Рішення № 82538650, 19.06.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.06.2019
Номер справи
826/2636/18
Номер документу
82538650
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2019 року м. Київ №826/2636/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

У лютому 2018р. позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у проведенні пере-рахунку пенсії з 13.03.2014 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні;

2) зобов`язати відповідача провести з 13.03.2014 перерахунок пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Підставами позову зазначено протиправність відмови відповідача у листі від 05.12.2017 у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одно-разової грошової допомоги при звільненні. Вважає, що вказані додаткові види грошового забезпечення відповідно до ст. 19 Закону України "Про міліцію", п.п. 1-3, 5 постанови КМ України від 07.11.2007 №1294, п. 10 постанови КМ України від 17.07.1992 №393 відносяться до складу грошового забезпечення осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, з якого обчислюється пенсія. На підтвердження своїх доводів послався на постанову Верхов-ного Суду України від 10.03.2015 №21-70а15.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому він просить відмовити в його задоволе-нні, посилаючись на те, що не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахуванні пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер. Також зазначив, що одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами, включаючи грошову допомогу державним службовцям та науко-вим (науково-педагогічним) працівникам, військовослужбовцям при звільненні з військової служби відноситься до виплат, які здійснюються у грошовій формі та на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій висловив незгоду з доводами відповідача та просить суд їх відхилити.

Розглянувши наявні у справі матеріали, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення, виходячи з такого.

Судом встановлено, що згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України) від 12.03.2014 №302 о/с полковника міліції ОСОБА_1 (С-581917), начальника 2-го відділу управління контролю за розслідуванням особливо важливих справ Головного слідчого управління, звільнено з органів внутрішніх справ у відставку за п. 65 "а" (за віком) з 12.03.2014 на підставі його рапорту від 12.03.2014 (а.с. 22).

Після звільнення позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Листом МВС України від 08.11.2017 №15/4-224зі позивачу надана довідка про доходи від 07.11.2017 №428, згідно з якою за період з червня 2012р. по квітень 2014р. йому нарахо-вано: 25561,13 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення (червень 2012р., жовтень 2013р., квітень 2014р.), 9721 грн. матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (липень 2012р., грудень 2013р.), з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове дер-жавне соціальне страхування у загальній сумі 917,32 грн., а також нараховано 127804,95 грн. одноразової грошової допомоги при звільненні (березень 2014р.) (а.с. 27).

До грошового атестату позивача №59, копія якого наявна у справі (а.с. 23), не включено згаданих вище матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 15.11.2017, в якій зазначив, що при призначенні йому пенсії не враховано грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивачем отримано протягом 24 місяців перед звільненням та з яких було отримано єдиний соціальний внесок, додавши при цьому лист від 08.11.2017 №15/4-224зі та згадану довідку. Просив відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 12.03.2014 з урахуванням вказаних складових (а.с. 28-29).

Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 05.12.2017 №30008/03/М-2150/1 позивачу надано відповідь, в якій повідомлено, що у ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 7 постанови КМ України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" не зазначені такі види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до закону, з огляду на що відповідачем зроблено висновок, що пенсія позивачу призначена вірно (а.с. 30).

Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", та включення до грошового забезпечення такої особи, з якого обчислюється пенсія, отриманих нею матеріальної допомоги для вирі-шення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Частиною 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та пре-мії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загаль-нообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови КМ України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування струк-тури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", чинної на час виникнення спірних правовідносин, було уста-новлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 п. 5 цієї постанови було передбачено право керівників державних орга-нів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Пунктом 7 постанови КМ України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" було визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядо-вого і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підви-щення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пунктом 10 цієї постанови було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які звільняються із служби за віком за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Отже, законодавством, чинним на час проходження позивачем служби, було передба-чено виплату грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, а довідка про доходи від 07.11.2017 №428 підтверджує фактичну виплату позивачу вказаних допомог за період з червня 2012р. по квітень 2014р.

Водночас, при вирішенні питання щодо врахування вказаних допомог при обчисленні пенсії підлягає застосуванню правовий висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 (провадження №11-806апп18) (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/80224649; постанова набрала законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає).

У вказаній справі Велика Палата Верховного Суду відступила від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10.03.2015 (№21-70а15), на яку послався позивач, зважаючи на таке.

"Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

<...>

Водночас висновок суду апеляційної інстанції про наявність підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_3 , з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем у квітні-травні 2012 року та квітні 2013 року матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, у червні 2012 року та червні 2013 року - матеріальної допомоги для оздоровлення, у серпні 2013 року - винагороди за тривалість безперервної військової служби, у грудні 2011 року, грудні 2012 року та травні 2013 року - грошових премій відповідно до статей Дисциплінарного статуту ЗСУ, виплата яких здійснювалася не щомісячно, ґрун-тується на неправильному застосуванні норм матеріального права, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.".

Отже, зважаючи на те, що на суму одноразової грошової допомоги при звільнені не нараховувався і не сплачувався єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також враховуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду у справі №522/2738/17, суд дійшов висновку про відсутність підстав для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем згідно з довідкою про доходи від 07.11.2017 №428 за період з червня 2012р. по квітень 2014р. матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, з огляду на одноразовий характер цих виплат, а також те, що вказані виплати не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 257-263, 291 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову повністю.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПО НОМЕР_1 ),

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко