ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" липня 2007 р.
Справа № 28/180-07-4196
За позовом Управління Одеської обласної ради з майнових відносин;
до відповідача Південноукраїнський державний педагогічний університет ім.К.Д.Ушинського
про визнання недійсним положення
Суддя
Представники:
від позивача: Поповська І.П. –за дорученням;
від відповідача : не з’явився.
Суть спору: позивач –Управління Одеської обласної ради з майнових відносин, звернувся до господарського суду з позовною заявою про визнання недійсним Положення Одеського педагогічного коледжу Південноукраїнського державного педагогічного університету ім.. К.Д. Ушинського.
Відповідач у засідання не з’явився, відзив на позов не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до вимог статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив:
Одеський педагогічний коледж Південноукраїнського педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського до 20 червня 1997 року був Одеським педагогічним училищем зі статусом самостійної юридичної особи.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 29 травня 1997 року № 526 «Про вдосконалення мережі вищих та професійно-технічних навчальних закладів»Управлінням освіти Одеської обласної державної адміністрації видано наказ від 27 червня 1997 року № 153 «Про впорядкування мережі педагогічних училищ Одеської області, що належать до комунальної власності обласної Ради», яким Одеське педагогічне училище у зв'язку з його ліквідацією як самостійної юридичної особи увійшло у підпорядкування Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського. При цьому на базі училища було створено Одеський педагогічний коледж Південноукраїнського педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського.
Згідно п. 2 вказаного наказу - будівлі, споруди та інше майно навчальних закладів, що ліквідуються, у тому числі Одеського педагогічного училища, залишаються у комунальній власності обласної Ради, та передаються Південноукраїнському державному педагогічного університету ім.. К.Д. Ушинського в оперативне управління.
Відповідно до п. 7 наказу ректору Південноукраїнського педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського доручено разом з відповідними відділами управління освіти до 15 липня 1997 року підготувати та надати для погодження в Управління освіти розроблені Положення підпорядкованих закладів освіти, у томі числі Одеського педагогічного коледжу Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського.
21 лютого 1997 року рішенням Одеської обласної Ради № 134-ХХІІ «Про власність обласної Ради»затверджено розпорядження Одеської обласної Ради від 20 листопада 1996 року «Про делегування повноважень управління майном Одеської обласної Ради обласній державній адміністрації»та уповноважено обласну державну адміністрацію управляти майном Одеської обласної Ради, яке закріплено у додатку № 1 до відповідного рішення.
Зокрема, згідно п. 4.1.3. додатку № 1 до зазначеного рішення обласною Радою делеговано повноваження по управлінню майном Одеського педагогічного училища.
17 квітня 2003 року загальними зборами трудового колективу Одеського педагогічного коледжу було прийнято та затверджено Положення Одеського педагогічного коледжу Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського. Вказане Положення Одеського педагогічного коледжу було погоджено 22 травня 2003 року Південноукраїнським державним педагогічним університетом ім. К. Д. Ушинського та затверджено Управлінням освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації. На підставі даного Положення коледж з 2003 року здійснює свою діяльність.
Розглянувши позовні вимоги та викладені на їх обґрунтування доводи, господарський суд дійшов до висновку, що позов слід визнати обґрунтованим з наступних підстав:
Відповідно до рішення Одеської обласної ради від 24.04.03р. № 154-XXIV Одеський педагогічний коледж є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює Одеська обласна рада.
Пунктом 3.4 вказаного рішення, обласна рада делегувала обласній державній адміністрації повноваження щодо затвердження статутів підприємств, зазначених у розділах 1-11 додатку до рішення , за узгодженням з управлінням обласної ради з питань використання майна та приватизації (правонаступником якого є управління обласної ради з майнових відносин).
Всупереч вказаному пункту Положення Одеського педагогічного коледжу не було погоджено з управлінням обласної ради з питань використання майна та приватизації, що призвело до закріплення у Положенні незаконних повноважень коледжу.
Так, згідно з п. 1.6 оскаржуваного Положення Одеський педагогічний коледж є структурним підрозділом Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського. А відповідно довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 2 грудня 2002 року за № 08 - Одеський педагогічний коледж Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського створений та зареєстрований без права юридичної особи.
Разом з тим, пунктом 3 оскаржуваного Положення щодо обсягу цивільної правоздатності встановлені повноваження Одеського педагогічного коледжу як самостійної юридичної особи, а саме в Положенні зазначено, що коледж має право представляти інтереси в судових органах, тобто бути позивачем та відповідачем у судових органах, мати відокремлене майно, виступати орендодавцем майна, що належить коледжу, набувати від свого імені майнових та особистих немайнових прав, що, в свою чергу, суперечить вимогам ст. 80 ЦК України, відповідно до якої юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Крім того вказана норма передбачає, що тільки зареєстрована в установленому законом порядку юридична особа, а не її структурний підрозділ, наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю та може бути позивачем та відповідачем у суді.
Пункт 2 Положення «Права та обов'язки власника»не закріплює права територіальних громад області в особі обласної ради, а визначає повноваження Управління освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації, які не відповідають повноваженням представника, а є виключною компетенцією саме власника.
Так, відповідно до п. 2.2 Положення Управлінню освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації надається право призначати керівника Одеського педагогічного коледжу.
Вказаний пункт Положення суперечить п. 3.4 рішення Одеської обласної ради від 24.04.03 р. № 154-ХХУ, в якому зазначено, що таке призначення можливе лише за узгодженням з управлінням обласної Ради з питань використання майна та приватизації. Крім того, п. 2.2 Положення суперечить п. 20 ч.1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким передбачено, що виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішується питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні обласних рад, призначення і звільнення їх керівників.
Право Управління освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації щодо прийняття рішення про реорганізацію або ліквідацію Одеського коледжу суперечить п. 3.1. рішення Одеської обласної ради від 24.04.03 р. № 154-ХХУ «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада», оскільки обласна державна адміністрація має право лише готувати проекти рішень обласної ради про створення, реорганізацію, ліквідацію підприємств, установ, організацій, спрямованих на задоволення спільних потреб територіальних громад сіл, селищ, міст області, а не самостійно приймати відповідні рішення.
Вказані положення закріплені рішенням Одеської обласної ради від 22.09.06р. № 73-У « Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада».
Крім того, згідно п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок створення, реорганізації і ліквідації навчально-виховних закладів»від 5 квітня 1994 р. N 228 ліквідація навчально-виховних закладів провадиться засновниками або органами, за рішенням яких їх створено, в порядку, встановленому чинним законодавством.
Пунктом 6.2 Положення передбачено, що майно коледжу знаходиться на праві власності. Вказаний пункт суперечить рішенням обласної ради від 21 лютого 1997 року № 134- XXII «Про власність Обласної Ради»та № 154-ХХІУ від 24 квітня 2003 року «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада», а також порушує спільні інтереси територіальних громад області, які є власником цілісного майнового комплексу Одеського педагогічного коледжу в особі Одеської обласної ради. Майно, яке закріплено за комунальною установою, залишається комунальною власністю, а установа має право оперативного управління щодо цього майна.
Згідно ст. 176 ГК України, в процесі управління господарською діяльністю між суб'єктом господарювання та суб'єктом організаційно-господарських повноважень виникають організаційно-господарські зобов'язання, в силу яких зобов'язана сторона повинна здійснити на користь другої сторони певну управлінсько-господарську (організаційну) дію або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. 176 ГК України організаційно-господарські зобов'язання можуть виникати: між суб'єктом господарювання та власником, який є засновником даного суб'єкта, або органом державної влади, органом місцевого самоврядування, наділеним господарською компетенцією щодо цього суб'єкта.
Статтею 23 ГК України передбачено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання недійсними актів підприємств, інших суб'єктів господарювання, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів місцевого самоврядування. А ст. 24 ГК України вказано, що управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Також суд зазначає, що Положенням, яке не відповідає чинному законодавству України, надано ряд повноважень Одеському педагогічному коледжу щодо управління майном, яке належить до спільної власності територіальних громад області, що, в свою чергу, призводить до його незаконного використання.
За таких обставин суд доходить висновку, що позовні вимоги підтвердженні наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати по сплаті державного мита, послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу покладаються на відповідача відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним Положення Одеського педагогічного коледжу Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського код 05486473, затвердженого 22 травня 2003 року.
3. Стягнути з Південноукраїнського державного педагогічного університету м. К.Д. Ушинського / 65020 місто Одеса вулиця Старопортофранківська,26, код ЄДРПОУ 02125473/ на користь Управління обласної ради з майнових відносин Одеської обласної ради / 65032 місто Одеса проспект Шевченко,4, код ЄДРПОУ 23212638, р/р 35410008001405, 35420009001405 в ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011/ витрати по сплаті державного мита в сумі 85 /вісімдесят п’ять/ гривень та витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 118 /сто вісімнадцять/ гривень.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя