Рішення № 82403706, 14.06.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2019
Номер справи
560/1428/19
Номер документу
82403706
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1428/19

РІШЕННЯ

іменем України

14 червня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні перерахунку і виплати позивачу пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Посилається на те, що він є пенсіонером, особою першої категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом 2-ї групи, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач в березні 2019 року звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на пільгових умовах із збільшенням її розміру на 1% за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач у проведенні перерахунку відмовив на підставі недоцільності такого перерахунку, оскільки як вбачалось з "умовного розрахунку" пенсії, який був здійснений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розмір пенсії позивача підлягав зменшенню.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням та діями суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду.

13 травня 2019 року відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати до суду належним чином завірену копію пенсійної справи позивача.

27 травня 2019 року надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, де вказується на незгоду з позовними вимогами враховуючи те, що позивач не володіє правом обирати умови пенсійного забезпечення за Законом № 1058 -IV або спеціальним законом № 796-XII.

На думку відповідача, Законом № 1058 - IV не передбачено встановлення до пенсії доплати за понаднормативний стаж, а тому вимоги позивача необґрунтовані.

Крім того, відповідач зазначає, що "умовний" перерахунок пенсії позивача свідчить про те, що якщо здійснювати перерахунок за двоскладовою формулою, передбаченою діючою редакцією ч. 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії позивача підлягатиме зменшенню.

Просить у задоволенні позову відмовити, а розгляд справи провести в судовому засіданні з викликом сторін. Суд відмовив у клопотанні про перехід до розгляду справи в судовому засіданні з викликом сторін у зв`язку з необґрунтованістю.

Також від відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку із пропуском ОСОБА_1 строку звернення до суду. 12 червня 2019 року суд відмовив у вказаному клопотанні у зв`язку з необґрунтованістю.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, є особою першої категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення А № 081851 від 01 вересня 2000 року), інвалідом 2 групи (довідка МОЗ України серії МСЕ №059484 від 20.03.2007 року).

Згідно з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 з 2000 року перебуває на пенсійному обліку, загальний страховий стаж позивача становить більше 31 року 5 місяців, отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

19 березня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з письмовою заявою, в якій просив перерахувати розмір пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

03 квітня 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що розмір пенсії позивачу обчислений відповідно до діючих вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а за даними "умовного розрахунку" пенсії за двоскладовою формулою, який був проведений органом ПФУ, розмір пенсії позивача підлягатиме зменшенню, відтак проводити такий перерахунок визнано за недоцільне.

Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до пункту 4-7 розділу XV ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їх звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно з абзацом 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діяла до 3 жовтня 2017 року, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1 чоловіки - 10 років і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, на нього розповсюджується дія ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії, шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 року (справа № К/9901/684/17), від 05.09.2018 (справа № 565/1062/17), від 10.10.2018 року ( справа № 679/952/17).

Суд оцінює критично доводи відповідача про неможливість застосування до позивача ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у попередній редакції, з посиланням на умову, яка пов`язується з призначенням особі пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (так звана двоскладова формула).

Суд звертає увагу на те, що пенсія позивачу була призначена задовго до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 03.10.2017 року), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії саме на підставі ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зазначені ж зміни ( після 03.10.2017 року) стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та лише після внесення цих змін.

Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку, на нього не поширюється вказана умова.

Крім того, суд звертає увагу на неприпустимість прийняття органом влади таких роз`яснень, які підміняють собою рішення та обумовлені категоріями доцільності чи недоцільності, як це має місце у даній справі.

Зі змісту відмови, наданої позивачу, вбачається, що відповідач посилається на "умовний розрахунок" пенсії, виходячи з двоскладової формули, яка до позивача не повинна застосовуватись, з чого далі робить висновок про недоцільність перерахунку, про який просить позивач, оскільки розмір пенсії начебто підлягатиме зменшенню.

Відповідач у листі - відмові не зазначає про те, що позивачем не дотримано будь - які вимоги стосовно наявності або форми документів, які подаються для проведення перерахунку, їх недостатності або невідповідності.

Суд критично оцінює "умовні розрахунки", на які посилається у відмові відповідач, оскільки як встановлено судом вище, позивач має право на проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону.

Відтак, суб`єкт владних повноважень не може на власний розсуд втручатись у реалізацію особою свого права на пенсійне забезпечення та впливати на його волевиявлення з мотивів доцільності або недоцільності вчинення певних дій.

Суд вважає, що у разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб`єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.

У разі, якщо суб`єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести чіткі, визначені законодавством підстави для відмови у задоволенні вимог та прийняти рішення про відмову, яке підлягає оскарженню, а не посилатись на будь - які оціночні судження або гіпотетичні розрахунки, викладаючи свої висновки у формі роз`яснення чи рекомендації.

Отже, управління, як суб`єкт владних повноважень, повинно було розглянути заяву позивача про проведення перерахунку та прийняти вмотивоване рішення про перерахунок пенсії на пільгових умовах із збільшенням її розміру на 1% за кожен рік роботи понад стаж 20 років, оскільки позивач має право на проведення перерахунку.

Зважаючи на встановлені судом обставини, слід визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій в частині не проведення перерахунку пенсії позивача на пільгових умовах та зобов`язати перерахувати та виплатити позивачу пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідачем також не спростовано правомірність вимоги позивача про проведення перерахунку, починаючи з 01.01.2017 року, виходячи з такого.

Зміни до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які внесені Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 року, як було встановлено вище, не поширюються на позивача, а тому і не вплинули на його право на збільшення розміру пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж, яке він набув раніше, оскільки норма, яка передбачає відсоткове збільшення розміру пенсії була внесена до Закону ще до 01.01.2017 року.

Відтак, відповідач не довів будь - якими належними доказами, що перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись не з цієї, а з будь-якої іншої дати.

Зважаючи на це, позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах відповідно до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.01.2017 року та враховуючи попередньо проведені виплати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок