Рішення № 82454755, 04.07.2018, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
405/5289/17
Номер документу
82454755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 405/5289/17

Провадження №2-а/405/216/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 липня 2018 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого судді Іванової Л.А.

при секретарі Береді Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кропивницькому адміністративну справу №405/5289/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство оборони України, про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача ОСОБА_2 . (діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 1 8.08.2017 року) в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кіровоградського обласного військового комісаріату, в якому просить:

визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо повернення заяви ОСОБА_1 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 без реалізації;

зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат прийняти, оформити та подати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документи ОСОБА_1 на призначення одержання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 3-ої групи інвалідності внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

В обґрунтування позову зазначив, що позивач ОСОБА_1 під час проходження військової служби приймав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан у період з 19.02.1985 року по 25.09.1986 року, де отримав осколочні поранення голови, обох рук, лівої ноги.

07.02.2017 року за результатами огляду медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) ОСОБА_1 встановлена 3-тя група інвалідності внаслідок поранення (контузія), так, захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги.

При цьому, дотримуючись вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, якою затверджено «Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», позивач звернувся до Кіровоградського обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги з наданням документів згідно відповідного переліку.

В свою чергу, Кіровоградським обласним військовим комісаріатом (лист від 18.07.2017 року № 2570), посилаючись на невідповідність формулювання причини інвалідності в довідці МСЕК та висновку Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв документи щодо виплати одноразової грошової допомоги повернуто без реалізації.

Позивач вважає зазначені дії відповідача щодо повернення документів для призначенні і виплати одноразової грошової допомоги при настанні інвалідності, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання обов`язків військової служби без реалізації, - протиправними в зв`язку з тим, що відповідно до положень Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою КМУ №975 від 25 грудня 2013 року, наказу Міністра оборони України №530 від 14.08.2014 року, рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови приймає у місячний строк після надходження відповідних документів розпорядник бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України в особі Комісії по розгляду питань призначення одноразової грошової допомоги, на підставі чого уповноважений орган – Кіровоградський обласний військовий комісаріат не наділений правом повертати надані позивачем документи на призначення одноразової грошової допомоги без реалізації, а так само приймати рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Крім того, щодо невідповідності формулювання причини інвалідності в довідці МСЕК та висновку Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, представник позивача зазначив, що відповідно до Порядку №975 основною підставою для визначення права на отримання одноразової грошової допомоги є довідка МСЕК. Додаткові матеріали, надані до Заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, в т.ч., і витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 26.05.2017 року №1539, не спростовує встановлені наявні причин інвалідності.

Довідка МСЕК, представлені висновки Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 14.10.2014 року, від 26.05.2017 року, висновок спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 07.10.2014 року, архівна довідка з центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації про обставини отримання численних поранень підтверджують причинний зв`язок встановлення інвалідності, який як у першому формулюванню ( поранення (контузія) так, захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії), так і у другому (захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії) дає право на отримання грошової допомоги при настанні інвалідності.

Ухвалою суду від 26 вересня 2017 року відкрито позовне провадження у справі та призначено судове засідання.

Відповідно до п.10 ч.1 Розділу VII Перехідні положення КАС України ( в редакції Закону України №2147-VIIІ від 03.10.2017 року, який набрав чинності 15.12.2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, на підставі чого, враховуючи, що провадження у справі відкрито за ухвалою судді від 06.09.2017 року, подальший розгляд даної справи суд здійснює за правилами КАС України в редакції Закону України №2147-VIIІ від 03.10.2017 року.

Учасники справи (позивач ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , відповідач Кіровоградський обласний військовий комісаріат, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство оборони України) в судове засідання не з`явилися, повідомлені належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Представником позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_2 подано клопотання, зареєстроване судом 25.06.2018 року за вх.№16239 , в якому просив провести розгляд справи у відсутність сторони позивача, позов підтримав, просив його задовольнити. Неявка в судове засідання представника відповідача та представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача суду не відома, заяви, клопотання, - відсутні, заперечення (відзив на позов), пояснення щодо позову, - не подавалися.

Зваживши доводи, викладені в позові, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Положення ст.5 КАС України є реалізацією ч.1 ст.55 Конституції України, яка визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, у разі, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період часу з 19.02.1985 року по 25.09.1986 року проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку в Республіки Афганістан, що підтверджується довідкою №145 від 18.09.2014 року, виданою за підписом військового комісара Бобринецько-Устинівсько-Компаніївського об`єднаного районного військового комісаріату, підполковника Капітоненка М.П., а також довідкою Компаніївського районного військового комісаріату №387 від 17.03.2016 року, виданою за підписом ТВО військового комісара Компаніївського районного військового комісаріату Іващенком А.Г.

Судом також встановлено, що під час проходження військової службита прийнятті участі у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан у період з 19.02.1985 року по 25.09.1986 року, позивач ОСОБА_1 отримав поранення у вигляді множинних вогнепальних осколкових поранень голови, обох рук, лівої ноги ( контузія головного мозку – 1986 рік), що підтверджується витягами з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця (протокол №3125 від 14 жовтня 2014 року, протокол №1539 від 26.05.2017 року), за якими - поранення (контузія) та захворювання, які пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах,де велись бойові дії.

За результатами повторного огляду, 07 лютого 2017 року медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності з 01.02.2017 року, по причині інвалідності: поранення (контузія) та захворювання, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №183888.

На підставі ст.16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» позивач через Компаніївський районний військовий комісаріат звернувся до Кіровоградського обласного військового комісаріату з заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги з наданням до заяви документів згідно з відповідним переліком.

В свою чергу, Кіровоградським обласним військовим комісаріатом листом від 18.07.2017 року за вих.№2570, повідомлено на адресу військового комісара Компаніївського районного військового комісаріату з інформуванням заявника про неможливість направлення документів на громадянина ОСОБА_1 на розгляд комісії Міністерства оборони України у зв`язку з тим, що в поданих документах, запис в довідці МСЕК від 07.02.2017 Серії 12ААА №183888 про встановлення громадянину ОСОБА_1 ІІІ-ої групи інвалідності внаслідок поранення (контузія) та захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, - не відповідає висновку ЦВЛК (витяг протоколу №1530 від 26.05.2017 року) захворювання, так, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, а також повернуті документи на громадянина ОСОБА_1 без реалізації.

Позивач ОСОБА_1 вважає дії відповідача – суб`єкта владних повноважень щодо повернення без реалізації документів для призначення і виплати одноразової грошової допомоги при настанні інвалідності, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання обов`язків військової служби, - протиправними, що стало підставою для звернення позивача до суду з зазначених позовом за захистом своїх прав.

В свою чергу відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

При цьому, судом відзначається, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - є гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання (частина 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Відповідно до п.5 ч.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.

Одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу зазначений у пункті 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, та до яких (документів) відносяться: заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви також додаються копії:постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

В подальшому, відповідно до п.13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

При цьому, розпорядником бюджетних коштів відповідно до статті 23 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" є Міністерство оборони України.

Тим самим, судом відзначається, що прийняття рішення про виплату чи про відмову у виплаті одноразової допомоги є компетенцією комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги, що діє у складі Міністерства оборони України.

Таким чином, з огляду на викладене вище Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві встановлено вичерпний перелік рішень (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), що приймаються розпорядником бюджетних коштів – Міністерством оборони України у складі якого діє комісія з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги,за наслідками розгляду висновку керівника уповноваженого органу щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

В свою чергу, уповноважений орган – Кіровоградський обласний військовий комісаріат не наділений правом повертати без реалізації надані позивачем документи на призначення одноразової грошової допомоги, а так само, приймати рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, на підставі чого суд приходить до висновку про протиправність зазначених вище дій відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного вище, оцінивши фактичні обставини справи, дослідивши докази по справі в їх сукупності, приймаючи також до уваги, що в порядку ч.2 ст.77 КАС України відповідачем не доведена правомірність та відповідність вимогам Закону своїх дій, суд приходить до висновку про обгрунтованість та доведеність заявлених позивачем ОСОБА_1 позовних вимог та їх задоволення.

Відповідно до ст.139 КАС України при розподілі судових витрат по справі, які складаються з судового збору, враховуючи також, що позивач має статус інваліда війни, учасника бойових дій , посвідчення серії НОМЕР_1 від 05.02.2015 року, посвідчення серії НОМЕР_2 від 24.06.1996 року і за приписами пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від обов`язку щодо сплати судового збору при пред`явленні позову до суду, судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 5, 6, 9, 72, 77, 132, 139, 241, 242, 244, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10. 2017 року, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство оборони України, про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо повернення без реалізації заяви ОСОБА_1 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» від 25 грудня 2013 року № 975.

Зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат прийняти, оформити та подати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документи ОСОБА_1 на призначення та одержання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності внаслідок поранення, контузія, захворювання пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова