Рішення № 82374303, 03.06.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2019
Номер справи
120/1105/19-а
Номер документу
82374303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 червня 2019 р. Справа № 120/1105/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Слободянюка Валерія Олександровича,

представника позивача: Сердюк ОСОБА_1 ,

представника відповідача: Москвичова А.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці

до: державного підприємства "Вінницький завод "Кристал"

про: стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (далі – позивач, УПФУ в м. Вінниці) до державного підприємства “Вінницький завод “Кристал” (далі – відповідач, підприємство) про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за відповідачем рахується заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по Списку №2 громадянам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , яка не сплачена за січень-березень 2019 року в загальній сумі 82639,79 грн. Добровільно відповідач заборгованість не сплачує, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 03.04.2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

У встановлений судом строк позивачем подано до суду заяву з додатками, відповідно до якої недоліки позовної заяви, зазначені в ухвалі суду від 03.04.2019, усунуто.

Ухвалою суду від 22.04.2019 відкрито провадження у справі та призначено розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Крім того, цією ухвалою відповідачу встановлено 15 - денний строк, з дня отримання копії даної ухвали, для подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач заперечує проти задоволення позову. Вказав, що стосовно відшкодування пільгової пенсії ОСОБА_5 є також адміністративна справа №802/1425/16-а за позовом УПФУ в м. Вінниці до ДП "Вінницький завод "Кристал" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 14.11.2016. у справі №802/1425/16-а адміністративний позов УПФУ в м. Вінниці задоволено. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.01.2017 постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14.11.2016. у справі №802/1425/16-а скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 лютого 2017 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою УПФУ в м. Вінниці до підприємства. На теперішній час розгляд касаційної скарги судом не призначено.

Стосовно відшкодування пільгової пенсії ОСОБА_6 є також адміністративна справа №802/1429/16-а за позовом УПФУ м. Вінниці до ДП "Вінницький завод "Кристал" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 25 січня 2017р. у справі №802/1429/16-а УПФУ в м. Вінниці в задоволенні адміністративного позову відмовлено. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 року постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 25.01.2017р. залишено без змін. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 лютого 2017 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою УПФУ в м. Вінниці до підприємства. Станом на даний час розгляд касаційної скарги судом не призначено. Окремо позивач зазначає, що за результатами атестацій робочих місць на ДП "Кристал" не підтверджено право працівників, які виконували роботи по обдиранню алмазів, на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2, у зв`язку із відсутністю шкідливих умов праці.

Стосовно відшкодування пільгових пенсій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 відповідач зазначає таке.

ОСОБА_7 працював на Вінницькому заводі “Кристал” огранувальником алмазів у діаманти і його пільговий стаж складає вісім років 10 місяців 24 дня. ОСОБА_8 . працював на Вінницькому заводі “Кристал” обтирачем алмазів і його пільговий стаж складає дев`ять років 06 місяців 25 днів. ОСОБА_9 працював на Вінницькому заводі “Кристал” огранувальником алмазів у діаманти і його пільговий стаж складає шість років 09 місяців 20 днів. ОСОБА_10 працювала на Вінницькому заводі “Кристал” огранувальником алмазів у діаманти і його пільговий стаж складає три роки 07 місяців 28 днів.

Стосовно відшкодування пільгових пенсій зазначеним особам відповідач вказує, що в довідках зазначено, що професії “огранувальник алмазів у діаманти” та “обдирач алмазів” передбачені Списком №2 розділ XV, пункт 10 “а”, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 12.04.1990 №365 (доповнюється до списку №2 розділ XV підрозділ 10 пункт “а”, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 “Металообробка”).

Постановою Кабінету Міністрів України “Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці” від 01.08.1992 №442 передбачено, що відповідно до ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 і №2 виробництв, робіт, професій, що мають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженими Кабінетом Міністрів України, призначаються за результатами атестації робочих місць. Всі атестації робочих місць, які були проведенні згідно цієї Постанови на Вінницькому заводі “Кристал” у 1994, 1999, 2002, 2008, 2013 по професії “огранувальник алмазів у діаманти” не підтвердили право на пенсію за віком на пільгових умовах. Частиною 4 ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” №1788-ХІІ, 05.11.1991 передбачено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст.100 даного закону. ОСОБА_7 , Дубогрій П.Г ОСОБА_11 , ОСОБА_12 В.П ОСОБА_11 та Сполітак ОСОБА_13 . працювали до введення цього закону. Отже призначення їм пільгових пенсій за період роботи на ДП “Вінницький завод “Кристал” до 31.12.1991 р. повинно проводитися у відповідності до ст.100 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та згідно Постанови Кабінету Міністрів України “Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці” від 01.08.1992 р. №442. При призначенні пенсії відповідно до статі 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення” підприємство не відшкодовує фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, враховуючи вищевикладене, відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 повинно здійснюватися не за рахунок ДП “Вінницький завод “Кристал”. Окремо відповідач зазначає, що за результатами атестацій робочих місць на ДП "Кристал" не підтверджено право працівників, які виконували роботи по обдиранню алмазів, на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2, у зв`язку із відсутністю шкідливих умов праці ( а.с 48 – 58 ).

Ухвалою суду від 14.05.2019 розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.

Позивачем надано відповідь на відзив, згідно якої він вважає доводи відповідача, наведені у відзиві, необґрунтованими та просить задовольнити позовні вимоги ( а.с. 65 – 69 ).

У судовому засіданні представник позивача просила позов задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві та враховуючи доводи, викладені у відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на доводи, які викладено у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши усні пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Державне підприємство "Вінницький завод "Кристал" перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці.

За відповідачем рахується заборгованість по невідшкодованих до Пенсійного фонду України фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 2 громадянам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 .П в загальній сумі 82639,79 грн. за період з січня 2019 року по березень 2019 року ( а.с. 10 -11 ).

Заявлена сума заборгованості, про стягнення якої з відповідача просить позивач, підтверджується наявними у справі розрахунком позовних вимог, карткою особового рахунку відповідача, розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ( а.с. 12 -30 ) .

На час розгляду адміністративної справи відповідачем не надано суду доказів погашення заборгованості перед позивачем.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог та надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до приписів пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Абзацом 4 п.1 ст.2 Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (п.1 - суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; п.2 - філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади), крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 1 ст. 4 Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” визначено, що на обов`язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: 100 відсотків від об`єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Відповідно до п. б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Пунктом 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція) визначено, що для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об`єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру; колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок); дипломатичні представництва, консульські установи України, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами; іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України) (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”: особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б”-“з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій (п. 6.4 Інструкції).

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п. 6.7 Інструкції).

Отже, зазначеними нормами прямо визначено обов`язок підприємств стосовно повноти та своєчасності відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, єдиною підставою для відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 2, та повідомлення про направлення та вручення розрахунку.

З матеріалів справи слідує, що позивачем направлялись ДП "Вінницький завод "Кристал" розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, за списком № 2, призначеної громадянам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у визначений строк, однак відповідач своїх зобов`язань щодо відшкодування виплаченої пільгової пенсії не виконав.

При цьому суд відхиляє доводи відповідача, викладені у відзиві, з наступних підстав.

Суд зазначає, що предмет спору в даній справі не стосується перевірки законності раніше призначених пенсій на пільгових умовах, а тому вирішуючи справу по суті, суд не може робити висновки щодо наявності чи відсутності у осіб права на отримання пільгової пенсії. Разом з тим, суд вважає за необхідне наголосити, що пенсія на пільгових умовах була призначена всім вище зазначеним особам на підставі п."б" ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", при цьому враховувався їх пільговий стаж роботи не лише на ДП "Вінницький завод "Кристал", який був набутий ними до 01.01.1992, але й періоди роботи за Списком № 2 на інших підприємствах після 01.01.1992.

Також суд зауважує, що повідомлення про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що надсилались на адресу відповідача та отримані останнім, в судовому порядку не оскаржувались, тому вважаються узгодженими з відповідачем.

Аналогічного висновку дійшов ВС в постанові від 12.03.2019 року в адміністративній справі №802/1426/16-а за позовом управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці до Державного підприємства "Вінницький завод "Кристал" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, зазначивши, що призначення пенсії відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення здійснюється за заявою фізичної особи, а тому оспорювання підстав, з яких призначена пенсія (за статтею 13 чи статтею 100 Закону № 1788-ХІІ) є виключним правом лише фізичної особи, якій ця пенсія призначена.

Неналежне виконання ДП "Вінницький завод "Кристал" вимог пенсійного законодавства України перешкоджає наповненню бюджету Пенсійного фонду України, що в свою чергу порушує права та інтереси інших громадян на отримання соціальних виплат.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те, що заявлену до стягнення суму заборгованості до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці в сумі 82639,79 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність таких витрат понесених суб`єктом владних повноважень, питання про стягнення судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Вінницький завод "Кристал" на користь управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці кошти в рахунок погашення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах по списку №2, в загальній сумі - 82639,79 (вісімдесят дві тисячі шістсот тридцять дев`ять гривень 79 копійок).

Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 37979905).

Відповідач: Державне підприємство «Вінницький завод «Кристал» (вул. 600-річчя, 21, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 33323245).

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна