирішуючи питання про заміну сторони виконавчого провадження, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною четвертою вказаної статті передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року№941 перейменувано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби зокрема, Дніпродзержинську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - на Кам`янську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Наказом Державної фіскальної служби України від 25 січня 2017 року №39 відповідно до Закону України від 09 квітня 2015 року № 317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 941 «Про перейменування деяких територіальних органів Державної фіскальної служби», керуючись пунктом 7 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236, Порядком здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, враховуючи пропозиції, надані територіальними органами ДФС щодо їх перейменування, перейменовано деякі територіальні органи ДФС, зокрема, Дніпродзержинську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - на Кам`янську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 року №1797-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017 року (за виключенням окремих статей), були внесені зміни до Податкового кодексу України щодо функцій та прав контролюючих органів та щодо функцій державних податкових інспекцій.
Відповідно до пункту 19-1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів (підпункт 19-1.1.22).
Статтею 19-3 Податкового кодексу України визначений вичерпний перелік функцій державних податкових інспекцій, які:
19-3.1.1. здійснюють сервісне обслуговування платників податків;
19-3.1.2 . здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням;
19-3.1.3. формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи;
19-3.1.4. виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Отже, з 01.01.2017 року податкові інспекції, з урахуванням викладених особливостей, позбавлені повноважень контролюючого органу як органу стягнення.
Крім того, судом встановлено, що Кам`янську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39522811) припинено, про що 10 травня 2019 року внесено запис №12231120020005784 до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань..
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що правомірною є заміна стягувача у виконавчому листі, виданому 07 травня 2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом з примусового виконання постанови від 03 червня 2015 року у справі №804/5771/15, з Дніпродзержинської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області.
Поряд із цим, вирішуючи питання про поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною першою статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року №1404-VIII встановлено, що виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до частини шостою вищевказаної статті стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Зазначена норма кореспондується із положеннями частин першої та другої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
За наведених обставин, враховуючи, що заявник отримав виконавчий лист лише 07 травня 2019 року, тобто після закінчення строку на пред`явлення виконавчого листа до виконання, суд приходить до висновку, що дана обставина є поважною причиною пропущення строку, у зв`язку з чим трьохмісячний строк пред`явлення до виконання виконавчого листа підлягає поновленню.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони виконавчого провадження.
Керуючись статтями 248, 256, 376, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити частково.
Замінити стягувача - Дніпродзержинську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області у виконавчому листі, виданому 07 травня 2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом з примусового виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року у справі №804/5771/15, на його правонаступника - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро,вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 39394856).
Поновити строк пред`явлення до виконання виконавчого листа у справі №804/5771/15 за позовом Дніпродзержинської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 969 104,99 грн., виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 07 травня 2019, строком на три місяці з моменту набрання ухвалою законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Юхно