
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2019 р. № 520/3104/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача – ОСОБА_2
представника відповідача - Калязіної К.І.
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в наданні посвідчення «члена сім`ї загиблого»;
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення «члена сім`ї загиблого».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у наданні посвідчення «члена сім`ї загиблого ветерана війни» є протиправними та такими, що порушують права та інтереси позивача.
У судовому засіданні позивача та представник позивача підтримали обставини, викладені в позовній заяві та просили суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є матір`ю загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 в період проходження військової служби, що брав участь в антитерористичній операції на сході України.
Також, судом встановлено, що ОСОБА_3 за життя мав пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії АБ № 232716 від 19.10.2015 року (а.с. 8).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 року по справі № 2040/6877/18 позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі Харківського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій - задоволено. Визнано протиправними дії Комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановлення статусу члена сім`ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби Міністерства оборони України від 16 липня 2018 року, протокол № 11, щодо відмови у встановленні позивачу, ОСОБА_1 , статусу члена сім`ї померлого (загиблого) військовослужбовця ОСОБА_3 , який помер (загинув) 02 січня 2017 року під час проходження військової служби в зоні АТО, та скасувати протокол № 11 від 16 липня 2018 року.
Відповідно до Витягу з протоколу № 20 засідання Комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не с пенсіонерами МО України та встановленням статусу члена сім`ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби від 26 грудня 2018 року вирішено встановити гр. ОСОБА_1 статус члена сім`ї загиблого військовослужбовця, який помер під час проходження військової служби та видати відповідне посвідчення (а.с.16).
Позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області з заявою про видачу посвідчення «члена сім`ї загиблого ветерана війни».
Листом Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області № П-105/01-03/105 від 02.01.2019 року повідомлено позивачу, що управління праці та соціального захисту населення не є учасником судового процесу, та у зв`язку з тим, що рішення суду не впливає на права та (або) обов`язки управління, то дане рішення не може розглядатись управлінням як підстава для встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Порекомендовано звернутися до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду рішення ВЖ щодо причинного зв`язку смерті сина, а після отримання позитивного висновку знову звернутися до управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області (а.с. 77).
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до преамбули до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Поширення чинності Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на членів сім`ї загиблої особи є похідним від приналежності такої особи до ветеранів війни.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», чинність цього Закону поширюється на: сім`ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Отже, зі змісту цієї норми слідує, що чинність Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" поширюється і на членів сім`ї військовослужбовців, які загинули (пропали безвісті) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків) або померли внаслідок захворювання, одержаного під час участі в антитерористичній операції.
Відповідно до п. 1.1 розділу І Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402 (далі - Положення №402), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до п.2.4.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402 ВЛК може приймати постанову про причинний зв`язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця, і причину смерті приймається в одному з формулювань, вказаних у пунктах 21.5, 21.6 розділу II Положення:
Відповідно до п. 21.5 «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби» або «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини» або "Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби" - якщо воно одержане за обставин, не пов`язаних з виконанням обов`язків, або одержане внаслідок правопорушення.
Отже, підставою для отримання посвідчення відповідно до зазначеного вище Закону є причинний зв`язок смерті з пораненням, контузією чи каліцтвом, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків).
Як вбачається з доданого до матеріалів справи Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської Північного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців, останнім беззаперечно підтверджується, що смерть сина позивача - ОСОБА_3 , настала в результаті нещасного випадку, ТАК, пов`язаного з проходженням військової служби.
Суд зазначає, що навіть попри відсутність у витягу з протоколу засідання Військово-лікарської Північного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців прямої вказівки на пов`язаність смерті сина позивача з виконанням службових обов`язків військової служби в період її проходження, відповідачем повинні були бути враховані висновки Харківського окружного адміністративного суду, викладені в рішенні від 22.10.2018 року у справі №2040/6877/18, яке позивачем надавалось суб`єкту владних повноважень під час звернення із заявою про видачу посвідчення "Член сім`ї загиблого ветерана війни".
Так, у вказаному рішенні суду від 22.10.2018 року по справі №2040/6877/18 суд дійшов висновку, що смерть загиблого військовослужбовця (сина позивача - ОСОБА_3 ) настала під час виконання службових обов`язків військової служби, в період її проходження внаслідок одержання поранень, заподіяних іншою особою. Таким чином, факт смерті (загибелі) ОСОБА_3 , яка настала внаслідок множинних вогнепальних кульових сліпих пораненнях грудної клітки з ушкодженням внутрішніх органів.
Відповідно до пункту 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-XII (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом «Посвідчення члена сім`ї загиблого».
Абзацом 2 пункту 7 цього Положення передбачено, що, зокрема, «Посвідчення члена сім`ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач у відповідності до вимог статті 10 Закону № 3551-XII має право на отримання посвідчення члена сім`ї загиблого ветерана війни, а тому відповідач неправомірно відмовив у задоволенні її заяви про видачу такого посвідчення.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у наданні посвідчення "члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни", оформлену листом № П-105/01-03/105 від 02.01.2019 року.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення "члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 14 червня 2019 року.
Суддя Бідонько А.В.