Постанова № 82395508, 13.06.2019, Чугуївський міський суд Харківської області

Дата ухвалення
13.06.2019
Номер справи
636/2370/19
Номер документу
82395508
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №636/2370/19

Провадження №3/636/652/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 червня 2019 року м. Чугуїв

Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Дьоміна О.П., розглянувши матеріал, який надійшов з Військової прокуратури Харківського гарнізону, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Дмитрівка Бахмацького району Чернігівської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , командира інженерно-саперного взводу 2 механізованого батальйону військової частини А0501, за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -

встановила:

13.06.2019 року до суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, відповідно до якого він, будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом військової частини А0501, яка дислокується за адресою: Харківська область, м. Чугуїв, вул. Горішного, 142, перебуваючи на посаді командира інженерно-саперного взводу 2 механізованого батальйону військової частини А0501, у військовому званні «старший лейтенант», діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов`язків, в умовах особливого періоду, на порушення вимог ст.ст. 9, 11, 16,119, 120 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, на протязі квітня-травня 2019 року, не забезпечив належного зберігання закріпленого за ними військового майна, а саме - охолоджуючої рідини М-40 у кількості 231,70 кг., в результаті чого вказане майно було втрачено, внаслідок чого державі в особі військової частини А0501 заподіяно майнову шкоду на загальну суму 5127 грн. 52 коп.

Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

КУпАП визначає форму і основні елементи змісту протоколу про адміністративне правопорушення і рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. У них, зокрема, мають бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення і правильності його юридичної кваліфікації.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

При підготовці справи до розгляду судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП та Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 18.07.2017 року №374.

Відповідно до п. 1 розділу IV Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 18.07.2017 року №374, бланки протоколів виготовляються шляхом роздрукування їх на папері формату А4 із зазначенням серій протоколів. Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 не містить серії.

Згідно з п. 6 розділу І Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, оформлення протоколу і додатків до нього та направлення цих матеріалів до суду здійснюються з урахуванням вимог статті 38 КУпАП, відповідно до якої адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.

Перевірити додержання цих вимог закону у суду не має можливості, оскільки в протоколі відсутні дата, місце та час вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1

Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов`язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Орган, який склав протокол посилається на те, що ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом військової частини А0501, перебуваючи на посаді командира інженерно-саперного взводу 2 механізованого батальйону військової частини А0501, у військовому званні «старший лейтенант», неналежно виконував свої службові обов`язки, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Службові обов`язки - це зафіксовані в трудових договорах (контрактах), посадових інструкціях функціональні обов`язки працівника, що передбачають виконання робіт.

В матеріалах справи відсутні документи, які підтверджують функціональні обов`язки ОСОБА_1 , порушення яких призвело до даного адміністративного правопорушення, також в матеріалах не міститься наказ про призначення ОСОБА_1 на посаду командира інженерно-саперного взводу 2 механізованого батальйону військової частини А0501, з вказівкою про прийняття цієї посади та того, що він приступив до виконання своїх службових обов`язків. Крім того, відсутні докази передачі та приймання останнім на зберігання під свою відповідальність майна, яке було втрачене.

Тобто, адміністративний матеріал не містить доказів, які б свідчили про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки з об`єктивної сторони правопорушення характеризується суспільно-небезпечною діяльністю у вигляді недбалого ставлення до військової служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов`язків через недбале або несумлінне ставлення до них.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 9 КУпАП встановлено поняття адміністративного правопорушення Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративне правопорушення завжди є протиправною дією (бездіяльністю) тобто діянням, забороненим законом або іншим нормативним правовим актом. Громадянин, що вчиняє протиправну дію, порушує свій конституційний обов`язок, оскільки норми ч. 1 ст. 68 Конституції України встановлюють, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Закон розглядає протиправну дію (бездіяльність), вчинену певною особою, як адміністративний проступок лише в тому випадку, якщо має місце вина цієї особи, тобто якщо вчинене було здійснено навмисно або з необережності. Наявність вини є невід`ємною ознакою складу адміністративного проступку. Адміністративне правопорушення з погляду його складу містить: 1) об`єкт правопорушення (суспільні відносини в тій чи іншій сфері, на нормальний розвиток яких посягає правопорушення); 2) об`єктивну сторону (конкретні дії, що виразилися в порушенні встановлених правил); 3) суб`єкт правопорушення (конкретна осудна фізична особа, що досягла 16-річного віку); 4) суб`єктивну сторону складу (є ставлення особи до вчиненого нею діяння, тобто вину у формі умислу або необережності). Всі перераховані ознаки визначають у сукупності склад адміністративного правопорушення (проступку).

При розгляді справи суд повинен, відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, з`ясувати всі конкретні обставини справи і з урахуванням досліджених доказів, що мають значення для правильного вирішення справи, постановити належне рішення. При зазначених вище обставинах у суду немає цієї можливості.

Таким чином, матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 и ОСОБА_3 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП необхідно повернути для належного оформлення органу, який їх склав, - Військової прокуратури Харківського гарнізону.

Керуючись ст. ст. 251, 256, 268, 277, 278, 280, 283, 294 КУпАП, суддя, -

постановила:

Матеріали справи №636/2370/19 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП - повернути до Військової прокуратури Харківського гарнізону для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Дьоміна