Рішення № 82536162, 20.06.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2019
Номер справи
420/2245/19
Номер документу
82536162
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/2245/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дії/бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірною дії/бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що відобразилась у відмові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням наданих нею додаткових документів, а саме довідок про доходи №69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р., зобов`язання провести перерахунок пенсії із врахуванням наданих додаткових документів, а саме довідок про доходи №69/111/22-2019, №70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р., а саме: винагороди за безпосередню участь в АТО, разові щомісячні премії, індексації грошового забезпечення із наведених в позові розрахунків, додатково нарахувавши до раніше встановленого пенсійного забезпечення 2903,00 грн. щомісячно, починаючи з 30.10.2018р., зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на підставі додаткових документів, поданих позивачем довідок про доходи №69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р. провести перерахунок та виплату заборгованості пенсії позивачу з 30.10.2018р.

Ухвалою суду від 22.04.2019р. відкрито провадження у вказаній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у період з 01.03.1991р. вона проходила службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015р. по 29.10.2018р. в Національній поліції. Позивач зазначила, що 29.10.2018р., за наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області № 521 о/с від 25.10.2018р. її звільнено зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 2 (через хворобу) з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 27 років 07 місяців 29 днів, у пільговому обчисленні 40 років 02 місяці 14 днів. 28.02.2019р. ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо здійснення перерахунку її пенсії з рахуванням додаткових документів: довідки про доходи № 69/111/22-2019 , № 70/111/22-2019 та № 71/111/22-2019 від 14.01.2019р., наданих ГУНП України в Луганській області із підтвердженням зазначених виплат та утримання з них єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, однак відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку. Позивач зазначила, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Позивач вказала, що винагорода за участь в АТО, яка має виплачуватися за весь період безпосередньої участі в АТО, згідно Постанови КМУ № 24 від 31.01.2015р., та є винагородою, що має постійний (щомісячний) та фіксований характер. Разом з тим, згідно стовбця довідки про доходи № 70/111/22-2019 «Разова винагорода», отримував винагороду 3 місяці поспіль. Згідно стовбця довідки про доходи № 71/111/22-2019 «Разова премія» - 12 місяців поспіль, що, на думку позивача, свідчить про щомісячний характер отримання цих винагород, з яких сплачено єдиний соціальний внесок. При цьому, індексація є видом грошового забезпечення, має систематичний (щомісячний) характер та з неї проведені відрахування єдиного соціального внеску та відповідно вона повинна бути включеною для перерахунку пенсії. У зв`язку з викладеним та керуючись положеннями Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" , постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 31.01.2015, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. № 3-1, Інструкції про оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 № 760, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

08.05.2019р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначив, що не погоджується із позовними вимогами ОСОБА_1 , вказавши що розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Водночас, на виконання ст. 63 Закону України №2262-XII (у редакції чинній після 01.01.2017р.) відповідного рішення щодо умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України не приймалось та що інших підстав та порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ст.63 вказаного Закону законодавством не передбачено. Водночас, відповідач, посилаючись на рішення Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019р. по справі №522/2738/17 зазначив, що відповідно до довідок, наданих позивачем винагорода за участь в АТО та винагорода/премія зазначені як одноразові, тобто мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, вони не можуть включатись до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби та для обчислення пенсії в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 43 Закону №2262. Разом з тим, відповідач вважає, що індексація не є постійною виплатою, залежить від індексу споживчих цін, а тому не включається до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби, та не є підставою для перерахунку пенсії. При цьому, відповідач наголосив, що втручання в дискреційні повноваження суб`єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

22.05.2019р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач зазначила, що не погоджується із відзивом на позовну заяву, посилаючись на обставини, які викладені у позовній заяві. Разом з тим, позивач зазначила, що відповідач, зобов`язаний провести перерахунок пенсії за поданими пенсіонером додатковими документами, та він, на власний розсуд, надає позивачеві як альтернативу, відсилаючи до ГУНП в Одеській області, тобто державного органу, який на це не має ні підстав, ні повноважень, тобто ця альтернатива, на думку позивача, є неправомірною, що свідчить про відсутність дискреційних повноважень у відповідача у вказаній справі.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 25.10.2018р. №521 о/с звільнено підполковника поліції ОСОБА_1 , старшого інспектора відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Луганській області за ст.77 ч.1 п.2 (через хворобу). З 29.10.2018р., з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 27 років 07 місяців 29 днів, у пільговому обчисленні: 40 років 02 місяці 14 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції(а.с.32).

З 30.10.2018р. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці (у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби 25%; премія -5,6% ). Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення. Види підвищення або надбавки до пенсії: учасник АТО та учасних бойових дій(а.с.43).

28.02.2019р. ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення/перерахунок пенсії, у якій заявних звернулась із проханням:- долучити до пенсійної справи надані нею документи, що дають право на підвищення пенсії (№69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р.) та здійснити перерахунок розміру пенсії, врахувавши згідно вказаних довідок такі види грошового забезпечення, як: -винагороду за безпосередню участь в АТО; - матеріальну допомогу;- разову винагороду та премію; - зі стовбця «Разова»;- індексацію(а.с.45-49).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.03.2019р. №427/М-11 повідомлено ОСОБА_1 , що надіслані нею документи, відповідно до Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 17 вересня 2018 року N 760, не можуть бути підставою розгляду питання щодо проведення перерахунку пенсії. У разі наявності права на проведення перерахунку пенсії із зазначеного у зверненні питання необхідно звернутись до Головного управління Національної поліції в Одеській області(а.с.50).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992p. N 2262-XII. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення особам, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів Українивід 13 лютого 2008 р. N 45

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

При цьому, порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

При цьому, питання наявності чи відсутності у позивача права на перерахунок пенсії з включенням видів грошового забезпечення у відповідності до чинного законодавства, Пенсійним фондом вирішено не було.

У зв`язку з викладеним, та те, що ОСОБА_1 безпідставно відмовлено у розгляді питання щодо проведення перерахунку пенсії на підставі наданих завником додаткових документів з посиланням на необхідність звернутись до Головного управління Національної поліції в Одеській області, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у розгляді питання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданих нею додаткових документів, а саме, довідок про доходи №69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р., виданих Головним управлінням Національної поліції в Луганській області.

Щодо вимоги про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії із врахуванням наданих додаткових документів, а саме довідок про доходи №69/111/22-2019, №70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р., а саме: винагороди за безпосередню участь в АТО, разові щомісячні премії, індексації грошового забезпечення із наведених в позові розрахунків, додатково нарахувавши до раніше встановленого пенсійного забезпечення 2903,00 грн. щомісячно, починаючи з 30.10.2018р., зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на підставі додаткових документів, поданих позивачем довідок про доходи №69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р. провести перерахунок та виплату заборгованості пенсії позивачу з 30.10.2018р., судом встановлено наступне.

З матеріалів позовної заяви, зокрема, відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.03.2019р. №427/М-11 вбачається, що питання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі додаткових документів, а саме довідок про доходи №69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р. взагалі не розглядалось відповідачем.

У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

У спірних правовідносинах Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області є суб`єктом владних повноважень, який законами України наділений повноваженнями вирішувати питання щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення населення, зокрема здійснення перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Отже, під дискреційним повноваженням слід розуміти таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

В даному випадку питання, щодо здійснення перерахунку пенсії позивача відноситься до компетенції відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та приймається ним на основі адміністративного розсуду, однак питання щодо здійснення якого відповідачем по суті не розглядалось.

У зв`язку з чим, суд відмовляє в вимозі позивача про зобов`язання провести перерахунок пенсії із врахуванням наданих додаткових документів, а саме довідок про доходи №69/111/22-2019, №70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р., а саме: винагороди за безпосередню участь в АТО, разові щомісячні премії, індексації грошового забезпечення із наведених в позові розрахунків, додатково нарахувавши до раніше встановленого пенсійного забезпечення 2903,00 грн. щомісячно, починаючи з 30.10.2018р., зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на підставі додаткових документів, поданих позивачем довідок про доходи №69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р. провести перерахунок та виплату заборгованості пенсії позивачу з 30.10.2018р.

Згідно п.10 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Абз. 2 ч.4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Разом з тим, визначення судом конкретного рішення, яке має бути прийнято суб`єктом владних повноважень за результатом розгляду заяви, за умови, що передбаченого законом рішення такий суб`єкт ще не приймав, є передчасним і не буде відповідати засадам і завданню адміністративного судочинства, яке полягає у здійснені судового контролю правомірності тих рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, які ним прийняті, вчинені чи допущені.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03 квітня 2018 року у справа № 750/5581/17, від 22 травня 2018 року у справі № 285/1538/17, від 19 червня 2018 року у справі № 333/2340/17(2-а/333/132/17), від 10 липня 2018 року у справі № 816/488/16.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 28.02.2019р.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у розгляді питання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданих Головним управлінням Національнох поліції в Луганській області довідок про доходи №69/111/22-2019, № 70/111/22-2019 та №71/111/22-2019 від 14.01.2019р.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії від 28.02.2019р.

У задоволенні іншої частини позовних вимог-відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.