Рішення № 82462081, 13.05.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
280/421/19
Номер документу
82462081
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13 травня 2019 року Справа № 280/421/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., за участю секретаря судового засідання Дєткова Р.О.,

розглянувши у відкритому судовому засідання за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Державної установи «Софіївська виправна колонія (№55)» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул..Металістів, буд. 1, код ЄДРПОУ 08563501)

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправними та скасування податкової вимоги, рішення про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

30 січня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Державної установи «Софіївська виправна колонія (№55)» (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06.11.2018 зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 343 512,77 грн., рішення №0031831306 від 06.11.2018 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 192573,12 грн.

Ухвалою суду від 01 лютого 2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 05 березня 2019 року.

05 березня 2019 року судом відкладено підготовче судове засідання на 11 квітня 2019 року.

Ухвалою суду від 11 квітня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13 травня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно та не обґрунтовано прийнято оскаржувані рішення №0031831306 від 06.11.2018 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 192573,12 грн. та вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06.11.2018 зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 343 512,77 грн., оскільки у позивача відсутнє грошове зобов`язання. Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року, військового збору з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року, єдиного соціального внеску за період з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року, за наслідками якої складено акт №67/08-01-13-06/8563501 від 17 вересня 2018 року. На думку контролюючого органу ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» за перевіряємий період було допущено порушення: п. 2 ст. 6, ст. 8, п. 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а саме: занижено суму нарахованого єдиного внеску, який нараховується на суму заробітної плати всього у сумі 343 512,77 грн., у жовтні - грудні 2016 року у сумі 90 646,60 грн., 2017 рік - 203 606,28 грн., у 2018 році - 49 259,89 грн. за рахунок не включення до бази нарахування єдиного внеску заробітної плати засуджених грн. В акті перевірки 67/08-01-13-06/8563501 від 17 вересня 2018 року (стор. 9) службовими особами контролюючого органу встановлено, що «Таким чином, ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» за перевіряємий період сплачувало ЄСВ за засуджених до обмеження волі, нараховувало в бухгалтерському обліку, але не відображало ці нарахування у звіті за формою Д4.» При цьому, «... на особовому рахунку установи по ЄСВ станом на 30.06.2018 р. обліковується передплата по єдиному внеску в розмірі 383563,84 грн.» (4 абзац зверху стор. 9 Акту перевірки). Отже, самими ж службовими особами контролюючого органу було встановлено, що ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» у перевіреному періоді: обчислювала та нараховувала в бухгалтерському обліку відповідні суми ЄСВ; сплачувала суми ЄСВ на рахунки органів доходів і зборів; не повною мірою відображала нараховані та сплачені суми ЄСВ у звіті за формою Д4; різниця між нарахованим та сплаченим на підставі бухгалтерського обліку ЄСВ та ЄСВ, відображеним в звітах за формою Д4, складає 343 512,77 грн. та обліковується на особовому рахунку установи по ЄСВ як передплата. Таким чином, контролюючим органом не встановлено несвоєчасного нарахування та/або не повну сплату ЄСВ з боку ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» у перевіряємому періоді. Крім того, відповідно до п. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», до платника застосовуються фінансові санкції у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску. Застосування штрафу, передбаченого даною нормою, взагалі ніяк не пов`язано із нарахуванням ЄСВ у звіті за формою Д4. Фінансові санкції застосовуються виключно або за несвоєчасну сплату ЄСВ, або за сплату ЄСВ не у повному обсязі. Під час перевірки, контролюючим органом ні того, ні іншого не було встановлено. Таким чином, оскільки у позивача відсутнє грошове зобов`язання, Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0031821306 від 06 листопада 2018 року є протиправним і підлягає скасуванню, як підлягає скасуванню і Вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06 листопада 2018 року. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.1, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), п.2 ч.І ст.13 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2454-УІ (із змінами та доповненнями), та відповідно до наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 27.08.2018р. № 2938, проведена документальна позапланова виїзна перевірка ДП "ПІДПРИЄМСТВА ДКВС УКРАЇНИ (№55)" (код ЄДРПОУ 08680075), з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску за період з 01.10.2015р. по 30.06.2018р. Копія наказу про проведення документальної позапланової перевірки № 2938 від 27.08.2018 року та направлення №370 від 28.08.2018 року було вручено 28.08.2018 року головному бухгалтеру ДП "ПІДПРИЄМСТВО ДКВС УКРАЇНИ (№55)" Борисенко Надії Володимирівні. Перевірка проводилась з 28.08.2018 р. по 03.09.2018 р. Термін проведення перевірки не продовжувався. За результатами позапланової виїзної перевірки, був складений акт № 60/08-01-13-06/08680075 від 10.09.2018р., згідно якого ДП "ПІДПРИЄМСТВА ДКВС УКРАЇНИ (№55)" (код ЄДРПОУ 08680075) встановлено наступні порушення: 1) пп. б п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010, Наказу Міністерства Фінансів України №4 від 13.01.2015р. «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», а саме: не повідомлено податкову інспекцію про доходи, виплачені самозайнятим особам за надані послуги та придбані товаро-матеріальні цінності у 4кв.2015 року, 1-4 кв. 2016 року, 1-4 кв.2017 року, 1,2 кв. 2018 року; не повідомлено податкову інспекцію про доходи у вигляді заробітної плати, виплачені засудженим у 4кв.2015 року, 1-4 кв. 2016 року, 1-4 кв.2017 року, пп.168.1.2, пп.. 168.1.5 п.168.1, пп.168.4.1. п.168.4 ст.168, п.176.2 «а» ст.176, п.171.1., п.171.2 «а» ст.171 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), податок на доходи фізичних осіб у сумі 12548,59 грн. грн. за жовтень 2015 року - червень 2018 року, підприємством під час виплати оподатковуваного доходу, перераховано до бюджету несвоєчасно; податок на доходи фізичних осіб у сумі 271983,84 грн. за жовтень 2015 року - червень 2018 року, підприємством під час виплати оподатковуваного, станом на 30.06.2018 року до бюджету не перераховано. 3) п.2 ст.6, п.1.1 ст.7, п.5, 7 сг.8, п.2 ст.9 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме: занижено суму нарахованого єдиного внеску 240583,08 грн. у жовтні-грудні 2016року, 2017 р., січні - червні 2018 року за рахунок не включення до бази нарахування єдиного внеску заробітної плати засуджених: у жовтні - грудні 2016 року на суму 26557,90 грн., у 2017 році у сумі 135025 грн., у січні - червні 2018 року на суму 79000,18 грн.; пп.162.1 ст.162, ст.163, пп.168.1.1, 168.1.2 п.168.1 ст.168, ст.171, п.п.176.2 «а», «б» п.176.2 ст.176, п.161 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ, зі змінами та доповненнями військовий збір у сумі 9477,59 грн., а саме: за 2017р. - 4091,22 грн. , за 2018 рік у сумі 5386,37грн. станом на 30.06.2018 року до бюджету не перераховано. За результатами перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області винесені до ДП "ПІДПРИЄМСТВА ДКВС УКРАЇНИ (№55)" податкові повідомлення-рішення, а саме:

№ 0031371306 від 29.10.2018р. (форма «Д») на загальну суму 562103,56 грн. (осн.податок - 271983,58 грн.; ш/с — 210081,07 грн. та пені — 80038,90 грн.),

№ 0031361306 від 29.10.2018р. (форма «Д») на загальну суму 18607,93 грн. (осн.податок - 9477,57 грн.; ш/с — 6556,43 грн. та пені — 2573,93 грн.),

№ 0031381306 від 29.10.2018р. (форма «ПС») на загальну суму 510,0 грн.

Донараховано: податкову вимогу про сплату боргу (недоїмку) від 29.10.2018 р. №Ю-0031341306 на суму 240583,18 грн. та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 29.10.2018 р. №0031351306 на суму 119045,66 грн. Враховуючи вищезазначене, ГУ ДФС у Запорізькій області вважає, що податкова вимога про сплату боргу (недоїмку) від 29.10.2018 р. №Ю-0031341306 на суму 240583,18 грн. та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 29.10.2018 р. №0031351306 на суму 119045,66 грн. є такими, що винесені відповідно до норм діючого законодавства, а адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Суд, всебічно та повно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року, військового збору з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року, єдиного соціального внеску за період з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року, за наслідками якої складено акт №67/08-01-13-06/8563501 від 17 вересня 2018 року.

Висновками акту перевірки встановлено порушення позивачем вимог:

1. пп.б п.176.2 ст.176 ПК України, а саме: не повідомлено податкову інспекцію про дохід у вигляді заробітної плати, виплаченої засудженим у 2-4 кв. 2014 року, 1-4 кв. 2015 року, 1-4 кв. 2016 року, 1 кв.2017 року.

2. пп.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.176.2 «а» ст..176 ПК України:

- податок з доходів фізичних осіб у сумі 203,05 грн., утриманий з грошового забезпечення атестованих за перевіряємий період, установою під час виплати оподатковуваного доходу атестованим перераховано до бюджету несвоєчасно;

- податок на доходи фізичних осіб у сумі 265,36 грн., утриманий з доходу вільнонайманих працівників за перевіряємий період, установою під час виплати оподатковуваного доходу перераховано до бюджету несвоєчасно;

3. п.2 ст.6, ст.8, п.2 ст.9 ЗаконуУкраїни від 08 липня 2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме: занижено суму нарахованого єдиного внеску, який нараховується на суму заробітної плати, а саме: занижено еуму нарахованого єдиного внеску всього; у сумі 343512,77 грн,: у жовтні- грудні 2016 року у сумі 90646,60 грн., у 2017 році - 203606,28 грн.., у 2018 році - 49259,89 грн. за рахунок не включення до бази нарахування єдиного внеску заробітної плати засуджених;

4. пп. 162.1 ст.162, ст.163,;пп.І68.1.1, 168.1.2 п.168.1 ст.168, ст.171., пп. 176.2 «а», «б» п. 176.2 ст.76, п.161 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України від 2 ґрудня 2010 року №. 2755-VІ, зі змінами та доповненнями військовий збір за липень 2015р. - червень 2018р; у сумі 3723,19 грн. перераховано установою до бюджету несвоєчасно.

На підставі акту перевірки №67/08-01-13-06/8563501 від 17 вересня 2018 року було складено (отримано поштою 08 грудня 2018 року):

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06 листопада 2018 року, відповідно до якої ГУ ДФС у Запорізькій області вимагає сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 343 512,77 грн. (триста сорок три тисячі п`ятсот дванадцять грн. 77 коп.)

- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0031821306 від 06 листопада 2018 року на суму 192 573,12 грн. (сто дев`яносто дві тисячі п`ятсот сімдесят три грн. 12 коп.).

ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» з визначеними сумами боргу з ЄСВ та застосованими сумами штрафних санкцій не погодилася та подала скаргу до Державної фіскальної служби України.

Рішенням про результати розгляду скарги №2663/6/99-99-11-05-02-25 від 18 січня 2019 року ДФС України скаргу установи було залишено без задоволення.

Вважаючи прийняті Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0031821306 від 06 листопада 2018 року на суму 192 573,12 грн. (сто дев`яносто дві тисячі п`ятсот сімдесят три грн. 12 коп.) та вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06 листопада 2018 року, відповідно до якої ГУ ДФС у Запорізькій області вимагає сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 343 512,77 грн. (триста сорок три тисячі п`ятсот дванадцять грн. 77 коп.) протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, цей внесок передбачений для захисту прав застрахованих осіб, тобто, він носить персональний характер.

Відповідно до п. п. 6) п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п. 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок

Відповідно до п. 5 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Відповідно до п. 7 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Відповідно до п. п. 1) п. 9 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», днем сплати единого внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Пунктом 2 ч.1 ст.13 Закону № 2464-VІ встановлено, що органи доходів і зборів мають право, поряд з іншим, проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.

При цьому документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Як визначено п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Кодексом встановлений порядок для проведення кожної з таких перевірок, порядок оформлення результатів перевірок, зокрема, складення акту, ознайомлення з таким актом платника податків та інщі заходи.

Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року, військового збору з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року, єдиного соціального внеску за період з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року, за наслідками якої складено акт №67/08-01-13-06/8563501 від 17 вересня 2018 року.

В акті перевірки 67/08-01-13-06/8563501 від 17 вересня 2018 року (стор. 9) службовими особами контролюючого органу встановлено, що «Таким чином, ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» за перевіряємий період сплачувало ЄСВ за засуджених до обмеження волі, нараховувало в бухгалтерському обліку, але не відображало ці нарахування у звіті за формою Д4»

При цьому, «... на особовому рахунку установи по ЄСВ станом на 30.06.2018 р. обліковується передплата по єдиному внеску в розмірі 383563,84 грн.» (4 абзац зверху стор. 9 Акту перевірки)

Отже, самими ж службовими особами контролюючого органу було встановлено, що ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» у перевіреному періоді:

- обчислювала та нараховувала в бухгалтерському обліку відповідні суми ЄСВ;

- сплачувала суми ЄСВ на рахунки органів доходів і зборів;

- не повною мірою відображала нараховані та сплачені суми ЄСВ у звіті за формою Д4;

- різниця між нарахованим та сплаченим на підставі бухгалтерського обліку ЄСВ та ЄСВ, відображеним в звітах за формою Д4, складає 343 512,77 грн. та обліковується на особовому рахунку установи по ЄСВ як передплата.

Таким чином, контролюючим органом не встановлено несвоєчасного нарахування та/або не повну сплату ЄСВ з боку ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» у перевіряємому періоді.

Контролюючим органом встановлено невідповідність даних бухгалтерського обліку по ЄСВ, даним зазначеним у звітах за формою Д4.

Таким чином, у даному випадку мова може йти виключно про помилкове заповнення звітів за формою Д4, а ніяк не про несвоєчасне нарахування та не повну сплату ЄСВ.

При цьому, сам ЄСВ ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» був своєчасно та в повному обсязі нарахований, обчислений і сплачений як того вимагає п. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», та про що свідчить передплата на особовому рахунку на суму «недоїмки», зазначеної в вимозі про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06 листопада 2018 року.

За таких обставин, вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06 листопада 2018 року є протиправною та підлягає скасуванню.

Окремо слід зазначити, що вимога про сплату боргу (недоїмки) за своєю природою відрізняється від податкових повідомлень-рішень.

Податкові повідомлення-рішення складаються контролюючим органом у будь-якому випадку у разі встановлення порушень під час перевірки.

Вимога про сплату боргу складається контролюючим органом лише в разі наявності недоїмки.

Відповідно до п. З ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках,передбачених цим Законом, здійснюється на підставі:

- актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску,

- звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів,

- бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Таким чином, для правильного обчислення ЄСВ, контролюючий орган порівнює дані, зазначені в акті перевірки, з даними, зазначеними в звітності платника.

Як зазначено контролюючим органом, за позивачем на кінець перевіряємого періоду обліковується переплата з ЄСВ в сумі 383 563,84 грн. (фактично сплачені позивачем суми ЄСВ).

Далі контролюючим органом зазначено, що різниця між нарахованим та сплаченим на підставі бухгалтерського обліку ЄСВ та ЄСВ, відображеним в звітах за формою Д4, складає 343 512,77 грн.

Таким чином, відповідно до п. З ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», порівнявши дані, зазначені в Акті перевірки, з даними, зазначеними звітах, контролюючий орган зобов`язаний був відкоригувати дані особового рахунку установи по ЄСВ станом на 30.06.2018 р. та зменшити суму переплати Позивача (383 563,84 грн. – 343 512,77 грн. = 40 051,07 грн.).

Таким чином, навіть з урахуванням порушень, визначених контролюючим органом в акті перевірки №67/08-01-13-06/8563501 від 17 вересня 2018 року, у позивача по особовому рахунку з ЄСВ станом на 30.06.2018 р. відсутня недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску.

За таких обставин (відсутність недоїмки зі сплати ЄСВ - обліковується переплата), вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06 листопада 2018 року взагалі не повинна була складатися контролюючим органом.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення №0031831306 від 06.11.2018 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 192573,12 грн. суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», до платника застосовуються фінансові санкції у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску.

Таким чином, застосування штрафу, передбаченого даною нормою, взагалі ніяк не пов`язано із нарахуванням ЄСВ у звіті за формою Д4.

Фінансові санкції застосовуються виключно або за несвоєчасну сплату ЄСВ, а за сплату ЄСВ не у повному обсязі.

Під час перевірки, контролюючим органом ні того, ні іншого встановлено не було.

Суд зазначає, що невірне заповнення звітів за формою Д4 не може вважатися несвоєчасною або не в повному обсязі сплатою єдиного внеску, оскільки грошові кошти були списані з рахунків ДУ «Софіївська виправна колонія №55)» та зараховані на рахунки органу доходів і зборів (де і обліковуються як передплата).

Більш того, відповідно до п. п. 3) п. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Як вже зазначалося, згідно вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06 листопада 2018 року контролюючим органом донараховано ЄСВ в сумі 343 512,77 грн.

Математичний підрахунок визначає, що застосована штрафна санкція не може перевищувати 171 756,38 грн. (343 512,77 * 50%).

Нарахування штрафної санкції в розмірі 192 573,12 грн. (на 20 816,74 грн. більше максимально допустимого розміру) додатково свідчить про протиправність рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0031821306 від 06 листопада 2018 року.

Таким чином, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0031821306 від 06 листопада 2018 року є також протиправним і підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що контролюючим органом протиправно сформовано та направлено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06.11.2018 зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 343 512,77 грн. та рішення №0031831306 від 06.11.2018 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 192573,12 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Державної установи «Софіївська виправна колонія (№55)».

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державної установи «Софіївська виправна колонія (№55)» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул..Металістів, буд. 1, код ЄДРПОУ 08563501) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними та скасування податкової вимоги, рішення про застосування штрафних санкцій – задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0031821306 від 06.11.2018 зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 343 512,77 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення №0031831306 від 06.11.2018 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 192573,12 грн.

Стягнути на користь Державної установи «Софіївська виправна колонія (№55)» судовий збір в розмірі 8041,29 грн. (вісім тисяч сорок одна гривня 29 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізького області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 13.05.2019.

Суддя М.С. Лазаренко