
Справа № 420/1434/19
У Х В А Л А
12 червня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
за участі секретаря Захарчук О.В.
представника позивача Тодорич І.В.
представника відповідача Голуб А.С.
представника третьої особи Васильєв Ю.Ю.
розглянувши у порядку загального позовного провадження (у підготовчому засіданні) клопотання представника позивача про залучення третьої особи за вхід. №19338/19,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ» до Одеської міської ради, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю «БУДЛАЙФ ІНВЕСТ» в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Одеської міської ради (адреса: м.Одеса, вул. Думська, 1 код ЄДРПОУ 26597691) від 19.09.2018 року №3676-VІІ «Про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю «БУДЛАЙФ ІНВЕСТ» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтованою площею 4,0000 га, за адресою: м. Одеса, вул. Бернардацці, 4/6, для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель санаторію з приміщеннями торгівельного призначення та громадського харчування».
До суду надійшло клопотання представника позивача за вхід. №19338/19 про залучення третьої особи яке обґрунтовано наступним.
ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» вважає, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.
Однією із основних функцій Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації є охорона об`єктів культурної спадщини, до яких наразі відноситься і Комплекс Воскресенського скиту Свято-Архангельського-Михайлівського жіночого монастиря, тому даний комплекс знаходиться під охороною Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації і рішення по справі №420/1434/19 про визнання протиправним та скасування рішення Одеської міської ради M3676-VII від 19.09.2018 року «Про надання дозволу ТОВ «БУДЛАЙФ ІНВЕСТ» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 4,0000 га, з адресою: м. Одеса, вул. Бернардацці, 4/6, для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель санаторію з приміщеннями торговельного призначення та громадського харчування” вплине на їх права та обов`язки, як органу охорони культурної спадщини Одеської області.
17.05.2019 року адвокату Тодорич І.В. надано відповідь з Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації №01-12/1952 з копіями документів, зокрема, копією Наказу №51 від 28 березня 2019 року.
Відповідно до Наказу Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації №51 від 28 березня 2019 року, Комплекс Воскресенського скиту Свято-Архангельського-Михайлівського жіночого монастиря за місцезнаходженням: Одеська область, м. Одеса, Приморський район, вул. Бернардацці 4/6, було занесено до Переліку об`єктів культурної спадщини Одеської області як щойно виявлений об`єкт культурної спадщини.
Комплекс Воскресенського скиту Свято-Архангельського-Михайлівського жіночого монастиря знаходиться на тій самій земельній ділянці щодо якої Одеською міською радою 19.09.2018 року було прийнято оскаржуване рішення №3676-VII «Про надання дозволу ТОВ «БУДЛАЙФ ІНВЕСТ» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 4,0000 га, за адресою: м. Одеса, вул. Бернардацці, 4/6, для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель санаторію з приміщеннями торговельного призначення та громадського харчування».
Листом №01-12/1298 від 04.04.2019 року Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, після виявлення об`єкту культурної спадщини, направило відповідний лист до Одеської міської ради, про що свідчить вхідний штам на листі із номером 02.2-03/26/ від 04.04.2019 року. Даним листом Одеську міську раду повідомили, що Комплекс Воскресенського скиту Свято-Архангельського-Михайлівського жіночого монастиря знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Бернардацці, 4/6, занесено до Переліку об`єктів культурної спадщини Одеської області. До даного листа також було надано Повідомлення №194 від 02.04.2019 року, в якому було зазначено, що проведення робіт на об`єкті має здійснюватися за письмовим дозволом Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.
Також надано схему розташування об`єкта культурної спадщини на земельній ділянці та експлікацію (схему розташування цвинтаря) Комплексу Воскресенського скиту Свято-Архангельського-Михайлівського жіночого монастиря, що підтверджує, що об`єкти культурної спадщини:
1- Воскресенська церква,
2- Каплиця з родиною усипальницею Ралі,
3- Трапезна,
4- Місце поховання родини ОСОБА_1 ,
5- Місце поховання М.П. Горчакова,
6- Місце поховань військових артилеристів Г. Прокоф`єва та Ф. Потерухи,
7- Брама в`їзна,
8- Територія цивільних поховань,
9- Територія військових поховань,
10- Ділянки огорожі,
11- Водонапірна ОСОБА_2 ,
дійсно знаходяться на земельній ділянці щодо якої Одеська міська рада своїм рішенням №3676- VII від 19.09.2018 року надала ТОВ «БУДЛАЙФ ІНВЕСТ» дозвіл на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 4,0000 га, за адресою: м. Одеса, вул. Бернардацці, 4/6, для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель санаторію з приміщеннями торговельного призначення та громадського харчування.
Відповідно до ч. 6 ст. 1 Закону України “Про охорону культурної спадщини”, охорона культурної спадщини - це система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об`єктів культурної спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 Земельного кодексу України, до земель історико-культурного призначення належать землі, на яких розташовані пам`ятки культурної спадщини, їх комплекси (ансамблі), історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби.
Частина 2 ст. 54 Земельного кодексу України, передбачає, що навколо історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб, пам`яток культурної спадщини, їх комплексів (ансамблів) встановлюються зони охорони пам`яток із забороною діяльності, що шкідливо впливає або може вплинути на додержання режиму використання таких земель.
Відповідно до п. 5.11 Положення про Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 21.09.2015 року № 580/А-2015 Управління культури, забезпечує захист об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження.
Представник відповідача заперечувала проти залучення до участі у справі Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.
Заперечення обґрунтовані наступним.
По-перше: необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки осіб, які не є стороною у справі відповідно до приписів ч.2 ст.49 КАС України.
Предметом розгляду у справі є правомірність рішення Одеської міської ради від 19.09.2018 року № 3776-VII «Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю «БУДЛАЙФ ІНВЕСТ» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, тобто оскарження акту індивідуальної дії, який жодним чином не впливає на права та інтереси Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини одеської обласної державної адміністрації.
По-друге: згідно з ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування , які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Натомість у листі Управління культури (на який посилається позивач) від 04.04.2019 року № 01-12/1298 до Одеської міської ради повідомляється про занесення до переліку об`єктів культурної спадщини Одеської області комплекс Воскресенського скиту Свято-Архангельського-Михайлівського жіночого монастиря за адресою: м. Одеса, вул. Бернардацці, 4/6, та повідомлено про те, що проведення робіт на об`єкті має здійснюватись за письмовим дозволом Управління, що суперечить чинному законодавству.
Окрім того, оскаржуваним рішенням Одеської міської ради не вирішувалось питання щодо проведення будь-яких видів робіт на охоронюваному об`єкті.
Відтак, Одеська міська рада вважає вказане клопотання необґрунтованим та безпідставним.
Представник третьої особи ТОВ «БУДЛАЙФ ІНВЕСТ» цілком підтримав позицію представника відповідача.
Розглянувши клопотання представника позивача, з метою створення всіх умов та вжиття всіх необхідних заходів для всебічного та об`єктивного розгляду і вирішення справи протягом розумного строку, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання.
Приписами ч. 2 ст. 49 КАС України встановлено, якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (п. 5 ч. 2 ст. 49 КАС України).
Відповідно до ч. 2 ст. 51 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов`язки, визначені у статті 44 КАС України.
З огляду на вказане, участь третіх осіб в адміністративному судочинстві є додатковою гарантією того, що права й інтереси всіх заінтересованих осіб будуть ураховані під час розгляду та вирішення адміністративної справи. Правовий статус третіх осіб як суб`єктів адміністративних процесуальних правовідносин характеризується низкою ознак:
вони входять до складу осіб, які беруть участь у справі;
їх вступ у справу зумовлений недопущенням ухвалення судом такого рішення, що може вплинути на їхні права й інтереси;
вони вступають у вже розпочатий процес.
А тому, третіх осіб як суб`єктів адміністративних процесуальних правовідносин можна визначити як таких, що вступають або залучаються до розпочатого адміністративного процесу як особи, які беруть участь у справі, мають власну специфічну юридичну зацікавленість у результатах розгляду та вирішенні адміністративної справи, що проявляється в недопущенні постановлення адміністративним судом рішення, яке вплине на їхні права, свободи й інтереси.
Суд погоджується із доводами представника позивача щодо можливості впливу рішення суду на права і обов`язки Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.
Але, при цьому, звертає окрему увагу на наступне.
На державному рівні затверджено Концепцію державної політики реформування сфери охорони нерухомої культурної спадщини.
З огляду на міжнародні зобов`язання, взяті на себе Україною, та положення статті 54 Конституції України держава має забезпечувати збереження об`єктів, що становлять культурну цінність. Збереження культурної спадщини впливає на формування менталітету нації, стверджує спадкоємність одвічних цінностей і традицій, формує базу для сталого розвитку суспільства. Запорукою піднесення української культури та духовного розвитку суспільства в дусі патріотизму і любові до України є збереження та примноження культурної спадщини, яку ми отримали від попередніх поколінь.
Кожний здобуток культурної спадщини є унікальним, а зникнення будь-якого з них є безповоротною втратою, непоправним збідненням цієї спадщини та всього народу. Кожна країна, на теренах якої розташовані здобутки культурної спадщини, повинна зберігати цю частину спадщини людства і забезпечити її передачу наступним поколінням. Вивчення культурної спадщини, знання про неї, її захист сприяють взаєморозумінню.
Протягом останніх двох років відновлено механізми охорони культурної спадщини, що тривалий час не застосовувалися. Розблоковано наповнення Державного реєстру нерухомих пам`яток України та вжиття заходів контролю у сфері охорони культурної спадщини, значний крок зроблено в частині виконання міжнародних зобов`язань у сфері охорони культурної спадщини, взятих на себе Україною, та співпраці з Комітетом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Одним із пріоритетних завдань органів державної влади щодо охорони культурної спадщини та інтеграції України до світової спільноти є впровадження інформаційного ресурсу об`єктів культурної спадщини та культурних цінностей.
Метою Концепції є створення ефективної системи захисту культурної спадщини в державі, виявлення, використання її економічного, культурно-просвітницького, туристичного та іншого потенціалу та забезпечення провадження комплексної, послідовної та скоординованої діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських об`єднань із її реалізації.
Очікуваними результатами реалізації Концепції є:
створення якісної нової, дієвої системи охорони і збереження культурної спадщини;
створення механізмів для виявлення, розширення та використання культурно-просвітницького, туристичного, економічного та іншого потенціалу об`єктів культурної спадщини;
активізація участі громадських інституцій у формуванні та реалізації державної політики у сфері охорони культурної спадщини;
створення умов для поліпшення збереження історичної пам`яті.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що прийняте судом рішення за наслідками розгляду справи по суті може вплинути на права та обов`язки Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, яке, у тому числі реалізує Концепцію державної політики реформування сфери охорони нерухомої культурної спадщини.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 49, 256, 295, 297 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача про залучення третьої особи за вхід. №19338/19 – задовольнити.
Залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи - 40055626, місцезнаходження: м. Одеса, 65107, вул. Канатна, 83).
Ухвала не підлягає оскарженню.
Відповідно до положень статті 256 КАС України, ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.