
Справа № 560/615/19
РІШЕННЯ
іменем України
10 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
за участю:секретаря судового засідання Постовіт С.В. представника позивача - Ладанського А.В. представника відповідачів - Карповича В.М. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОП ФАВОР" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області , Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОП Фавор" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якій просить суд: визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області вих. №452 від 25.02.2019 "Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "ТОП Фавор".
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.03.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.03.2019 розгляд справи №560/615/19 призначено за правилами загального позовного провадження.
02.05.2019 від представника позивача надійшла заява про зміну предмету позову та збільшення позовних вимог, в якій просив суд:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ ДФС України Вих. №124 від 18.02.2019 р. "Про проведення перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР";
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області Вих. №452 від 25.02.2019 р. "Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР".
У зв`язку зі збільшенням позовних вимог представник позивача просив також залучити до участі у справі у якості співвідповідача Державну фіскальну службу України.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.05.2019 прийнято заяву позивача про збільшення позовних вимог та зміну предмету позову. Залучено до участі у справі у якості співвідповідача Державну фіскальну службу України.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2019 відкладено розгляд справи №560/615/19, який призначений на 3 червня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані накази є такими, що прийняті з порушенням статті 81 Податкового кодексу України, в тому числі в частині визначення підстав для проведення перевірки, періоду діяльності, який буде перевірятися. Позивач також стверджує, що здійснив захист своїх прав шляхом недопуску посадових осіб контролюючого органу до позапланової документальної виїзної перевірки.
Від відповідача Головного управління ДФС у Хмельницькій області 22.03.2019 надійшов відзив на позовну заяву у якому представник відповідача зазначає, що у зв`язку з виявленням Державною фіскальною службою України невідповідності висновків акта документальної планової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" (код ЄДРПОУ 40077299) від 22.08.2018 №1384/22-01-14-02/40077299 вимогам законодавства та неповного засування під час перевірки питань, що повинні бути з`ясовані під час її проведення для винесення об`єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, згідно наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області від 29.01.2019 №266 призначено службове розслідування.
Відповідно до ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, на підставі п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 ПК України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями, наказу ДФС України від 18.02.2019 №124 "Про проведення перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" та наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області від 26.02.2019 №452 призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи за період з 21.10.2015 по 31.03.2018 терміном на 5 робочих днів, з 06.03.2019.
Представник відповідача вказує, що з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" 06.03.2019 працівниками управління аудиту ГУ ДФС у Хмельницькій області на підставі направлень на перевірку від 05.03.2019 №736 та №820 здійснено вихід за юридичною адресою платника податків - ТОВ "ТОП ФАВОР": м. Хмельницький, вул. Північна, 95/1.
Представник відповідача зазначає, що працівниками управління аудиту ГУ ДФС у Хмельницькій області, відповідно до вимог п. 81.1 ст. 81 ПК України пред`явлено направлення на проведення перевірки та службові посвідчення, проте посадові особи ТОВ "ТОП ФАВОР" відмовилися розписатися у направленнях на перевірку, про що складено акт від 06.03.2019 №0053/22-01-14-01/40077299 про відмову розписатися у направленнях на перевірку та акт від 06.03.2019 №0053/22-01-14-01/40077299 про відмову від допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР".
У поданому відзиві представник Головного управління ДФС у Хмельницькій області стверджує, що на контролюючих орган нижчого рівня покладаються обов`язки щодо прийняття відповідного наказу про призначення позапланових перевірок за умови отримання від контролюючого органу вищого рівня (ДФС України), оскільки саме організація та порядок проведення позапланових перевірок (прийняття наказів та оформлення направлень), зокрема і на підставі п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 ПК України, покладається на контролюючі органи нижчого рівня, тобто, у даному випадку, на Головне управління ДФС у Хмельницькій області.
Представник відповідача також вказує, що зміст оспорюваного наказу спростовує твердження, що викладені позивачем в обґрунтування позовних вимог, просить в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОП ФАВОР" відмовити в повному обсязі.
Від Державної фіскальної служби України надійшов відзив на позовну заяву у якому представник відповідача зазначає, що перевірка проводилася повторно у зв`язку з виявленням Державною фіскальною службою України невідповідності висновків акта документальної планової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" (ЄДРПОУ 40077299) від 22.08.2018 №1384/22-01-14-02/40077299 вимогам законодавства та неповного з`ясування під час перевірки питань, що повинні бути з`ясовані під час її проведення для винесення об`єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та в порядку контролю за правильністю висновків акта документальної планової перевірки від 22.08.2018 щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 21.10.2015 по 31.03.2018 без залучення посадових осіб, які проводили документальну планову перевірку такого платника податків.
Представник відповідача стверджує, що проведення перевірки пов`язано з проведенням службового розслідування щодо посадової особи контролюючого органу, яка проводила перевірку господарської діяльності позивача та визначено саме в межах того періоду який нею перевірявся.
Представник відповідача вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими, а тому просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення згідно з обґрунтуваннями, наведеними у позовній заяві.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив та пояснив, що при прийнятті оскаржуваних наказів Державна фіскальна служба України та Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області діяли з дотриманням вимог чинного законодавства, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
У судовому засіданні свідки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надали суду покази, що 6 березня 2019 року вони були присутні в приміщенні Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОП Фавор" та бачили, що працівники контролюючого органу вручили директору позивача наказ на проведення перевірки та, у зв`язку з тим, що їх не було допущено до перевірки, пішли.
Свідок ОСОБА_3 надала суду покази, що 6 травня 2019 року вона разом з колегою - ОСОБА_4 вручили директору ТОВ "ТОП Фавор" Ладанському ОСОБА_5 . наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 25 лютого 2019 року №452 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ТОП Фавор", ПН 40077299". У зв`язку із недопущенням до перевірки, вони покинули приміщення ТОВ "ТОП Фавор" та склали відповідні акти.
Справа розглянута в порядку загального позовного провадження.
Суд встановив наступні обставини справи.
Відповідно до пункту 1 наказу Державної фіскальної служби України №124 від 18.02.2019 р. "Про проведення перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР", у зв`язку з виявленням невідповідності висновків акта документальної планової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" (код ЄДРПОУ 40077299) вимогам законодавства та неповного з`ясування під час перевірки питань, що повинні бути з`ясовані під час її проведення для винесення об`єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, та проведенням службового розслідування стосовно посадових осіб Головного управління ДФС у Хмельницькій області, які здійснювали таку перевірку (наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.01.2019 №226 "Про призначення службового розслідування"), на підставі п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України визначено, начальнику Головного управління ДФС у Хмельницькій області Ковальчуку С.: забезпечити в порядку контролю за правильністю висновків акта документальної планової перевірки від 22.08.2018 організацію проведення працівниками Головного управління ДФС у Хмельницькій області документальної позапланової перевірки ТОВ "ТОП Фавор" щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 21.10.2015 по 31.03.2018 без залучення посадових осіб, які проводили документальну планову перевірку такого платника податків, про що видати відповідний наказ із урахуванням вимог глави 8 розділу ІІ Кодексу.
Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області №452 від 25.02.2019 р. "Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР", у зв`язку з виявленням Державною фіскальною службою України невідповідності висновків акта документальної планової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" (код ЄДРПОУ 40077299) від 22.08.2018 №1384/22-01-14-02/40077299 вимогам законодавства та неповного з`ясування під час перевірки питань, що повинні бути з`ясовані під час її проведення для винесення об`єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, та проведення службового розслідування стосовно посадових осіб Головного управління ДФС у Хмельницькій області, які здійснювали таку перевірку (наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.01.2019 №226 "Про призначення службового розслідування"), на підставі п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, призначено провести працівникам управління аудиту Головного управління ДФС у Хмельницькій області документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ТОП Фавор", ПН 40077299, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи за період з 21.10.2015 по 31.03.2018, строк проведення перевірки 5 робочих днів - з 06.03.2019.
З метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" 06.03.2019 працівниками управління аудиту ГУ ДФС у Хмельницькій області на підставі направлень на перевірку від 05.03.2019 №736 та №820 здійснено вихід за юридичною адресою платника податків - ТОВ "ТОП ФАВОР": м. Хмельницький, вул. Північна, 95/1.
У зв`язку з тим, що посадові особи ТОВ "ТОП ФАВОР" відмовилися розписатися у направленнях на перевірку, про що посадовити особами ГУ ДФС у Хмельницькій області складено акт від 06.03.2019 №0053/22-01-14-01/40077299 про відмову розписатися у направленнях на перевірку та акт від 06.03.2019 №0053/22-01-14-01/40077299 про відмову від допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР".
Представник позивача не заперечує, що скористався своїм правом та не допустив працівників відповідача до проведення перевірки, що визначена наказом Головного управління ДФС у Хмельницькій області №452 від 25.02.2019 р. "Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР".
Вважаючи дії відповідачів протиправними, а свої права та законні інтереси порушеними, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОП Фавор" звернулось до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд зазначає наступне.
Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 61.1 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України визначено, що Документальна позапланова перевірка здійснюється контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов`язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з`ясування під час перевірки питань, що повинні бути з`ясовані під час перевірки для винесення об`єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Наказ про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається контролюючим органом вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (пункт 78.4 статті 78 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вищевказані вимоги закону щодо оформлення наказу Державної фіскальної служби України №124 від 18.02.2019 р. "Про проведення перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" не дотримані, а тому його необхідно визнати протиправним та скасувати.
Оскільки наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області №452 від 25.02.2019 р. "Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" винесений на підставі наказу Державної фіскальної служби України №124 від 18.02.2019 р. "Про проведення перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР", протиправність якого встановлена судом, наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області №452 від 25.02.2019 р. "Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР" також належить визнати протиправним та скасувати.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд встановив, що позивачем при зверненні до суду сплачено 3842,00 грн судового збору.
Враховуючи задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОП ФАВОР" в повному обсязі, з врахуванням положень ст. 139 КАС України, на користь позивача необхідно стягнути судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів в рівних частинах.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОП ФАВОР" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Державної фіскальної служби України задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної фіскальної служби України №124 від 18.02.2019 р. "Про проведення перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР".
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області №452 від 25.02.2019 р. "Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "ТОП ФАВОР".
Стягнути за рахунок бюджетних призначень Головного управління ДФС у Хмельницькій області на користь ТОВ "ТОП ФАВОР" судовий збір у сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних призначень Державної фіскальної служби України на користь ТОВ "ТОП ФАВОР" судовий збір у сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 червня 2019 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОП ФАВОР" (вул. Північна, 95/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 40077299) Відповідачі:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190) Державна фіскальна служба України (Львівська площа, 8, м.Київ 53, 04655 , код ЄДРПОУ - 39292197)
Головуючий суддя О.О. Михайлов