
Справа № 234/9334/19
Провадження № 1-кс/234/4267/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2019 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області в складі:
слідчого судді Данелюк О.М.,
за участю секретаря Антоненко О.В.,
за участю слідчого Прокоф`євої О.В.,
в залі суду м. Краматорська розглянув клопотання старшого слідчого СВ Краматорського відділу поліції Головного Управління поліції у Донецькій області капітана поліції Прокоф`євої О.В., яке погоджено прокурором Краматорської місцевої прокуратури Сосновенко О.В., про арешт майна, -
ВСТАНОВИВ:
29.05.2019 року до Краматорського міського суду Донецької області надійшло клопотання старшого слідчого СВ Краматорського відділу поліції Головного Управління поліції у Донецькій області капітана поліції Прокоф`євої О.В., яке погоджено прокурором Краматорської місцевої прокуратури Сосновенко О.В., про арешт майна, відповідно до матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019051390000035 від 26.03.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України.
Слідчий обґрунтовує клопотання тим, що СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019051390000035 від 26 березня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України.
Краматорською місцевою прокуратурою здійснюється нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням вказаного кримінального провадження. Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням доручено здійснювати заступнику керівника Краматорської місцевої прокуратури Садовому М.Є., прокурору Краматорської місцевої прокуратури Сосновенко О.В., прокурору Краматорської місцевої прокуратури Гончаренко М.В., прокурору Краматорської місцевої прокуратури Альоші В.В., прокурору Краматорської місцевої прокуратури Завадському С.А.
Так, на адресу Краматорської місцевої прокуратури надійшло повідомлення від 25.03.2019 Управління захисту економіки в Донецькій області Департаменту захисту економіки НП України про вчинення кримінального правопорушення, а саме зловживання службовим становищем посадових осіб Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 34007873) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРГЕОКАДАСТР» (код ЄДРПОУ 42175101)під час проведення інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами земель сільськогосподарського призначення державної форми власності.
Вказані відомості внесені Краматорською місцевою прокуратурою Донецької області до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019051390000035.
Досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 22.10.2018 №1280/5-18 «Про напрямки (заходи) використання у 2018 році коштів обласного бюджету, передбачених на здійснення заходів із розвитку земельних відносин» затверджено напрямки (заходи) використання у 2018 році коштів обласного бюджету, передбачених на здійснення заходів із розвитку земельних відносин на проведення централізованих заходів з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів та територіях Званівської сільської об`єднаної територіальної громади Донецької області (орієнтовною площею 162,20га), Миколаївської міської об`єднаної територіальної громади (орієнтовною площею 129,98га) та Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади (орієнтовною площею 276,21га), відповідно. Обсяг фінансування за рахунок коштів обласного бюджету, які надходять від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва складає 1738,5тис.грн.
Департаментом агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 34007873) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРГЕОКАДАСТР» (код ЄДРПОУ 42175101) укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти №05/41 від 12.12.2018, договір про закупівлю послуг за державні кошти №05/40 від 12.12.2018, договір про закупівлю послуг за державні кошти №05/39 від 10.12.2018.
Відповідно до умов договору №05/41 від 12.12.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРГЕОКАДАСТР» (код ЄДРПОУ 42175101) зобов`язується надати Департаменту послуги з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовної площею 276,21 га на території Черкаської селищної ради об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Відповідно до умов договору № 05/40 від 12.12.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРГЕОКАДАСТР» (код ЄДРПОУ 42175101) зобов`язується надати Департаменту послуги з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовної площею 129,98га на території Миколаївської міської об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Відповідно до умов договору №05/39 від 10.12.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРГЕОКАДАСТР» (код ЄДРПОУ 42175101) зобов`язується надати Департаменту послуги з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовної площею 162,20га на території Званівської сільської об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Згідно з договорами про закупівлю послуг за державні кошти
від 10.12.2018 № 05/39, від 12.12.2018 №№05/40, 05/41, укладеними між департаментом (далі - Замовник) та ТОВ «Укргеокадастр» (далі - Виконавець) (далі - Договори), Виконавець зобов`язується надати Замовнику послуги з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на території Званівської сільської об`єднаної територіальної громади (орієнтовною площею 162,20га), Миколаївської міської об`єднаної територіальної громади (орієнтовною площею 129,98га) та Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади (орієнтовною площею 276,21га), відповідно.
Пунктами 3.6 та 3.8 Договорів встановлено, що оплата за фактично надані послуги проводиться на підставі акту наданих послуг шляхом перерахування на розрахунковий рахунок Виконавця суми, визначеної у п.3.1 Договорів, протягом 10 (десяти) банківських днів з дати підписання акту наданих послуг.
Так, на виконання цих пунктів Договорів 21.12.2018 були підписані Акти приймання-передачі наданих послуг №№171218/3, 171218 / 2 , 171812 / 1 та перераховані грошові кошти на розрахунковий рахунок підприємства.
Під час проведення досудового розслідування, виконуваному обов`язки директора Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації ОСОБА_1 повідомлено про підозру у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів та внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей що спричинило настання тяжких наслідків державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.366 Кримінального кодексу України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Положення про департамент агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації, затверджений розпорядженням голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 06.12.2018 №468/5-18, Департамент є структурним підрозділом Донецької обласної державної адміністрації, який на території області забезпечує реалізації державної аграрної політики, підпорядкований голові облдержадміністрації і підзвітний і підконтрольний Міністерству аграрної політики та продовольства України.
Відповідно до Положення Департамент очолює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади головою облдержадміністрації згідно із законодавством про державну службу за погодженням з Мінагрополітики.
Директор департаменту, зокрема, розпоряджається коштами у межах затвердженого головою облдержадміністрації кошторису департаменту.
Відповідно до Положення про департамент агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації директор департаменту здійснює повноваження керівника державної служби в департаменті.
Згідно з Положенням Департамент, відповідно до покладених на нього завдань вживає заходи щодо цільового та ефективного використання коштів державного бюджету, спрямованих за бюджетними програмами, передбаченими для Мінагрополітики законами України про державний бюджет на відповідний рік та інформує суб`єктів господарювання агропромислового комплексу стосовно застосування норм порядків використання коштів за зазначеними бюджетними програмами.
Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 08.11.2018 №173-18-рк виконання обов`язків директора департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації покладено на заступника директора департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації Дзигіма Олександра Валентиновича до призначення директора департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до посадової інструкції директора департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації директор Департаменту здійснює керівництво департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у департаменті.
Пунктом 4.2. Інструкції визначено, що директор департаменту у разі невиконання покладених на нього завдань і функцій, порушення трудової дисципліни, невиконання чи неналежне виконання службових обов`язків, що призвели до негативних економічних наслідків, ущемлення прав і законних інтересів працівників, перевищення своїх повноважень, порушення обмежень, пов`язаних з проходженням державної служби, а також за вчинок, який ганьбить працівника, як державного службовця, або дискредитує Департамент, як орган державної влади, в якому він працює, та за здійснені корупційні правопорушення, директор несе дисциплінарну, адміністративну, кримінальну та матеріальну відповідальність відповідно до Закону України «Про державну службу» та Кримінального кодексу України.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Отже, відповідно до ст.18 та примітки до ст.364 Кримінального кодексу України є службовою особою є службовою особою, а саме постійно чи тимчасово обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, якими наділяється повноважною службовою особою підприємства.
Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 22.10.2018 №1280/5-18 «Про напрямки (заходи) використання у 2018 році коштів обласного бюджету, передбачених на здійснення заходів із розвитку земельних відносин» затверджено напрямки (заходи) використання у 2018 році коштів обласного бюджету, передбачених на здійснення заходів із розвитку земельних відносин на проведення централізованих заходів з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів та територіях Званівської сільської об`єднаної територіальної громади Донецької області (орієнтовною площею 162,20га), Миколаївської міської об`єднаної територіальної громади (орієнтовною площею 129,98га) та Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади (орієнтовною площею 276,21га), відповідно. Обсяг фінансування за рахунок коштів обласного бюджету, які надходять від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва складає 1738,5тис.грн.
Так, 12.12.2018 у робочій час, точного часу слідством не встановлено, у приміщенні Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації, що розташований за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 20 виконувач обов`язки директора Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 34007873) ОСОБА_1 уклав договір про закупівлю послуг за державні кошти №05/41 від 12.12.2018 з Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРГЕОКАДАСТР» (код ЄДРПОУ 42175101) в особі директора ОСОБА_2 .
Відповідно до п.1.1 Договору про закупівлю послуг за державні кошти №05/41 від 12.12.2018 предметом договору є надання Департаменту послуг з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовної площею 276,21га на території Черкаської селищної ради об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель. п.1.2 визначено, що надання послуг здійснюється відповідно до Технічного завдання, який є невід`ємною частиною договору.
Кінцевим результатом надання послуг відповідно до п.1.3 Договору є передача Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації технічної документації з інвентаризації земель у паперовому та електронному вигляді, оформленої відповідно до Технічного завдання.
п.4.4 Договору визначено, що датою завершення наданих послуг Виконавцем вважається дата передачі Замовнику готової технічної документації з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами (в паперовому та електронному вигляді) з відмітками про внесення інформації по земельним ділянкам під полезахисними лісосмугами до державного земельного кадастру (печатка та підпис кадастрового реєстратора) та актом приймання-передачі послуг, витягів з Державного земельного кадастру на земельні ділянки.
Протоколом погодження договірної ціни 12.12.2018, який є невід`ємною частиною договору №05/41 від 12.12.2018 надання послуг згідно договору №05/41 від 12.12.2018 складається з виконання робіт з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовною площею 276,21га на території Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, що включає в себе: комплект документації на паперових носіях у трьох оригінальних примірниках з відмітками про внесення інформації по земельним ділянкам під полезахисними лісосмугами до державного земельного кадастру; електронні документи, що містять відомості про результати робіт із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель, створені у вигляді XMLу кодуванні (UTF-8) (після погодження в установленому порядку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель у відповідності до вимог ст.186 Земельного кодексу України); витяги з Державного земельного кадастру.
Протоколом договірної ціни від 12.12.2018, який є невід`ємною частиною договору від 12.12.2018 №05/41 виконувачем обов`язки директора Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 34007873) ОСОБА_1. з Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРГЕОКАДАСТР» (код ЄДРПОУ 42175101) в особі директора ОСОБА_2 досягнуто згоди про розмір договірної ціни на надання вказаних послуг у сумі: 670000,00грн. без ПДВ.
Пунктом 3.12. договору від 12.12.2018 №05/41 визначено, що фінансування здійснюється за рахунок коштів спеціального фонду обласного бюджету.
Зловживаючи службовим становищем, 21.12.2018 більш точного часу слідством не встановлено, виконувач обов`язки директора департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації ОСОБА_1., достовірно знаючи про те що підрядником не виконано умови договору, а саме виконання робіт з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовною площею 276,21га на території Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель не містить відмітками про внесення інформації по земельним ділянкам під полезахисними лісосмугами до державного земельного кадастру; технічна документація з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовною площею 276,21га на території Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади Донецької області не погоджена в установленому порядку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель у відповідності до вимог ст.186 Земельного кодексу України; витяги з Державного земельного кадастру по інвентаризованим земельним ділянкам відсутні, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно з метою одержання неправомірної вигоди підрядником Товариством з обмеженою відповідальністю «Укргеокадастр», всупереч інтересів служби, у приміщенні Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 34007873) за адресою: Донецька область м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 20 підписав Акт №171218/1 приймання-передачі наданих послуг до договору №05/41 від 12.12.2018.
В наслідок підписання акту №171218/1 приймання-передачі наданих послуг до договору №05/41 від 12.12.2018 у Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 34007873)виникли фінансові зобов`язання щодо сплати Товариству з обмеженою відповідальністю «Укргеокадастр» грошових коштів за виконання робіт з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовною площею 276,21га на території Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та перерахування Головним управлінням державної казначейської служби у Донецькій області грошових коштів обласного бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргеокадастр» в якості оплати за договором №05/41 від 12.12.2018 в сумі 670,000 гривень, чим спричинена матеріальна шкода обласному бюджету на вищевказану суму, тим самим заподіяні тяжкі наслідки.
Таким чином, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Крім того, 21.12.2018 у виконуючого обов`язки директора департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації ОСОБА_1 , який був службовою особою та виконував організаційно-розпорядчі функції, виник злочинний умисел спрямований на підроблення документів, при виконанні умов договору №05/41 від 12.12.2018 за виконання робіт з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовною площею 276,21га на території Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, шляхом підписання Акту №171218/1 приймання-передачі наданих послуг до договору №05/41 від 12.12.2018, до якого внесено завідомо неправдиві відомості та який є офіційним документом, для подальшого використання даних завідомо неправдивого офіційного документу для необґрунтованого перерахування Головним управлінням державної казначейської служби у Донецькі області грошових коштів обласного бюджету Товариству обмеженою відповідальністю «Укргеокадастр», в якості оплати за договором.
Реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на підробку документів, виконуючий обов`язки директора департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації ОСОБА_1., будучи службовою особою, умисно, протиправно, 21.12.2018 у робочий час з 08.00 години до 17.00 години, точної дати слідством не встановлено, знаходячись у своєму службовому кабінеті у приміщенні Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 34007873) за адресою: Донецька область м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 20усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, отримав від Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргеокадастр» (код ЄДРПОУ 42175101) Акт №171218/1 приймання - передачі наданих послуг до договору №05/41 від 12.12.2018 на суму 670000,00 гривень, достовірно знаючи про те, що дані зазначені в офіційному документі, містять завідомо неправдиві відомості, а саме, виконання робіт з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовною площею 276,21га на території Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель не містить відмітками про внесення інформації по земельним ділянкам під полезахисними лісосмугами до державного земельного кадастру; технічна документація з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовною площею 276,21га на території Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади Донецької області не погоджена в установленому порядку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель у відповідності до вимог ст.186 Земельного кодексу України; витяги з Державного земельного кадастру по інвентаризованим земельним ділянкам відсутні.
Після чого, виконуючий обов`язки директора департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації ОСОБА_1., будучи службовою особою, умисно, протиправно, 21.12.2018 у робочий час з 08.00 години до 17.00 години, точної дати слідством не встановлено, знаходячись у своєму службовому кабінеті у приміщенні Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 34007873) за адресою: Донецька область м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 20 усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, достовірно знаючи про те, що дані зазначені в офіційному документі, містять завідомо неправдиві відомості, а саме, виконання робіт з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовною площею 276,21га на території Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади Донецької області та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель не містить відмітками про внесення інформації по земельним ділянкам під полезахисними лісосмугами до державного земельного кадастру; технічна документація з інвентаризації земель під полезахисними лісосмугами, орієнтовною площею 276,21га на території Черкаської селищної об`єднаної територіальної громади Донецької області не погоджена в установленому порядку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель у відповідності до вимог ст.186 Земельного кодексу України; витяги з Державного земельного кадастру по інвентаризованим земельним ділянкам відсутні власним підписом та печаткою, засвідчив Акт №171218/1 приймання-передачі наданих послуг до договору №05/41 від 12.12.2018 на суму 670000,00 гривень, тим самим вніс до офіційного документу завідомо неправдиві відомості, засвідчивши відповідність технічної документації фактично виконаним роботам з метою його використання шляхом надання для подальшої оплати грошових коштів обласного бюджету на розрахунковий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргеокадастр» в якості оплати за договором №05/41 від 12.12.2018в сумі 670,000 гривень. та використав в подальшому шляхом видачі 22.12.2018 більш точної дати слідством не встановлено до бухгалтерії Департаменту, на підставі яких сформовано платіжне доручення №3 від 22.12.2018 на виплату коштів в сумі 670000 гривень на розрахунковий рахунок ТОВ «Укргеокадастр».
В подальшому, в період часу з 21.12.2018 до 22.12.2018 більш точної дати слідством не встановлено, на підставі платіжного доручення №3 від 22.12.2018наданого до Головного управління державної казначейської служби України у Донецькій області для проведення оплати, на розрахунковий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргеокадастр» в якості оплати за договором №05/41 від 12.12.2018, яким здійснено безпідставне перерахування коштів обласного бюджету в сумі 670000,00 гривень.
Таким чином, своїми умисними, протиправними діями ОСОБА_1 вчинив внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей та видачу службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу, що спричинило настання тяжких наслідків, тобто скоїв кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.366 КК України.
Вина ОСОБА_1 повністю підтверджується зібраними по кримінальному провадженню доказами.
Відповідно до ст.12 КК України злочин, передбачений ч.2 ст.364 КК України є тяжким злочином, який карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Примітка до ст.12 Кримінального процесуального кодексу зазнає, що корупційними злочинами відповідно до цього Кодексу вважаються злочини, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також злочини, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 цього Кодексу.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (номер інформаційної довідки 168272911) у приватній власності ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) перебуває двокімнатна розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст.131 Кримінального процесуального кодексу України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходами забезпечення кримінального провадження, зокрема, є арешт майна.
У зв`язку з цим, з метою забезпечення кримінального провадження та забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, виникла необхідність у застосування до виконуючого обов`язки директора Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької обласної державної адміністрації Дзигіма О.В. заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна.
Відповідно до статті 170 КПК України - накладення арешту на майно. Арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).
У випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Арешт може бути накладено на нерухоме і рухоме майно, майнові права інтелектуальної власності, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковому вигляді, цінні папери, корпоративні права, які перебувають у власності підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, i перебувають у нього або в інших фізичних, або юридичних осіб з метою забезпечення можливої конфіскації майна або цивільного позову.
З зв`язку з тим, що внаслідок зловживання ОСОБА_1 службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби спричинені тяжкі наслідки державним інтересам у сумі 670тис., які у двісті п`ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян останній несе відповідальність за шкоду, завдану його діями. Тому, накладення арешту на майно, яке належить підозрюваному ОСОБА_1 є заходом забезпечення кримінального провадження з метою подальшого забезпечення можливої конфіскації майна або цивільного позову за шкоду, завдану діяннями підозрюваного державі.
На підставі викладеного слідчий просив суд задовольнити клопотання про арешт майна.
Власник майна в судове засідання не викликався.
Вислухавши слідчого,який просив задовольнити клопотання, об`єктивно, повно та всебічно дослідивши надані до клопотання матеріали, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подане клопотання, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів клопотання, в провадженні Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області знаходиться кримінальне провадження №42019051390000035 від 26.03.2019 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України.
27.05.2019 вручене письмове повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.364 ч.2, 366 ч.2 КК України: ОСОБА_1 .
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (номер інформаційної довідки 168272911) у приватній власності ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) перебуває двокімнатна розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Інших доказів суду не надано.
Відповідно до ч.3 ст.233 КПК України слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.
Відповідно до ч.3 ст.171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
Згідно з ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Статтею 171 КПК України встановлено, що у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено:
1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна;
2) перелік і види майна, що належить арештувати;
3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном;
4) розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання.
Клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати:
1) правову підставу для арешту майна;
2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу);
3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу);
3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу);
4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу);
5) розумність та спів розмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження;
6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Статтями 8, 9 КПК України до основних з засад кримінального провадження віднесені законність та верховенство права, зміст яких полягає у тому, що кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Слідчим в судовому засіданні не доведена законність накладення арешту на майно, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України, а саме: на квартиру АДРЕСА_2 , яка належить на праві власності підозрюваному ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , серія та номер паспорту громадянина України НОМЕР_6 ).
Таким чином, суд прийшов до висновку, що клопотання не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.40, 131, 132, 167, ст.ст.170-175, 309 КПК України, слідчий суддя, -
П ОС Т А Н О В И В:
В задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Краматорського відділу поліції Головного Управління поліції у Донецькій області капітана поліції Прокоф`євої О.В., яке погоджено прокурором Краматорської місцевої прокуратури Сосновенко О.В., про арешт майна - відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена в Донецькому апеляційному суді протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя О.М. Данелюк