
Справа № 234/1796/19
Провадження № 2/234/1416/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2019 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Данелюк О.М.
при секретарі Антоненко О.В.,
за участю представника позивача Спасителя В.С.,
відповідача ОСОБА_1 ,
захисника Корольової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську за правилами загального позовного провадження цивільну справу №234/1796/19за позовом
Краматорського міського центру зайнятості, юридична адреса: Донецька область м. Краматорськ вул. Рум`янцева, буд.4
до
ОСОБА_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1
про стягнення переплати бюджетних коштів, -
Обставини справи:
Краматорський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Із позову вбачається, що відповідно до ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-VI, на підставі наказу Краматорського міського центру зайнятості (далі-КМЦЗ) від 17.10.2017 року №НТ 171017 ОСОБА_1 надано статус безробітного. Згідно з ч.1, 4 ст.22, ч.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ та на підставі наказу №НТ 171024 від 24.10.2017 призначено допомогу по безробіттю.
Під час перебування на обліку в центрі зайнятості (з 17.10.2017 по 22.07.2018), за даними Довідника Єдиного державного реєстру страхувальників підприємств організацій, установ (далі - ПОУ ЄДРС) Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості ОСОБА_1 , як фізична особа – підприємець не значився.
В заяві про надання (поновлення) статусу безробітного особа вказала, що не є зареєстрованою як суб`єкт підприємницької діяльності, та підтвердив цю інформацію особистим підписом.
Згідно з Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним № 0511218-01 від 05.12.2018, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено наступне: ОСОБА_1 перебував на обліку з 17.10.2017 року по 22.07.2018 року. В заяві про надання (поновлення) статусу безробітного особа вказала, що не є зареєстрованою як суб`єкт підприємницької діяльності, та підтвердив цю інформацію особистим підписом.
Шляхом обміну інформації з ПФУ відповідно до Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 19.09.2013 №494, постановою правління Пенсійного фонду України 19.09.2013 №16-1 в довідник ПОУ (ЄДРС) інформація по ОСОБА_1 завантажилась 05.11.2018, що він є зареєстрованим як фізична особа-підприємець з 10.11.1995р.
Також, відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську від 03.01.2019 №135/05/34 підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як фізична особа - підприємець з 10.11.1995 року, інформація про припинення підприємницької діяльності відсутня.
Фахівцями юридичного відділу КМЦЗ 25.01.2019 року зроблено безкоштовний запит до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на офіційному сайті Міністерства юстиції України, в якому з`явилась інформація, що ОСОБА_1 припинив підприємницьку діяльність 15.01.2019р. В Довідник ПОУ (ЄДРС) також завантажилась інформація про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 лише з 15.01.2019р.
Таким чином за період з 24.10.2017 по 20.07.2018 року, ОСОБА_1 отримав допомогу по безробіттю в сумі 63084грн. 59коп.
Просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Краматорського міського центру зайнятості 63084,59грн. суми переплати допомоги по безробіттю та судовий збір у розмірі 1921грн.
Ухвалою Краматорського міського суду від 25.02.2019 року позовну заяву Краматорського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено до попереднього розгляду у судовому засіданні на 10.00год., 11.03.2019 року у приміщенні Краматорського міського суду.
Ухвалою від 07.05.2019 року справу було призначено до судового розгляду на 21.05.2017 року о 14.00 хвилин.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач та його представник в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували та надали відзив на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ (далі - Закон №1533-ІІІ) право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про зайнятість населення» діяльність центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, спрямовується і координується Міністром - керівником центрального органу виконавчої влади у сфері соціальної політики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах є юридичними особами публічного права. Фінансування діяльності центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції та виконання ним функцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з п.1 ч.2 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення» Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", управління майном
Абзацом другим ч.1 ст.20 Закону №1533-ІІІ передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи, з метою реалізації завдань, покладених на них відповідно до цього Закону та Закону України "Про зайнятість населення", взаємодіють з органами доходів і зборів, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими центральними органами виконавчої влади, Державною прикордонною службою України шляхом обміну відповідною інформацією про отримані особами, зареєстрованими в установленому порядку як безробітні, доходи від здійснення підприємницької діяльності, роботи за кордоном, виконання роботи за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами (договорами), ведення особистого селянського господарства, проведення інших заходів по виконанню цього Закону.
Відповідно до п.18 ч.2 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Згідно з п.6, п.8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 №7-1 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 №1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Згідно з ч.3 ст.3 Закону України „Про зайнятість населення” зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами, провадження підприємницької діяльності та інших видів діяльності, не заборонених законом.
Згідно ч.2 ст.36 Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Ч.3 ст.36 Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та наданих соціальних послуг.
Судом встановлено, що згідно наказу Краматорського міського центру зайнятості №НТ 171017 від 17.10.2017 року. Десятову ОСОБА_2 надано статус безробітного. (а.с.9).
Згідно заяви позивача від 17.10.2017 року, він не є зареєстрованим як суб`єкт підприємницької діяльності. (а.с.8).
Як вбачається з акту розслідування страхових виплат №0511218-01 від 05.12.2018 року, ОСОБА_1 перебував на обліку з 17.10.2017 року по 22.07.2018 року. (а.с.11).
Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську від 03.01.2019 №135/05/34 підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як фізична особа - підприємець з 10.11.1995 року, інформація про припинення підприємницької діяльності відсутня.(а.с.14).
Згідно інформації Міністерства доходів і зборів України, Пенсійного фонду України та фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 19.09.2013 №494, постановою правління Пенсійного фонду України 19.09.2013 №16-1 в довідник ПОУ (ЄДРС) інформація по ОСОБА_1 завантажилась 05.11.2018, що він є зареєстрованим як фізична особа-підприємець з 10.11.1995р. (а.с.18-22).
Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську від 03.01.2019 №135/05/34 ОСОБА_1 перебуває на обліку як фізична особа - підприємець з 10.11.1995 року. (а.с.14).
Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на офіційному сайті Міністерства юстиції України мається інформація, що ОСОБА_1 припинив підприємницьку діяльність 15.01.2019р. (а.с.18-21).
Що стосується пояснень відповідача, що припинив підприємницьку діяльність ще у 2007 році, вона спростовується наступним.
ОСОБА_1 , заяву для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця подав 15.01.2019 року. В повідомленні про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 15 січня 2019 року внесено запис №22730060002047968 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 .
Отже на час звернення до Краматорського міського центру зайнятості з заявою про надання (поновлення) статусу безробітного та в період перебування як безробітного відповідач ОСОБА_1 , був зареєстрований як фізична особа - підприємець.
Доводи відповідача про те, що перевірка проведена за відсутності відповідного рішення керівника центру зайнятості, оформленого належним чином, та з порушенням вимог чинного законодавства не заслуговують на увагу.
Так, згідно з п.3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 №60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 №7-1 (далі - Порядок) рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Наказом таке рішення не оформлюється.
Згідно з п.7 Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Наказ про повернення коштів №304 від 05.12.2018 року, ОСОБА_1 отримав 27.12.18 року про, що свідчить його підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Підставою для проведення перевірки є інформація по Десятову І ОСОБА_3 , яка завантажилась в довідник ПОУ (ЄДРС) від 05.11.2018, та не співпадає з даними наданими безробітним.
04.12.18 №01-14/4673 Краматорським міським центром зайнятості направлено запит до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про дату припинення реєстрації підприємницької діяльності.
04.12.2018 №01-14/4651 Краматорським міським центром зайнятості направлено запит до Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади про дату припинення реєстрації підприємницької діяльності.
Згідно п.5 Порядку за результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
В Акті №051218-01 про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 05.12.2018 дійсно відсутній підпис ОСОБА_1 , так як під час складання даного акту відповідач вже не був зареєстрований як безробітний. 05.12.2018 вих. №01-14/4697 на адресу відповідача було надіслано повідомлення - запрошення відвідати центр зайнятості, та ознайомитися з Актом, про що також зроблено запис до персональної картки безробітного № НОМЕР_1 . Дане повідомлення ОСОБА_1 отримав 26.12.2018 про що свідчить його підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Фахівцями центру зайнятості були дотримані всі необхідні дії при розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, відповідно до норм діючого законодавства.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 1921,00грн.
Керуючись ст.ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, ст.3 Закону України «Про зайнятість населення», ч.2, 3 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.1166 ЦК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Краматорського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_2 ), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Краматорського міського центру зайнятості (р/р 37173300901059 в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23419575, з вказанням: «повернення допомоги по безробіттю за ОСОБА_1 ») суми переплати допомоги по безробіттю в розмірі 63084 (шістдесяти трьох тисяч вісімдесяти чотирьох) гривень 59 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_2 ), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Краматорського міського центру зайнятості (р/р 37173300901059 в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23419575 судовий збір в розмірі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцяти однієї) гривні.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Відповідно до п.15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд.
Суддя Краматорського
міського суду О.М. Данелюк