Рішення № 82417427, 13.06.2019, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
13.06.2019
Номер справи
127/5332/19
Номер документу
82417427
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/5332/19

Провадження № 2/127/745/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.06.2019 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Дернової В.В.,

секретаря Тронт М.О.,

за участю

представника позивача - Москальчука Ю.Г.,

представника відповідача - адвоката Усова А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці у порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги та просив стягнути з ОСОБА_1 суму надміру виплачених коштів у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам у розмірі 5912,34 грн. Свої вимоги позивач мотивував тим, що відповідач ОСОБА_1 , будучи особою, яка отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам, у період з 11.01.2016 року до 21.04.2016 року разом з чоловіком ОСОБА_2 перебувала за межами підконтрольної території України. Вказане призвело до переплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за період з 11.01.2016 року до 21.04.2016 року на суму 5912,34 грн. Відповідач у позасудовому порядку кошти не повернула, що і стало підставою для звернення до суду з позовом.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 12.03.2019 року було прийнято заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) осіб.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 03.05.2019 року було призначено розгляд справи у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) осіб.

Представник позивача ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив від 10.04.2019 року (а.с. 40-41), просив позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 та її представник – адвокат Усов А.Ю. позов не визнали та просили відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві від 28.03.2019 року (а.с. 25-30). При цьому, суд не бере до уваги подане заперечення на відповідь на відзив від 02.05.2019 року (а.с. 44-46), оскільки воно не підписане ні відповідачем, ні її представником.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до такого висновку.

Судом встановлені наступні фактичні обставини справи, яким відповідають правовідносини сторін, врегульовані нормами Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 разом з чоловіком ОСОБА_2 є тимчасово переміщеними особами, що підтверджується заявою № 509620078 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та довідкою від 20.10.2014 року № 509620078 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с. 7-9).

Рішенням від 23.10.2014 року було призначено допомогу переміщеним особам на проживання у розмірі 1768 грн. на місяць на сім`ю на період з 20.10.2014 року до 19.04.2015 року (а.с. 10).

Рішенням від 28.10.2015 року було призначено допомогу переміщеним особам на проживання у розмірі 1768 грн. на місяць на сім`ю на період з 24.10.2014 року до 23.04.2016 року (а.с. 11).

Як вбачається з повідомлення Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 01.06.2018 року № 0.184-22888/0/15-18, відповідач ОСОБА_1 у період з 11.01.2016 року до 21.04.2016 року разом з чоловіком ОСОБА_2 перебувала за межами підконтрольної території України (а.с. 12).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання; у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від`їзду.

Відповідач ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 , дійсно, інформувалися про вказане зобов`язання, що підтверджується власноруч підписаними ними повідомленнями від 27.03.2015 року.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Отже, відповідач ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 , перебуваючи за межами підконтрольної території України у період з 11.01.2016 року до 21.04.2016 року, не змінювали місце проживання, добровільно не поверталися до покинутого постійного місця проживання, документи з недостовірними відомостями не подавали, а тому не порушували зобов`язання, передбачені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

Також суд звертає увагу, що дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб щодо відповідача ОСОБА_1 та її чоловіка ОСОБА_2 не було скасовано у порядку, передбаченому ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», що додатково свідчить про те, що ними не порушувалися вищезазначені зобов`язання.

Щодо посилання позивача на Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року, на підставі п. 8 якого було здійснено відповідний запит до Держприкордонслужби, то до даних правовідносин вона не може бути застосована, оскільки була прийнята лише у червні 2016 року, тобто не діяла у період з 11.01.2016 року до 21.04.2016 року (відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.).

Враховуючи викладене, відсутні підстави для задоволення позову та стягнення надміру виплачених коштів у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам у розмірі 5912,34 грн.

Питання судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. 13, 81, 263-285, 273, 282-284, 289 ЦПК України, на підставі ст. 19, 58 Конституції України, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, буд. 50; код ЄДРПОУ 38782790)

Повний текст судового рішення складено 14.06.2019 року.

Суддя