Рішення № 82536659, 14.06.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2019
Номер справи
440/1295/19
Номер документу
82536659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1295/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1295/19 за позовом ОСОБА_1 до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

09 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (надалі - Комісія МВС України) , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення, викладене у протоколі комісії від 28.12.2018 №5, яким йому відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, а також зобов`язати відповідача прийняти рішення про надання йому такого статусу.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує на факт порушення його права на отримання статусу учасника бойових дій на підставі пункту 19 частини першої статті 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та абз. 2 пункту 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Матеріали справи містять інформацію про факт повідомлення відповідача 22.04.2019 про відкриття провадження у справі. Відповідач правом на подачу відзиву на позов не скористався.

Відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У зв`язку з цим суд вирішив здійснювати розгляд справи за наявними матеріалами на підставі п. 6. ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд розглядає дану справу на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи суд встановив, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді міліціонера взводу №1 роти патрульної служби міліції особливого призначення "Кременчук" УМВС України в Полтавській області та звільнений з органів внутрішніх справ наказом УМВС від 08.09.2014 №481 о/с.

У період з 10.07.2014 по 28.07.2014 позивач перебував у службовому відрядженні та безпосередньо брав участь у проведенні антитерористичної операції.

Позивач звертався до Управління кадрового забезпечення УМВС з вимогою розглянути питання про надання йому статусу учасника бойових дій, яким були опрацьовані документи ОСОБА_1 та подальшому направлені до Комісії МВС України. Однак Комісія МВС України прийняла рішення про повернення матеріалів на доопрацювання, оскільки вбачає незначний час перебування ОСОБА_1 в районі проведення антитерористичної операції.

Упродовж 2016-2017 років позивач неодноразово звертався до ГУНП в Полтавській області із заявами про надання відомостей щодо повторного надіслання матеріалів про надання йому статусу учасника бойових дій до Комісії МВС.

Однак, позивачу було повідомлено про відсутність додаткових матеріалів, що підтверджували б тривалість перебування ОСОБА_1 у зоні проведення АТО.

Згодом позивачу Головним управлінням Національної поліції у Полтавській області повідомлено про надіслання запиту до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України для отримання підтвердження участі ОСОБА_1 у виконанні завдань АТО, витягів з бойових наказів, розпоряджень, донесень (оперативних завдань), які підтверджували б факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів.

Не погоджуючись з бездіяльністю ГУНП в Полтавській області щодо повторного не направлення матеріалів про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій під час проведення АТО до Комісії МВС та їх розгляду Комісієї, позивач звернувся до суду з позовом до Полтавського окружного адміністративного суду.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 у справі №816/2185/17 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії МВС України від 19.12.2017 №5/IV/XVII/30. Зобов`язано Комісію МВС України розглянути питання про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (а.с. 22-25).

В ході розгляду справи №816/2185/17 по суті судом встановлено, що 11.10.2017 ГУНП в Полтавській області на адресу Комісії МВС надіслані матеріали щодо повторного розгляду питання про надання позивачу статусу учасника бойових дій, а 19.12.2017 Комісією МВС ухвалене рішення №5/IV/XVII/30, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2018 у справі №816/2185/17 рішення Полтавського окружного адміністративного суду 26.02.2018 залишено без змін (а.с. 26-28).

Як стверджує позивач, в подальшому Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України йому надіслано повідомлення від 11.02.2019 №22/7-667 (отримано 25.02.2019) щодо прийняття рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, де зазначено, що для отримання рішення про відмову у наданні статусу учасника бойових дій позивачу необхідно особисто прибути до Міністерства внутрішніх справ України за його адресою разом з паспортом громадянина України (а.с. 17).

На запит адвоката Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності надано відповідь у формі листа від 21.03.2019 №22/7-28аз, якою проінформовано, що надати копію протоколу засідання Комісії МВС України на запит неможливо надати у зв`язку з тим, що протокол Комісії МВС України містить службову інформацію та відповідно до ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" є інформацією з обмеженим доступом. До листа додано витяг з протоколу засідання Комісії МВС України від 28.12.2018 №5 в частині, що стосується ОСОБА_1 (а.с. 18).

Зі змісту Витягу з протоколу від 28.12.2018 №5 засідання Комісії МВС України суд встановив, що одним із питань порядку денного засідання комісії був, зокрема, розгляд документів на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 у справі №816/2485/17 стосовно ОСОБА_1 На виконання вказаного рішення суду відповідачем скасовано рішення Комісії МВС України від 19.12.2017 №5/IV/XVII/30 про відмову у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 . При цьому в ході розгляду матеріалів позивача Комісією МВС України встановлено, що ОСОБА_1 , колишній міліціонер взводу №1 роти патрульної служби міліції особливого призначення "Кременчук", в період з 10.07.2014 по 28.07.2014 відряджався до ГУМВС України в Харківській області та зони проведення АТО, був включений до складу сил та засобів, які залучаються і беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових завдань. На засіданні досліджено матеріали та встановлено, що відсутні матеріали про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції; відсутні документальні підтвердження про виконання бойових завдань по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України і безпосередню участь в антитерористичній операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення (витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень журналів бойових дій, оперативних завдань).

У зв`язку з цим Комісія ухвалила, враховуючи, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 по справі 816/2485/17 не наводить доказів про безпосередню участь Тригуба В.В. у виконанні завдань антитерористичної операції та надіслані матеріали не містять достатні докази про безпосередню участь у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення. Зважаючи на те, що ОСОБА_1 на засіданні комісії МВС для надання пояснень та уточненої інформації не з`явився та додаткових матеріалів не надав, відповідно до пункту 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 та відповідно до пунктів 2, 4 Розділу ІІ Положення про комісію МВС затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.08.2016 №868, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20.09.2016 №1271/29401, відмовити у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 (а.с. 19-20).

Не погоджуючись із рішенням про відмову у наданні статусу учасника бойових дій, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413, що набула чинності з 10.09.2014.

Відповідно до абзацу другого пункту 4 названого Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Абзацом другим пункту 5 згаданого Порядку визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС.

Пунктом 3 Положення про комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.08.2016 №868, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.09.2016 за №1271/29401, визначено, що комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, учасника війни в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації).

Відповідно до пункту 4 цього Положення, комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни у разі: відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази і є підставою для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни; надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 1 розділу I цього Положення; виявлення факту підроблення документів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни; наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.

Як встановлено судовим розглядом, підставою для відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, згідно з рішенням Комісії МВС України від 28.12.2018 (протокол №5), є висновок відповідача про відсутність матеріалів про безпосереднє залучення ОСОБА_1 до виконання завдань антитерористичної операції; відсутність документальних підтверджень про виконання бойових завдань по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України і безпосередню участь в антитерористичній операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення (витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень журналів бойових дій, оперативних завдань).

Проте, в ході розгляду справи №816/2185/17 Полтавським окружним адміністративним судом, на виконання рішення якого Комісія МВС України розглянула матеріали ОСОБА_2 В., встановлено, що факт безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення АТО на території Луганської області у період з 10.07.2014 по 28.07.2014 підтверджено довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області від 22.01.2016 №А-688, виданою ОСОБА_1 .

Крім того, судом у справі №816/2185/17 встановлено, що на розгляд Комісії МВС України Головне управління Національної поліції в Полтавській області направляло такі матеріали: довідку про безпосередню участь особи в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, витяг з наказу першого заступника керівника АТЦ при СБУ про перебування працівників МВС України у службовому відрядженні у складі сил та засобів, які залучаються та беруть участь АТО на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових завдань, витяги з наказів УМВС України в Полтавській області про відрядження працівників для участі в проведенні АТО та повернення з відрядження, копії посвідчення про відрядження.

Як зазначено в рішенні суду у справі №816/2185/17, неодноразові вимоги суду про витребування документів, поданих для розгляду питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій, Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області та Комісією МВС України залишені без виконання.

Вказані документи не були також надані суду відповідачем і в межах даної справи на виконання ухвали судді Полтавського окружного адміністративного суду від 15.04.2019.

Оцінюючи обґрунтованість доводів позивача щодо протиправності рішення Комісії МВС України від 28.12.2018, викладеного в протоколі №5 та наявності у ОСОБА_1 права на отримання статусу учасника бойових дій, суд, враховуючи лише факт відсутності відзиву на позов та будь-яких доказів на спростування доводів позивача, керуючись ч. 4 ст. 159 КАС України, розцінює таку пасивну поведінку відповідача, як визнання позову, а тому доводи позивача розцінюються судом як обґрунтовані.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не спростував наведені позивачем твердження щодо порушення його права на надання статусу учасника бойових дій, а тому наявні всі підстави для задоволення позову в частині вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 28.12.2018, оформлене протоколом №5 про відмову у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , у зв`язку з чим порушене право підлягає поновленню шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути питання про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , тоді як сформульована у позові вимога про зобов`язання відповідача прийняти рішення про надання позивачу такого статусу задоволенню не підлягає з огляду на наявність у відповідача дискреційних повноважень.

Саме таку форму правового регулювання в адміністративному судочинстві законодавець передбачив для подібних випадків, зазначивши в абзаці другому частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За таких обставин позов належить задовольнити частково.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 11.03.2019 № 0.0.1291153107.1 (а.с. 3).

Враховуючи те, що позовні вимоги позивача задоволено частково, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України у сумі пропорційній до задоволеної частини позовних вимог - 384,20 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 28.12.2018, оформлене протоколом №5 про відмову у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .

Зобов`язати Комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) повторно розглянути питання про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням правових висновків, сформульованих судом у даному рішенні.

В решті позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) частину судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору, в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун