Рішення № 82403177, 14.06.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2019
Номер справи
420/6177/18
Номер документу
82403177
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6177/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Музики І.О.

за участі представника позивача Михасюк О.О. (за довіреністю),

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до фізичної особи-підприємця Аракеляна ОСОБА_1 Саркісовича про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов`язання зупинити роботи

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , за результатом розгляду якого, позивач просить суд: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (село Троїцьке АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) шляхом зобов`язання Фізичної особи-підприємця Аракелян Карена Саркісовича зупинити роботи з експлуатації трансформаторної підстанції ТП 223/100 кВа (за адресою: село Троїцьке, Любашівський район, Одеська область, 66560) у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 17.10.2018 року № 1533 та направлення на проведення перевірки від 18.10.2018 року № 15/01-29-3025 у період з 01.11.2018 року по 06.11.2018 року посадовими особами Подільського відділу нагляду промисловості було проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ФОП ОСОБА_2 .

Під час проведення планової перевірки виявлено всього 22 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 2 створюють загрозу життю та здоров`ю людей. В розділі V акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 06.11.2018 року № 15/14.7/03-1176 зафіксовані порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Враховуючи зазначене, є підстави для застосування заходів реагування до ФОП Аракелян ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 14.01.2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 05.02.2019 року.

22.02.2019 року від відповідача надійшли заперечення проти адміністративного позову, з огляду на які відповідвч зазначає, що ним виконуються дії для отримання в органі Держпраці дозволу на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: укладений договір з ООО «Сантоша», отримано посвідчення № 067, № 68 Аракелян К.С., отримано свідоцтво № 8702Л ОСОБА_4 (енергетик, відповідальний за електрогосподарство ФОП ОСОБА_2 від 23.01.2019 року).

Стосовно п. 22 всі вимоги виконані в повному обсязі, а саме: колективним підприємством Любашівського «Сільгоспенерго» згідно протоколу № 20 від 12.11.2018 року проведено вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах, заземленнях, магістралях та устаткування. Згідно з протоколом № 20/1 від 12.11.2018 року перевірена ізоляція проводів, кабелів робоча напруга 380в. Ізоляція виміряна мегометром М4100/5 зав. № 142610. Згідно з Протоколом № 20/2 від 12.11.2018 року проведена перевірка опору петлі фаза-нуль. Характеристика живлення мережі 220/380В (напруга, потужність трансформатора).

01.03.2019 року від представника позивача надійшла відповідь на заперечення відповідача на адміністративний позов. З огляду на вказану відповідь, ГУ Держпраці в Одеській області зазначає, що порушення пункту 22 Акту перевірки від 06.11.2018 року усунуто відповідачем у повному обсязі. Щодо пункту 1 Акту перевірки, позивач зазначає, що наданим відповідачем у запереченнях проти позову дозволом Головного управління № 474.18.51 від 19.11.2018 року дозволяється ТОВ «Сантоша» виконувати роботи підвищеної небезпеки з монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, реконструкції, технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Представник позивача зазначає, що дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є різними дозвільними документами. Дозвіл на експлуатацію трансформаторної підстанції 223/100кВ, який є окремим від дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, дозвільним документом, ФОП ОСОБА_2 не отриманий, що є невиконанням п. 1 Акту перевірки від 06.11.2018 року.

Ухвалою суду, яка занесена до довідки від 21.03.2019 року, суд закрив підготовче провадження по справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 16.04.2019 року.

16.04.2019 року розгляд справи перенесено на 05.06.2019 року у зв`язку із перебуванням головуючого судді Бжассо Н.В. на лікарняному.

Представник позивача під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримала та просила задовольнити з підстав, наведених в адміністративному позові.

Представник відповідача до судового засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.

Суд вислухав доводи представника позивача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 17.10.2018 року № 1533 затверджено графік перевірок на листопад 2018 року піднаглядових суб`єктів та об`єктів суб`єктів господарювання.

З огляду на графік проведення перевірок суб`єктів господарювання (виробничих об`єктів) Подільським відділом нагляду в промисловості на листопад 2018 року, що є додатком до вказаного вище наказу, призначено проведення перевірки ФОП ОСОБА_2 у період з 01.11.2018 року по 06.11.2018 року.

За результатами перевірки позивач склав акт перевірки суб`єкта господарювання ФОП ОСОБА_2 від 06.11.2018 року № 15/14.7/03-1176.

Під час проведення планової перевірки було виявлено всього 22 порушення вимог законодавства, з яких 2 створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:

- ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» – встановленим порядком не отриманий в органі Держпраці дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної безпеки: - устаткування напругою вище 1000В (ТП 223/100кВа). Порушено вимоги додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ПКС України від 26.10.2011 року № 1107 в редакції від 08.02.2018 року);

- ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - відсутні протоколи вимірювання на кожен заземлювальний пристрій, що є в експлуатації. Порушено вимоги п. п. 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

Копію акту перевірки та припису від 06.11.2018 року № 15/14.7/03-1176-1857 відповідач отримав особисто 06.11.2018 року.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (далі – Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі – загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Основними завданнями Держпраці України є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об`єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об`єктів Єдиної газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 7 вказаного Положення, Держпраця України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 р. №84 затверджено положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, у пункті 1 якого зазначено, що головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.

Згідно з ст.38 Закону України “Про охорону праці”, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до Закону України «Про охорону праці», державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною 7 ст.7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановленні законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Частиною 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Під час розгляду справи суд встановив, що ФОП ОСОБА_2 усунув порушення вимог ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» щодо відсутності протоколів вимірювання на кожен заземлювальний пристрій, що є в експлуатації, яке було викладене у п. 22 розділу 5 акту перевірки від 06.11.2018 року та створювало загрозу для життя та здоров`я людей.

Щодо порушення, яке викладене у п. 1 Акту перевірки від 06.11.2018 року щодо не отримання в органі Держпраці дозволу на експлуатацію устаткування підвищеної безпеки - устаткування напругою вище 1000В (ТП 223/100кВа), суд зазначає, що станом на час розгляду справи, відповідач надав суду докази на підтвердження факту вчинення ним дій щодо отримання такого дозволу, а саме: договір № 3310Е/2019 від 05.03.2019 року згідно з яким ТОВ «КАРПАТТЕХНОАЛЬЯНС» проводить інспектування стану охорони праці та безпеки промислового виробництва під час експлуатації машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки ФОП ОСОБА_2 у сфері охорони праці та промислової безпеки вимогам законодавства.

Проте, безпосередньо дозволу на експлуатацію устаткування підвищеної безпеки - ТП 223/100кВа відповідач суду не надав.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд робить висновок, що станом на 05.06.2019 року відповідач не усунув порушення, яке наведене у п. 1 акту перевірки від 06.11.2018 року, що створює загрозу для життя та здоров`я людей, а отже, наявні підстави для зобов`язання ФОП Аракелян К ОСОБА_5 зупинити роботи з експлуатації трансформаторної підстанції ТП 223/100 кВа (за адресою: село Троїцьке, Любашівський район, Одеська область, 66560) у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до фізичної особи-підприємця Аракеляна Карена Саркісовича про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов`язання зупинити роботи.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (село Троїцьке, Любашівський район, Одеська область, Одеська область АДРЕСА_1 ; код РНОКПП: НОМЕР_1 ) шляхом зобов`язання фізичної особи-підприємця Аракеляна Карена Саркісовича негайно зупинити роботи з експлуатації трансформаторної підстанції ТП 223/100 кВа (за адресою: село Троїцьке, Любашівський район, Одеська область, 66560), у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – Головне управління Держпраці в Одеській області (ЄДРПОУ: 39781624; місцезнаходження: пр. Шевченка, буд. 2, м. Одеса, 65044).

Відповідач – фізична особа-підприємець Аракелян Карен Саркісович (село Троїцьке АДРЕСА_2 Любашівський АДРЕСА_1 ; код РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 14.06.2019 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.