
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.001491
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2019 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Коморного О.І.
секретар судового засідання Бабич Ю.Б.
за участю:
представника позивача Робейко А.А.
представника відповідачів Чабан О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтаун» про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України та зобов`язати вчинити дії.
Обставини справи.
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтаун», в якій містяться вимоги:
- визнати протиправними дії ДФС України щодо розгляду скарги ТОВ «Галтаун» на рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області №1018356/41202280 від 10.12.2018 року;
- зобов`язати ДФС України вчинити дії щодо реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних - податкової накладної № 285 від 06.04.2018 року, виписана ТОВ «Галтаун» на ТОВ «Геомакс-Ресурс».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Галтаун» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Геомакс-Ресурс» укладено договір поставки нафтопродуктів № ГАЛ-15/09/17-ГР від 15.09.2017 року. Зазначає, що на виконання умов додатку №13 від 05.04.2018 року до договору поставки нафтопродуктів №ГАЛ-15/09-17-ГР від 15.09.2017 року, платіжним дорученням № 1717492 від 06.04.2018 року ТзОВ «Геомакс-Ресурс» перераховано на розрахунковий рахунок ТзОВ «Галтаун» кошти в сумі 5000000,00 грн, як попередню оплату за нафтопродукти згідно договору. На суму попередньої оплати, ТзОВ «Галтаун» виписано податкову накладну № 285 від 06.04.2018 року та 26.04.2018 року. Зазначену податкову накладну через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем направлено для реєстрації в ЄРПН. Однак, згідно інформації, зазначеної у квитанції № 1, яка надійшла на електронну адресу по вищевказаній податковій накладній, - підприємство отримало повідомлення про те, що документ прийнято, а реєстрація зупинена. Зазначає, що із змісту квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, контролюючим органом, всупереч вимогам пп. 201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, не зазначено конкретного критерію чи критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної. Також, не зазначено, які саме документи згідно Вичерпного переліку слід надати до перевірки, що були б достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказує, що незважаючи на подані позивачем пояснення з підтверджуючими документами про реальність здійснення операцій по податковій накладні, рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області від 10.12.2018 року №1018356/41202280 в реєстрації податкової накладної № 285 від 06.04.2018 року відмовлено. Звертає увагу на те, що в у відповідних пунктах рішення комісії, в яких зазначено перелік документів та зроблено позначку, відповідачем не підкреслено документи, яких не вистачало для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, що суперечить принципу правової визначеності та конкретності акту індивідуального дії. Вважає, що прийняте комісією рішення не відповідає принципу правової визначеності, позаяк не містить конкретизації документів, яких на думку податкового органу не вистачає та містить формальні підстави відмови в реєстрації податкових накладних за наявності всіх первинних документів, що свідчать про фактичне здійснення операції поставки продукції. Зазначає, що позивачем 14.12.2018 року скеровано до ДФС України скаргу на рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.12.2018 року №1018356/41202280 та долучено до скарги всі документи, які направлялись на розгляд комісії. Проте, відповідно до даних з інформаційної бази «Електронний кабінет платника податку» рішення за результатами розгляду скарги №53916/41202280/2, що було прийняте комісією ДФС України 26.12.2018 року, на адресу позивача надіслано не було, що підтверджується скріншотом з інформаційної бази MEDOC. Відтак вважає, що відповідачем не було дотримано встановлені підп.56.23.4 п.56.23ст,56 ПК України терміни розгляду скарги та терміни надсилання рішення за результатами розгляду скарги на адресу позивача, тому скарга позивача на рішення комісії №1018356/41202280 від 10.12.2018 року вважається задоволеною та спірне рішення комісії вважається скасованим в силу закону. Враховуючи наведене, просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача подав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Заперечення мотивує тим, що у Комісії ГУ ДФС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної, а тому рішення є правомірним.
Представник позивача подав до суду додаткові пояснення, де зокрема зазначив, що відповідачем не дотримано процедури розгляду скарги та скерування прийнятого за його результатами рішення позивачу, а відтак така скарга вважається задоволеною, а спірна податкова накладна підлягає реєстрації в ЄРПН.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідачів в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечив, з підстав викладених у відзиві на позов.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд заслухав представника позивача та представника відповідачів, дослідив подані суду письмові докази, та
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Галтаун» є суб`єктом господарювання в розумінні частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 №755-ІУ (далі - Закон України №755-IV) з 09.03.2017 року та зареєстроване за юридичною/податковою адресою: 79021 м.Львів, вул. Кульпарківська, 93 А ЄДРПОУ: 41202280. Основною діяльністю підприємства є посередництво у торгівлі товарами широкого асортименту. (а.с.14)
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Галтаун» (далі -ТзОВ «Галтаун») (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Геомакс-Ресурс» (далі - ТзОВ «Геомакс-Ресурс») (Покупець) укладено договір поставки нафтопродуктів № ГАЛ-15/09/17-ГР від 15.09.2017 року, за яким постачальник зобов`язується передати у власність покупця нафтопродукти в кількості та за ціною, обумовленою у додатках до договору та видатковій накладній. Оплата за поставлену продукцію здійснюється безготівково в національній валюті України шляхом банківського переказу грошових коштів на банківський рахунок постачальника. Строк оплати продукції по кожній окремій партії продукції визначається умовами відповідних додатків, при цьому термін оплати відліковується від дати поставки продукції у відповідності до п.7.4 цього договору. (а.с.28-31)
Відповідно до додатку №13 від 05.04.2018 року до договору поставки нафтопродуктів №ГАЛ-15/09-17-ГР від 15.09.2017 року, сторонами договору визначено придбання ТзОВ «Геомакс Ресурс» у ТзОВ «Галтаун» нафтопродуктів (далі - продукції) в кількості 150,00 тонн на суму 5040000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 840 000,00 грн. Термін поставки продукції становить 180 календарних днів від дати підписання цього додатку. Покупець зобов`язується здійснити попередню оплату зазначеної в п.1 продукції протягом 5 (п`яти) банківських днів, починаючи від дати підписання даного додатку. (а.с.45)
Відповідно до платіжного доручення № 1717492 від 06.04.2018 року ТзОВ «Геомакс-Ресурс» перерахувало на розрахунковий рахунок ТзОВ «Галтаун» кошти в сумі 5000000,00 грн, як попередню оплату за нафтопродукти згідно договору (а.с.54)
На суму попередньої оплати, ТзОВ «Галтаун» виписано податкову накладну № 285 від 06.04.2018 року та 26.04.2018 року зазначену податкову накладну через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем направлено для реєстрації в ЄРПН (а.с. 57).
Згідно інформації, зазначеної у Квитанції № 1, яка надійшла на електронну адресу по вищевказаній податковій накладній «Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 06.04.2018 № 285 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає пп. 1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Додатково повідомляємо-показник «D» =0, «Р» =» (а.с.58).
04.12.2018 року позивач надіслав письмові пояснення до повідомлення №1 від 08.11.2018 року, по податковій накладній № 285 від 06.04.2018р. разом з копіями документів для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної (витяги з протоколу загальних зборів покупця та продавця, накази на призначення директорів сторін договору поставки, податкові та видаткові накладні на придбання та реалізацію нафтопродуктів, договори поставки нафтопродуктів та додатки до них, паспорти якості, залізничні накладні, відомості вагонів до залізничної накладної, сертифікати відповідності, акти приймання-передачі продукції, платіжні доручення по оплаті продукції. (а.с.24-25).
Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області від 10.12.2018 року №1018356/41202280 в реєстрації податкової накладної № 285 від 06.04.2018 року відмовлено з підстав ненадання платником податку копій документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, акти приймання - передачі товарів з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. (а.с.15)
14.12.2018 року позивачем скеровано до ДФС України скаргу на рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.12.2018 року №1018356/41202280 разом з документи в кількості - 44. (факт подання скарги 14.12.2018 року підтверджується долученою до матеріалів справи квитанцією про отримання ДФС України скарги 14.12.2018 року). (а.с. 16,17)
Комісією з питань розгляду скарг 26.12.2018 року прийнято рішення № 53916/41202280/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: відсутні копії документів, що підтверджують факт придбання, виготовлення, вирощування або переробки ТМЦ/ чи можливість надання послуг, виконання робіт; відсутні копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або документи надано не в повному обсязі. (а.с. 165)
Позивач не погоджується з прийнятим рішенням про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних та дій відповідача щодо розгляду скарги, вважає такі протиправними, у зв`язку з чим звернувся із даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України (далі – ПК України).
Згідно підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин між учасниками справи), при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно з пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
ДФС України від 21.03.2018 р. № 959/99-99-07-18 відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу та на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» ДФС за погодженням з Мінфіном України затверджено критерії ризиковості платника податків, ризиковості здійснення операцій.
Відповідно п. п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі – Кодекс);
- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Згідно п. 12. Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 13 вказаного Порядку № 117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
З матеріалів справи судом встановлено, що у квитанції №1 отриманої 26.04.2018 року відсутні посилання на відповідний підпункт пункту 1.6. «Критеріїв ризиковості платника податку». Натомість зазначено, що ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків та запропоновано надати пояснення та/або копії документів. Однак, податковим органом не зазначено, які саме документи пропонується надати позивачу.
Разом з тим, судом встановлено, що відсутні цифрові визначення показників критеріїв ризикованості достатніх для зупинення операцій (D і Р), які згідно п.3 Порядку № 117 одночасно повинні відповідати значенням D > 0,05, Р <Рм х 1,4. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №285 від 06.04.2018 року зазначено, що показник «D» =0, «Р»= (показник не вказаний, залишене пусте місце).
Також, під час розгляду справи судом, відповідачами не надано суду жодних доказів щодо приналежності позивача до перелічених категорій ризикових платників податків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.14 цього Порядку перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно пункту 15 цього Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Пунктом 16 цього порядку передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Судом встановлено, що позивач 04.12.2018 року направ на адресу податкового органу пояснення до повідомлення №1 від 08.11.2018 року, щодо податкової накладної № 285 від 06.04.2018 року разом з документи про підтвердження реальності здійснення операцій, зокрема: договір поставки нафтопродуктів № ГАЛ-15/09/17-ГР від 15.09.2017 року, укладений між ТзОВ «Геомакс-Ресурс» та ТзОВ «Галтаун», додаток №13 від 05.04.2018р. до договору поставки нафтопродуктів № ГАЛ-15/09/17-ГР від 15.09.2017 року, рахунок на оплату №13 від 05.04.2018 року, звіт про дебетові і кредитові операції з 04.04.2018 по 06.04.2018 p., платіжне доручення №1717492 від 06.04.2018 року, додаткову угоду від 12.08.2018 року до додатку №13 від 05.04.2018р. до договору поставки нафтопродуктів № ГАЛ-15/09/17-ГР від 15.09.2017 року, акт прийому-передачі продукції №10 від 12.08.2018р. до Додатку №10 від 29.01.2018 року та Додатку №13 від 05.04.2018 року до договору поставки нафтопродуктів № ГАЛ-15/09/17-ГР від 15.09.2017 року, Додаток №10 від 29.01.2018 року до договору поставки нафтопродуктів № ГАЛ-15/09/17-ГР від 15.09.2017 року, додаткову угоди до датку №10 від 29.01.2018 року, залізничні накладні, відомості вагонів до залізничної накладної, паспорт якості №1127 від 08.08.2018 року, сертифікат відповідності серії НОМЕР_1 №280178, розрахунки коригування до податкових накладних, договір поставки нафтопродуктів №БЕЛ/ГАЛ-17/07 від 17.07.2018 року на придбання нафтопродуктів у ТзОВ «Бел-Петрол Трейдінг», платіжні доручення про перерахування коштів постачальнику, податкова накладна №1403 від 10.08.2018 року, виписана постачальником, акти приймання-передачі Продукції №1 від 12.08.2018 року, складений між постачальником ТзОВ «Бел-Петрол Трейдінг» та ТзОВ «Галтаун», документи, які підтверджують повноваження посадових осіб постачальника ТзОВ «Бел-Петрол Трейдінг» та позивача.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про:
- реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;
- відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно п.21 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно пункту 22 встановлено, що Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі. Бланк цього додатку містить розділи, в яких зазначені вичерпний перелік підстав відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування та передбачає обов`язкове зазначення податковим органом конкретних документів.
Судом встановлено, що рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області від 10.12.2018 року №1018356/41202280 в реєстрації податкової накладної № 285 від 06.04.2018 року відмовлено з підстав «ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податків для здійснення операцій, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, акти приймання - передачі товарів з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні».
Однак в оскаржуваному рішенні не зазначено, якими мотивами керувалася Комісія Головного управління ДФС у Львівській області, вважаючи, що надані документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.
Суд зазначає, що зазначений висновок контролюючого органу спростовується наявними у справі письмовими доказами, а саме документами, які були надані позивачем на підтвердження здійснення господарської операції та містяться в матеріалах справи.
Так, відповідно до п. 21. Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Водночас, суд акцентує увагу на тому, що рішення від 10.12.2018 року №1018356/41202280 комісії Головного управління ДФС у Львівській області містить формальну підставу для його прийняття, що зазначена у Постанові КМУ № 117.
Суд, вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини” практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права та підлягає застосуванню національними судами при розгляді справ.
В своїй судовій практиці Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу “належного урядування”. Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, "Онер`їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року).
Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (ToscutaandOthers v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер`їлдіз проти Туреччини" (Oneryildiz v. Turkey), п. 128, та "Беєлер проти Італії" (Beyeler v. Italy), п. 119).
Крім того, Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи 77 (31) від 28.09.1977 урядам держав-членів рекомендовано керуватися у своєму праві й адміністративній практиці принципами, які наводяться у додатку до цієї резолюції.
Ці принципи застосовуються для захисту осіб, як фізичних, так і юридичних, в адміністративних процедурах відносно будь-яких індивідуальних заходів або рішень, які були прийняті в ході здійснення публічної влади і які за своїм характером безпосередньо впливають на їхні права, свободи або інтереси (адміністративні акти).
В ході реалізації цих принципів слід ураховувати належним чином вимоги щодо належного та ефективного управління, а також інтереси третіх сторін та основні публічні інтереси. У випадках, коли вимоги зумовлюють необхідність внесення змін або вилучення одного чи більше принципів у конкретних випадках або в специфічних сферах публічної адміністрації, слід докласти всіх можливих зусиль, відповідно до фундаментальних цілей цієї резолюції, для досягнення якомога вищого ступеня справедливості.
Такими принципами, згідно з Додатком до Резолюції, зокрема, є:
- право бути вислуханим, що означає, що щодо будь-якого адміністративного акта, який за своїм характером може несприятливо впливати на права, свободи або інтереси особи, така особа може пред`явити факти й аргументи та, у відповідних випадках, докази, що будуть ураховані адміністративним органом;
- виклад мотивів, що означає, що якщо адміністративний акт є таким, що за своїм характером несприятливо впливає на права, свободи або інтереси особи, така особа отримує інформацію про мотиви, на яких він ґрунтується. Інформація про мотиви зазначається в акті або передається відповідній особі, за її запитом, у письмовій формі протягом розумного строку.
Відтак, суд вважає, що прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №285 від 06.04.2018 року, в якому не наведені мотиви його ухвалення та не зазначені підстави неврахування наданих позивачем документів та пояснень, свідчать про порушення як принципу належного урядування, так і принципів, закріплених в Резолюції Комітету Міністрів Ради Європи 77 (31) від 28.09.1977 року, свідчать про непрозорість та непередбачуваність дій, що перешкоджають можливості платника податків планувати в подальшому свою господарську діяльність.
Судом встановлено, що 14.12.2018 року позивачем скеровано до ДФС України скаргу на рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.12.2018 року №1018356/41202280 та долучено до скарги документи в кількості 44, які направлялись на розгляд комісії.
Відповідно до п. 56.23 ст. 56 ПК України скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно ст.56 ПК України, скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим.
Відповідно до п. 12 Порядку розгляду скарг на рішення комісії, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрацій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117. (надалі - Порядок розгляду скарг). Відповідно до положень про Порядок розгляду скарг за результатами розгляду скарги комісія ДФС приймає одне із рішень, яке надсилається платнику податків: або задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії, або залишає скаргу без задоволення та рішення комісії без змін або залишає скаргу без розгляду.
У відповідності до положень підп.56.23.4 п.56.23 ст.56 ПК України, оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей: якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Судом встановлено, що термін розгляду скарги від 14.12.2018 року на рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області №1018356/41202280 від 10.12.2018 року та надсилання рішення про результат розгляду такої скарги спливає 26.12.2018 року, з врахуванням перенесених вихідних днів відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 р. № 1-р та розпорядженням Державної фіскальної служби України від 02.02.2018 р. №12-р.
Судом встановлено з матеріалів справи, що рішенням від 26.12.2018 року № 53916/41202280/2 залишено скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Постановою КМУ №1246 від 29.12.2010 року затверджений Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок №1246).
З 24.03.2018 року діє нова редакція вказаного пункту Порядку (зміни внесені постановою КМУ від 21.02.2018 року №204): операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до п.13,п.14 Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Як встановлено судом з квитанції № 3, вказане рішення від 26.12.2018 року № 53916/41202280/2 відправлено позивачу 26.12.2018 о 21:52:11 год., тобто після закінчення операційного дня. (а.с.164)
Відповідно до пунктів 4,5,6 розділу ІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України №557 від 06.06.2017 року, після накладання ЕЦП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв`язку до адресата протягом операційного дня.
Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів.
Електронні документи, відправлені автором після закінчення строку, встановленого законодавством для подання аналогічних документів в паперовому вигляді, вважаються поданими з порушенням строків їх подання.
Вказаним Порядком чітко визначено, що обов`язком автора є надіслання адресату електронного документа протягом операційного дня.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем порушено встановлені Податковим Кодексом України терміни розгляду скарги та терміни надсилання рішення за результатами розгляду скарги на адресу позивача, тому скарга позивача вважається задоволеною, а спірне рішення відповідача скасованим.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної визнається скасованим згідно п.п.56.23.4 п.56.23 ст.56 ПК України, воно втрачає свою силу з дня наступного за останнім днем десятиденного строку з дня надіслання скарги, і саме з цього моменту воно не порушує жодних прав та не породжує обов`язків для позивача.
Відповідно до п. 201.16.4 ст. 201 ПК України податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання такої події як набрання законної сили даним судовим рішенням.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наданих сторонами доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази, що містять відомості про обставини, які є предметом доказування у цій справі, підтверджують відповідність суті укладеного позивачем правочину та відповідають вимогам чинного законодавства України, а відтак податкова накладна підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до приписів частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність дій ДФС України щодо розгляду скарги ТзОВ «Галтаун» на рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області №1018356/41202280 від 10.12.2018 року, відтак є достатні підстави для реєстрації податкової накладної № 285 від 06.04.2018 року. Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства судові витрати належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єка владних повноважень,
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії ДФС України щодо розгляду скарги ТзОВ «Галтаун» на рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області №1018356/41202280 від 10.12.2018 року.
3. Зобов`язати ДФС України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8; ЄДРПОУ : 39292197) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних - податкову накладну № 285 від 06.04.2018 року, виписану ТОВ «Галтаун» на ТзОВ «Геомакс-Ресурс».
4. Стягнути на користь ТзОВ «Галтаун» (79021, м.Львів, вул. Кульпарківська, 93 А; ЄДРПОУ: 41202280) з ДФС України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8; ЄДРПОУ: 39292197), за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 19.06.2019 року.
Суддя Коморний О.І.