
18.06.2019 227/1618/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2019 року м.Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Мацишин Л.С., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є пенсіонером, проживає за адресою АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
17 квітня 2019 року до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 144244 від 11 квітня 2019 року громадянин ОСОБА_1 11 квітня 2019 року о 14 год. 40 хв. в м. Добропілля по вул. Першотравневій 63 керував автомобілем ВАЗ - 2101 державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп`яніння (зіниці очей не реагують на світло). Медичний огляд на стан наркотичного сп`яніння пройшов в наркологічній амбулаторії. Своїми діями порушив вимоги п.2.9 ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та суду показав, що 11 квітня 2019 року приблизно о 14 год. 40 хв. їхав з Добропільської ЛІЛ, на перехресті біля поліклініки та АТБ повернув на бульвар Шевченка. На бульварі зупинився та вийшов з машини, та в цей момент до нього підійшли інспектори та сказали, що він їхав без ременів безпеки. Запропонували пройти медичний огляд на стан сп`яніння в наркологічному відділенні, на що він погодився. В лікарні здав сечу та кров. Лікарі показали йому результат тесту, але що означає смужка він не зрозумів. Копію висновку, складеного за результатами його огляду він не отримував. Для складання протоколу взяли на території лікарні двох свідків. Склали протокол. Пояснив, що інколи вживає наркотичні засоби, останній раз вживав канабіс більше ніж 2 тижні - 5 тижнів.
Захисник Косенко С.В. під час судового засідання зазначив, що огляд проведено з порушенням порядку, затвердженого Міністерством охорони здоров`я, оскільки ОСОБА_1 не отримав висновків про медичне обстеження на стан сп`яніння. Крім того зазначає, що працівниками поліції неправомірно складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , оскільки протокол складений 11 квітня 2019 року, а висновки про медичне обстеження ОСОБА_1 від 18 квітня 2019 року.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 суду показали, що була в наркології весною 2019 року. Працівники поліції попросили їх бути свідками. На питання коли ОСОБА_1 вживав канабіс, останній в їх присутності сказав, що тиждень тому. Потім працівники поліції склали протокол.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно пункту 2.9. а) Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 130 КУпАП, до адміністративної відповідальності може бути притягнута за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до положень ст. 266 КУпАП, якими встановлений порядок проходження огляду, вбачається, що такий огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або у разі незгоди з його результатами огляд водія проводиться у закладах охорони здоров`я.
Пунктами 3, 4, 6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, встановлено, що огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я. Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Водій транспортного засобу, який відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.
Згідно п.п. 2, 4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до п. 12 розділу ІІ цієї Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.
Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп`яніння в обстежуваної особи. (п.4 Інструкції)
Відповідно до п. 5 розділу Х «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07 листопада 2015 року з подальшими змінами, у разі проведення огляду на стан сп`яніння в закладах охорони здоров`я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп`яніння).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується:
- даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ОБ № 144244 від 11 квітня 2019 року (а.с.2);
- письмовими поясненнями свідка ОСОБА_2 від 11 квітня 2019 року, відповідно до яких ОСОБА_1 у її присутності пояснив, що керував автомобілем ВАЗ 2101 номерний знак НОМЕР_1 , після чого був зупинений працівниками поліції, на пропозицію яких пройшов медичний огляд у наркологічній амбулаторії. Крім того, останній пояснив, що вживав наркотичний засіб канабіс близько двох тижнів тому;
-письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 11 квітня 2019 року, відповідно до яких 11 квітня 2019 року близько 14 год. 50 хв. його було запрошено працівниками поліції у якості свідків. У його присутності працівники поліції пояснили, що ОСОБА_1 дві неділі тому вживав наркотичний засіб у вигляді конопель, а в цей день керував автомобілем ВАЗ-2101 по вул. Першотравневій в м.Добропілля та пройшов медичний огляд на стан наркотичного сп`яніння (а.с.3-4);
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 11 квітня 2019 року, з яких вбачається, що 11 квітня 2019 року о 14 год. 40 хв. останній керував в м. Добропілля по вул. Першотравневій 63 автомобілем ВАЗ 2101 номерний знак НОМЕР_2 , після чого був зупинений працівниками поліції, які запідозрили його у керування транспортним засобом у стані наркотичного сп`яніння та запропонували пройти медогляд у Добропільській наркологічній амбулаторії, на що він погодився. В лікарні пройшов огляд та пояснив, що вживав канабіс близько двох тижнів тому (а.с.3)
- висновком № 25 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, заповненим 11 квітня 2019 року лікарем Комунального закладу охорони здоров`я «Добропільська лікарня інтенсивного лікування №1» за результатами огляду 11 квітня 2019 року о 14 год. 50 хв., відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп`яніння (вживання канабіоідів) (а.с.12);
- актом № 25 медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проведеного 11 квітня 2019 року о 14 год. 50 хв., за результатами якого встановлено діагноз: гостра інтоксикація внаслідок вживання канабіоідів неускладнена (а.с.27). Крім того, в акті зазначено, що зі слів ОСОБА_1 він вживав канабіс 21 березня 2019 року.;
- висновком, складеним за результатами одностадійного мунохроматографічного дослідження сечі ОСОБА_1 , за яким експрес –тест на каннабіноіди показав позитивний результат. (а.с.35-36)
Тестування проведено засобом вимірювальної техніки – газоаналізатором Драгер, який 20 вересня 2019 року пройшов повірку та свідоцтво, видане за результатами повірки, чинне до 20 вересня 2019 року. (а.с.37)
Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Суд вважає, що акт № 25 медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є належним та допустимим доказом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а той факт, що з висновком особу під особистий підпис не ознайомлено, то суд, вважає, що оскільки результати лабораторних досліджень є остаточним висновком медичного огляду особи, які в даному випадку підтверджують наявність у біоматеріалі канабіоідів, а тому такі недоліки не можуть слугувати причиною визнання висновку №25 за результатами медичного огляду неналежним доказом. Крім того, як посинив сам ОСОБА_1 з результатами медичного дослідження його ознайомлювали медичні працівники.
Відповідно до вимог діючого адміністративного законодавства, а саме ст.ст. 9, 33, 245, 252 КУпАП особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Крім того, безпідставним є посилання захисника, що працівниками поліції неправомірно складено протокол про адміністративне правопорушення, оскільки дати складання протоколу та проведення медичного обстеження ОСОБА_1 є різними, оскільки як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, так і з висновку №25 про результати медичного огляду та з акту медичного огляду №25 складені 11 квітня 2019 року, тобто в той самий день.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у розмірі станом на день надходження протоколу до суду. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 130, 266, 268, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення України, Законом України «Про судовий збір», суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 грн. (десять тисяч двісті гривень), який слід сплатити на розрахунковий рахунок 31112149005001, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), ЄДРПОУ 38033949, МФО 899998, код платежу 21081300, одержувач платежу Донецьке УК/Донецької області/21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 384,20 грн. (трьохсот вісімдесяти чотирьох гривень 20 копійок), на рахунок отримувача 31211256026001, отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку 899998, код класифікації 22030106.
У разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя Л.С. Мацишин