
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.06.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/359/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.
секретар судового засідання Клапків Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго"
вул.Індустріальна ,34 , м.Івано-Франківськ ,76014
до товариства з обмеженою відповідальністю "ЖЕО Комунальник"
вул.Федьковича , буд.7-Б , м.Івано-Франківськ,76008;
про визнання права на безперешкодний доступ до електричних установок відповідача та зобов"язання відповідача забезпечити доступ позивачу до об"єкта відповідача, для обстеження вузла вимірювання електроустановок та електропроводки
за участю представників сторін:
від позивача: Кузьмічова Тетяна Валеріївна;
від відповідача: представник не з`явився
ВСТАНОВИВ: АТ "Прикарпаттяобленерго" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ТОВ "ЖЕО Комунальник" про:
- визнання права АТ "Прикарпаттяобленерго" на безперешкодний доступ до електричних установок ТОВ "ЖЕО Комунальник", які знаходяться на об"єкті ТОВ "ЖЕО Комунальник" за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Федьковича 7-Б, в порядку передбаченому п.п. 3 п.7.1 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 та укладеного між АТ "Прикарпаттяобленерго" та ТОВ "ЖЕО Комунальник" шляхом підписання ТОВ "ЖЕО Комунальник" заяви - приєднання від 02.01.2019;
- зобов"язання ТОВ "ЖЕО Комунальник" забезпечити доступ АТ "Прикарпаттяобленерго" до об"єкта ТОВ "ЖЕО Комунальник", який знаходиться за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Федьковича 7-Б для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки в порядку, передбаченому п.п.5 п 6.2 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 та укладеного між АТ "Прикарпаттяобленерго" та ТОВ "ЖЕО Комунальник" шляхом підписання ТОВ "ЖЕО Комунальник" заяви - приєднання від 02.01.2019.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не допускає працівників позивача до електроустановок, що знаходяться на його об`єкті, що є порушенням умов укладеного між сторонами договору та вимог чинного законодавства у сфері електроенергетики.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 17.04.2019, суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, сторонам встановив строк для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення, розгляд справи по суті призначив на 13.05.2019.
10.05.2019 від позивача надійшло клопотання (вх.№7820/19) про відкладення розгляду справи, у зв"язку з неможливістю забезпечити участь в судовому засіданні повноважного представника.
В судовому засіданні 13.05.2019 суд визнав поважними причини неявки представника позивача та постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про відкладення судового розгляду справи по суті на 04.06.2019.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити. Також подав клопотання (вх.№9682/19) про приєднання документів до матеріалів справи.
В судовому засіданні 04.06.2019 суд постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про оголошення перерви до 13.06.2019.
Відповідач не скористався передбаченим ГПК України правом на участь представника у судовому засіданні, хоча ухвали суду направлені йому на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, а саме: вул.Федьковича, 7-Б, м.Івано-Франківськ, 76008.
Судом з`ясовано, що ухвали суду, які направлялись відповідачу за його офіційним місцезнаходженням, поверталися до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання". Відомості про інше місцезнаходження відповідача у господарського суду відсутні.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відповідно до п.116 розділу "Строк зберігання поштових відправлень, поштових переказів" Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
З пунктів 99 та 116 вказаних Правил вбачається, що повернення поштою рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з зазначенням причини "за закінченням терміну зберігання" можливо тільки у разі, якщо під час доставки поштою його не можна було вручити адресату або його уповноваженому представнику (відправлення не вручене під час доставки), та якщо на вкладене до абонентської скриньки адресата повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення адресат не відреагував - не звернувся на пошту для отримання судової повістки, проте відправлення чекало адресата (зберігалося) на пошті встановлений законом строк, і лише після його сплину було повернуто за зворотною адресою.
Таким чином, неотримання судової повістки (ухвали суду) відповідачем та повернення її до суду з поміткою "повернута відправнику за закінченням терміну зберігання" зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надійшла на його адресу.
Відтак, слід зробити висновок, що відповідач у відповідності до ст.ст.120, 242 ГПК України належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
У встановлений судом строк відповідач відзиву на позов не надав, в зв`язку з чим суд, у відповідності до вимог ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, надавши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
09.04.2008 між ВАТ "Прикарпаттяобленерго", правонаступником якого є АТ "Прикарпаттяобленерго" (постачальник) та ТОВ "ЖЕО Комунальник" (споживач) укладено договір №3052 про постачання електричної енергії, за умовами якого постачальник зобов`язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб його електроустановок, розташованих по вул.Федьковича, 7Б в АДРЕСА_1 Івано-Франківську, а споживач зобов`язався оплачувати її вартість та інші платежі.
Згідно постанови НКРЕКП №1443 від 16.11.2018 "Про видачу АТ "Прикарпаттяобленерго" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом" ПрАТ "Прикарпаттяобленерго" постановлено видати ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності; анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами; зобов`язано ПрАТ "Прикарпаттяобленерго" надавати послуги з розподілу електричної енергії та постачання електричної енергії за тарифами, встановленими постановою НКРЕКП від 24.01.2018 №82; зобов`язано АТ "Прикарпаттяобленерго" до 01.01.2019 укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії ПрАТ "Прикарпаттяобленерго", та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01.01.2019 року.
02.01.2019 ТОВ "ЖЕО Комунальник" підписано заяву-приєднання до умов публічного Договору з АТ "Прикарпаттяобленерго" про надання послуг з розподілу електричної енергії, з метою неперервного електрозабезпечення за об`єктами ТОВ "ЖЕО Комунальник", а зокрема, по вул.Федьковича,7Б в м.Івано-Франківськ.
ТОВ "ЖЕО Комунальник" направило АТ "Прикарпаттяобленерго" лист №7107 від 16.07.2018, в якому просило надати дозвіл на розпломбування ввідного розподільчого щитка, що знаходиться за адресою: вул.Федьковича,7Б в м.Івано-Франківськ для проведення ремонтних робіт в зв`язку з відсутністю живлення на одній фазі у ньому.
18.07.2018 працівниками АТ "Прикарпаттяобленерго" складено акт про недопуск ТОВ "ЖЕО Комунальник" представників АТ "Прикарпаттяобленерго" до належних споживачу електроустановок та розрахункових засобів обліку по вул.Федьковича,7Б в м.Івано-Франківськ для проведення перевірки та виконання звернення споживача та Акт про відмову представника споживача від підпису акту про недопуск від 18.07.2018 року.
20.07.2018 на адресу ТОВ "ЖЕО Комунальник" АТ "Прикарпаттяобленерго" направило повідомлення про припинення постачання електричної енергії та Акти від 18.07.2018.
12.02.2019 АТ "Прикарпаттяобленерго" надіслало ТОВ "ЖЕО Комунальник" лист №024/278 від 12.02.2019 з вимогою забезпечити 19.02.2019 доступ працівникам АТ "Прикарпаттяобленерго" до встановлених на його об`єкті електропостачання вузлів вимірювання та забезпечити свою присутність чи присутність уповноважених представників при обстеженні.
19.02.2019 працівниками АТ "Прикарпаттяобленерго" складено акт про недопуск ТОВ "ЖЕО Комунальник" представників АТ "Прикарпаттяобленерго" до належних споживачу електроустановок та розрахункових засобів обліку по вул.Федьковича,7Б в м.Івано-Франківськ та неявку споживача на об`єкт.
04.03.2019 та 01.04.2019 АТ "Прикарпаттяобленерго" надіслало ТОВ "ЖЕО Комунальник" листи № 055/1305 від 01.03.2019 та № 024/703 від 01.04.2019 з вимогами забезпечити працівникам АТ "Прикарпаттяобленерго" доступ до встановлених на його об`єкті електроустановок.
07.05.2019 працівниками АТ "Прикарпаттяобленерго" складено акт про недопуск ТОВ "ЖЕО Комунальник" представників АТ "Прикарпаттяобленерго" до належних споживачу електроустановок та розрахункових засобів обліку по вул.Федьковича,7Б в м.Івано-Франківськ.
14.05.2019 АТ "Прикарпаттяобленерго" надіслало ТОВ "ЖЕО Комунальник" лист №055/2765 від 14.05.2019 з пропозицією узгодити дату та час надання доступу до належного йому об`єкту.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД, ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
АТ "Прикарпаттяобленерго" є оператором системи розподілу електричної енергії на території Івано-Франківської області, що здійснює свою діяльність у відповідності до постанови НКРЕКП № 1443 від 16.11.2018 "Про видачу АТ "Прикарпаттяобленерго" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом".
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам визначені положеннями Закону України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно ч.2 ст.45 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
В розділі XІ Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310 впорядковано питання доступу до системи розподілу та послуги з розподілу електричної енергії.
Відповідно до п.11.1.2 Кодексу систем розподілу, оператор системи розподілу здійснює діяльність з розподілу електричної енергії та надає послуги з розподілу електричної енергії Користувачам своєї системи розподілу в межах території ліцензованої діяльності на підставі відповідної ліцензії, виданої Регулятором.
Згідно з п. 11.1.6 Кодексу систем розподілу доступ до системи розподілу та послуги з розподілу надаються на підставі договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного між оператором системи розподілу та Користувачем відповідно до цього Кодексу. Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії визначає зобов`язання оператора системи розподілу забезпечити розподіл електричної енергії в межах замовленого Користувачем обсягу потужності за тарифами, що встановлюються Регулятором.
В п.11.2.2 Кодексу систем розподілу визначено, що договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між оператором системи розподілу та споживачем та Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між оператором системи розподілу та електропостачальником укладаються відповідно до умов Правил роздрібного ринку.
За приписами п.2.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу (п.2.1.4 Правил).
В п.6 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 зазначено, що після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.
Відповідно до ч.2 ст.633 Цивільного кодексу України умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Згідно пп.5 п.6.2 розділу 6 Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач зобов`язується забезпечувати доступ представникам Оператора систем розподілу, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.
Оператор систем розподілу у відповідності до пп.3 п.7.1 розділу 7 цього ж Договору має право на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання підключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору.
Аналогічне за змістом право оператора систем розподілу та зобов`язання споживача визначені положеннями п.п.4 п.5.1.1, п.п.12 п.5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, які регламентують взаємні права та обов`язки операторів систем та споживачів.
Також слід зазначити, що за приписами абз.3 п.5 постанови НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 року з дати набрання чинності договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії оператор системи розподілу надає послуги комерційного обліку споживачам.
Питання доступу уповноважених представників оператора систем розподілу, які в той же час виконують функції постачальника послуг комерційного обліку в межах укладених договорів про розподіл електричної енергії, деталізовано положеннями Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП №311 від 14.03.2018.
Відповідно до п.7.1 розділу ІІІ Кодексу комерційного обліку стороною, відповідальною за точку комерційного обліку (ВТКО), є учасник ринку, в якого на законних підставах у власності чи користуванні знаходиться лічильник електричної енергії у складі вузла обліку електричної енергії для цієї ТКО. При необхідності учасник ринку може створити віртуальну ТКО шляхом об`єднання фізичних ТКО, за які він несе відповідальність. У цьому випадку учасник ринку стає ВТКО для цієї віртуальної ТКО.
Згідно з положеннями п.1.1. розділу X Кодексу комерційного обліку сторона, відповідальна за ТКО, (точку комерційного обліку) та/або сторона, яка контролює об`єкт, на якому встановлено ВОЕ (вузол обліку електричної енергії), зобов`язані надавати безперешкодний регламентований доступ до нього уповноваженим представникам контролюючих органів та заінтересованим сторонам протягом робочого часу для проведення технічної перевірки обладнання ВОЕ або локального зчитування показів з лічильників електричної енергії.
Перевірка ЗВТ та допоміжного обладнання ВОЕ здійснюється на місцях їх установки у присутності ВТКО та відповідного ОЗКО. При необхідності зняття пломб та індикаторів повідомлення та присутність власника пломб є обов`язковою. (п.1.4 розділу X Кодексу комерційного обліку).
Відповідно до п.1.5. розділу X Кодексу комерційного обліку після перевірки сторона, що здійснює перевірку, складає акт із зазначенням фактичного стану ЗВТ, у тому числі виявлених недоліків. Цей акт надається за запитом усім заінтересованим сторонам. У разі необхідності здійснюється технічна експертиза відповідних засобів ВОЕ.
В п.п.1.7 - 1.11 розділу X Кодексу комерційного обліку визначено, що у разі незабезпечення ВТКО та/або стороною, яка контролює об`єкт, на якому встановлений ВОЕ, безперешкодного регламентованого доступу уповноваженим представникам контролюючих органів, ППКО, з якими вона уклала договір, та/або представникам інших заінтересованих сторін, до власних електроустановок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, проведення технічної перевірки обладнання ВОЕ, контрольного огляду та/або заміни ВОЕ цими представниками має бути оформлений відповідний акт про недопуск. Один екземпляр акта про недопуск має бути вручений під підпис ВТКО та/або стороні, яка контролює об`єкт, на якому встановлений вузол вимірювання, або відправлений поштовим зв`язком на вказану в договорі з ППКО юридичну адресу. У разі відмови представника ВТКО та/або сторони, яка контролює об`єкт, на якому встановлений ВОЕ, від підпису в акті робиться відповідний запис. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його підписали не менше трьох уповноважених представників сторони, що здійснює перевірку. У разі отримання ВТКО та/або суб`єктом, який контролює об`єкт, акта про недопуск поштою дата доступу узгоджується ним з ППКО/електропостачальником/ОСР за телефонами, зазначеними в цьому акті, або телефонами кол-центру. Складений акт про недопуск є підставою для проведення відключення від електропостачання, якщо протягом 5 робочих днів від дня отримання акта про недопуск споживач не забезпечить представникам ППКО/електропостачальника/ОСР доступ до свого об`єкта для контрольного огляду лічильника та/або не узгодить з ними дату проведення зазначеного контрольного огляду.
Відмова у доступі уповноважених працівників постачальників послуг комерційного обліку до приміщень, де розташовані лічильники електричної енергії, якщо обов`язок надання такого доступу встановлений законодавством, у відповідності до п.15 ч.2 ст.77 Закону України "Про ринок електричної енергії" є правопорушенням на ринку електричної енергії.
В ст.629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Зобов`язання у відповідності до вимог ст.193 Господарського кодексу України та ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України господарські зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Доказів надання ТОВ "ЖЕО Комунальник" доступу до своїх електроустановок, розташованих по вул.Федьковича,7Б в м.Івано-Франківськ а також доказів узгодження сторонами часу та дати перевірки належних ТОВ "ЖЕО Комунальник" об`єктів, господарському суду не надано.
З огляду на те, що відповідач в порушення умов укладеного між ним та позивачем договору та вимог чинного законодавства в сфері електроенергетики не забезпечує доступ представникам позивача - Оператора систем розподілу електричної енергії до свого об`єкта для обстеження встановлених електроустановок та електропроводки, заявлена позивачем вимога про зобов`язання ТОВ "ЖЕО Комунальник" забезпечити доступ АТ "Прикарпаттяобленерго" до свого об`єкта, який знаходиться за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Федьковича, 7-Б, для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки є обґрунтованою та належить до задоволення.
Вимога позивача про визнання права на безперешкодний доступ до електричних установок відповідача, які знаходяться на об"єкті ТОВ "ЖЕО Комунальник" за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Федьковича 7-Б, не підлягає до задоволення з огляду на таке.
Як вбачається зі змісту ч.2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування у разі порушення, невизнання або оспорювання своїх прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Реалізуючи передбачене ст.64 Конституції України право на судовий захист та звертаючись до суду, позивач вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб захисту.
Спосіб захисту порушеного права обумовлюється нормою матеріального права, яка регулює ті чи інші правовідносини між сторонами спору. Тому, позивач, формулюючи позовні вимоги, повинен відштовхуватися від тих наданих йому законом прав, які були об`єктивно порушені відповідачем і позов повинен бути направлений на припинення цих правопорушень та на відновлення порушеного права. Таким чином, право вибору способу захисту порушеного права належить позивачу, а суд наділений компетенцією перевірити відповідність обраного способу захисту змісту порушеного права. При цьому, обраний спосіб захисту не лише повинен бути встановлений договором або законом, але і бути ефективним засобом захисту, таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
З урахуванням наведеного, ефективний засіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Водночас, перевірка відповідності цього способу допущеному порушенню і меті здійснення судового розгляду є обов`язком суду, який має приймати рішення зі справи в межах заявлених позовних вимог та з урахуванням фактичних обставин конкретної справи, беручи до уваги як можливість у той чи інший спосіб захистити порушене право, так і необхідність подальшого виконання прийнятого судом рішення.
Резолютивна частина судового рішення повинна мати вичерпні, чіткі, безумовні й такі, що випливають зі встановлених фактичних обставин, висновки по суті розглянутих вимог, зокрема конкретні дії, які відповідач повинен вчинити та на чию користь, або інший передбачений законом спосіб захисту порушеного права.
Відповідно до ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.
Правильно обраний спосіб захисту порушеного права повинен, з однієї сторони, відповідати за своєю правовою природою суті спірних правовідносин, а з іншої - передбачати конкретний механізм захисту порушеного права, тобто мати відображення в сформульованих відповідним чином позовних вимогах, які дадуть змогу безумовно виконати таке рішення у разі задоволення судом вимог.
В даному випадку право позивача, яке він просить визнати в судовому порядку, а саме: на безперешкодний доступ до електричних установок ТОВ "ЖЕО Комунальник", які знаходяться на об"єкті ТОВ "ЖЕО Комунальник" за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Федьковича 7-Б, визначено нормами чинного законодавства, закріплено в укладеному між сторонами договорі, ніким не оспорюється, а тому не потребує додаткового визнання судом.
Крім того, визнання такого права позивача судом не призводить до відновлення порушеного права, адже обраний спосіб захисту не передбачає конкретного механізму його захисту, а спрямований лише на констатацію закріпленого в нормативно-правових актах у сфері електроенергетики факту, який не підлягає оспоренню.
З огляду на викладене, позов належить до задоволення частково.
Судові витрати у відповідності до ст.129 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.13, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
позов задовольнити частково.
Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю "ЖЕО Комунальник" забезпечити доступ приватному акціонерному товариству "Прикарпаттяобленерго" до об`єкта товариства з обмеженою відповідальністю "ЖЕО Комунальник", який знаходиться за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Федьковича, 7-Б, для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки в порядку, передбаченому п.п.5 п.6.2 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 та укладеного між приватним акціонерним товариством "Прикарпаттяобленерго" та товариством з обмеженою відповідальністю "ЖЕО Комунальник" шляхом підписання товариством з обмеженою відповідальністю "ЖЕО Комунальник" заяви-приєднання від 02.01.2019.
В решті позову відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ЖЕО Комунальник" (вул.Федьковича, буд.7-Б, м.Івано-Франківськ, 76008, код ЄДРПОУ 35516909) на користь приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" (вул.Індустріальна, 34, м.Івано-Франківськ,76014, код ЄДРПОУ 00131564) 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну ) грн судового збору.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20.06.2019.
Суддя О.В. Рочняк