Рішення № 82462710, 06.06.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2019
Номер справи
440/927/19
Номер документу
82462710
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/927/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання – Фрідманн Н.А.,

представника позивача – Голинського О.О.,

представника відповідача - Гери Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування актів індивідуальної дії, -

В С Т А Н О В И В:

15 березня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" /надалі - позивач; ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби геології та надр України /надалі - відповідач/ про:

- визнання протиправним та скасування припису Державної служби геології та надр України від 26.10.2018 №67/5626;

- визнання протиправним та скасування з моменту прийняття наказу Державної служби геології та надр України від 11.03.2019 №76 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині, що стосується зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5626 від 15.08.2012, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" з метою видобування вуглеводнів на Васищівському родовищі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуваний припис від 26.10.2018 №67/5626 та наказ № 76 від 11 березня 2019 року "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині, що стосується зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5626 від 15.08.2012, наданого ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" з метою видобування вуглеводнів на Васищівському родовищі, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки позивачем не було допущено порушень, що зазначені у оскаржуваному приписі, а зупинення користування надрами здійснено не в спосіб, який встановлено законом, наказ №76 від 11 березня 2019 року прийнято з перевищенням повноважень Держгеонадр, із порушенням вимог закону про держнагляд до розпорядчих документів, з порушенням вимог ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та статті 1 Першого протоколу Конвенції щодо мирного володіння майном позивачем за відсутності підстав для зупинення виконання робіт.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 березня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/927/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 10:00 11 квітня 2019 року, витребувано від відповідача Державної служби геології та надр України докази.

10 квітня 2019 року до суду надійшов відзив Державної служби геології та надр України на позовну заяву /том 1 а.с. 201-213/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідач при здійсненні заходу планової перевірки позивача та при застосуванні до нього санкцій у вигляді зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами №5626 діяв в межах повноважень та відповідно до встановленого законом порядку. Зазначає, що спірний припис винесено з метою усунення порушень, виявлених під час проведення перевірки, оформленої актом перевірки №67/5626 від 26.10.2018, а оскаржуваний наказ № 76 від 11.03.2019 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині, що стосується зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5626 від 15.08.2012, наданого ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" з метою видобування вуглеводнів на Васищівському родовищі, прийнято відповідачем у зв`язку з не усуненням ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" пункту 2 припису Державної служби геології та надр України від 26.10.2018 №67/5626. Крім того, вказує, що у п. 4 акту перевірки №67/5626 від 26.10.2018 зазначено, що в формі 6-гр за 2017 рік зазначено протокол ДКЗ від 08.12.2016 №3750, який не введено в дію Держгеонадрами, що є порушенням ст. 53 Кодексу України про надра, а також ст.ст. 20, 37 Закону України "Про надра".

Протокольною ухвалою суду від 11 квітня 2019 року задоволено клопотання представника відповідача про відкладення підготовчого засідання та підготовче засідання відкладено до 09:30 03 травня 2019 року.

02 травня 2019 року електронною поштою та 03 травня 2019 року засобами поштового зв`язку до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву /том 2 а.с. 1-4, 56-59/, у якій представником позивача зазначено, що на виконання вимог пункту 2 оскаржуваного припису позивачем надано відповідачу акт про результати геолого-промислових досліджень свердловини №1 Васищівського ГКР від 23-30 жовтня 2018 року, який складено за результатами відповідних досліджень та у якому зафіксовано факт проведення таких досліджень. Жодних зауважень щодо неповноти наданих документів від відповідача не надходило, а отже, вимога пункту 2 оскаржуваного припису була виконана позивачем. Щодо доводів відповідача про порушення, що вказане у п. 4 акту перевірки №67/5626 від 26.10.2018, то останнє не знайшло свого відображення у оскаржуваному приписі, оскільки перевіряючим надавалися документи на підтвердження відсутності вчинення такого порушення. Вказує, що відповідно до існуючої процедури, саме на ДКЗ України покладено обов`язок надіслання протоколів ДКЗ до Держгеонадр для розгляду та введення їх в дію, а тому позивачем не було вчинено порушення, яке вказано у пункті 4 акту перевірки.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03 травня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 14:00 20 травня 2019 року.

Протокольними ухвалами суду від 20 травня 2019 року витребувано докази від сторін та на підставі частини 2 статті 223 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено перерву у судовому засіданні до 15:30 06 червня 2019 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Судом встановлено, що 15.08.2012 Державною службою геології та надр видано Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" спеціальний дозвіл на користування надрами №5626 з метою видобування вуглеводнів на Васищівському родовищі, що знаходиться у Харківській області, Харківський, Чугуївський, Зміївський райони, вид корисної копалини: газ природний, конденсат, супутні корисні компоненти: етан, пропан, бутани. Строк дії спеціального дозволу на користування надрами - 20 (двадцять) років /том 1 а.с. 25/.

16.11.2016 між ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" (надрокористувач) та Державною службою геології та надр України /Держгеонадра/ укладено угоду №5626 про умови користування надрами з метою видобування вуглеводнів /том 3 а.с. 4-9/, за умовами якої Держгеонадра надає надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою видобування вуглеводнів, а надрокористувач зобов`язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією угодою та нормами діючого законодавства.

Наказом Державної служби геології та надр України від 28.11.2017 №523 "Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік" затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік /том 1 а.с. 118-121/, яким, зокрема, заплановано здійснення державного геологічного контролю щодо ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" з 15.10.2018 /том 1 а.с. 120/.

23.08.2018 Державною службою геології та надр України прийнято наказ №290 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у жовтні 2018 рік", згідно підпункту 1.1 якого наказано провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліках надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у жовтні 2018 року /том 1 а.с. 123-124/, зокрема, щодо ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" /том 1 а.с. 124/.

Державною службою геології та надр України складено та надіслано на адресу позивача ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" повідомлення №16970/02/14-18 від 27.08.2018 про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокристування ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ", якому наданий спеціальний дозвіл на користування надрами №5626 від 15.08.2012, у строк з 16 по 29 жовтня 2018 року посадовими особами Державної служби геології та надр України /том 1 а.с. 122/, яке отримано позивачем 11.09.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /том 1 зворот а.с. 122/.

28.09.2018 начальником Східного міжрегіонального відділу Марченко І.В. видано направлення на проведення перевірки №214/18 начальнику Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Марченко І.В., начальнику ДО "Донецька ТІДГК" Флоринській В.М. для проведення у строк з 15 по 26 жовтня 2018 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ", якому наданий спеціальний дозвіл на користування надрами №5626 від 15.08.2012, яке отримано в.о. директора ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" ОСОБА_1 , про що наявна відмітка на примірнику направлення, копія якого наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 125/.

У строк з 16.10.2018 по 26.10.2018 посадовою особою Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Марченко І.В. та начальником ДО "Донецька ТІДГК" Флоринською В.М. проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (горючі газоподібні та рідкі корисні копалини) ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ", за результатами якої складено акт перевірки №67/5626 від 26.10.2018 /том 1 а.с. 126-142/. Вказаний акт перевірки підписаний без зауважень в.о. директора ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" О.А. Антонець та головним геологом ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" С.І.Середа та примірник вказаного акту отримано в.о. директора ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" О.А. Антонець 26.10.2018, що підтверджується відміткою та підписом про отримання у примірнику акту, копія якого наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 142/.

26.10.2018 начальником Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Марченко І.В. винесено припис №67/5626, яким зобов`язано ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" у строк до 26 листопада 2018 року усунути зазначені у приписі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю матеріали, які підтверджують факт усунення порушення /том 1 а.с.143/.

Листом від 07.11.2018 №473 щодо виконання припису №67/5626 від 26.10.2018, який отримано відповідачем 08.11.2018 (вх.№21407/02/14-18 від 08.11.2018), ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" повідомлено Східний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр та Державну службу геології та надр про усунення зазначених у приписі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування та до вказаного листа додано пакет документів, перелік яких зазначено як додатки до листа /том 1 а.с. 144-187/.

11.03.2019 Державною службою геології та надр України видано наказ №76 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" /том 1 а.с. 188/.

Зокрема, пунктом 2 наказу Державної служби геології та надр України від 11.03.2019 №76 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів", з урахуванням пункту 11 додатку 2 до наказу Держгеонадр від 11.03.2019 №76 "Перелік спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено", зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами реєстраційний номер 5626, виданого 15.08.2012 Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" (корисна копалина: газ природний, конденсат; назва родовища, місцезнаходження (область): Васищівське, Харківська) /том 1 а.с. 188-190/.

Позивач не погодився з приписом Державної служби геології та надр України від 26.10.2018 №67/5626 та наказом Державної служби геології та надр України від 11.03.2019 №76 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині, що стосується зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5626 від 15.08.2012, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" з метою видобування вуглеводнів на Васищівському родовищі, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному припису Державної служби геології та надр України від 26.10.2018 №67/5626, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, у строк з 16.10.2018 по 26.10.2018 посадовою особою Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Марченко І.В. та начальником ДО "Донецька ТІДГК" Флоринською В.М. проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (горючі газоподібні та рідкі корисні копалини) ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ", за результатами якої складено акт перевірки №67/5626 від 26.10.2018 /том 1 а.с. 126-142/.

У розділі "Порушення вимог законодавства, виявлені під час державного геологічного контролю" акту перевірки №67/5626 від 26.10.2018 зазначено наступні порушення:

1) постанови від 17.10.1986 №33, а саме, матеріали з обґрунтуванням переведення розвідувальної свердловини №10 з покладу горизонту В-25-26 після його виснаження на вищезалягаючі продуктивні горизонти не надані ГУ Держпраці у Харківській області у встановленому порядку;

2) ст.20, 37 ЗУ №2665, НПАОН 11.10-1.01-70, НПАОН 11.10-1.02-84, а саме: ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" не виконані дослідження на продуктивність, замір статичного тиску у свердловині №1 Васищівського ГКР, передбачені планом розвитку робіт (дослідження свердловин) на 2018 рік;

3) ст. 53 КУ №132/94, ст. 20, 37 ЗУ №2665, а саме: у справі свердловини №10 частина документів має недооформлений вигляд: відсутні підписи окремих осіб (план робіт на кріплення свердловини №10 Васищівського ГКР проміжною колоною 339,7 мм.; акт прийому передачі керну №2 (інтервал відбору 3036-3046 м) до ДП "Укрнаукагеоцентр"). У справі відсутній акт про випробування І об`єкту (гор. В-25-26);

4) ст. 53 КУ №132/94, ст. 20, 37 ЗУ №2665, а саме, у формі 6-гр. за 2017 рік зазначений протокол ДКЗ від 08.12.2016 №3750, який не введено в дію наказом Держгеонадр;

5) ст. 24 КУ 132/94, а саме: звіт "Аерокосмічні дослідження на Васищівському ГКР та прилеглій території по прогнозу нафтогазоносності методами ОСОБА_2 за технологією теплової радіографії або теплової геотомографії", виконаних ТОВ "ІНТЕЛГЕОС" у 2018 році з метою апробації методу в умовах Північного борту ДДз не розглянутий на спільному НТР надрокористувача та виконавця з метою оцінки внеску проведених досліджень в удосконалення існуючої геологічної моделі родовища.

26.10.2018 начальником Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Марченко І.В. на підставі акту перевірки від 26.10.2018 №67/5626 винесено припис №67/5626, яким зобов`язано ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" у строк до 26 листопада 2018 року усунути зазначені у приписі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю матеріали, які підтверджують факт усунення порушення /том 1 а.с.143/. Зокрема, позивача зобов`язано усунути такі порушення:

1. Матеріали з обґрунтуванням переведення розвідувальної свердловини №10 з покладу горизонту В-25-26 після його виснаження на вищезалягаючі продуктивні горизонти не надані ГУ Держпраці у Харківській області у встановленому порядку. Порушення постанови від 17.10.1986 №33.

2. ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" не виконані дослідження на продуктивність, замір статичного тиску у свердловині №1 Васищівського ГКР, передбачені планом розвитку робіт (дослідження свердловин) на 2018 рік. Порушення ст.20, 37 ЗУ №2665, НПАОН 11.10-1.01-70, НПАОН 11.10-1.02-84.

3. У справі свердловини №10 частина документів має недооформлений вигляд: відсутні підписи окремих осіб (план робіт на кріплення свердловини №10 Васищівського ГКР проміжною колоною 339,7 мм.; акт прийому передачі керну №2 (інтервал відбору 3036-3046 м) до ДП "Укрнаукагеоцентр"). У справі відсутній акт про випробування І об`єкту (гор. В-25-26). Порушення ст. 53 КУ №132/94, ЗУ №2665 ст. 20, 37 КУ №132/94.

4. Звіт "Аерокосмічні дослідження на Васищівському ГКР та прилеглій території по прогнозу нафтогазоносності методами ОСОБА_2 за технологією теплової радіографії або теплової геотомографії", виконаних ТОВ "ІНТЕЛГЕОС" у 2018 році з метою апробації методу в умовах Північного борту ДДз не розглянутий на спільному НТР надрокористувача та виконавця з метою оцінки внеску проведених досліджень в удосконалення існуючої геологічної моделі родовища. Порушення ст. 24 КУ №132/94.

Відповідно до приписів статті 1 Закону України "Про нафту і газ" геологічне вивчення нафтогазоносності надр - комплекс робіт (геологічне знімання, геофізичні, геохімічні, аерокосмогеологічні дослідження, прямі пошуки, буріння і випробування свердловин, дослідно-промислова розробка, науково-дослідні і тематичні роботи, їх аналіз та узагальнення), що проводяться з метою вивчення геологічної будови і нафтогазоносності надр на певній території; розробка родовища нафти і газу - технологічний процес вилучення з родовища нафти, газу та супутніх їм корисних компонентів, який складається з двох послідовних етапів - дослідно-промислової розробки родовища та промислової розробки родовища; користувач нафтогазоносними надрами - юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами з метою пошуку та розвідки родовищ нафти і газу, видобутку нафти і газу або їх зберігання, повернення (захоронення) супутніх і стічних вод, інших відходів, що видобуваються в процесі розвідки і розробки родовищ нафти і газу.

Наказом Державної служби України з питань праці 24.05.2018 № 55 "Про затвердження Покажчика нормативно-правових актів з охорони праці" затверджено Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці, що додається, відповідно до приписів якого станом на 24 травня 2018 року до нормативно-правових актів, дія яких поширюється на Видобування нафти і газу (код КВЕД 11) віднесено НПАОН 11.2-4.03-86 Положення про переведення нафтових і газових нагнітальних і контрольних свердловин на інші горизонти, затверджене постановою Держгіртехнагляду СРСР від 17.10.86 №33.

За приписами пункту 8 Положення про переведення нафтових і газових нагнітальних і контрольних свердловин на інші горизонти, затвердженого постановою Держгіртехнагляду СРСР від 17.10.86 №33, "материалы по обоснованию перевода каждой скважины на другие горизонты по причинам, указаным в п. 1 настоященого Положения, рассматриваються управлением округов (госгортехнадзорами союзных республик) и при положительном заключении утверждаются производственными обьединениями" /том 3 а.с. 113-114/.

Однак, позивачем матеріали з обґрунтуванням переведення розвідувальної свердловини №10 з покладу горизонту В-25-26 після його виснаження на вищезалягаючі продуктивні горизонти не надані ГУ Держпраці у Харківській області у встановленому порядку, чим порушено вимоги Положення про переведення нафтових і газових нагнітальних і контрольних свердловин на інші горизонти, затвердженого постановою Держгіртехнагляду СРСР від 17.10.86 №33.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України "Про нафту і газ" власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами зобов`язаний, зокрема, забезпечити повноту геологічного вивчення, раціональне комплексне використання і охорону нафтогазоносних надр згідно з угодою про умови користування нафтогазоносними надрами та програмою робіт.

Частиною 3 статті 20 Закону України "Про нафту і газ" передбачено, що додатковий перелік прав та обов`язків власника спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами визначається угодою про умови користування нафтогазоносними надрами.

Відповідно до приписів частини 1 статті 37 Закону України "Про нафту і газ" під час здійснення промислової розробки родовищ нафти і газу користувачі нафтогазоносними надрами зобов`язані, зокрема, безумовно і своєчасно виконувати всі технічні вимоги затвердженого технологічного проекту (схеми) розробки родовища і комплексного проекту його облаштування.

Частиною 1 статті 51 Кодексу України про надра встановлено, що розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.

Згідно з пунктом 5 розділу XVІ Правил розробки нафтових і газових родовищ, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 15.03.2017 №118 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02 червня 2017 р. за № 692/30560, плани-графіки досліджень свердловин, проведення робіт з інтенсифікації формуються відповідно до рекомендацій проекту (технологічної схеми) промислової розробки родовища (покладу) і затверджуються користувачем надрами або оператором (за наявності).

Судом встановлено, що відповідно до звіту: "Уточнений проект промислової розробки Висищівського газоконденсатного родовища" (згідно умов Договору 43-17 від 17.01.2017), затвердженого директором ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" у 2017 році, рекомендовано, у тому числі, такі види досліджень та періодичність їх проведення:

- визначення статистичних тисків та температур на усті - 1 раз на півроку;

- визначення статистичних тисків та температур на вибої - 1 раз на півроку;

- дослідження методом усталених відборів - 1 раз на рік /том 2 а.с. 104-108/.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №39 від 16.01.2018 затверджено уточнений проект промислової розробки Висищівського газоконденсатного родовища з показниками розробки відповідно до протоколу №14 засідання Центральної комісії з питань розробки газових, газоконденсатних, нафтових родовищ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 30.11.2017 /том 2 а.с. 118/.

"Уточнений проект промислової розробки Висищівського газоконденсатного родовища" затверджений протоколом затвердження Уточненого проекту промислової розробки Висищівського газоконденсатного родовища від 02.04.2018 /том 2 а.с. 120-121/, який надано до Державної служби геології та надр України разом із супровідним листом ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" від 11.05.2018 №225 /том 2 а.с. 119/.

ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" складено план розвитку (дослідження свердловин) Васищівського ГКР ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" на 2018 рік, який затверджено директором ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" та узгоджено директором ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр", першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Харківській області /том 2 а.с. 122/, у якому заплановано, зокрема:

- дослідження на продуктивність методом усталених режимів 1 свердловини - у березні 2018 року та у вересні 2018 року;

- замір статистичного тиску із зняттям КВТ 1 свердловини - у березні 2018 року та у вересні 2018 року.

Факт проведення вказаних вище робіт 09-16 березня 2018 року підтверджується актом про результати геолого-промислових досліджень св. №1 Васищівського ГКР, затвердженого директором ТОВ "Інфогео" /том 2 а.с. 123-133/ та Звітом про НДР "Авторський нагляд за впровадженням проекту промислової розробки Васищівського газоконденсатного родовища" (проміжний), затвердженим директором ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" 30.08.2018 /том 2 а.с. 134-171/, за висновками якого результати проведеного авторського нагляду свідчать про те, що на Васищівському родовищі надрокористувачем в повному об`ємі виконуються передбачені проектом розробки промислові дослідження та забезпечуються усі необхідні вимоги щодо ефективного та раціонального вилучення ВВ з надр /том 2 а.с. 168/.

Проте, у вересні 2018 року позивачем не здійснено передбачених планом розвитку (дослідження свердловин) Васищівського ГКР ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" на 2018 рік, а саме, дослідження на продуктивність методом усталених режимів 1 свердловини та заміру статистичного тиску із зняттям КВТ 1 свердловини, чим порушено приписи ст.ст. 20, 37 Закону України "Про нафту і газ".

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 53 Кодексу України про надра при розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечуватися здійснення дорозвідки родовищ корисних копалин та інших геологічних робіт, проведення маркшейдерських робіт, ведення технічної документації.

Приписами частини 2 статті 20 Закону України "Про нафту і газ" встановлено, що власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами зобов`язаний: забезпечити повноту геологічного вивчення, раціональне комплексне використання і охорону нафтогазоносних надр згідно з угодою про умови користування нафтогазоносними надрами та програмою робіт; додержуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов`язаних з користуванням нафтогазоносними надрами.

Відповідно до пункту 9 розділу XVІ Правил розробки нафтових і газових родовищ, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 15.03.2017 №118 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02 червня 2017 р. за № 692/30560, на кожну свердловину, що знаходиться у фонді нафтогазовидобувного підприємства, заводять справу, у якій зібрано всі документи щодо проведення різних робіт в ній під час буріння і наступного її використання.

Пунктом 13 цих Правил передбачено, що ведення первинної документації забезпечують користувач надрами та оператор (за наявності).

Разом з тим, перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки №67/5626 від 26.10.2018, що у справі свердловини №10 частина документів має недооформлений вигляд: відсутні підписи окремих осіб (план робіт на кріплення свердловини №10 Васищівського ГКР проміжною колоною 339,7 мм.; акт прийому передачі керну №2 (інтервал відбору 3036-3046 м) до ДП "Укрнаукагеоцентр"). У справі відсутній акт про випробування І об`єкту (гор. В-25-26).

Частиною 2 статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2)забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Частиною 3 статті 24 Кодексу України про надра передбачено, що права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Разом з тим, звіт "Аерокосмічні дослідження на Васищівському ГКР та прилеглій території по прогнозу нафтогазоносності методами ОСОБА_3 Зондування ОСОБА_4 за технологією теплової радіографії або теплової геотомографії", виконаних ТОВ "ІНТЕЛГЕОС" у 2018 році з метою апробації методу в умовах Північного борту ДДз не розглянутий на спільному НТР надрокористувача та виконавця з метою оцінки внеску проведених досліджень в удосконалення існуючої геологічної моделі родовища, чим порушено приписи статті 24 Кодексу України про надра.

Відповідно до приписів частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Частиною 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно з підпунктом 14 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. №1174, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов`язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства.

Зважаючи на встановлені обставини та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що вимоги припису Державної служби геології та надр України від 26.10.2018 №67/5626 ґрунтуються на вимогах законодавства України та оскаржуваний припис від 26.10.2018 №67/5626 прийнятий Державною службою геології та надр України на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, обґрунтовано та своєчасно.

Отже, вимога про визнання протиправним та скасування припису Державної служби геології та надр України від 26.10.2018 №67/5626 необґрунтована та задоволенню не підлягає.

Надаючи оцінку оскаржуваному наказу Державної служби геології та надр України від 11 березня 2019 року №76 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами реєстраційний номер 5626, виданого Державною службою геології та надр України від 15 серпня 2012 року Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" з метою видобування вуглеводнів на Васищівському родовищі, суд дійшов наступних висновків.

Пунктом 2 наказу Державної служби геології та надр України від 11.03.2019 №76 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів", з урахуванням пункту 11 додатку 2 до наказу Держгеонадр від 11.03.2019 №76 "Перелік спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено", зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами реєстраційний номер 5626, виданого 15.08.2012 Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" (корисна копалина: газ природний, конденсат; назва родовища, місцезнаходження (область): Васищівське, Харківська) /том 1 а.с. 188-190/ та надрокористувачу надано 30 календарних днів на усунення порушень.

Частиною 1 статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до приписів частини 1 статті 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема, невтручання органу державного нагляду (контролю) у діяльність суб`єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону; презумпції правомірності діяльності суб`єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків суб`єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю);

Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

При цьому згідно з частиною 9 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов`язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу).

Розпорядження може передбачати застосування до суб`єкта господарювання санкцій, передбачених законом.

Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, повинен містити такі відомості: дату складення; тип заходу (плановий чи позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); термін усунення порушень; посилання на акт, у якому були зазначені виявлені під час заходу державного нагляду (контролю) порушення; найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування та місцезнаходження суб`єкта господарювання, а також прізвище, ім`я та по батькові його керівника чи уповноваженої ним особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід; прізвище, ім`я та по батькові інших осіб, які взяли участь у здійсненні заходу.

Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень складається у двох примірниках: один примірник не пізніше п`яти робочих днів з дня складення акта надається суб`єкту господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник з підписом суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи щодо погоджених термінів усунення порушень вимог законодавства залишається в органі державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи від отримання розпорядчого документа щодо усунення порушень вимог законодавства він направляється рекомендованим листом, а на копії розпорядчого документа, який залишається в органі державного нагляду (контролю), проставляються відповідний вихідний номер і дата направлення.

Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про нафту і газ" дія спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами може бути тимчасово зупинена виключно за результатами проведення заходів державного геологічного контролю центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, безпосередньо або за поданням органів державного гірничо-технічного, екологічного і санітарного контролю та органів місцевого самоврядування у разі:

порушення користувачем нафтогазоносними надрами або уповноваженим ним виконавцем робіт умов спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами або угоди про умови користування нафтогазоносними надрами;

виникнення внаслідок виконання робіт, пов`язаних з користуванням нафтогазоносними надрами на ділянці, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників користувача нафтогазоносними надрами або населення;

неодноразового порушення вимог законодавства щодо охорони довкілля і раціонального використання нафтогазоносних надр;

виконання на наданій ділянці робіт, не обумовлених спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, крім пошуків і розвідки нових покладів нафти і газу в межах ділянки.

Протягом 20 календарних днів після зупинення дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами надрокористувач зобов`язаний зупинити виконання на наданій йому у користування ділянці надр цільових робіт, передбачених цим дозволом.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615.

Пунктом 22 цього Порядку передбачено, що дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 5) наявності підстав, передбачених Законом України “Про санкції”; 6) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи; 7) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

Пунктом 9 Положення про Державну службу геології та надр України Держгеонадра України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 391/2011, передбачено, що Держгеонадра України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Міністерства видає накази організаційно-розпорядчого характеру, які підписуються Головою Держгеонадр України, організовує і контролює їх виконання.

Відповідно до пункту 9 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1174, Держгеонадра у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України і наказів Мінприроди видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Аналізуючи наведені вище норми права, суд дійшов висновку, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, у разі необхідності вжиття інших заходів реагування, крім звернення з відповідним позовом до адміністративного суду, орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, у тому числі, видає наказ про зупинення дії дозволу за наявності підстав, встановлених частиною 1 статті 26 Закону України "Про нафту і газ" та/або пунктом 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615.

Судом встановлено, що у строк з 16.10.2018 по 26.10.2018 посадовою особою Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Марченко І.В. та начальником ДО "Донецька ТІДГК" Флоринською В.М. проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (горючі газоподібні та рідкі корисні копалини) ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ", за результатами якої складено акт перевірки №67/5626 від 26.10.2018 /том 1 а.с. 126-142/.

Проте, наказ №76 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів", пунктом 2 якого, з урахуванням пункту 11 додатку 2 до наказу Держгеонадр від 11.03.2019 №76 "Перелік спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено", зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами реєстраційний номер 5626, виданого 15.08.2012 Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" (корисна копалина: газ природний, конденсат; назва родовища, місцезнаходження (область): Васищівське, Харківська) та надрокористувачу надано 30 календарних днів на усунення порушень, - прийнято відповідачем 11.03.2019, тобто більш як через чотири місяці після завершення здійснення заходу державного контролю, оформленого актом №67/5626 від 26.10.2018, чим порушено вимоги статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /том 1 а.с. 188-190/.

Крім того, суд зазначає наступне.

Листом від 07.11.2018 №473 щодо виконання припису №67/5626 від 26.10.2018, який отримано відповідачем 08.11.2018 (вх. №21407/02/14-18 від 08.11.2018), ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" повідомлено Східний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр та Державну службу геології та надр про усунення зазначених у приписі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування та до вказаного листа позивачем було додано пакет документів, перелік яких зазначено як додатки у листі /том 1 а.с. 144-187/.

На підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 1 припису від 26.10.2018 №67/5626 позивачем надано відповідачу лист ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" №460 від 29.10.2018 щодо погодження переведення свердловини №10 Васищівського ГКР на вищезалягаючі горизонти з відміткою про його подання до Головного управління Держпраці у Харківській області 29.10.2018 вх. № 14467 /том 1 а.с. 146/;

На підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 2 припису від 26.10.2018 №67/5626 позивачем надано відповідачу акт про результати геолого-промислових досліджень свердловини № 1 Васищівського ГКР (згідно умов договору №49/14 від 10.06.2014), затверджений директором ТОВ "Інфогео", який складений за результатами геолого-промислових досліджень свердловини №1 Васищівського ГКР 23-30 жовтня 2018 року /том 1 а.с. 147-166/;

На підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 3 припису від 26.10.2018 №67/5626 позивачем надано відповідачу план робіт на кріплення свердловини №10 Васищівського ГКР проміжною колоною 339,7 мм. та акт прийому передачі керну №2 (інтервал відбору 3036-3046 м) з розвідувальної свердловини 10 Васищівського ГКР для проведення лабораторних досліджень від 18.05.2018 до ДП "Укрнаукагеоцентр", які дооформлені позивачем, а також надано акт про випробування І об`єкту (гор. В-25-26, інт. 3319,5-3324,0 м) в розвідувальній свердловині № 10 Васищцівського ГКР /том 1 а.с.167-185/;

На підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 4 припису від 26.10.2018 №67/5626 позивачем надано відповідачу протокол спільного засідання НТР ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" та ТОВ "ІНТЕЛГЕОС" від 02.11.2018, яким оформлено рішення, зокрема, про прийняття для впровадження у виробництво звіту за договором №125-2018 від 06.06.2018 "Аерокосмічні дослідження на Васищівському газоконденсатному родовищі та прилеглій території по прогнозу нафтогазоносності методами Дистанційного Зондування Землі за технологією теплової радіографії або теплової геотомографії", виконаний відповідно умов договору /том 1 а.с. 186-187/.

У відзиві на позовну заяву відповідачем вказано, що підставою для винесення оскаржуваного наказу було не усунення позивачем пункту 2 припису /том 2 а.с. 205/, а саме не виконання дослідження на продуктивність, замір статистичного тиску у свердловині №1 Васищівського ГКР, передбачені планом розвитку робіт (дослідження свердловини) на 2018 рік.

Оцінюючи вказане твердження відповідача, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 припису від 26.10.2018 №67/5626 ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" зобов`язано усунути наступне порушення: ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" не виконані дослідження на продуктивність, замір статичного тиску у свердловині №1 Васищівського ГКР, передбачені планом розвитку робіт (дослідження свердловин) на 2018 рік. Порушення ст.20, 37 ЗУ №2665, НПАОН 11.10-1.01-70, НПАОН 11.10-1.02-84.

У приписі вказано про необхідність у строк до 26 листопада 2018 року усунути зазначені у приписі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю матеріали, які підтверджують факт усунення порушення /том 1 а.с.143/.

Судом встановлено, що листом від 07.11.2018 №473 щодо виконання припису №67/5626 від 26.10.2018, який отримано відповідачем 08.11.2018 (вх. №21407/02/14-18 від 08.11.2018), ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" повідомлено Східний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр та Державну службу геології та надр про усунення зазначених у приписі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, у тому числі, у пункті 2 припису, та до вказаного листа додано пакет документів, перелік яких зазначено як додатки у листі /том 1 а.с. 144-187/.

Зокрема, на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 2 припису від 26.10.2018 №67/5626 ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" надано відповідачу акт про результати геолого-промислових досліджень свердловини № 1 Васищівського ГКР (згідно умов договору №49/14 від 10.06.2014), затверджений директором ТОВ "Інфогео", що складений за результатами геолого-промислових досліджень свердловини №1 Васищівського ГКР 23-30 жовтня 2018 року /том 1 а.с. 147-166/, та повідомлено, що у період з 23 по 30 жовтня 2018 року надрокристувачем у повному обсязі виконано геолого-промислові дослідження свердловини №1 Васищівського ГКР на усталених (на продуктивність) та неусталених режимах фільтрації (замір статистичного тиску).

Відповідач у відзиві на позовну заяву наводить доводи про неналежне виконання вимог пункту 2 припису, які ґрунтуються на припущеннях відповідача, вказує, що встановити повноту, якість та факт проведення відповідних робіт надрокористувачем та виконання пункту 2 припису неможливо, оскільки позивачем надано відповідачу на підтвердження виконання вимог пункту 2 припису акт, який є кінцевим документом, що узагальнює весь обсяг проведених робіт на свердловині, проте, копії первинних документів ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" не надано.

Однак, законодавством України не встановлено переліку документів, які необхідно подавати надрокористувачу на виконання вимог припису у такому випадку.

У приписі від 26.10.2018 №67/5626 відповідачем також не зазначено чіткого та обов`язкового переліку документів, які мають бути надані ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" у строк до 26 листопада 2018 року на підтвердження виконання вимог припису, зокрема, пункту 2 цього припису.

Натомість, приписом від 26.10.2018 №67/5626 позивача зобов`язано у строк до 26 листопада 2018 року подати в письмовій формі до Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю матеріали, які підтверджують факт усунення порушення.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Таким чином, вказаною нормою передбачено право органу державного нагляду (контролю) на проведення позапланової перевірки виконання суб`єктом господарювання припису.

Разом з тим, відповідачем не призначалася та не проводилася перевірка виконання суб`єктом господарювання - ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" припису від 26.10.2018 №67/5626.

У акті про результати геолого-промислових досліджень свердловини № 1 Васищівського ГКР (згідно умов договору №49/14 від 10.06.2014), затвердженому директором ТОВ "Інфогео", складеному за результатами геолого-промислових досліджень свердловини №1 Васищівського ГКР 23-30 жовтня 2018 року /том 1 а.с. 147-166/ зафіксовано загальні відомості про свердловину, хід польових досліджень, основні результати польових досліджень та камеральної обробки даних, до акту додано в якості десяти додатків, які є його невід`ємною частиною: Тарувальні таблиці манометрів; Результати обробки кривої відновлення тиску Васищівське ГКР св. № 1 23-30.10.2018; Крива відновлення вибійного тиску (КВТ) у св. №1 Васищівського ГКР 23-30.10.2018; Графіки відновлення устєвого і вибійного тисків у св. №1 Васищівського ГКР 23-30.10.2018; Рахунок дебітів Васищівське ГКР свердловина №1 30.10.2018; Графіки зміни устєвого і вибійного тисків в процесі виконання досліджень експрес-методом у св. №1 Васищівського ГКР 30.10.2018; Результати розрахунків для побудови індикаторної лінії Васищівське ГКР свердловина 1 30.10.2018; Індикаторна лінія; Паспорт газу площа Васищівська свердловина 1; Результати фізико-хімічних досліджень проби конденсату св. 1 Васищівського родовища.

Актом надання послуг №Р-000000972 від 30.10.2018 підтверджено виконання робіт (надання послуг) за договором №456.12 від 05.12.2012, а саме: монтажу/демонтажу лубрикатора; одиночного заміру пластового/вибійного тиску, температури, зняття елюри розподілу тиску і температури в стовбурі свердловини №1 Васищівського ГКР, замір вибійних тисків в нижній точці на свердловині № 1 Васищівського ГКР, проїзд лабораторії ЛС-7 для гідродинамічних досліджень свердловин.

Актом приймання-передачі виконаних робіт від 31.10.2018 за договором №49/14 від 10.06.2014 /том 2 а.с. 252/ підтверджується факт здійснення господарської операції ТОВ "Інфогео", а саме проведення комплексних гідрогазодинамічних досліджень свердловини №1 Васищівського ГКР за прискорено-ізохорним методом, замір статистичного тиску зі зняттям кривої відновлення тиску (надалі - роботи), зокрема: виконання визначення рідинних факторів за допомогою малогабаритної сепараційної установки на різних режимах роботи свердловини; виконання відбору та аналізу гирлових проб газу та кондексату; виконання обробки та аналізу отриманих результатів; складення звіту.

Припущення відповідача про те, що свердловина при проведенні досліджень статистичного тиску не зупинялась спростовується добовими рапортами по Васищівській ТДПУПГ за період з 23 жовтня 2018 року по 30 жовтня 2018 року, копії яких наявні у матеріалах справи /том 3 а.с. 16-23/.

Твердження відповідача про ненадання плану робіт на дослідження свердловин родовища на 2018 рік /том 2 а.с. 122/ спростовано переліком документів, які надані за усним запитом особі уповноваженій здійснити планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" 16.10.2018, відповідно до пункту 95 якого до перевірки надавався план розвитку робіт (досліджень свердловин) Васищівського ГКР ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" на 2018 рік /том 2 а.с. 172-177/.

Позивачем надано до суду комплексний план робіт на проведення гідрогазодинамічних досліджень свердловини 1 Васищівського ГКР та акт на замір пластового тиску свердловини №1 Васищівського ГКР від 30.10.2018 з додатками №1, №2 /том 2 а.с. 243-250/. Відтак, суд не бере до уваги доводів відповідача про невиконання вимог пункту 2 припису з посиланням на відсутність вказаних документів.

Факт здійснення повторних комплексних досліджень свердловини 1, які виконувалися протягом 23-30.10.2018 підтверджується Звітом про НДР "Авторський нагляд за впровадженням проекту промислової розробки Васищівського газоконденсатного родовища", затвердженим директором ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" 01.02.2019 /том 2 а.с. 198-241/, у розділі 3 якого зазначено, що повторні комплексні дослідження свердловини 1 виконувалися протягом 23-30.10.2018 р. А також, серед іншого, зазначено, що за результатами заміру статистичний тиск на усті свердловини склав 20,75 МПа, а пластовий тиск, розрахований на середину працюючого інтервалу перфорації гор. В-16 (3247,5 м) склав 27,02 МПа.

За висновками вказаного Звіту про НДР "Авторський нагляд за впровадженням проекту промислової розробки Васищівського газоконденсатного родовища" результати проведеного авторського нагляду свідчать про те, що на Васищівському родовищі надрокористувачем в повному об`ємі виконуються передбачені діючим проектом розробки роботи з контролю за розробкою родовища, та забезпечуються усі необхідні вимоги щодо ефективного та раціонального вилучення ВВ з надр /том 2 зворот а.с. 238/.

Листом ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" №45 від 15.05.2019 /том 2 а.с. 242-243/ повідомлено, що у Звіті в розділі 2 "Результати геолого-промислових досліджень свердловин Васищівського ГКР у першому півріччі 2018 року" щодо свердловини № 1 Васищівська на стор. 7-9 фактично наведено опис проведених досліджень на продуктивність свердловини з результатами визначення статистичного тиску та температури на усті та на вибої. Зазначено, що геолого-промислові дослідження свердловини, які з 2014 року виконує ТОВ "Інфогео", є комплексними, та включають в себе як результати досліджень на продуктивність (дослідження свердловини в різних режимах, а саме встановлення на усті свердловини різних діаметрів шайб), що в нафтогазовій галузі також можуть називати газодинамічні, гідрогазодинамічні, газогідродинамічні, дослідження методом усталених відборів, або усталених режимів, дослідження при стаціонарних режимах фільтрації (в залежності від кількості та змісту застосованих методів під час виконання досліджень), так і результати визначення статистичного тиску та температури та усті та на вибої. Отже, дослідження свердловини на продуктивність є складовою (комплексних) геолого-промислових досліджень та/або (комплексних) гідрогазодинамічних досліджень, назва яких залежить від кількості та змісту застосованих методів під час виконання досліджень. Тому у Звіті на стор. 7 абзац п`ятий слід читати як: "Після зняття КВТ були проведені дослідження свердловини на продуктивність на п`яти режимах (діаметри шайб 2,0; 3,0; 4,0; 5,0 і 6,0 мм) за допомогою діафрагмового вимірювача критичної течії (ДВКТ-50). При цьому час роботи на кожному режимі дорівнював часу простоювання свердловини між зміною режимів і складав 18 хв. За цих умов середньозважені для кожного режиму значення точкового дебіту, робочого та вибійного тиску змінювались від (діаметр шайби 2,0 мм) 15,3 тис. м3/доб. при Ртр.=19,03 МПа і Рвиб.=25,30 МПа до 42,5 тис.м3/доб. при Рвиб.=12,40 МПа (діаметр шайби 5,0 мм). На останньому режимі (діаметр шайби 6,0 мм) ці параметри склали: q=37,1 тис.м3/доб при Ртр.=6,32 МПа і Рвиб.=8,56 МПа. За результатами проведених досліджень була визначена доцільність продовження експлуатації свердловини методом накопичення тиску".

Таким чином, достовірність та повнота проведених досліджень підтверджується Звітом про НДР "Авторський нагляд за впровадженням проекту промислової розробки Васищівського газоконденсатного родовища", затвердженим 01.02.2019 юридичною особою, яка здійснює авторський нагляд ТОВ "Нуково-вишукувальний геологічний центр".

Відтак, твердження відповідача про невиконання позивачем пункту 2 припису від 26.10.2018 №67/5626 ґрунтується на припущеннях відповідача, перевірка виконання суб`єктом господарювання - ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" припису від 26.10.2018 №67/5626 відповідачем взагалі не призначалася та не проводилася та доводи відповідача про невиконання пункту 2 припису спростовані наданими позивачем до суду доказами.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Разом з тим, відповідачем не доведено не виконання позивачем припису від 26.10.2018 №67/5626.

Стосовно доводів відповідача про правомірність оскаржуваного наказу з посиланням на встановлення перевіркою порушення, що полягає у тому, що у формі 6-гр за 2017 рік зазначено протокол ДКЗ від 08.12.2016 №3750, який не введено в дію Держгеонадрами, суд зазначає наступе.

Згідно з частинами 1, 2 статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.

В силу приписів частини 3 статті 217 Господарського кодексу України крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб`єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції.

Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (частина 4 статті 217 Господарського кодексу України).

Відповідно до частини 1, 2 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Відповідно до п.п. 21 п. 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1174, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань організовує проведення державної експертизи та оцінки запасів і ресурсів корисних копалин, а також інших геологічних матеріалів.

Згідно з пунктом 5 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1994 р. N 865 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2000 р. N 1512 ( 1512-2000-п ), залежно від ступеня підготовленості до промислового освоєння запасів корисних копалин державна експертиза може завершуватися: апробацією запасів корисних копалин попередньо розвіданих родовищ, підготовлених до проведення розвідувальних робіт; затвердженням запасів корисних копалин розвіданих родовищ, призначених для проектування й будівництва нових, продовження терміну роботи діючих гірничодобувних і переробних підприємств.

Наказом Державної служби геології та надр України №302 від 29.09.2015 "Щодо утворення Робочої групи" утворено Робочу групу з розгляду протоколів Державної комісії України по запасах корисних копалин та затверджено її склад, що додається /том 3 а.с. 181/.

Судом встановлено, що за результатами розгляду матеріалів геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів Васищівського газоконденсатного родовища Харківської області станом на 01.01.2016, поданих ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" з метою визначення промислового значення його запасів у поточних умовах (спеціальний дозвіл на користування надрами від 15.08.2012 №5626), Комісією Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України прийнято рішення, оформлене протоколом №3750 засідання Комісії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 08.12.2016 /том 2 а.с. 75-88/, яким визнано таким, що втратив чинність протокол ДКЗ України від 27.12.2011 №2500 у зв`язку з повною переоцінкою запасів вуглеводнів Васищівського газоконденсатного родовища (пункт 3.9) та вирішено, що цей протокол підлягає розгляду і уведенню в дію Державною службою геології та надр України (пункт 3.10 протоколу).

Представник відповідача надав до суду письмові пояснення від 28.05.2019 №04-0570 /том 3 а.с. 109-111/, у яких зазначив, що протоколи ДКЗ України надсилаються Державною комісією України по запасах корисних копалин із супровідним листом до Державної служби геології та надр України, в системі Держгеонадр ці матеріали розписуються на Департамент геології. Матеріали щодо державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин розглядаються фахівцями Департаменту геології із залученням фахівців інших структурних підрозділів Держгеонадр та виноситься на розгляд Робочої групи Державної служби геології на надр України з розгляду протоколів Державної комісії України по запасах корисних копалин.

Відповідно до частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Таким чином, факт встановлення обов`язку надіслання протоколів ДКЗ України Державною комісією України по запасах корисних копалин із супровідним листом до Державної служби геології та надр України визнаний представником відповідача у письмових поясненнях та не підлягає доказуванню з огляду на приписи частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відтак, обов`язок надіслання протоколу №3750 засідання Комісії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 08.12.2016 на розгляд та уведення в дію до Державної служби геології та надр України покладено саме на Комісію Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України, а не на позивача.

Відповідач за результатами проведеної перевірки, оформленої актом №67/5626 від 26.10.2018, не вносив позивачу припис про усунення зазначеного у пункті 4 акту порушення.

З огляду на вищевикладене, суд критично оцінює твердження відповідача про правомірність оскаржуваного наказу з посиланням на те, що у формі 6-гр за 2017 рік зазначено протокол ДКЗ від 08.12.2016 №3750, який не введено в дію Держгеонадрами.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ Державної служби геології та надр України від 11 березня 2019 року №76 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами реєстраційний номер 5626, виданого Державною службою геології та надр України від 15 серпня 2012 року Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" з метою видобування вуглеводнів на Васищівському родовищі, прийнятий не на підставі, не у межах повноважень, не у спосіб, що визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615, та без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, адміністративний позов ТОВ "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" підлягає задоволенню частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви, яка містить дві вимоги немайнового характеру судовий збір в розмірі 3842 грн., що підтверджується квитанцією №2957 від 14.03.2019 /том 1 а.с. 24/, а також судовий збір за подання заяви про забезпечення позову в сумі 576 грн. 30 коп., що підтверджується квитанцією №2979 від 14.03.2019 /том 1 а.с. 72/, а також виписками про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України /том 1 а.с. 100-101/.

Зважаючи часткове задоволення адміністративного позову та враховуючи, що судом було постановлено ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову від 18 березня 2019 року /том 1 а.с. 102-107/, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03680) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" (ідентифікаційний код 31747429, вул. Шевченка, буд. 162, с. Яхники, Лохвицький район, Полтавська область, 37212) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2497 грн. 30 коп. (дві тисячі чотириста дев`яносто сім гривень тридцять копійок) = (1921 грн. + 576 грн. 30 коп.).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" (ідентифікаційний код 31747429, вул. Шевченка, буд. 162, с. Яхники, Лохвицький район, Полтавська область, 37212) до Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03680) про визнання протиправними та скасування актів індивідуальної дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 11 березня 2019 року №76 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами реєстраційний номер 5626, виданого Державною службою геології та надр України від 15 серпня 2012 року Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" з метою видобування вуглеводнів на Васищівському родовищі.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03680) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМ-ЕНЕРГО ПРОДУКТ" (ідентифікаційний код 31747429, вул. Шевченка, буд. 162, с. Яхники, Лохвицький район, Полтавська область, 37212) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2497 грн. 30 коп. (дві тисячі чотириста дев`яносто сім гривень тридцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 18 червня 2019 року.

Суддя С.С. Сич