
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2019 року 12:30Справа № 280/701/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., за участю секретаря судового засідання Мащенко Д.В.,
представників:
позивача ОСОБА_1 ., Боєнка О.В.,
відповідачів Єременка В.В.,
розглянув в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150) до Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (пр. Соборний, 190-А, м. Запоріжжя, 69035), Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, 04119), Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Державна казначейська служба України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19.02.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (далі – позивач або ПАТ «Донбасенерго») до Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі – відповідач 1 або Запорізького управління Офісу ВПП ДФС), Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі – відповідач 2 або Офіс ВПП ДФС), Державної фіскальної служби України (далі – відповідач 3 або ДФС), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Державна казначейська служба України, в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача 1 з відмови у перерахуванні переплати з податку на додану вартість в сумі 20204345,00 грн. на рахунок позивача у системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
зобов`язати відповідача 3 скоригувати загальну суму поповнення рахунку позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість шляхом її збільшення на суму 20204345,00 грн.;
стягнути з відповідача 2 за рахунок бюджетних асигнувань на рахунок позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 19210,00 грн.; стягнути з відповідача 3 за рахунок бюджетних асигнувань на рахунок позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ПАТ «Донбасенерго» у зв`язку із наявністю переплати з ПДВ звернулось до відповідача 1 із заявою про зарахування вказаної переплати на власний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Проте, відмовляючи у перерахуванні переплати з податку на додану вартість на рахунок ПАТ «Донбасенерго» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість Запорізьке управління Офісу ВПП ДФС послалось на п.п.43.1, 43.2 ст. 43 Податкового кодексу України та наявність у ПАТ «Донбасенерго» податкового боргу. Натомість позивач зазначає, що згідно п. 43.41 ст. 43 Податкового кодексу України у разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку. Оскільки переплата з податку на додану вартість в сумі 20204345,00 грн. є надміру сплаченим податковим зобов`язанням з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, то вона може бути повернута виключно на рахунок ПАТ «Донбасенерго» в системі електронного адміністрування. На підставі викладеного, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 21 лютого 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №280/701/19, залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Державну казначейську службу України (далі – третя особа або ДКС України), підготовче засідання призначено на 20 березня 2018 року.
10.03.2019 від третьої особи надійшли письмові пояснення (вх.№9547) в яких зазначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету. У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Державної казначейської служби України. Отже, ДКС України не приймає самостійного рішення щодо повернення платникам суми помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, а таке повернення здійснюється лише на підставі подання органів, то контролюють справляння надходжень до бюджету. Просить суд врахувати надані пояснення при розгляду справи.
Відповідачі позов не визнали, надали до суду відзиви (вх. №9802 від 12.03.2019 та №14164 від 09.04.2019), в яких зазначили, що повернення переплати з податку на додану вартість на рахунок підприємства у системі електронного адміністрування станом на дату звернення є не можливим, оскільки проведеним аналізом даних інтегрованих карток інформаційної системи органів ДФС «Податковий блок» встановлено, що на 28.09.2018 ПАТ «Донбасенерго» має заборгованість зі сплати податків, зборів та обов`язкових платежів, які контролюються органами ДФС, у сумі 72646412,69 грн. Крім того, загальна сума розстроченого податкового боргу складає 338288376,72 грн. З посиланням на вимоги пунктів 43.1 та 43.2 Податкового кодексу України просять у задоволенні позову відмовити.
Протокольною ухвалою суду від 20.03.2019 підготовче засідання відкладено до 09.04.2019.
Протокольною ухвалою суду від 22.04.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 22.04.2019.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові.
Представник відповідача 1 та відповідача 2 проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві.
22 квітня 2019 року у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ПАТ «Донбасенерго» є платником податку на додану вартість та в 2018 році перебувало на податковому обліку за основним місцем обліку у Запорізькому управлінні Офісу ВПП ДФС, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
14.09.2018, після подання уточнюючого податкового розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9197616580, у ПАТ «Донбасенерго» виникла переплата по податку на додану вартість в сумі 20204345,00 грн., які раніше були зараховані до бюджету з рахунка ПАТ «Донбасенерго» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Виникнення переплати в сумі 20204345,00 грн. з 14.09.2018 підтверджується даними інтегрованої картки платника ПАТ «Донбасенерго» з податку на додану вартість за 2018 рік.
19.09.2018 ПАТ «Донбасенерго» подало до Запорізького управління Офісу ВПП ДФС податкову декларацію з податку на додану вартість № 9201626024 за податковий період серпень 2018 року, відповідно до якої задекларувало до сплати податок на додану вартість в сумі 25387244,00 грн.
20.09.2018 ПАТ «Донбасенерго» направило до Запорізького управління Офісу ВПП ДФС заяву від 20.09.2018 № 01-1.7/02158 про зарахування переплати з податку на додану вартість в сумі 20204345,00 грн. на власний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
27.09.2018 ПАТ «Донбасенерго» платіжним дорученням № 29 від 27.09.2018 здійснило поповнення власного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на суму 1005432,18 грн., що підтверджується копією платіжного доручення та даними інтегрованої картки платника ПАТ «Донбасенерго» з податку на додану вартість за 2018 рік.
28.09.2018 ПАТ «Донбасенерго» платіжним дорученням № 12238 від 28.09.2018 здійснило поповнення власного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на суму 4177466,82 грн., що підтверджується копією платіжного доручення та даними інтегрованої картки платника ПАТ «Донбасенерго» з податку на додану вартість за 2018 рік.
Сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в розмірі 5182899,00 грн. та наявної переплати по податку на додану вартість в розмірі 20204345,00 грн. дорівнює задекларованому податковому зобов`язанню ПАТ «Донбасенерго» за податковою декларацією з податку на додану вартість № 9201626024 за податковий період серпень 2018 року, а саме 25387244,00 грн.
30.09.2018 наявна на рахунку ПАТ «Донбасенерго» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість сума в розмірі 5182899,00 грн. та переплата по податку на додану вартість в розмірі 20204345,00 грн. зараховані як оплата податкового зобов`язання ПАТ «Донбасенерго» за податковою декларацією з податку на додану вартість № 9201626024 за податковий період серпень 2018 року в розмірі 25387244,00 грн., що підтверджується даними інтегрованої картки платника ПАТ “Донбасенерго” з податку на додану вартість за 2018 рік.
09.10.2018 ПАТ «Донбасенерго» отримало від Запорізького управління Офісу ВПП ДФС лист від 01.10.2018 №40778/10/28-10-47-02-17, яким відмовлено у перерахуванні переплати з податку на додану вартість в сумі 20204345,00 грн. на рахунок ПАТ «Донбасенерго» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Даними системи електронного адміністрування податку на додану вартість також підтверджується врахування оплати податкового зобов`язання ПАТ «Донбасенерго» за податковою декларацією з податку на додану вартість № 9201626024 за податковий період серпень 2018 року в розмірі лише 5182899,00 грн., що підтверджується витягами з системи електронного адміністрування за 20.09.2018, 27.09.2018, 28.09.2018, 01.10.20108 та реєстром транзакцій в системі електронного адміністрування ПДВ з електронного кабінету платника податків ДФС, що надані позивачем до адміністративного позову.
Вважаючи дії Запорізького управління Офісу ВПП ДФС з відмови у перерахуванні переплати з податку на додану вартість в сумі 20204345,00 грн. на рахунок ПАТ «Донбасенерго» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість протиправними та з вимогою вчинити певні дії, ПАТ «Донбасенерго» звернулося до адміністративного суду з відповідним позовом.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» запроваджено систему електронного адміністрування ПДВ з 1 січня до 1 липня 2015 року (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення терміну перехідного періоду відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону 71) - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Відповідно до п. 200-1.1 ст. 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Згідно з вимогами п. 200-1.4 ст. 200-1 ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:
а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу;
б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов`язань з цього податку;
в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;
г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4-1 статті 43 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 встановлено, що рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість відкриваються у Державній казначейській службі.
Відповідно до пункту 43.4-1 статті 43 Податкового кодексу України у разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Відповідно до пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Як вбачається з листа Запорізького управління Офісу ВПП ДФС від 01.10.2018 №40778/10/28-10-47-02-17, підставою для відмови у перерахуванні переплати з податку на додану вартість в сумі 20 204 345,00 грн. на рахунок ПАТ «Донбасенерго» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, стало те, що відповідно до інтегрованих карток інформаційної системи органів ДФС «Податковий блок», станом на 28.09.2018, ПАТ «Донбасенерго» має заборгованість зі сплати податків, зборів та обов`язкових платежів, які контролюються органами ДФС, у сумі 72646412,69 грн., а загальна сума розстроченого податкового боргу складає 338288376,72 грн.
При цьому у своєму листі відповідач 1 посилається на вимоги пунктів 43.1 та 43.2 статті 43 ПК України.
Однак, суд не погоджується із такими доводами контролюючого органу виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 43.1 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно пункту 43.2 статті 43 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Системне тлумачення вказаних норм дозволяє дійти висновку, що наявність податкового боргу позбавляє платника податків права на отримання надмірно сплачених коштів за такими напрямами повернення на поточний рахунок платника податків в установі банку або повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Щодо інших напрямів використання таких коштів, то наявність податкового боргу, не є підставою для відмови у поверненні сум надмірно сплачених митних та інших платежів.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 22.05.2018 по справі №808/2948/16 (адміністративне провадження №К/9001/18180/18).
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритий у Державній казначейській службі, не є поверненням надміру сплачених платником податків грошових зобов`язань на поточний рахунок платника в установі банку, яке обмежено пунктом 43.2 статті 43 ПК України.
Відтак, дії Запорізького управління Офісу ВПП ДФС щодо відмови у перерахуванні переплати з податку на додану вартість в сумі 20204345,00 грн. на рахунок ПАТ «Донбасенерго» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправними.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ПАТ «Донбасенерго» до Запорізького управління Офісу ВПП ДФС, Офісу ВПП ДФС, ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – ДКС України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання ДФС скоригувати загальну суму поповнення рахунку ПАТ «Донбасенерго» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість шляхом її збільшення на суму 20204345,00 грн.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки адміністративний позов задоволено в повному обсязі, на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 19210,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу ВПП ДФС та 1921,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150) до Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (пр. Соборний, 190-А, м. Запоріжжя, 69035), Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, 04119), Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Державна казначейська служба України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною відмову Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби у перерахуванні переплати з податку на додану вартість в сумі 20204345,00 грн. на рахунок Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) скоригувати загальну суму поповнення рахунку Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 23343582) в системі електронного адміністрування податку на додану вартість шляхом її збільшення на суму 20204345,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 39440996) на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 23343582) сплачений судовий збір у сумі 19210,00 грн. (дев`ятнадцять тисяч двісті десять гривень 00 коп.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 23343582) сплачений судовий збір у сумі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 21.06.2019.
Суддя Р.В. Кисіль