
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2019 р. № 520/4934/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 01 квітня 2019 року №2772 про відмову ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії за заявою від 25.02.2019; зобов`язати Харківське приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 від стажу, зарахувавши до трудового стажу період навчання у Донецькому будівельному технікумі з 01.09.1976 по 11.11.1976, та з 05.11.1978 по 01.05.1981, починаючи з 25.02.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним та таким, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ним 27.05.2019, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
11.06.2019 від Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області до канцелярії суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що рішення відповідача є правомірним, та відповідають вимогам чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Харківському приміському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області з 25.10.2018 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058.
ОСОБА_1 має загальний страховий стаж 33 роки 02 місяці 13 днів.
До загального страхового стажу позивача не зарахований період навчання з 01.09.1976 по 11.11.1976, та з 05.11.1978 по 01.05.1981, оскільки вказаний період не підтверджений належними документами. Так, в трудовій книжці позивача міститься запис №12 про вступ до Донецького будівельного технікуму на підставі наказу №255 від 21.08.1976. Запис №13 та АДРЕСА_1 НОМЕР_1 служба АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 про відрахування у зв`язку з закінченням навчання з 01.05.1981 (наказ №72 від 30.04.1981), такий запис завірений печаткою Донецького будівельного технікуму.
Враховуючи неможливість зарахувати спірний період стажу для обчислення пенсії позивачу згідно з записами, які містяться в трудовій книжці ОСОБА_1 , йому запропоновано надати відповідну уточнюючу довідку. А саме, в листі Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області до позивача від 07.02.2019 №304-02-01/44 зазначено, що при призначенні пенсії, до стажу не зарахований період навчання з 1976 року по 1981 рік (період навчання перетинається з військовою службою). Для зарахування періоду навчання в 1976-1983 роки в Харківському політехнічному інституті позивачу необхідно надати уточнюючу довідку про період навчання на денному відділенні, а також довідку про перейменування.
25.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії та зарахувати вказаний вище період навчання до загального страхового стажу. До заяви додав архівну довідку №68 від 20.02.2019, яка видана навчальним закладом Донецької Народної Республіки.
Зазначена заява позивача була розглянута відповідачем, про що було винесено Рішення від 01.04.2019 №2772 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 25.02.2019. Рішення від 01.04.2019 №2772 винесено на підставі наданих документів та відповідно до положень чинного законодавства.
Суд зазначає, що відповідач входить до складу органів Пенсійного фонду України та діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №41/26486, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2 (зі змінами). Відповідач у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та Законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Пенсійного фонду України, Положенням, та наказами Пенсійного фонду України і головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Згідно з вказаним вище Положенням функції з призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії державою покладено виключно на органи Пенсійного фонду.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Тобто підставою для призначення чи перерахунку пенсії є відповідна заява пенсіонера.
Відповідно до п. 4.1 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійний фонд України від 25.11.2005 №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача заявою про перерахунок пенсії саме 25.02.2019.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Отже, немає підстав для здійснення йому перерахунку пенсії згідно з заявою від 25.02.2019 з 25.02.2017.
Також, суд зазначає, що пенсія позивачу призначена відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", після досягнення 60-ти річного віку - з 25.10.2019.
Суд зазначає, що умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та іншими законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч. 2, ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 2 пункту 2.1. розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами), до заяви про призначення пенсії за віком додають, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
Відповідно до п. 8 Порядку №637, час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 надав архівну довідку №68 від 20.02.2019, яка видана "Донецким коледжем строительства и архитектуры" государственного професионального образовательного учреждения Донецкой народной республики", що знаходиться на непідконтрольній українській владі території. Вказана довідка засвідчена печаткою цього коледжу з відбитком - "Донецкая Народная Республика".
Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 №1207-VІІ визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території.
Згідно з п. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом; будь-який акт, рішення, документ, виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, не підлягають реєстрації та виконанню.
Таким чином, у відповідача відсутні будь які підстави для зарахування періоду навчання до загального страхового стажу на підставі вказаної вище архівної довідки та відповідно для здійснення перерахунку пенсії позивачу, оскільки, як зазначалось вище, учбовий заклад, який видав довідку знаходиться на непідконтрольній українській владі території, довідка засвідчена печаткою неіснуючої республіки - ДНР, а тому така довідка не може братися до уваги як відповідачем, так і судом у вирішенні цих спірних правовідносин.
Враховуючи вказане вище, та те, що надана до суду довідка ОСОБА_1 видана всупереч нормам чинного законодавства, відсутні правові підстави для ухвалення судового рішення про задоволення його позовних вимог.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги ОСОБА_1 суперечать нормам чинного законодавства, а отже не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Євгена Котляра, буд. 4, м. Харків, 61052, ЄДРПОУ 40386382) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов