
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2019 р. № 400/1410/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 до відповідача:Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання бездіяльності протиправною; зобов`язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі позивач 1), ОСОБА_2 (надалі позивач 2) звернулись з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (надалі відповідач або Управління) про:
визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування окремих додаткових видів грошового забезпечення при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку позивачам пенсії повторної довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016, за формою передбаченою додатком 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, та ненаправлення до управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії;
зобов`язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі третя особа) повторні довідки про розмір грошового забезпечення позивачів з повною, реальною інформацією, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2017 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі Постанова № 1294), а також змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2 500 грн.;оклад за званням майор міліції 2 000 грн.; надбавка за стаж служби (30%) 1 350 грн.; а також, у середньому розмірі за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення: надбавка за виконання особливо важливих завдань 40% - 2340 грн.; надбавка за роз`їздний характер робіт 10% 250 грн.; премія (середня за останні 24 місяці 75,8%) 6397, 52 грн.; Всього: 14 837,52 грн. з дати виникнення права на перерахунок.
встановлення судового контролю, шляхом зобов`язання відповідача, згідно із статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України, подати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що вони є пенсіонерами органів внутрішніх справ, яким призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі Закон № 2262). 29.12.2015 Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (надалі Закон № 900) внесені зміни до статті 63 Закону № 2262, якими передбачено, що перерахунок пенсій особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Однак, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 21.03.2018 ПС № 01791, № 01792, видані Управлінням, містять не всі види додаткового грошового забезпечення (або не в повному обсязі), чим порушуються права позивачів.
Відповідач подав відзив (ар. с. 53-63), згідно з яким просить відмовити у задоволенні позову, оскільки надбавки та премії, встановлені Постановою № 1294, на день виникнення права на перерахунок пенсії скасовані та не виплачувалися. Відповідно, грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадами, з яких звільнено позивачів, встановлено відповідно до норм чинного законодавства і підстави для виготовлення нових довідок відсутні.
Третя особа подала письмові пояснення (ар. с. 45-46), в яких просила залишити без задоволення позовні вимоги позивачів.
В матеріалах справи наявна відповідь на відзив від 13.06.2019. Оскільки, відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив, суд відповідь на відзив до уваги не взяв.
Дослідивши письмові докази, суд
В С Т А Н О В И В:
Позивачі є пенсіонерами органів внутрішніх справ, яким призначена пенсія відповідно до вимог Закону № 2262.
Згідно з довідками про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 ПС № 01791, № 01792 та грошових атестатів (ар. с. 24, 34), позивачам було визначено грошове забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роз`їздний характер робіт та премії 75,8%.
Відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 21.03.2018 ПС № 01791, № 01792 (ар. с. 23, 31) позивачі отримують пенсію, виходячи з грошового забезпечення, що складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби та премії 0,45%.
Таким чином, у порівнянні з 2012 роком у довідках 2018 року відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роз`їздний характер робіт, а розмір премії зменшено з 75,8% до 0,45%, що, на думку позивачів, свідчить про протиправність дій відповідача.
Позивачі 10.04.2018 звернулися до Управління із заявами про виготовлення нових довідок про грошове забезпечення. Листами від 03.05.2018 (ар. с. 27-28, 29-30) відповідач відмовив позивачам у виготовленні нових довідок, посилаючись на відповідність довідок 21.03.2018 ПС № 01791, № 01792 вимогам законодавства.
13.03.2018 Верховним Судом розглянуто зразкову справу № 802/2196/17-а. У задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії щодо нескладання нової довідки про розмір грошового забезпечення та зобов`язання виготовити та направити нову довідку із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відмовлено повністю. Постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 рішення Верховного Суду залишено без змін.
Справа, що розглядається, відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а (надалі Рішення ВС).
Статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України визначено особливості провадження у типовій справі, зокрема, згідно з частиною третьою цієї статті при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015, у позивачів виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до частини третьої та четвертої статті 63 Закону № 2262 (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» (надалі Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з телеграмою голови Національної поліції України від 24.11.2015 № 359/01/29 у листопаді-грудні 2015 року виплата грошового забезпечення проводилась виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, передбачених у постанові Кабінету Міністрів України № 988.
Таким чином, з урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за роз`їздний характер робіт, які отримували позивачі, на момент виникнення у них права на перерахунок пенсії вже не виплачується, ці надбавки правомірно не були вказані в довідках про розмір грошового забезпечення від 21.03.2018 ПС № 01791, № 01792.
Також, суд не може погодитись із доводами позивачів про неправомірність зазначення премії в меншому, ніж вони отримували розмірі, а саме: 0,45% замість 75,8%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що Міністерством внутрішніх справ України листами від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії за посадою позивачів становить 0,68%.
Отже, вказаний Ліквідаційною комісією розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, у зв`язку з чим підстав для врахування премії в розмірі 75,8%, як отримували позивачі, немає.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що при виготовленні довідки Управління діяло відповідно до норм законодавства, в зв`язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.
Судові витрати покладаються на позивачів.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 08592253) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна