
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2019 року справа № 698/118/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання – Гордієнка Ю.П.,
представника Звенигородської місцевої прокуратури - Головні І.Я. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури в інтересах держави, за відсутності органу уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах до Киселівської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - приватне акціонерне товариство «Киселівський ремонтно-механічний завод», про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
12.02.2019 заступник керівника Звенигородської місцевої прокуратури в інтересах держави за відсутності органу уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах звернувся з заявою згідно якої в порядку, передбаченому ст. 53 КАС України просив Катеринопільський районний суд Черкаської області:
1) визнати протиправною бездіяльність Киселівської сільської ради щодо не прийняття до комунальної власності територіальної громади села з державної власності об`єктів житлового фонду, які перебувають на балансі ВАТ “Киселівський ремонтно-механічний завод”, а саме садибного (індивідуального) житлового будинку по вул. Заводська, АДРЕСА_1 ;
2) зобов`язати Киселівську сільську раду надати згоду на прийняття з державної власності у комунальну власність територіальної громади с. Киселівка житлового будинку по вул АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді Катеринопільського районного суду Черкаської області від 12.02.2019 на підставі ст.29 КАС України, вказаний позов було передано до Черкаського окружного адміністративного суду.
21.03.2019 матеріали позову надійшли до Черкаського окружного адміністративного суду та передані шляхом автоматизованого розподілу на розгляд судді Гараню С.М.
Ухвалою суду від 26.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Звенигородською місцевою прокуратурою встановлено достатні підстави для представництва в суді інтересів держави, у зв`язку з тим, що Киселівською сільською радою Катеринопільського району Черкаської області не прийнято до комунальної власності територіальної громади с. Киселівка з державної власності об`єкт нерухомості, який перебуває на балансі третьої особи – ВАТ “Киселівський ремонтно-механічний завод”, що знаходиться за адресою: вул. Заводська, 11, с. Киселівка, Катеринопільський район, Черкаська область та не здійснено оформлення та державну реєстрацію права власності на вказаний об`єкт нерухомості.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених вище.
20.05.2019 представник відповідача надіслав до суду заяву про визнання позову в повному обсязі та не заперечив проти його задоволення, розгляд справи просив здійснювати без його участі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - приватного акціонерного товариства «Киселівський ремонтно-механічний завод» належним чином повідомлений, у судове засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що на балансі приватного акціонерного товариства «Киселівський ремонтно-механічний завод» перебуває житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що є державною власністю.
У відповідності до положень Закону України “Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності”, постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482 “Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності” Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області неодноразово зверталось до відповідача з проханням розглянути питання про прийняття житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 у комунальну власність, однак Киселівська сільська рада Катеринопільського району Черкаської області житловий будинок у комунальну власність не прийняла.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (зі змінами та доповненнями) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Положеннями ч. 1 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно із ч. 2 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до положень Закону України “Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності”, рішення щодо передачі об`єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об`єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад.
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України “Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності” передача об`єктів здійснюється комісією з питань передачі об`єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України “Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності” передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. п. 2, 3 Положення №891 передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі житлові будинки. Відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно.
Разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).
З аналізу наведених положень нормативно-правових актів слідує висновок, що для прийняття до комунальної власності житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 - є обов`язковим здійснення процедури підписання акту приймання-передачі вказаного об`єкту нерухомості, передбаченої статтею 7 Закону України “Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності”, пунктом 9 Положення № 891.
Однак, відповідачем не вжито належних заходів для прийняття у комунальну власність житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , що є державною власністю та перебуває на балансі приватного акціонерного товариства «Киселівський ремонтно-механічний завод».
Крім того, 20.05.2019 на адресу суду надійшла заява, в якій зазначено, що відповідач позовні вимоги визнає.
Суд зазначає, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Згідно з ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Відповідно до ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Згідно з ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
При цьому, відповідно до п.п. 3,4 рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999 інтереси держави можуть повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В їх основі є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування її економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо.
У вказаному рішенні Конституційний Суду України зазначив, що “інтереси держави” є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд встановив, що бездіяльність Киселівської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області щодо не прийняття у комунальну власність житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , є порушенням, яке беззаперечно становить суспільний інтерес та призводить до порушень самих інтересів держави, що у свою чергу покладає на прокурора обов`язок на звернення до суду для їх захисту.
Отже, враховуючи визнання відповідачем позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Кодексом адміністративного судочинства України встановлено (частина 2 статті 139), що у разі задоволення позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивачем не надано доказів понесених витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то судові витрати до стягнення з відповідача не належать.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Киселівської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області щодо не прийняття до комунальної власності територіальної громади с. Киселівка Катеринопільського району Черкаської області з державної власності об`єктів житлового фонду, які перебувають на балансі ВАТ “Киселівський ремонтно-механічний завод”, а саме садибного (індивідуального) житлового будинку по АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Киселівську сільську раду Катеринопільського району Черкаської області надати згоду на прийняття з державної власності у комунальну власність територіальної громади с. Киселівка Катеринопільського району Черкаської області житлового будинку по АДРЕСА_1 .
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.М. Гарань
Рішення складене у повному обсязі 14.06.2019.