
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.002225
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу №1.380.2019.002225 за позовом ОСОБА_1 до Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Генерального штабу Збройних Сил України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Генерального штабу Збройних Сил України у відповіді від 17.01.2019 року № 305/89 щодо задоволення заяви ОСОБА_1 від 04.01.2019 року про порушення чинного законодавства і недоліки в діяльності Генерального штабу Збройних Сил України при складанні довідки від 10.07.2015 № 305/359 та заявленого прохання прийняти рішення усунення недоліків (помилок) у довідці відповідно до чинного законодавства і забезпечити їх виконання та повідомити про наслідки розгляду заяви, про сприяння реалізації, закріплених Конституцією та чинним законодавством його права та інтересів на визначення розміру додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням;
- зобов`язати Генеральний штаб Збройних Сил України видати довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з внесенням відомостей про всі додаткові види грошового забезпечення та премії, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування із зазначенням інформації про нарахування страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, назви первинних документів і адреси їх знаходження з врахуванням грошової премії в сумі 22 017,40 грн, щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 83 161,33 грн, винагорода за безпосередню участь в АТО в сумі 54 174,88 грн, грошової допомоги на оздоровлення в сумі 19 754,80 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 19 754,80 грн, грошової компенсації за невикористані дні відпустки у сумі 14 816,10 грн та надіслати до Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату у порядку встановленому чинним законодавством.
В обґрунтування позовних вимог зазначає наступне. Наказом міністра оборони України від 03.07.2015 року № 477 (по особовому складу) позивач звільнений з військової служби у запас за пунктом «г» (у зв`язку з проведенням організаційних заходів). Наказом начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України (по стройовій частині) від 09.07.2015 року № 128 позивач виключений із списків особового складу та всіх видів забезпечення. Позивач на військовому обліку перебуває у Тернопільському об`єднаному міському військовому комісаріаті, а на пенсійному обліку – у Головному управлінні ПФУ в Тернопільській області з 10.07.2018 року (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 ). Останні 24 місяці військової служби підряд перед звільненням позивач перебував на грошовому забезпеченні в трьох структурних підрозділах Збройних Сил України, зокрема: з липня 2013 року по листопада 2013 року в фінансовому управлінні Західного оперативного командування, з грудня 2013 року по березень 2014 року в відділі фінансового забезпечення Львівського обласного військового комісаріату, з березня 2014 року по липень 2015 року у фінансовому управлінні відповідача. Фінансовим управлінням відповідача складено довідку від 10 липня 2015 року № 305/359 про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії генерал-майора ОСОБА_1 . Довідка від 10.07.2015 року №305/359 складена за період перебування позивача на грошовому забезпеченні відповідача та зазначені в ній додаткові види грошового забезпечення у таких розмірах:
- надбавка за виконання особливо важливих завдань в сумі 50 660 грн. 13 коп.
- надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці в сумі 6 992 грн 77 коп;
- премія в сумі 48 650 грн. 86 коп.
Всього сума додаткових видів грошового забезпечення та премії за довідкою від 16.07.2015 № 6651 складає 106 303 грн. 76 коп.
Проте, з довідок відповідача від 31.01.2018 року № 305/85, від 05.05.2018 № 305/316, від 03.05.2018 № 305-911-7 про суми нарахованого грошового забезпечення та інших одноразових виплат генерал-майору ОСОБА_1 за період 05.03.2014 по 09.07.2015 року позивач дізнався про нарахування інших додаткових видів грошового забезпечення в сумі 396 411 грн. 13 коп., зокрема таких як:
- щомісячна додаткова грошова винагорода на сум 83 161 грн. 33 коп.;
- грошова допомога на оздоровлення на суму 19 754 грн. 80 коп.
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань на суму 19 754 грн. 80 коп.;
- грошова компенсація за невикористані дні відпустки на суму 14 816 грн. 10 коп.;
- грошова премія на суму 22 017 грн. 40 коп. як заохочення відповідно до пункту «в» статті 27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;
- винагорода за безпосередню участь в АТО на суму 54 174 грн. 88 коп.;
- одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби на суму 182 731 грн. 90 коп.
Відповідачем зазначено інформацію про нарахування та сплату з врахованих і не врахованих сум додаткових видів грошового забезпечення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування позивача крім таких видів грошового забезпечення як одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби та індексація.
Оскільки інформація в довідках не містила даних про первинні документи фінансової звітності та бухгалтерського обліку, на підставі яких були зазначені суми додаткових видів грошового забезпечення позивач зробив запит в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме відомостей на виплату грошового забезпечення за період з березня 2014 року по липень 2015 року.
У відповіді фінансового управління відповідача від 17.01.2019 № 305/89 визнається факт нарахування та виплати неврахованих сум грошового забезпечення проте у задоволенні заяви позивача від 04.01.2019 року відмовлено без роз`яснення порядку оскарження прийнятого нею рішення, що є порушенням частини 4 статті 15 і частини 1 статті 19 Закону України «Про звернення громадян».
Як зазначає позивач, відповідачем надано інформацію тільки за період з січня по липень 2015 року шляхом надання витягів з роздавальних відомостей № 6 за січень 2015 року, № 4 за лютий 2015 року, № 154, 162, 196 за березень 2015 року, № 4 за квітень 2015 року, № 35 за травень 2015 року, № 424 за червень 2015 року, № 525 і 526 за липень 2015 року. Відповідач повідомив про знищення роздавальних відомостей за попередній період. Повну інформацію з даного питання позивач отримав 04.12.2018 року з архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 09.11.2018 року № 179/1/15156 з фотокопією картки особистого рахунку на виплату грошового забезпечення позивача. Крім того, Генеральним штабом ЗСУ надано відповіді від 05.05.2018 № 300/3/554, від 05.05.2018 № 300/3/457, від 22.05.2018 № 300/3/517, від 05.05.2018 № 300/3/458 надані копії та витяги з наказів відповідача про нарахування відповідних сум за неврахованими додатковими видами грошового забезпечення. На підставі отриманих витягів з первинних фінансових документів та регістрів позивачем встановлено, що наслідком невнесення відповідачем до довідки від 10.07.2018 року № 305/309 не врахованих сум додаткових видів грошового забезпечення є зменшення середньомісячного розміру грошового забезпечення позивача за останні 24 місяці військової служби підряд перед звільненням з військової служби. Також, позивач зазначає, що відповідачем протиправно не зазначено всіх додаткових видів грошового забезпечення, а тільки окремих його видів. Незазначення відповідачем інформації про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування є порушенням вимог частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою суду від 07 травня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим знанням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2017 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Додатком 25 до постанови № 1294 визначені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ до якого не включена щомісячна додаткова грошова винагорода.
Відповідач вважає, що винагорода, яка передбачена постановою, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командиру (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) її розмір не є фіксованим та виплата такої винагороди не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Підстав для задоволення позову немає.
10 червня 2019 року позивач через канцелярію суду подав відповідь на відзив, де зазначив, що відповідач не спростував та не надавав доказів правомірності своїх дій стосовно доводів позивача про те, що при складанні довідки від 10.07.2015 року № 305/359 відповідач діяв протиправно, оскільки діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зокрема:
- безпідставно застосовано зразок форми довідки, доведеної вказівкою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 17.04.2008 року № 248/6/С/468-д, яка за змістом позивача не стосується та не затверджена на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- не враховано, що назву довідки про додаткові види грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, визначено пунктом 3.3 розділу III Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 та абзацом третім пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1;
- не враховано форму довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, визначеної додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 07.07.2014 № 13-1 та не зазначено назви первинних документів, на підставі яких видана довідка, не зазначено адреси знаходження первинних документів, що стали підставою для видання довідки, не зазначено про нараховані страхові внески (єдиного внеску) на всі виплати;
- відсутня гербова печатка відповідача, підписи вказаних неналежних осіб не засвідчені, реквізити і реєстраційний індекс відповідача не зазначені, що є порушенням зокрема, форми довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, затвердженої додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 07.07.2014 № 13-1;
- не внесено всіх видів грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески, що призвело до порушення вимог нормативно-правових актів України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, якими гарантується право на пенсію в залежності від розміру сплачених страхових внесків громадян.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Відповідно до наказу Міністра оборони України від 03.07.2015 року № 477 (по особовому складу) позивач звільнений з військової служби у запас згідно пункту «г» (у зв`язку з проведенням організаційних заходів).
Наказом начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України (по стройовій частині) від 09.07.2015 року № 128 позивач виключений із списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні ПФУ в Тернопільській області з 10.07.2018 року, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 .
Згідно довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, виданої фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ від 10.07.2015 року №305/359, до якої включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років 40%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% (50660,13 грн.), надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці 20% (6992,77 грн., премію (48650,86 грн.), всього 106303,76 грн. за період з березня 2014 року по червень 2015 року, середній розмір 6 643 грн. 99 коп.
Позивач зазначає, що Генеральний штаб Збройних сил України не вказав у довідці від 10.07.2015 року № 305/359 на підставі якої розраховувався розмір пенсії, грошову премію в сумі 22 017,40 грн, щомісячну додаткову грошову винагороду в сумі 83 161,33 грн, винагороду за безпосередню участь в АТО в сумі 54 174,88 грн, грошову допомогу на оздоровлення в сумі 19 754,80 грн, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 19 754,80 грн, грошову компенсацію за невикористані дні відпустки у сумі 14 816,10 грн., яка надіслана Головному управлінню ПФУ в Тернопільській області.
Про нарахування інших додаткових видів грошового забезпечення в сумі 396411,13 грн. позивач дізнався з довідок від 31.01.2018, 05.05.2018, 03.05.2018 та з архівної довідки від 09.11.2018 №179/1/15156.
Відповідно до Закону України «Про звернення громадян» позивач звернувся 04.01.2019 року з заявою до відповідача з проханням у сприянні реалізації закріплених Конституцією і Законами України його прав та інтересів на визначення розміру грошового забезпечення зі всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у повному обсязі та повідомляв відповідача про допущені порушення при складенні довідки.
04.02.2019 року позивач отримав відповідь на його звернення, яким відмовлено у задоволенні його заяви.
Позивач вважає, що при складенні довідки відповідач діяв протиправно, не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разу повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 15 Закону №2011-XII визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, відповідно Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Судом встановлено, що позивач під час проходження служби з 05.03.2014 року по 09.07.2015 року кожного місяця отримував щомісячну додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010, з якої нараховані і сплачені страхові внески.
Враховуючи наведене, суд вважає, що отримувана позивачем згідно з довідкою про суми нарахованого (виплаченого) грошового забезпечення щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, носила систематичний характер та має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Водночас, суд приходить до висновку про неможливість задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача включити до складу довідки, з якої обчислюється пенсія, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні відпустки, грошової премії як заохочення.
Що стосується винагороди за участь в АТО, то вказана виплата не має систематичного, а носить тимчасовий характер, залежить від певних обставин, тому вона не включається до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Щодо одноразової грошової допомоги при звільненні, суд також вказує на відсутність підстав для її включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки вказана виплата також є одноразовою допомогою та більш того має інше правове призначення.
Правову позицію щодо відсутності підстав для включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, висловлено Верховним Судом у низці постанов, зокрема, від 03.05.2018 у справі № 728/1876/17, від 22.11.2018 у справі № 344/10953/17.
Крім того, судом враховується правова позиція, висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17.
Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Закон України №2262-XII передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
З огляду на наведене, матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в АТО, винагорода за тривалу безперервну військову службу не входять до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується й виплачується пенсія, відтак позовні вимоги у вказаній частині є такими, що не підлягають задоволенню.
Натомість, отримувана позивачем щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до довідки про додаткові види грошового забезпечення, з якої здійснюється обчислення пенсії.
Відтак, відмова відповідача включити до довідки про додаткові види грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди є протиправною. Тому позовні вимоги слід задоволити в частині зобов`язання Генеральний штаб Збройних Сил України включити до довідки про додаткові види грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду. В решті позовних вимог слід відмовити.
Щодо дотримання відповідачем форми довідки.
Відповідно до листа Департаменту Фінансів Міністерства оборони України №248/6/С/468-Д від 17.04.2008 року довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, які враховуються під час обчислення пенсії, які отримували військовослужбовці за займаними штатними посадами за кожний повний місяць перебування їх на них посадах протягом останніх 24 місяців, підряд перед місяцем звільнення з військової служби, складаються фінансовим органом військової частини (установи), де військовослужбовці перебувають на грошовому забезпеченні.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року (далі по тексту - Порядок №3-1) регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-XII.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Позивач, вважаючи що Генеральний штаб Збройних Сил України має видати нову довідку, посилався на те, що вказаним відповідачем було видано довідку про додаткові види грошового забезпечення, але вказана довідка не відповідає законодавчо визначеній формі.
Однак, при призначенні пенсії позивачу зауважень щодо форми довідки з боку пенсійного органу не зазначено. Крім того, позовні вимоги не стосуються видачі довідки у певній визначеній формі.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд –
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії – задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Генерального штабу Збройних Сил України від 17.01.2019 №305/89 в частині відмови у внесенні в довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 годин підряд перед місяцем звільнення з військової служби - щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зобов`язати Генеральний штаб Збройних Сил України скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з внесенням відомостей про суми щомісячної додаткової грошової винагороди та надіслати до Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату у порядку, встановленому чинним законодавством.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Генеральний штаб Збройних Сил України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6; код ЄДРПОУ 22991050).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21.06.2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна