Рішення № 82595949, 24.06.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
120/1535/19-а
Номер документу
82595949
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

24 червня 2019 р. Справа № 120/1535/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Вінницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Інтек групп" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

11.05.2019 Управління Держпраці у Вінницькій області звернулось до суду з позовом про застосування до ТОВ "Інтек групп" заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач провів планову перевірку у сфері дотримання відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки. За результатами перевірки було виявлено факти порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працюючих. Відтак для вирішення питання про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду позивач звертається до суду.

Ухвалою суду від 16.05.2019 відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Водночас відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Копію зазначеної ухвали відповідач отримав 20.05.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Проте своїм правом на подання відзиву відповідач не скористався.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, – через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені позивачем доводи, суд доходить висновку, що заявлений позов належить задовольнити з огляду на таке.

Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) – це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 7 вищезазначеного Положення передбачено, що Держслужба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

В силу вимог ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема, безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Як видно з матеріалів справи, на підставі наказу Управління Держпраці у Вінницькій області № 460-О від 26.04.2019 головним державним інспектором відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Рудюком С.П. було проведено планову перевірку з питань дотримання ТОВ "Інтек групп" вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складено акт № 019.0603.19 від 03.05.2019, яким встановлено порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників підприємства.

Так, під час перевірки виявлено, що відповідач не продовжив дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме:

- монтаж, демонтаж, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки: технологічне устаткування системи;

- експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: технологічне устаткування систем газопостачання природним і зрідженим газом, а також газовикористовуюче обладнання потужності понад 0,1 МВт, що є порушенням вимог п. 6; п. 2 Додатку 2 та п. 2 Додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107.

Крім того, позивач не подав декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", зокрема роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 м, зварювальні роботи та експлуатація ковальсько-пресового устаткування, чим порушив вимоги п. 21; п. 6, 19 Додатку 6 та п. 3 Додатку вищевказаного Порядку.

У зв`язку з виявленими порушеннями відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення відповідних робіт (виробництва) та внесено припис № 019.0603.19 від 03.05.2019 про усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань охорони праці.

Разом з тим, оскільки допущені ТОВ "Інтек групп" порушення створюють загрозу життю та здоров`ю працівників, Управління Держпраці у Вінницькій області звернулося до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ст. 13 Закону № 2694-XII).

В силу вимог ч. 3 ст. 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

На виконання приписів ст. 21 Закону № 2694-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1107 від 26.10.2011 року, якою затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок).

Відповідно до п. 6 Порядку дозвіл за формою згідно з Додатком 1 видається роботодавцеві на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у Додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у Додатку 3.

Згідно з п. 15 Порядку строк дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки становить п`ять років. Разом з тим строк дії дозволу продовжується:

Держпраці – на виконання робіт підвищеної небезпеки, зазначених у пункті 1 Додатка 2;

територіальним органом Держпраці – на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці третьому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у Додатку 3.

Таким чном, Додатком 2 до Порядку визначено Перелік видів робіт підвищеної небезпеки, до яких, зокрема, належать роботи із монтажу, демонтажу, ремонту, технічного обслуговування, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Водночас виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в Додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначене в Додатку 7, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Додатками 6 та 7 визначено перелік видів робіт підвищеної небезпеки, до яких, зокрема, належать роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, зварювальні роботи та експлуатація ковальсько-пресового устаткування.

Отже, в силу вимог чинного законодавства з питань охорони вказані роботи відносяться до робіт підвищеної небезпеки, виконання яких допускається виключно після одержання відповідного дозволу в територіальних органах Держпраці та на підставі декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Натомість, як встановлено проведеною перевіркою та зафіксовано в акті перевірки № 019.06.03.19 від 03.05.2019, відповідач ТОВ "Інтек групп" вказані роботи виконує без дозволу та за відсутності поданих декларацій, що є грубим порушенням вимог законодавства у галузі охорони праці та створює загрозу життю та здоров`ю людей.

Водночас суд враховує, що наведені позивачем доводи на підтримку заявленого позову відповідачем не спростовані. До того ж суду не надано жодних доказів щодо усунення виявлених під час перевірки порушень.

З огляду на викладене і враховуючи те, що допущені на ТОВ "Інтек групп" порушення вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці створюють загрозу життю та здоров`ю працівників товариства, суд приходить до переконання про підставність звернення Управління Держпраці у Вінницькій області до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Інтек групп" (код ЄДРПОУ 37247865, вул. Ватутіна, 18-А, м. Вінниця, 21100) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме зварювальних робіт, робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, та шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме ковальсько-пресового устаткування, технологічного устаткування систем газопостачання природним і зрідженим газом та газовикористовуючого обладнання потужністю понад 0,1 МВт.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи:

1) позивач: Управління Держпраці у Вінницькій області (код ЄДРПОУ39845483, місцезнаходження: вул. Магістратська, 37, м. Вінниця, 21050);

2) відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю "Інтек групп" (код ЄДРПОУ 37247865, місцезнаходження: вул. Ватутіна, 18-А, м. Вінниця, 21100)

Повне судове рішення складено та підписано суддею 24.06.2019.

Суддя Сало Павло Ігорович