Рішення № 82494588, 13.06.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2019
Номер справи
621/430/19
Номер документу
82494588
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

13 червня 2019 р. справа № 621/430/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біленського О.О.,

при секретарі судового засідання - Поволяєвій К.В.,

за участі:

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Кривеженко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397508, вул. Миру, буд. 7, с. Слобожанське, Зміївський район, Харківська область, 63460) про визнання незаконним та скасування рішення, стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Зміївського районного суду Харківської області з позовом до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, в якому просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення ХLVI сесії VII скликання від 22.11.2018 року №822-VII Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області;

- cтягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 100 000 гривень.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 25.02.2019 року по справі №621/430/19 адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області про визнання незаконними дій та скасування рішення органу місцевого самоврядування, стягнення моральної шкоди направлено за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.

15.03.2019 року вказана справа надійшла до провадження судді Харківського окружного адміністративного суду Біленського О.О.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 року відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п.1 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв`язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 року клопотання голови Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області про розгляд за правилами загального позовного провадження справи за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області про визнання незаконним та скасування рішення, стягнення моральної шкоди - задоволено. Справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області про визнання незаконним та скасування рішення, стягнення моральної шкоди вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Згідно з положеннями ч.6 ст.260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що в серпні 2015 року позивач, користуючись своїм правом передбаченим п.б) ч.1 ст.121 Земельного Кодексу України, звернувся до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області з заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка розташована за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське ) (між 9-ти поверховим будинком та магазином АТБ - 15 квартал), орієнтовною площею 1.8088 га для ведення особистого селянського господарства. Рішенням Комсомольської селищної ради від 24.09.2015 року № 1427- VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2 " позивачу було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства з правом подальшої приватизації, яка розташована за адресою: смт . Слобожанське (Комсомольське) ( 15 квартал), орієнтовною площею 1,8088 га. Частиною 2 та 3 вказаного рішення позивач був зобов`язаний Комсомольською селищною радою розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та після розробки проекту відведення надати матеріали на розгляд га затвердження черговою сесією в установленому порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: смт . Слобожанське (Комсомольське) ( 15 квартал), загальною площею 1,8088 га було виготовлено, на замовлення позивача, приватним підприємцем сертифікованим інженером - землевпорядником ОСОБА_3 , 18.12.2015року проект землеустрою було погоджено Відділом Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області - висновок № 28-20.20-0.3-509\2 15. 01.02.2017 року проект землеустрою було погоджено Відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Змїівської районної державної адміністрації - висновок № 01-20/14. Після виготовлення проекту землеустрою та погодження його в відповідних органах позивач звернувся до відповідача з клопотанням про затвердження проекту. Разом з проектом надав витяг з Державного земельного кадастру про присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру НОМЕР_4. Комсомольською селищною радою Зміївського району Харківської області неодноразово розглядалась заява позивача про затвердження вказаного проекту землеустрою, однак заява ОСОБА_2 не була задоволена, відповідне рішення не прийняте. 22.11.2018 року на XLVI сесії VII скликання Комсомольської селищної ради, на виконання Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 року по справі №621/1349/17, було прийнято рішення № 822- VII, яким було двічі відмовлено ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-01.03). розташованої за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району, орієнтовною площею 1.8088 га (кадастровий номер НОМЕР_4) та відмовлено ОСОБА_2 , у наданні у власність зазначеної земельної ділянки. Позивач вважає, що в Комсомольській селищній раді Харківської області відбувається дискримінація прав позивача, що виражається в прийнятті чисельних незаконних рішень, ціллю яких є ненадання позивачу у власність спірної земельної ділянки любим шляхом, навіть незаконним. Позивач вважає, що рішення Комсомольської селищної ради №822-VII від 22.11.2018 року прийняте на ХLVI сесії VII скликання не відповідає чинному законодавству України, є невмотивованим та необґрунтованим, що є підставою для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що оскаржуване рішення Комсомольської селищної ради ХLVI сесії VII скликання від 22.11.2018 року № 822- VII «Про розгляд клопотань гр. ОСОБА_2 » було прийнято селищною радою на виконання Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018р. по справі №621/1349/17, яким селищну раду було зобов`язано розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: смт Слобожанське (Комсомольське ) (15 квартал ), загальною площею 1,8088 га (кадастровий номер НОМЕР_3 ) та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України. Представник відповідача вказав, що поданий на затвердження проект землеустрою виготовлений таким чином, що містить в собі суперечливі дані, а саме: витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку зазначає відомості про наступні обмеження у використанні земельної ділянки - охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта транспорту; висновок про погодження проекту землеустрою відділу Держгеокадастру у Зміївському районі навпаки вказує, що наявні обмеження (обтяження) відсутні. Окрім цього, на питання про мету використання землі позивач пояснив, що має намір здійснити на ділянці будівництво та використовувати її для комерційної діяльності. З огляду на викладене існує невизначеність у проектній документації стосовно обмежень використання ділянки та встановлення необхідних охоронних зон, наданий на затвердження селищній раді проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки має суттєві недоліки. Відносно детального плану території 15 кварталу смт Слобожанське, затвердженого рішення селищної ради від 08.02.2018 № 598-УІІ представник відповідача пояснив, що детальний план передбачає улаштування на цій території житлової та громадської забудови, а також об`єктів благоустрою ведення сільськогосподарської діяльності на всій цій території детальний план не передбачає, після затвердження детального плану подальше використання території повинно відбуватися відповідно до цього плану. Окрім цього, норми земельного законодавства не передбачають виникнення права власності на земельну ділянку громадян при наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, а також не передбачено у такому випадку будь-яких обмежень у використанні чи розпорядженні землею для органів місцевого самоврядування, оскільки земля перебуває у комунальній власності. Оскільки викладені обставини свідчать про те, що проект землеустрою не відповідає вимогам ст.ст. 111, 112 Земельного кодексу України - в зв`язку з суперечливістю щодо визначення охоронних зон, обмежень, обтяжень використання земельної ділянки; ст.ст. 121,134 Земельного кодексу України - мета надання ділянки не відповідає меті використання землі; ст.ст. 16,19 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» - невідповідність містобудівній документації, детальному плану території 15 кварталу смт Слобожанське, відповідач в межах повноважень та у відповідності до норм діючого законодавства прийняв оскаржуване рішення.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав позицію, викладену у адміністративному позові.

Представник відповідача надав до суду заперечення, в яких вказав, що жодного висновку стосовно нікчемності детального плану території 15 квартал смт Слобожанське апеляційний суд не встановлює. А висновок про те, що рішення ради від 08.02.2018р. № 598-У11 «Про затвердження детального плану території 15 квартал в смт Слобожанське» не породжує будь-яких правових наслідків для позивача, суд зробив на підставі того, що позивач ніколи не набував прав на спірну земельну ділянку. Спірна земельна ділянка розташована у межах населеного пункту смт Слобожанське, перебувала і перебуває у комунальній власності територіальної громади, тому відповідно до ст. 12, ст. 83 Земельного кодексу України дії селищної ради, щодо розпорядження землями комунальної власності та діяльність спрямована на впорядкування території селища, цілком законна і відповідає інтересам територіальної громади. Проект землеустрою, переданий Позивачем на затвердження селищній раді не відповідає нормам ст. 16 та ст. 19 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» з наступних причин: на місцевому рівні здійснено планування території шляхом розроблення детального плану території, у якому передбачена забудова території 15 кварталу смт Слобожанське, заплановане використання території не передбачає сільськогосподарської діяльності, а проект землеустрою розроблений щодо передачі ділянки для ведення особистого селянського господарства; проект землеустрою не відповідає запланованій організації території 15 кварталу. Також, при повідомленні позивача про те, що мета використання не відповідає меті надання земельної ділянки, не може бути затвердження проекту землеустрою, оскільки в цьому разі проект землеустрою не відповідає ст. 134 Земельного кодексу України, якою встановлено, що для мети комерційного використання земельні ділянки надаються на конкурсних засадах.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З наявних матеріалів справи вбачається, що рішенням Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області LXXXIX сесії VІ скликання №1427-VІ від 24.09.2015 за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 останньому надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства з правом подальшої приватизації, яка розташована за адресою: смт Комсомольське (15 квартал), орієнтовною площею 1,8088 га. Цим рішенням приписано ОСОБА_2 замовити розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства з правом подальшої приватизації, яка розташована за адресою: смт Комсомольське (15 квартал), в організаціях та установах, що мають відповідні ліцензії. Після розробки проекту відведення надати матеріали на розгляд та затвердження черговою сесією в установленому законом порядку.

На виконання вказаного рішення Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області LXXXIX сесії VІ скликання №1427-VІ від 24.09.2015, на підставі договору на виконання робіт від 15.10.2015 між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , останньою виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-01.03) розташованої за адресою: смт. Комсомольське (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області.

Висновком Відділу Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області №28-20.20-0.3-509/2-15 від 08.12.2015 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства розташованої за адресою: смт. Комсомольське (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, при дотриманні наступних умов: використовувати земельну ділянку з дотриманням вимог Земельного кодексу України, Закону України "Про землеустрій", містобудівних та інших вимог і правил; до освоєння земельної ділянки за цільовим використанням приступити після затвердження проекту землеустрою щодо відведення, державної реєстрації права власності на земельну ділянку в установленому законом порядку. У разі невиконання умов погодження висновок вважається не дійсним.

Висновком Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Зміївської районної державної адміністрації Харківської області №01-20/14 від 01.02.2017 щодо додержання містобудівних вимог та наявність обмеженого права користування на земельну ділянку погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства розташованої за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал) за умови: додержання всіх вимог чинного законодавства що діють в сфері містобудування та архітектури; розробки та затвердження в установленому чинним законодавством порядку детального плану території, та відповідності йому даного проекту відведення; в разі виявлення підземних інженерних мереж встановити сервітути чи обмеження на використання земельної ділянки в їх охоронних зонах згідно вимог чинного законодавства; здійснити заходи щодо впорядкування вулично-дорожньої мережі з метою забезпечення під`їзду та підходу до суміжних землекористувачів (за наявності); перед початком будівництва отримати у відділі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Зміївської райдержадміністрацїї містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (за наявності намірів). В разі невиконання вимог даного висновку він вважається недійсним.

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6302277412015 від 09.12.2015 та додатку до витягу, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3 , місце розташування: Харківська область, Зміївський район , смт Комсомольське (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради, комунальна власність, площа земельної ділянки - 1,8088 га цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.

Водночас, рішенням ХХІV сесії VІІ скликання від 08.06.2017 доручено виконавчому комітету Комсомольської селищної ради підготувати на наступну сесію ради проект рішення щодо припинення дії рішення або скасування рішення щодо дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 А в подальшому, рішенням Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області ХХV сесії VІІ скликання №485-VІІ від 12.07.2017 припинено дію рішення LХХХІХ сесії Комсомольської селищної ради VI скликання від 24.09.2015 № 1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 ". Контроль за виконанням даного рішення покладено на комісію з питань промисловості, будівництва, агропромислового комплексу, житлово-комунального господарства, земельних відносин та екології (голова комісії Білевіч О.В. ).

Крім того, на засіданні Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області ХІV сесії VІІ скликання №314-VІІ від 03.11.2016 вирішено: 1. Надати дозвіл Комсомольській селищній раді на виготовлення детального плану території (15 квартал) на земельній ділянці в межах населеного пункту смт Слобожанське. 2. Комсомольській селищній раді замовити виготовлення детального плану території (15 квартал) в організаціях, установах які мають відповідні кваліфікаційні сертифікати, ліцензії на виготовлення містобудівної документації. 3. Комсомольській селищній раді розроблений та погоджений детальний план території (15 квартал) подати на розгляд до архітектурно-містобудівної ради. 4. Комсомольській селищній раді після виготовлення детального плану території (15 квартал) провести громадські слухання щодо врахування інтересів громадськості. 5 Погоджений детальний план території (15 квартал) с протоколом громадських слухань подати на розгляд чергової сесії. 6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на комісію з питань промисловості, будівництва, агропромислового комплексу житлово-комунального господарства, земельних відносин та екології (голова комісії Білевіч О. В. ).

На підставі договору від 10.03.2017 між Комсомольською селищною радою Зміївського району Харківської області та ТОВ "Компанія ГІСАПР", останнім у 2017 році ТОВ "Компанією "ГІСАПР" виготовлено детальний план території (15 квартал) обмежений вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області, який, згідно висновку Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №11-20-6-16744/0/19-17 від 11.12.2017 в цілому не суперечить вимогам чинного земельного законодавства, при умові подальшої розробки документації із землеустрою, у порядку визначеному земельним законодавством; був схвалений рішенням архітектурно-містобудівної ради при Департаменті містобудування та архітектури обласної державної адміністрації від 21.12.2017 (протокол №5); а також розглянутий та схвалений на громадських слуханнях Комсомольської селищної територіальної громади 23.01.2018.

Рішенням Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області ХХХІІІ сесії VІІ скликання №598-VІІ від 28.02.2018 затверджено детальний план території 15 квартал обмежений вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області, контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію з питань промисловості, будівництва, агропромислового комплексу, житлово-комунального господарства, земельних відносин та екології (голова комісії Білевіч О. В. ).

Оскільки Комсомольською селищною радою Зміївського району Харківської області заява ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства не була задоволена, рішення "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства" не прийняте, стверджуючи про наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення за результатами розгляду його клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 06 липня 2018 року по справі №621/1349/17 у задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківської області було відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково. Рішення Зміївського районного суду Харківської області від 06.07.2018 по справі № 621/1349/17 скасовано. Прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання незаконними дій та бездіяльності органу місцевого самоврядування, зобов`язання вчинити дії, визнання незаконними та скасування рішень, відшкодування моральної шкоди задоволено частково. Визнано незаконною бездіяльність Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, що полягає у неприйнятті у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: смт Слобожанське (Комсомольське ) (15 квартал ), загальною площею 1,8088 га. Зобов`язано Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: смт Слобожанське (Комсомольське ) (15 квартал ), загальною площею 1,8088 га та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України. Визнано незаконним та скасовано рішення XXV сесії VII скликання від 12.07.2017 №485-VII Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області "Про припинення дії рішення Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області від 24.09.2015 №1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 " У задоволенні позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення ХXXІІІ сесії VII скликання від 08.02.2018 року №598-VII Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області "Про затвердження детального плану території 15 квартал обмежений вул. Лермонтова , вул . Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області" та стягнення моральної шкоди відмовлено.

На виконання вищезазначеної Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 року по справі № 621/1349/17 відповідачем було прийнято оскаржуване рішення Комсомольської селищної ради ХLVI сесії VII скликання від 22.11.2018р. № 822- VII «Про розгляд клопотань гр. ОСОБА_2 », яким вирішено:

1. відмовити гр. ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності сільського призначення для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-1.3), розташованої за адресою: емт Комсомольське (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області (кадастровий номер НОМЕР_3 ) - за клопотанням від 17.03.2017 року;

2. відмовити гр. ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності сільського призначення для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-01.03), розташованої за адресою: емт Комсомольське (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області (кадастровий номер НОМЕР_3 ) - за клопотанням від 20.04.2017 року;

3. відмовити гр. ОСОБА_2 у наданні у власність земельної ділянки, розташованої за адресою: смт Комсомольське (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області (кадастровий номер НОМЕР_3 ).

При цьому, з наявної в матеріалах справи копії витягу з протоколу спільного засідання постійних депутатських комісій з питань промисловості, будівництва, агропромислового комплексу, житлово - комунального господарства, земельних відносин та екології; мандатної комісії, з питань депутатської діяльності, етики, законності та правопорядку від 20.11.2018 року, яке передувало прийняттю оскаржуваного рішення, судом встановлено наступне. На порядку денному було поставлено на обговорення питання виконання Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 року по справі №621/1349/17, під час обговорення виступили депутати, які наголосили, що необхідно відмовити гр. ОСОБА_2 у затверджені проекту землеустрою та відмовити у наданні у власність земельної ділянки, оскільки це питання вже неодноразово розглядалося депутатами ради, а також використання землі повинно відбуватись з урахуванням детального плану території кварталу №15. За наслідками розгляду вказаного питання вирішили винести дане питання із зазначеною пропозицією на розгляд на засідання сесії та включити його до порядку денного сесії.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель урегульовано Земельним кодексом України (далі - ЗК України).

Відповідно до частин першої-третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин восьмої-дев`ятої статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до частини вісімнадцятої статті 186 ЗК України Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб`єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.

Згідно частини шостої статті 186-1 підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відповідно до частини десятої статті 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03 жовтня 2018 року по справі №820/4149/17 дійшла висновку, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.

Крім того суд зазначає, що надання будь-яким особам дозволів на розроблення відповідних проектів землеустрою є лише первісним етапом процедури відведення земельних ділянок і не означає, що такі проекти землеустрою в наступному будуть затверджені компетентним суб`єктом владних повноважень, а земельні ділянки - передані заявникам (аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року у справі № 545/808/17).

З пояснень представника відповідача вбачається та підтверджується наявними матеріалами справи, що поданий на затвердження проект землеустрою виготовлений таким чином, що мстить в собі суперечливі дані, а саме: витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку зазначає відомості про наступні обмеження у використанні земельної ділянки - охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта транспорту; висновок про погодження проекту землеустрою відділу Держгеокадастру у Зміївському районі навпаки вказує, що наявні обмеження (обтяження) відсутні.

Відповідно до ч.5 ст. 111 Земельного кодексу України відомості про обмеження у використанні земель зазначаються у проекті землеустрою. Відповідно до п.Б ч.1 ст.112 Земельного кодексу України охоронні зони створюються здовж ліній зв`язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об`єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об`єкти. Отже, коли існує невизначеність у проектній документації стосовно обмежень використання ділянки та встановлення необхідних охоронних зон, наданий на затвердження селищній раді проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки має суттєві недоліки.

Статтею 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльність»: детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Відповідно до положень статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: планування території на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування території і детальних планів території. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних держаного земельного кадастру та актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Судом встановлено, що Рішенням Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області ХХХІІІ сесії VІІ скликання №598-VІІ від 28.02.2018 затверджено детальний план території 15 квартал обмежений вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області, контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію з питань промисловості, будівництва, агропромислового комплексу, житлово-комунального господарства, земельних відносин та екології. Вказаний детальний план передбачає улаштування на цій території житлової та громадської забудови, об`єктів благоустрою, при цьому ведення сільськогосподарської діяльності на всій цій території детальний план не передбачає. Після затвердження детального плану подальше використання території повинно відбуватися виключно відповідно до цього плану.

Під час розгляду клопотань ОСОБА_2 та прийняття рішення відповідач відмовив у затвердженні проекту землеустрою та у наданні земельної ділянки у власність шляхом безкоштовної приватизації посилаючись на те, що проект землеустрою не відповідає вимогам ст.ст. 111, 112 Земельного кодексу України - в зв`язку з суперечливістю щодо визначення охоронних зон, обмежень, обтяжень використання земельної ділянки; ст.ст. 121,134 Земельного кодексу України - мета надання ділянки не відповідає меті використання землі; ст.ст. 16,19 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» - невідповідність містобудівній документації, детальному плану території 15 кварталу смт Слобожанське.

Суд наголошує, що згідно частини шостої статті 186-1 підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

З огляду на те, що судовим розглядом підтверджено факти, що покладені в основу оскаржуваного рішення, суд приходить до висновку, що при прийнятті рішення ХLVI сесії VII скликання від 22.11.2018 року №822-VII Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Відносно позовної вимоги про cтягнення з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 моральної шкоди в розмірі 100 000 гривень, суд зазначає наступне.

Стаття 56 Конституції України передбачає, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Частиною першою статті 22 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав; моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Згідно зі статті 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: 1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки; 2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; 3) в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Разом з тим, судам слід надати оцінку тому, чим саме підтверджується факт заподіяння моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, у чому саме полягає вина заподіювача та інші обставини, що мають значення для вирішення спору в цій частині.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Для відшкодування шкоди обов`язково необхідна наявність шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинно-наслідкового зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 30 січня 2018 року по справі № 804/2252/14, від 21.02.2019 року по справі №670/499/16-а, від 28.02.2019 року по справі №804/7085/16.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди, оскільки не доведена протиправність діяння її заподіювача, позивачем не доведено обставин і підстав, які зумовлюють наявність моральної шкоди, та зокрема позивачем не надано обґрунтованих доказів, які б підтверджували факт заподіяння їй моральної шкоди саме діями відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відмову у задоволенні позову.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства. У зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, судовий збір не підлягає поверненню.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397508, вул. Миру, буд. 7, с. Слобожанське, Зміївський район, Харківська область, 63460) про визнання незаконним та скасування рішення, стягнення моральної шкоди - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 20.06.2019 року.

Суддя Біленський О.О.