
Справа № 560/1515/19
РІШЕННЯ
іменем України
13 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л.
за участю:секретаря судового засідання Мартинюк А.В. представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Колокольникова О.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до Хмельницької міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасування рішення 30 сесії Хмельницької міської ради № 65 від 17.04.2019 року, в частині відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0.10 га для індивідуального дачного будівництва на території міста Хмельницького з метою передачі її у власність;
- зобов`язати Хмельницьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 14 листопада 2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва на території міста Хмельницького з метою передачі її у власність, по новим підставам, на найближчий сесії в строк та в порядку відповідно до ст.118 Земельного кодексу України, а саме упродовж місяця після набрання рішення суду законної сили.
- встановити контроль за виконанням рішення суду та зобов`язати Хмельницьку міську раду подати звіт по виконанню цього рішення.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповідді на відзив позивач зазначила, що 14 листопада 2018 року звернулася до Хмельницької міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва на території міста Хмельницького з метою отримання її у власність. 13 грудня 2018 року отримала відповідь від Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради № В-30186-18, в якій зазначено, що виділити земельну ділянку для дачного будівництва не є можливим, тому що Генеральним планом м. Хмельницького земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва не передбачено та вказана земельна ділянка знаходиться в прибережній захисній смузі. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 січня 2019 року по справі №560/4536/18 суд вирішив визнати протиправною та скасувати відмову Хмельницької міської ради, оформлену листом № В-30186-18 від 13.12.2018 року у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва на території м. Хмельницького. Визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради, яка полягає у неприйнятті рішення про надання дозволу або про відмову у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва на території м. Хмельницького. Зобов`язати Хмельницьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 14.11.2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва на території м. Хмельницького з метою передачі її у власність, та прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України. Рішенням 30 сесії Хмельницької міської ради № 65 від 17.04.2019 позивачу відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0.10 га для індивідуального дачного будівництва на території міста Хмельницького.
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою від 20.05.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та у відповідді на відзив.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до Плану зонування території міста Хмельницького, затвердженого рішенням 5-ої сесії Хмельницької міської ради від 30.03.2011 № 25, відображена на долучених до звернень викопіюваннях земельна ділянка входить до зони зелених насаджень загального користування (Р-2). Проте, відповідність лише виду цільового призначення бажаної земельної ділянки категорії земель не надає право отримувати такі земельні ділянки у власність в будь-якій частині міста без врахування містобудівної документації, що визначає умови та обмеження використання території міста. Спірна земельна ділянка знаходиться на території зелених насаджень загального користування, розташована у прибережній захисній смузі р. Південний Буг та знаходиться в 100-метровій смузі від урізу води. Тому прийняття позитивного рішення про надання відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою є порушенням норм чинного земельного та водного законодавства України.
Відповідач зазначив, що місце розташування земельної ділянки, на яку позивач бажає отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва не відповідає вимогам Земельного кодексу України, Водного кодексу України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Генеральному плану міста Хмельницького, Плану зонування території міста Хмельницького, що узгоджується з наведеним переліком підстав ч.7 ст.118 ЗК України стосовно невідповідності обраного місця розташування об`єкта визначеним вимогам для відмови у наданні земельної ділянки. Таким чином, рішення 30 сесії Хмельницької міської ради № 65 від 17.04.2019 в частині відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва є законним та обгрунтованим. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
14.11.2018 року позивач звернулася до Хмельницької міської ради із заявою, в якій просила надати їй дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва на території м. Хмельницького.
Позивач на своє звернення отримала лист від виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.12.2018 року № В-30186-18, у якому зазначено, що заяву позивача розглянуто. Вказано, що надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки не відповідатиме вимогам статті 61 Земельного кодексу України та положенням містобудівної документації.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.01.2019 по справі №560/4536/18 за позовом ОСОБА_2 до Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, позов задоволено частково. Вирішено визнати протиправною та скасувати відмову Хмельницької міської ради, оформлену листом № В-30186-18 від 13.12.2018 року у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва на території м. Хмельницького. Визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради, яка полягає у неприйнятті рішення про надання дозволу або про відмову у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва на території м. Хмельницького. Зобов`язати Хмельницьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 14.11.2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва на території м. Хмельницького з метою передачі її у власність, та прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Вказане рішення суду набрало законної сили 07.03.2019.
Згідно ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно п.1 Рішення 30 сесії Хмельницької міської ради № 65 від 17.04.2019 року відмовлено ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, яка межує з земельною ділянкою з кадастровим номером НОМЕР_1 для індивідуального дачного будівництва на території міста Хмельницького. Підставою для відмови зазначено те, що місце розташування земельної ділянки не відповідає вимогам Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Плану зонування території міста Хмельницького, Генеральному плану міста Хмельницького, оскільки згідно з планом зонування міста Хмельницького ця ділянка знаходиться у зоні зелених насаджень загального призначення Р-2.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.17 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VІ "Про регулювання містобудівної діяльності" (надалі - Закон №3038-VІ) генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ст. 1 Закону №3038-VІ план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 18 Закону №3038-VІ план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону №3038-VІ зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог: 1) урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території; 2) виділення зон обмеженої містобудівної діяльності; 3) відображення існуючої забудови територій, інженерно-транспортної інфраструктури, а також основних елементів планувальної структури територій; 4) урахування місцевих умов під час визначення функціональних зон; 5) установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови; 6) узгодження меж зон з межами територій природних комплексів, смугами санітарно-захисних, санітарних, охоронних та інших зон обмеженого використання земель, червоними лініями; 7) відображення меж прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів.
Згідно ст. 5 Закону №3038-VІ вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.
Суд враховує те, що відповідно до Плану зонування території міста Хмельницького, затвердженого рішенням 5-ої сесії Хмельницької міської ради № 25 від 30.03.2011, земельна ділянка, яку бажає отримати позивач, входить до зони зелених насаджень загального користування (Р-2) та знаходиться у визначеній містобудівною документацією зоні, що не передбачає надання громадянам земельних ділянок з видом цільового призначення - для індивідуального дачного будівництва.
Також, зазначений на доданих до заяви викопіюваннях розмір земельної ділянки, на яку позивач бажає отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, складає близько 1,2 га., що значно перевищує межі норм безоплатної приватизації згідно Земельного кодексу України.
З огляду на наведене вище, суд приходить до висновку, що місце розташування земельної ділянки, на яку позивач бажає отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва не відповідає вимогам Земельного кодексу України, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Генеральному плану міста Хмельницького, Плану зонування території міста Хмельницького, що узгоджується з наведеним переліком підстав в ч. 7 ст. 118 ЗК України стосовно невідповідності обраного місця розташування об`єкта визначеним вимогам для відмови у наданні земельної ділянки.
Таким чином, суд вважає, що відповідач довів правомірність винесеного рішення 30 сесії Хмельницької міської ради № 65 від 17.04.2019 року, в частині відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0.10 га для індивідуального дачного будівництва на території міста Хмельницького з метою передачі її у власність.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність оспорюваного рішення, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Виходячи з обставин справи, суд дійшов висновку про безпідставність вимог позивача, оскільки відповідачем належним чином розглянута заява позивача та прийняте вмотивоване рішення, а суд під час розгляду справи не встановив доказів, що свідчили б про протиправність дій зі сторони відповідача, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 червня 2019 року
Позивач:ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)
Головуючий суддя О.Л. Польовий