
Справа № 420/1713/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,
за участю
від позивача: Луб В.В. - за довіреністю
від відповідача: Козеровська А.О.- за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою приватного підприємства Торгівельна фірма «Антошка» (код ЄДРПОУ 25030516, місцезнаходження: 65098, м. Одеса, вул. Боженка, 19) до Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0028165106 від 05.03.2019 року в частині нарахування штрафу у розмірі 122 772,82 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До суду 22 березня 2019 року надійшла позовна заява приватного підприємства Торгівельна фірма «Антошка» (код ЄДРПОУ 25030516, місцезнаходження: 65098, м. Одеса, вул. Боженка, 19) до Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0028165106 від 05.03.2019 року в частині нарахування штрафу у розмірі 122 772,82 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податкове повідомлення - рішення в частині нарахування штрафу у розмірі 122 772,82 грн. прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.
Так, позивач зазначив, що відповідно до акту перевірки, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення №0028165106 від 05.03.2019 року відповідачем встановлені порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 Податкового кодексу України, за що передбачена відповідальність у вигляді штрафу.
Однак, на думку позивача, відносно порушення граничних термінів реєстрації від`ємного розрахунку коригування № 6646 від 30.09.2017 року на суму ПДВ 306932, 04 грн. на 267 днів до зведеної податкової накладної №4487 від 30.09.2017 року штрафні санкції не можуть бути застосовані, оскільки позивачем ця податкова накладна була виписана на підставі абз. «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України по товарам, придбаним для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватись в неоподатковуваних операціях, а саме: податкові зобов`язання були нараховані ПП ТФ «Антошка», як Постачальником на ПП ТФ «Антошка», як Отримувача, а у податковій декорації за вересень 2017 року була відображена вірна сума нарахувань, з цього вбачається, що позивачем жодним чином не занижено податок, який підлягає сплаті до бюджету.
Також позивач зазначає, що відповідач двічі притягнув позивача до відповідальності, оскільки в податковому повідомленні-рішенні також застосовано штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної № 4500 від 30.09.2017 року. яка була виписана замість податкової накладної №4487 від 30.09.2017 року та від`ємного розрахунку коригування № 6646 від 30.09.2017 року, та з цією сумою штрафу позивач погоджується.
Ухвалою суду від 26 березня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито загальне позовне провадження.
У встановлений судом строк відповідач надав відзив на позову заяву, відповідно до якого проти задоволення позову заперечував, з підстав, викладених у відзиві та просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є законним та не підлягає скасуванню, оскільки перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування таких податкових накладних в ЄРПН, встановлених ст. 201 ПК України, на яких відповідно до вимог ст. ст. 192, 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації та відповідальність передбачена ст. 120-1 ПК України.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 24 травня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 11 червня 2019 року.
На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, просив відмовити у задоволенні позову повністю, з підстав викладених у відзиві.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши вступні слова представника позивача та представника відповідача, судом у справі встановлені такі факти та обставини.
Приватне підприємство Торгівельна фірма «Антошка» зареєстровано 25 вересня 1997 року, номер запису до ЄДР № 1 556 120 0000 004964, що підтверджено Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 14-15).
Згідно з Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності є: 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізовних магазинах (а.с.14-15).
Відповідно до Витягу Малиновської ДПІ Північного управління у м. Одесі ГУДФС в Одеській області №1915524500048 від 19.02.2019 року, Приватне підприємство Торгівельна фірма «Антошка» 22.09.1997 року зареєстровано платником податку на додану вартість (а.с.16).
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем була виписана та вчасно подана на реєстрацію податкова накладна від 30.09.2017 року № 4487 на суму 2 414 260, 92 грн., у тому числі ПДВ 402376, 82 грн. (а.с. 17).
Ця податкова накладна була виписана на підставі абз. «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України по товарам, придбаним для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватись в неоподатковуваних операціях, а саме: податкові зобов`язання були нараховані ПП ТФ «Антошка», як Постачальником на ПП ТФ «Антошка», як Отримувача.
09 липня 2018 року позивачем самостійно виявлено, що зведена податкова накладна № 4487 була виписана та зареєстрована з порушенням кількісних та вартісних показників та тому, позивачем був виписаний та зареєстрований від`ємний розрахунок коригування № 6646 від 30.09.2017 року на суму ПДВ 306932, 04 грн. (а.с. 19).
Однак, цей від`ємний розрахунок коригування також був складений з помилками і 28.12.2018 року позивач подав розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 3443 на суму ПДВ 306932, 04 грн. з позитивним значенням, який анулював розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 6646 від 30.07.2017 року, та № 3444, яким анулював податкову накладну № 4487 (а.с. 25-28), та 29 грудня 2018 року позивачем складено та зареєстровано податкову накладну № 4500 від 30.09.2017 року на вірну суму 572 667, 84 грн., в тому числі ПДВ 95 444, 64 грн. (а.с. 29).
Суд встановив, що 11 лютого 2019 року ГУ ДФС в Одеській області проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на 2017-2018 рік.
За наслідками перевірки ГУДФС в Одеській області складено акт перевірки «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних ПП «ТФ «Антошка» №712/15-32-51-06 від 11.02.2019 року, відповідно до висновків якого встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, встановлених ст. 201 цього Податкового кодексу України, на яких відповідно до вимог статей 192-201 ПК покладено обов`язок щодо такої реєстрації, відповідальність платника податків за порушення визначена ст. 120-1 ПК України. Порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначені обов`язкових реквізитів податкової накладної (а.с.9-10).
В акті перевірки зазначено, що позивачем порушено ст. 201 Податкового кодексу України, що полягає в порушенні граничних термінів реєстрації податкових накладних, які підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
- податкова накладна №6624 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість 852, 06 грн, зареєстрована 17.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні;
- податкова накладна №4500 від 30.09.2017 року на суму податку на додану вартість 95 444, 64 грн, зареєстрована 29.12.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 440 днів;
- податкова накладна №6625 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість 1136, 06 грн, зареєстрована 17.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні;
- податкова накладна №6626 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість 1292, 81 грн, зареєстрована 17.01.2018 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні;
-податкова накладна №6627 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість 1127, 37 грн, зареєстрована 17.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні;
-податкова накладна №6628 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість 932, 71 грн, зареєстрована 17.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні;
-податкова накладна №6629 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість 721, 72 грн, зареєстрована 17.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні;
-податкова накладна №6630 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість 1291, 76 грн, зареєстрована 16.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 1 день;
-податкова накладна №6631 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість 1310, 76 грн, зареєстрована 31.12.2017 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні;
-податкова накладна №4496 від 20.09.2017 року на суму податку на додану вартість 333, 34 грн, зареєстрована 18.10.2017 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні;
-податкова накладна №5689 від 02.10.2017 року на суму податку на додану вартість 1166, 67 грн, зареєстрована 09.11.2017 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 9 днів;
-податкова накладна №6646 від 30.09.2017 року на суму податку на додану вартість -306932 грн, зареєстрована 09.07.2018 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 267 днів;
-податкова накладна №6633 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість 980, 3 грн, зареєстрована 17.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні;
-податкова накладна №3366 від 26.11.2018 року на суму податку на додану вартість 94, 83 грн, зареєстрована 19.12.2018 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 4 дні;
-податкова накладна №3153 від 05.11.2018 року на суму податку на додану вартість 694, 44 грн, зареєстрована 05.11.2018 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 13 днів;
-податкова накладна №3154 від 05.11.2018 року на суму податку на додану вартість 799, 06 грн, зареєстрована 13.12.2018 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 13 днів;
-податкова накладна №334/322 від 03.07.2017 року на суму податку на додану вартість - 616 грн, зареєстрована 03.07.2017 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 23 дні.
На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення №0028165106 від 05 березня 2019 року (а.с. 12), відповідно до якого за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України до позивача застосовано штраф у розмірі 171986 64 грн., у тому числі: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 13 622, 46 грн. - штраф у розмірі 10% у сумі 1362, 26 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість -616 грн. - штраф у розмірі 20% у сумі 123, 2 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму податку на додану вартість -306 932, 04 грн. - штраф у розмірі 40% у сумі 122 772, 82 грн; за відсутність реєстрації податкових накладних на суму ПДВ у розмірі 95 444, 64 грн. застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 47 722, 60 грн.
Позивач не погоджується частиною цього рішення, а саме: щодо затримки реєстрації податкової накладної №6646 від 30.09.2017 року на суму податку на додану вартість -306932 грн., зареєстрована 09.07.2018 року, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 267 днів, за що позивачу нарахований контролюючим органом штраф у розмірі 40% у сумі 122 772, 82 грн.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши вступне слово представників сторін, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України.
Зміст спірних правовідносин полягає у вірному тлумаченні п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України та застосуванні цієї норми закону контролюючим органом до позивача відносно порушення строків реєстрації податкової накладної №6646 від 30.09.2017 року на суму податку на додану вартість -306932 грн.
Так, відповідно до п. 120-1. 1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку штрафу у відповідному розмірі.
Відповідно до п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Стаття 76 Податкового кодексу України передбачає, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Статтею 102 Податкового кодексу України (п. 102.1) визначено, що контролюючий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків.
Статтею 102 Податкового кодексу України (п. 102.1) визначено, що контролюючий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків.
Так, матеріалами справи підтверджено, що ГУДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку, відповідно до висновків якого виявлено порушення позивача граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцю- платникам податку на додану вартість в ЄРПН, встановлених ст. 201 ПК України.
Проаналізувавши правомірність прийняття оскаржуваного рішення на предмет повноважень та порядку його прийняття, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, застосувавши вище перелічені норми ПК України, суд вважає, що контролюючий орган діяв у порядку та межах наданих йому повноважень, однак не у спосіб, встановлений ст. 120-1 ПК України.
Так, здійснивши ретельний аналіз положень ст. 120-1 ПК України, суд доходить таких висновків.
Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307 затверджено Порядок заповнення податкової накладної.
Відповідно до п. 1 цього Наказу, податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
Згідно з п. 8 Наказу, при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини: 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності.
Згідно з п.п. г п. 198.5 ст. 198 ПК України, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 30 вересня 2017 року ПП «ТФ Антошка» виписано та зареєстровано зведену податкову накладну №4487 від 30.09.2017 року на загальну суму 2 414 260, 92 грн, з якої ПДВ склало 402 376, 82 грн. (а.с.17).
Також, судом встановлено, що вказана податкова накладна була виписана на підставі п. г п. 198.5 ст. 198 ПК України по товарам, придбаним для використання в оподатковуваних операціях які починають використовуватись в неоподатковуваних операціях, про що свідчить зазначений верхній лівій частині накладної у граф «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини», тип причини 13.
09 липня 2018 року позивачем самостійно виявлено, що зведена податкова накладна №4487 від 30.09.2017 року була виписана та зареєстрована з порушенням кількісних та вартісних показників, платником вписано та зареєстровано від`ємний розрахунок коригування №6646 від 30.09.2017 року на сум ПДВ 306 932, 04 грн.
Окрім того, вказаний від`ємний розрахунок коригування також було складено з помилками, тому що дата такого розрахунку була вказана невірно, а саме: замість дати виявлення помилки (09.07.2018 року) було вказано дату податкової накладної, до якої було складено вищезазначений розрахунок, що було самостійно виявлено позивачем та надано 28.12.2018 року розрахунок коригування № 3343 на суму ПДВ 306 932, 04 грн. з позитивним значенням та 28.12.2018 року від`ємний розрахунок №3444 на суму ПДВ 402 376, 82 грн. та 29 грудня 2018 року позивачем складено та зареєстровано податкову накладну № 4500 від 30.09.2017 року на вірну суму 572 667, 84 грн., в тому числі ПДВ 95 444, 64 грн. (а.с. 29).
Таким чином, позивач зазначив, що 29 грудня 2018 року складено та зареєстровано податкову накладну № 4500 від 30.09.2017 року на суму ПДВ 95444, 64 грн., яка дійсно відображає суму, яка мала бути відображена у додатковій накладній № 4487 та яка була відображена у податковій декларації за вересень 2017 року у складі інших податкових зобов`язань, які були нараховані відповідно до п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПК України та не підлягають наданню отримувачу, що підтверджено даними податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2017 рік (а.с. 31-59), актом інвентаризації товарів та послуг, які не використовувались в господарській діяльності або почали використовуватися не в господарській діяльності у вересні 2017 року (а.с.65-77) та бухгалтерською довідкою від 23.05.2019 року (а.с. 100).
Пунктом 199.1. статті 199 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Дослідивши податкові накладні та розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, суд встановив, що отримувачем (покупцем) у цих документах вказано Приватне підприємство «ТФ «»Антошка»», тобто ці податкові накладні та розрахунки коригування не були передані покупцям.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних передбачені п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у відповідності з яким реєстрація платниками податку податкових накладних в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість передбачена ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Законом України від 21.12.2016р. №1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" внесено зміни до Податкового кодексу України та викладено в новій редакції статтю 120-1 ПК України.
Так, за змістом вказаної норми, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу, зокрема, в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
При цьому, відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.
Виходячи з системного тлумачення вказаних норм права, можна зробити висновок, що п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України виокремлено такі види податкових накладних, які підлягають реєстрації в ЄРПН: податкові накладні, які не надаються покупцю; податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування. При цьому у статті 120-1 ПК України законодавцем визначені виключні випадки, які звільняють платника від штрафних санкцій, а саме: у випадку несвоєчасної реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Так, суд зазначає, що вказана норма дійсно передбачає неоднозначне тлумачення прав платника податків щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в частині того, чи повинні такі податкові накладні одночасно відповідати двом умовам - не надаватися покупцю та/або складатися за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування; які оподатковуються за нульовою ставкою.
Однак, здійснивши ретельний правовий аналіз п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, суд вважає, що в цій статті кодексу йде перерахування випадків, коли платник податків може бути звільнений від нарахування штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної (вони перераховані через кому) та можуть наставати ці умови окремо один від одного.
Таке застосування приписів п. 120-1 ст. 120-1 ПК України узгоджується з приписами п. 201.10. ст. 201 ПК України, яка гласить про те, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує положення п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України, якими встановлено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Таке застосування норм відповідає й основним засадам податкового законодавства, проголошеним у ст. 4 Податкового кодексу України.
Посилання позивача на притягнення його відповідачем до відповідальності двічі за одне те саме порушення, відхиляються судом, оскільки відповідно до п. 115. 1 ст. 115 ПК України, у разі вчинення платником податків двох або більше порушень законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені у судовому засіданні факти, та приведений аналіз норм ПК України, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності свого рішення, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому, належать стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Одеській області на користь приватного підприємства Торгівельна фірма «Антошка» судовий збір в розмірі 1921 грн., який був сплачений позивачем.
Керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву приватного підприємства Торгівельна фірма «Антошка» (код ЄДРПОУ 25030516, місцезнаходження: 65098, м. Одеса, вул. Боженка, 19) до Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0028165106 від 05.03.2019 року в частині нарахування штрафу у розмірі 122 772,82 грн, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0028165106 від 05.03.2019 року в частині нарахування штрафу у розмірі 122 772,82 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на користь приватного підприємства Торгівельна фірма «Антошка» (код ЄДРПОУ 25030516, місцезнаходження: 65098, м. Одеса, вул. Боженка, 19) судовий збір в розмірі 1921 грн. (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 21» червня 2019 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.