
Справа № 567/532/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2019 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Назарук В.А.
секретар - Гічиновська Я.В.
з участю
прокурора Самолюка Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою заступника керівника Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області в інтересах держави в особі Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області, про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області
встановив:
заступник керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області звернулась до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади Почапківскої сільської ради Острозького району Рівненської області.
В обгрунтування своїх вимог посилається на те, що за результатами вивчення стану законності у сфері комунального майна на території Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області було виявлено безхазяйне нерухоме майно, а саме: будинок зв"язку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , власник якої невідомий.
Вказує, що на підставі ч.2 ст.335 ЦК України, Почапківська сільська рада звернулась до державного реєстратора КП «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації» із заявою від 29.12.2012 про взяття на облік зазначеного нерухомого майна, як безхазяйного.
Після реєстрації даної заяви, сільській раді було видано Інформаційну довідку з Реєстру прав власності на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 29.12.2012 за №38913213.
Окрім того, інформація про початок процедури визнання безхазяйним будинку зв`язку розміщувалась в друкованому засобі масової інформації, а саме газеті «Життя і слово» №101-102 (8551-8552) від 24.12.2011, а також про взяття на облік, як безхазяйного майна, будівлі зв"язку було розміщено оголошення в газуті «Життя і слово» №25-26 (11-12) від 31.03.2018.
Відповідно до інформації Почапківської сілської ради від 01.04.2019 №02-09/187, з моменту взяття на облік безхазяйного майна, а в подальшому – з моменту опублікування інформації в друкованому засобі масової інформації і по даний час жодного звернення від фізичних або юридичних осіб про наявність майнових прав щодо даного об"єкта нерухомості не надходило.
Зазначає, що на даний час сплив один рік з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі та з дня публікації відповідного оголошення у засобах масової інформації.
Посилаючись на зазначені обставини, просить суд передати у комунальну власність Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області безхазяйне нерухоме майно, що розташоване за адресою: с.Почапки вул.Незалежності,18 Острозького району Рівненської області, а саме: будівлю зв`язку, до складу якої входить: будинок зв"язку (А1), прибудова (а), сходи (а1), огорожа (№1).
Ухвалою суду від 02.05.2019 заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Одночасно, судом було залучено до участі в справі в якості заінтересованої особи АТ «Укрпошта».
В судовому засіданні представник заявника заяву підтримав, посилаючись на обставини викладені в заяві. Вказав, що на території Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області було виявлено безхазяйне нерухоме майно, а саме: будинок зв"язку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , яке за заявою Почапківської сілської ради Острозького району Рівненської області 29.12.2012 року було взято на облік як безхазяйне нерухоме майно. Крім того, 31.03.2018 року в друкованому засобі масової інформації було опубліковано оголошення про взяття на облік зазначеного майна як безхазяйного.
Вказує, що Почапківська сільська рада Острозького району Рівненської області є органом місцевого самоврядування на території якого знаходиться безхазяйна нерухома річ, та належним органом, що уповноважений управляти комунальним майном територіальної громади.
Водночас зазначає, що Почапківська сільська рада самостійно до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність не зверталася, незважаючи на те, що минув рік з дня розміщення оголошення в засобах масової інформації, внаслідок чого порушено інтереси територіальної громади.
Почапківською сільською радою Острозького району Рівненської області, як органом місцевого самоврядування до відання якого належить право володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися майном, що належить територіальній громаді, допущено бездіяльність при вирішенні питання про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Незважаючи на покладені на Почапківську сільську раду Острозького району Рівненської області повноваження щодо вжиття заходів представницького характеру щодо отримання у власність нерухомого майна, органом місцевого самоврядування не здійснено жодних дій щодо звернення до суду, що ставить під загрозу порушення майнових інтересів територіальної громади.
Таким чином, існують порушення майнових інтересів держави, у зв`язку з цим є всі достатні підстави для їх захисту шляхом здійснення представництва інтересів держави в суді у зв"язку з невиконанням Почапківською сільською радою своїх обов"язків та повноважень.
З огляду на викладене вважає, що у прокурора наявне законне право на звернення з позовом до суду першої інстанції з вимогою про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності, здійснюючи надані законом функції, реалізуючи покладені на нього від імені держави повноваження по захисту державних інтересів та у зв"язку з бездіяльністю відповідного уповноваженого органу, яким до цього часу не вжито заходів щодо отримання у власність нерухомого майна.
Посилаючись на те, що на даний час сплив один рік з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі та з дня публікації відповідного оголошення у засобах масової інформації, просить суд передати у комунальну власність територіальної громади Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області безхазяйну нерухому річ – що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 18 Острозького району Рівненської області, а саме: будівлю зв"язку, до складу якої входить: будинок зв"язку (А1), прибудова (а), сходи (а1), огорожа (№1).
Представник заінтересованої особи АТ "Укрпошта" в судове засідання не з`явився, подав на адресу суду заяву, в якій просить розглядати справу за його відсутності, заперечень проти заяви не подав.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд, заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, встановив наступне.
Положеннями ч.1 ст.13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо.
З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Прокурори та їх заступники подають до суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах» потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Частиною 4 ст. 56 ЦПК України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Таким чином, у даній справі вбачаються правові підстави для звернення прокурора до суду в межах компетенції, передбаченої ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», оскільки після спливу одного року з моменту взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, дії цивільно-правового характеру, спрямовані на передачу вказаного об`єкта нерухомості у комунальну власність територіальної громади, сільською радою не вживалися, що підтверджується також і поданою заявою Почапківської сільської ради про звернення до прокуратури із проханням подачі даної заяви в інтересах сільської ради.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Судом встановлено, що на території Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області було виявлено нерухоме майно, яке має ознаки безхазяйного, а саме: будинок зв"язку, який розташований в АДРЕСА_1 Острозького району Рівненської області.
Згідно технічного паспорта, виготовленого 16.08.2011 Почапківською сілською радою Острозького району Рівненської області вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 Незалежності АДРЕСА_2 18 Острозького району Рівненської області знаходиться нежитлова будівля – будинок зв"язку, який складається з будинку зв"язку (А1), прибудови (а), сходів (а1), огорожі (№1).
Згідно ч. 2 ст. 335 ЦК України визначено, що безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені.
Згідно з п. 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 (в редакції чинній на час постановки на облік безхазяйного майна), державну реєстрацію права власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно - територіальних одиниць.
Згідно Інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно №37074836 від 29.12.2012 про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, встановлено, що будинок зв`язку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , взято на облік безхазяйного нерухомого майна за №38913213.
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №19801927 встановлено, що відомості про право власності, інші речові права, іпотеки, обтяження щодо об`єкта нерухомого майна – будівлі за адресою: АДРЕСА_1 відсутні.
З Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об"єктів нерухомого майна №170113558 вбачається, що відомості про реєстрацію права власності на нежитлову будівлю – будинок зв"язку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , відсутні.
Згідно інформації Почапківської сільської ради №02-09/174 від 26.03.2019 вбачається, що колишній будинок зв"язку розташований на земельній ділянці площею 0,10 га., яка відноситься до земель запасу або земель не наданих у власність та постійне користування і є землями громадського призначення комунальної власності.
Згідно оголошень в газеті «Життя і слово» №101-102 (8551-8552) від 24.12.2011 Почапківською сільською радою розміщувалась інформація про початок процедури визнання безхазяйним будинку зв"язку, а також про взяття на облік, як безхазяйного майна, будинку зв"язку було розміщено оголошення в газеті «Життя і слово» №25-26 (11-12) від 31.03.2018.
Згідно висновку про вартість майна – будинку зв"язку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 вбачається, що вартість зазначеного майна станом на 28.02.2019 становить 30700 грн.
З повідомлення Почапківської сільської ради від 01.04.2019 вбачається, що Почапківською сільською радою вживались заходи щодо пошуку власників безхазяйного майна – будинку зв"язку, на даний час відомості про наяність власника зазначеного майна відсутні, інформація та звернення від фізичних та юридичних осіб про наявність майнових прав щодо даного об"єкта до сільської ради не надходила.
Згідно довідки АТ «Укрпошта» №13-36 від 31.05.2019 встановлено, що за даними бухгадтерського обліку Рівненської дирекції АТ «Укрпошта» станом на 31.05.2019 року, будівля за адресою: АДРЕСА_1 , на балансі дирекції не обліковується.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам суд зазначає наступне.
Згідно п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
В судовому засіданні встановлено, що на підставі ч.2 ст.335 ЦК України, Почапківська сільська рада звернулась до КП «Рівненське ОБТІ» з заявою від 29.12.2012 про взяття на облік зазначеного нерухомого майна, як безхазяйного, за результатами розгляду якої було видано Інформаційну довідку з Реєстру прав власності на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 29.12.2012.
Згідно оголошення в газеті «Життя і слово» №25-26 від 31.03.2018 встановлено, що Почапківська сільська рада Острозького району Рівненської області повідомила про взяття на облік безхазяйного майна – буднку зв"язку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 . АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 та ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в інтересах функції і повноваження, місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, в тому числі здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.
Частиною 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст. 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням відповідної територіальної громади.
Таким чином, Почапківська сілська рада є представницьким органом місцевого самоврядування та органом представницької влади територіальної громади міста, а також суб`єктом права комунальної власності територіальної громади. Сільська рада, виконавчий комітет від імені та в інтересах територіальної громади міста відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності територіальної громади.
Орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади, згідно зі ст. 335 ЦК України може звернутися до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, якщо ніхто не заявить про свої права на неї.
Згідно ст.333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Отже, визнання права на нерухому безхазяйну річ та передання її до комунальної власності забезпечують переведення майна з безхазяйного становища до правового режиму.
В пункті 11 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року N 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав", роз`яснено, що враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду.
Судом встановлено, що з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої будівлі минуло більше одного року, права на зазначене нерухоме майно протягом року будь-які особи не заявили та його власника не встановлено, заявником дотримано визначеної законодавством процедури набуття права власності на безхазяйну нерухому річ, а відтак суд дійшов висновку про те, що вимоги заявника про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади підлягає задоволенню.
З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст. ст. 258, 259, 264, 265, 268, 273, 337, 338 ЦПК України, ст. ст. 1270 та 1277 ЦК України
вирішив:
заяву заступника керівника Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області в інтересах держави в особі Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області (місце знаходження: с.Почапки вул.Незалежності,5 Острозького району Рівненської області, ЄДРПОУ 22568706), про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області задоволити.
Передати у комунальну власність територіальної громади Почапківської сільської ради Острозького району Рівненської області безхазяйну нерухому річ – будинок зв`язку, до складу якого входять: будинок зв`язку (А-1), прибудова (а), сходи (а1), огорожа (№1), який знаходиться в АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених в частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 14.06.2019.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.