
У Х В А Л А
про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
24 червня 2019 р. Справа № 120/1855/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Слободонюк Михайло Васильович, перевіривши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1
до: Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та державного виконавця цього відділу Сіренка Сергія Володимировича, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністра закордонних справ України Клімкіна Павла Анатолійовича
про: визнання бездіяльності протиправною, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов`язання вчинити дії та стягнення понесеної матеріальної шкоди
ВСТАНОВИВ:
10.06.2019 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Сіренка Сергія Володимировича, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністра закордонних справ України Клімкіна Павла Анатолійовича про визнання бездіяльності протиправною, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов`язання вчинити дії та стягнення понесеної матеріальної шкоди.
Ухвалою суду від 12.06.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви. Зокрема, залишаючи позовну заяву без руху суд з`ясував, що зміст заявлених позовних вимог і виклад обставин, якими вони обґрунтовуються не відповідає суб`єктному складу осіб, до яких такі вимоги мають бути звернені. Крім того, позивачем не були додані докази сплати судового збору, а також не надано копію оскаржуваного акту.
На виконання вимог зазначеної ухвали 20.06.2019 позивач надіслав до суду відкориговану позовну заяв, а також надав докази сплати судового збору у визначених законом порядку і розмірі.
Той обсяг виконання ухвали суду від 12.06.2019, що здійснений позивачем, дозволяє суду вирішувати питання про відкриття провадження у справі.
Окрім того, з`ясовуючи, чи подано позов у строк, установлений законом, суд враховує, що згідно викладених у позовній заяві пояснень позивача, про існування оскаржуваної постанови державного виконавця від 27.02.2019 про закінчення виконавчого провадження ВП 58240136, ОСОБА_1 дізнався лише 06.06.2019, коли отримав листа від Департаменту державної виконавчої служби від 27.05.2019 №58240136/20.1-37/23. До суду позов подано 10.06.2019, тобто в межах строку, визначеного у п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України.
В решті позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України.
Перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі не встановлено.
За цих обставин суд доходить висновку про можливість прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Вирішуючи питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 6 ст. 12 КАС України, відповідної до якої справами незначної складності є, зокрема, справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
Главою 11 Розділу II КАС України визначено особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ, зокрема у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби та приватного виконавця.
Однією з таких особливостей є скорочені строки розгляду справ цієї категорії.
Так, відповідно до приписів ч. 4 ст. 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
З огляду на викладене та враховуючи те, що для цієї справи пріоритетним є її швидке вирішення, суд доходить висновку про необхідність розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.
Крім того, згідно з ч. 3 ст. 287 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Отже, в силу вимог закону відповідачем у цій справі має бути Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Окрім того, суд зазначає, що одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з`ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов`язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з`ясування обставин у справі. Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Принцип офіційності реалізований, зокрема, у ч. 4 ст. 11 КАС України, згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
З огляду на вищезазначені норми процесуального права, для забезпечення повного та всебічного з`ясування всіх обставин у справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення суд доходить висновку про необхідність витребування з Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України належним чином засвідчених копій матеріалів виконавчого провадження № 58240136 разом із матеріалами, які стали підставою для прийняття оскаржуваної постанови від 27.02.2019 про закінчення виконавчого провадження.
Керуючись ст.ст. 12, 32, 72, 77, 80, 171, 256, 257, 268, 269, 287, 294 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністра закордонних справ України Клімкіна Павла Анатолійовича про визнання бездіяльності протиправною, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов`язання вчинити дії та стягнення понесеної матеріальної шкоди.
2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
3. Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 03 липня 2019 р. о 15:00 год. в залі судового засідання № 1 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
4. Роз`яснити сторонам, що згідно ст. 269 КАС України заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
5. Встановити відповідачу 2-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб`єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. Встановити третій особі 2-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання пояснень в порядку, визначеному ст. 165 КАС України.
7. Витребувати з Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та зобов`язати його у 2-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження ВП № 58240136, по якому 27.02.2019 винесена постанова про закінчення виконавчого провадження.
8. Повідомити відповідача і третю особу, що згідно з ч. 2 ст. 269 КАС України у справах цієї категорії копії позовної заяви та доданих до неї документів направляються відповідачу й іншим учасникам справи на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - електронною поштою, якщо така відома суду, або надаються для ознайомлення в судовому засіданні.
9. Роз`яснити сторонам, що відповідно до ст. 268 КАС України у справах цієї категорії щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур`єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку. Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду. Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
10. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише з мотивів порушення правил підсудності.
Суддя Слободонюк Михайло Васильович