
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.003035
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
21 червня 2019 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною і скасування постанови,
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Леськів Б.Я. про відкриття виконавчого провадження від 16.05.2019 ВП 59118194.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з матеріалами позову, позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору. Натомість, у тексті позовної заяви позивач покликається на те, що за подання скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби справляння судового збору не передбачено.
Щодо такого твердження позивача суддя зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиною 1 ст. 168 КАС України визначено, що позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Отже, до адміністративного суду як суду першої інстанції подаються позовні заяви. Звернення із скаргами на дії/бездіяльність державного виконавця до адміністративних судів процесуальним законодавством не передбачено.
У свою чергу, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” справляється судовий збір.
Таким чином, позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною і скасування постанови належить до об`єктів справляння судового збору відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір”.
При цьому Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не належить до суб`єктів, яким згідно з нормами ст. 5 Закон України “Про судовий збір” встановлені пільги щодо його сплати.
Доводячи наявність підстав для звільнення від сплати судового збору, позивач також посилається на відсутність бюджетних асигнувань для оплати судового збору.
З цього приводу суддя зазначає, що якщо бюджетні установи діють як суб`єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” № 2629-VIII від 23.11.2018, прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921,00 грн.
Розміри ставок судового збору визначені ст. 4 Закону України “Про судовий збір”. Так, згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду позовної заяви суб`єктом владних повноважень ставка судового збору позовних вимог немайнового характеру становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Оскільки позовна заява містить позовні вимоги немайнового характеру, позивач за подання цього позову має сплатити судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Для сплати судового збору є такі реквізити рахунку: отримувач коштів: УКуЗалiз.р м.Льв/Залізничний/22030101; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 34315206084082, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: “ 101; судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа).
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі “Судовий збір”, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Як видно з доданих до позовної заяви копій письмових доказів, то такі не засвідчені позивачем.
Вимоги до оформлення письмових доказів визначені у ст. 94 КАС України, відповідно до якої письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
У відповідності до п.5.27 Національного стандарту України «Державна уніфікована система документації уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 №55, копія документа засвідчується відміткою, що складається зі слів «Згідно з оригіналом», назвою посади, особистим підписом особи, яка засвідчує копію, її ініціалами та прізвищем, датою засвідчення копії, що проставляється у лівому нижньому куті документа. Одночасно підпис відповідальної особи на документі має бути засвідчений відбитком печатки організації (п.5.26 цього Національного стандарту України).
Відповідно до вимог п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається, зокрема, наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відтак, позивачу потрібно надати належним чином засвідчені письмові докази, які додані до позовної заяви, з зазначенням наявності у позивача чи іншої особи їх оригіналів.
Крім цього, у цій позовній заяві позивачем зазначено також і відомості щодо особи скаржника: ОСОБА_1 .
Суддя зауважує, що відповідно до приписів ч. 1 ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.
З огляду на наведене, а також з врахуванням приписів ст. 49 КАС України, позивачу пропонується визначити статус ОСОБА_1 щодо цього позову та у випадку, якщо позивач вважає, що рішення у цій справі може вплинути на її права, свободи, інтереси або обов`язки, подати клопотання про залучення ОСОБА_1 до участі у справу в якості третьої особи, із зазначенням чи має вона самостійні вимоги, на чиїй стороні її слід залучити до участі у справу, а також зазначити у який спосіб рішення у цій справі може вплинути на її права, свободи, інтереси або обов`язки. Загальні вимоги до форми та змісту письмового клопотання встановлені статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Позивач просить суд скасувати постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 16.05.2019. При цьому, позовна заява датована 13.06.2019, тобто подана з пропуском десятиденного строку звернення до суду.
На виконання вимог ч. 6 ст. 161 КАС України позивач подав заяву про поновлення строку звернення до суду. Заява обґрунтована тим, що не погоджуючись з оскаржуваною постановою, позивач 30.05.2019 за № 1004/08.04-10 подав позовну заяву до Львівського окружного адміністративного суду, однак така була повернута ухвалою суду від 06.06.2019 у справі № 1.380.2019.002778.
Однак, позивачем не зазначено, коли ним отримано вказану ухвалу суду та не додано доказів на підтвердження таких відомостей.
Вказане свідчить про порушення вимог процесуального закону при поданні позовної заяви.
Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Приймаючи рішення про залишення позову без руху суддя враховує, що ця категорія спорів (з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця) відноситься до термінових адміністративних справ та розглядається в порядку спрощеного провадження, в якому немає стадії підготовчого провадження. Тому суттєві недоліки позову позивачу слід усунути з врахуванням відповідних приписів якнайшвидше.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя
п о с т а н о в и в :
позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною і скасування постанови – залишити без руху.
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали у такий спосіб: скерувати на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) або здати в канцелярію суду заяву про усунення недоліків позовної заяви (вказати номер справи та прізвище судді), до якої долучити:
- оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 1921,00 грн за вказаними в мотивувальній частині ухвали реквізитами;
- належним чином засвідчені письмові докази згідно з переліком наведеним в додатку до позовної заяви із зазначенням наявності у позивача чи іншої особи їх оригіналів;
- у випадку, якщо позивач вважає, що рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки Литвин ОСОБА_2 , йому слід подати відповідне клопотання (з врахуванням вимог ст. 167 КАС України) із наведеними мотивами залучення третьої особи та із зазначенням на чиїй стороні третю особу клопоче залучити до участі у справі;
- докази на підтвердження відомостей щодо отримання позивачем ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 06.06.2019 у справі № 1.380.2019.002778.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сидор Н.Т.