Ухвала суду № 82544201, 18.06.2019, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
18.06.2019
Номер справи
359/5383/19
Номер документу
82544201
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження № 1-кс/359/1834/2019

Справа № 359/5383/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2019 року м.Бориспіль

Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 ,розглянувши клопотання начальника відділу організації представництва інтересів держави в судах та при виконання судових рішень військової прокуратури Центрального регіону України ОСОБА_4 про надання дозволу на огляд у кримінальному провадженні №42019110330000004, відомості про яке 15.01.2019 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.426-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд до Бориспільського міськрайонного суду Київської області надійшло зазначене клопотання, зі змісту якого встановлено наступне.

Військовою прокуратурою Центрального регіону України здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42019110330000004 від 15.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 426-1 КК України.

Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється слідчими Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві.

Під час здійснення досудового розслідування встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 15.06.1946 № 1409 «Про відвод земельної дільниці в Дарницькому районі м. Києва 5-му Корпусному Залізничному Парку під будівництво ремонтного заводу» Київською міською радою прийнято рішення від 14.06.2007 №867/1528 про оформлення військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 Центральна база Державної спеціальної служби транспорту) право користування земельною ділянкою площею 14,7900 га для експлуатації та обслуговування будівель і споруд військової частини, за адресою АДРЕСА_1 .

На підставі вказаного рішення міської ради від 14.06.2007 року№ 897/1528 військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 Центральна база Державної спеціальної служби транспорту) видано Державний акт на право користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 383559 від 02.10.2007 площею 14,7900 га з кадастровим номером 8000000000:62:067:0002 для експлуатації та обслуговування будівель і споруд військової частини, за адресою АДРЕСА_1 .

В подальшому, на підставі рішень Київської міської ради від 14.06.2007 року № 897/1528 та від 22.09.2011 № 129/6345 військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 Центральна база Державної спеціальної служби транспорту) видано Державний акт на право користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 389725 від 21.03.2012 площею 13,9837 га з кадастровим номером 8000000000:62:067:0002 для експлуатації та обслуговування будівель і споруд військової частини, за адресою АДРЕСА_1 .

Також зазначено, що відповідно до статті 77 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України, «Про використання земель оборони» землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.

Частиною 1 статті 80 Земельного кодексу України закріплено, що суб`єктом права власності на землі державної власності є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади.

Статтею 84 Земельного кодексу України унормовано, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності, а пунктами 3,4 цієї статті встановлено що до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну та приватну власність, належать зокрема, землі оборони, крім земельних ділянок під об`єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення.

Статтею 14 Закону України «Про Збройні Сили України» унормовано, що земля, закріплена за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління.

Згідно зі статтею 13 Земельного кодексу України, повноваження щодо розпорядження землями державної власності відноситься виключно до повноважень Кабінету Міністрів України. У даному випадку, власником земельних ділянок, закріплених за суб`єктами, що перебувають у сфері управління Міноборони, є держава в особі Кабінету Міністрів України, оскільки за приписами статті 116 Конституції України саме Кабінет Міністрів України є вищим органом в системі органів виконавчої влади, якому надано повноваження з управління об`єктами державної власності.

Відповідно до статті 141 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою відбувається через добровільну відмову землекористувача від даної земельної ділянки.

Згідно з частинами 3, 4 статті 142 Земельного кодексу України відмова від користування земельною ділянкою відбувається через подання спеціальної заяви про відмову землекористувача до власника земельної ділянки.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 296 від 11.04.2012 року передбачено, що суб`єкт господарювання, що виявив намір укласти договір, подає центральному органові виконавчої влади, до сфери управління якого він належить, звернення щодо погодження укладення договору разом з документами (перелік у п. 2).

Пунктом 3 Порядку визначено, що орган управління готує протягом місяця з дня надходження від суб`єкта господарювання звернення щодо погодження укладення договору за погодженням з Мінекономрозвитку, Мінфіном, Фондом державного майна та Мін`юстом відповідний проект рішення Кабінету Міністрів України. Зазначений проект повинен, зокрема, містити істотні умови договору, укладення якого пропонується погодити, щодо забезпечення підвищення ефективності використання державного майна, захисту майнових інтересів держави, унеможливлення відчуження державного майна, а також залежно від виду договору - розмір часток учасників, строк дії договору, порядок розподілу прибутку, покриття витрат та внесення додаткових вкладів.

Орган управління подає в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України узгоджений проект рішення щодо погодження укладення договору разом з документами, зазначеними в абзацах 4-6 пункту 3 Порядку(п.4 Порядку).

У разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про погодження укладення договору орган управління здійснює заходи щодо забезпечення його укладення суб`єктом господарювання відповідно до вимог законодавства( п. 5 Порядку).

Постановою Кабінету Міністрів України №715 від 06.07.2011 року «Про деякі питання будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельних ділянках, що належать до земель оборони» затверджено Порядок організації будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельних ділянках, що належать до земель оборони, який визначає процедуру організації будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельних ділянках, що належать до земель оборони.

Відповідно до п.3 Порядку будівництво житла здійснюється на конкурсних засадах. Замовником будівництва житла та організатором конкурсу є Міноборони, інший центральний орган виконавчої влади, що здійснює керівництво військовим формуванням, СБУ, Служба зовнішньої розвідки та Держспецтрансслужба.

Прокурор зазначає, що в порушення чинного законодавства конкурс при укладенні Договору не проводився, рішення про укладення договору не узгоджувалось та про намір укласти договір центральному органові виконавчої влади, до сфери управління якого належить військова частина, не повідомлялось, а 03.05.2017 року командир 195 Центральної бази Державної спеціальної служби транспорту (військова частина НОМЕР_1 ) в порушення вищезазначених вимог, передбачених ст.ст. 13, 77, 80, 84, 141, 142 Земельного Кодексу України, ст. 1 Закону України «Про землі оборони», постанов Кабінету Міністрів України № 715 від 06.07.2011 року та № 296 від 11.04.2012 року, перевищуючи свої службові повноваження в умовах особливого періоду, діючи умисно, уклав з товариством з обмеженою відповідальністю «Фонд Девелопмент груп» договір про будівництво житлового комплексу по АДРЕСА_1 , на будівництво об`єкту згідно з проектно-кошторисною документацією за вищевказаною адресою.

Відповідно до пункту 3.1 Договору об`єктом забудови є частина земельної ділянки яка відноситься до земель оборони, (кадастровий номер 8000000000:62:067:0002) за зазначеною адресою орієнтовною площею 8 (вісім) га.

Вищевказана земельна ділянка орієнтовною площею 8 га входить до ділянки загальною площею 13,9837 га, яка на підставі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 389725 від 21.03.2012 року (реєстраційний номер в Книзі записів 08-9-00051) закріплена за військовою частиною НОМЕР_1 з цільовим призначенням для експлуатації та обслуговування будівель і споруд військової частини.

Згідно п. 7.1 Договору Сторони домовились, що за виконання частини функції Замовника, Замовник отримує у власність після введення Об`єкта в експлуатацію частину Об`єкту у вигляді окремих квартир та нежитлових приміщень Об`єкту у розмірі 6 (шести) % загальної площі квартир Об`єкту,

6 (шести) % загальної площі нежилих приміщень.

З урахуванням викладеного прокурор зазначає, що при укладенні договору від 03.05.2017 року про будівництво житлового комплексу за адресою АДРЕСА_1 були порушені вище перелічені вимоги чинного, на момент його укладення, законодавства як військовими службовими особами 195 Центральної бази Державної спеціальної служби транспорту України (військова частина НОМЕР_1 ), так і посадовими особами ТОВ «Фонд Девелопмент Груп», спричинено тяжкі наслідки, які виявилися в порушенні інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Міністерства оборони України, шляхом передачі під забудову частини земельної ділянки орієнтовною площею 8 га (оцінка землі не проводилась), яка відноситься до земель оборони.

Внаслідок таких дій військових службових осіб 195 Центральної бази Державної спеціальної служби транспорту України (військова частина НОМЕР_1 ), оборонне відомство позбавлене можливості розпоряджатися зазначеною частиною земельної ділянки, яка використовувалася для розміщення та експлуатації будівель і споруд військової частини та могла бути використана під забудову житла для військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей.

Також зазначено, що на даному етапі досудового розслідування для з`ясування обставин, що мають значення для повноти, всебічності та неупередженості розслідування кримінального провадження, а також з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, на підставі ухвал слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 18.02.2019 року про призначення експертиз у кримінальному провадженні № 42019110330000004 від 15.01.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 426-1 КК України, проводиться ряд експертних досліджень, спрямованих на повне та всебічне з`ясування обставин скоєння кримінального правопорушення.

У зв`язку з чим, на виконання вимог клопотань судових експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, виникла необхідність у проведенні 25.06.2019 року огляду експертами земельної ділянки кадастровий номер (8000000000:62:067:0002), яка відноситься до земель оборони та знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Магнітогорська, 5

Зазначено, що право власності на земельну ділянку належить Державі Україні в особі Київської міської державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022527). У той же час право постійного користування вказаною земельною ділянкою надано державні організації (установі, закладу) 195 центральній базі Державної спеціальної служби транспорту (військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) для експлуатації та обслуговування будівель і споруд військової частини.

З урахуванням викладеного, просить надати слідчим слідчої групи і прокурорам групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні, а також експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз дозвіл на проведення огляду земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Магнітогорська, 5, (кадастровий номер 8000000000:62:067:0002), яка на праві власності належить Державі Україні в особі Київської міської державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022527) та перебуває у постійному користуванні державної організації (установи, закладу) 195 Центральної бази Державної спеціальної служби транспорту (військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

У судовому засідання прокурор групи прокурорів ОСОБА_3 клопотання підтримав, надав пояснення щодо викладених в клопотанні обставин,які потребують надання дозволу слідчим суддею на проведення огляду.

Заслухавши пояснення прокурора, ознайомившись з матеріалами клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.

Відповідно до ч.1 ст.237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.

Відповідно до ч.2 цієї статті огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Так, за змістом ч.2 ст.234 КПК України обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Згідно ч. 3 ст. 237 КПК України, для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. 3 метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.

За змістом ч.4 ст.234 КПК України слідчий суддявідмовляє узадоволенні клопотанняпро обшук,якщо прокурор,слідчий недоведе наявністьдостатніх підставвважати,що:1)було вчиненокримінальне правопорушення;2)відшукувані речіі документимають значеннядля досудовогорозслідування;3)відомості,які містятьсяу відшукуванихречах ідокументах,можуть бутидоказами підчас судовогорозгляду;4)відшукувані речі,документи абоособи знаходятьсяу зазначеномув клопотанніжитлі чиіншому володінніособи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Так, з доданих до клопотання документів вбачається, що у досудового слідства наявні підстави для проведення огляду земельної ділянки, щодо якої у кримінальному провадженні призначено ряд судових експертиз, із залученням експертів з метою отримання відомостей, які можуть бути доказами. Можливість отримання цих відомостей іншим шляхом не вбачається, а тому, з урахуванням наявних у досудового слідства підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, огляд є доцільним та ефективним заходом, пропорційним втручанню в діяльність державної та приватної установи, які здійснюють її на земельній ділянці, що підлягає огляду.

Термін дії ухвали слід визначити строком на один місяць з моменту її проголошення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.233,234,235,309,376Кримінального процесуального кодексу України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати слідчим слідчої групи і прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні №42019110330000004, відомості про яке 15.01.2019 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.426-1 КК України, а також експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз дозвіл на проведення огляду земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Магнітогорська, 5, (кадастровий номер 8000000000:62:067:0002)

, яка на праві власності належить Державі Україні в особі Київської міської державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022527) та перебуває у постійному користуванні державної організації (установи, закладу) 195 Центральної бази Державної спеціальної служби транспорту (військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Ухвала слідчого судді діє протягом одного місяця з дня її проголошення до 18.07.2019року включно.

Повний текст ухвали буде виготовлений та проголошений 19.06.2019 о 09.00 годині.

Ухвала слідчого судді самостійному апеляційному оскарженню не підлягає.

Суддя Бориспільського міськрайонного суду ОСОБА_5 -Лесів