Рішення № 82373150, 28.05.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2019
Номер справи
120/1055/19-а
Номер документу
82373150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

28 травня 2019 р. Справа № 120/1055/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Слободянюка В.О.,

представника позивача: Педченко Г.О.,

представника відповідача: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: Державної екологічної інспекції у Вінницькій області

до: фермерського господарства "Золотий колос"

про: вжиття заходів реагування в сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась з адміністративним позовом Державна екологічна інспекція у Вінницькій області до фермерського господарства “Золотий колос” про вжиття заходів реагування в сфері державного нагляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проведено перевірку дотримання ФГ “Золотий колос” вимог природоохоронного законодавства. В ході перевірки встановлено, що підприємством, в порушення вимог ст. ст. 44, 49 Водного кодексу України (далі - ВКУ), а також в порушення ст. 10, 11 ЗУ “Про охорону атмосферного повітря” здійснюється діяльність за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, а також за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Оскільки виявлені під час перевірки порушення відповідач не усунув, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 01.04.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати в спрощеному позовному провадженні в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

У строк, встановлений судом, відповідач відзив на адміністративний позов не надав, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання уповноваженого представника не направив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення 13.05.2019 року.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Заслухавши усні пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив таке.

Судом встановлено, що 05.07.2018 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проведено планову перевірку дотримання ФГ “Золотий колос” вимог природоохоронного законодавства. В ході перевірки встановлено, що здійснюючи господарську діяльність: вирощування зернових культур (основний), в порушення вимог ст. ст. 44, 49 Водного кодексу України відповідач здійснює спеціальне водокористування за відсутності дозволу на спеціальне водокористування з поверхневого водного об`єкту та криниці за допомогою технічних засобів, а також в порушення ст. 10, 11 ЗУ “Про охорону атмосферного повітря” здійснює діяльність за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел - пост електродугового зварювання, опалювальний пункт на дровах, резервуар для зберігання та заправочний пістолет ДП, зернонавантажувач, зерноочисна машина ОВС-25. (Могилів-Подільський район, смт. Вендичани, вул. Вінницька, 2А) ( а.с. 13 – 24 ).

05.07.2018 року ФГ “Золотий колос” видано припис про усунення виявлених порушень, зокрема, шляхом отримання дозволів на спеціальне водокористування та на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, з терміном виконання до 05.10.2018 року ( а.с. 5 ).

Також, за результатами даної перевірки щодо голови ФГ “Золотий колос” ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 008356 від 05.07.2018 року, та винесено постанову № 03/221 від 09.07.2018 року, якою визнано голову ФГ “Золотий колос” ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78, ст. 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 136 грн. Штраф правопорушником сплачено добровільно ( а.с. 6 – 8 ).

За результати позапланової перевірки щодо виконання припису (акт перевірки від 01.02.2019 року), позивачем встановлено, що припис в частині отримання дозвільних документів ФГ “Золотий колос” не виконано. Підприємство продовжує здійснювати діяльність з порушенням вимог ст. ст. 44, 49 Водного кодексу України та ст. ст. 10,11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря» ( а.с. 25 – 29 ).

За результатами перевірки відносно голови ФГ “Золотий колос” ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 009295 від 01.02.2019 року, та винесено постанову № 03/042 від 04.02.2019 року, якою визнано голову ФГ "Золотий колос” ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративний штраф у сумі 510 гри.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з такого.

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов`язком держави.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Згідно з ст. 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

У відповідності до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275 (далі - Положення № 275), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря (пп. "г" п. 4 Положення № 275).

Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. (п.7 Положення №275).

В силу статті 4 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною 5 ст. 4 Закону № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Із аналізу вищенаведених норм видно, що підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.

Згідно з п. 9 ст. 44 ВКУ водокористувачі зобов`язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 48 ВКУ спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 49 ВКУ спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 110 ВКУ порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

Аналіз викладених норм свідчить про те, що суб`єкти господарювання можуть здійснювати спеціальне водокористування лише на підставі дозволу.

Крім того, згідно з ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

Відповідно до ст. 11 вищезазначеного закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу.

Господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства (ст. 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").

Аналіз викладених норм свідчить, що суб`єкти господарювання можуть здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами лише на підставі дозволу.

Як видно з матеріалів справи, за результатами перевірки позивачем виявлено, що відповідач в порушення вимог ст. ст. 44, 49 Водного кодексу України здійснює спеціальне водокористування без відповідного дозволу, а також в порушення ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за відсутності відповідного дозволу.

У зв`язку з виявленими порушеннями посадовими особами позивача на адресу відповідача винесено припис від 05.07.2018 року з вимогою в строк до 05.09.2018 отримати дозвіл на спеціальне водокористування та в строк до 05.10.2019 - дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, також притягнуто посадових осіб до адміністративної відповідальності.

На час розгляду справи, доказів виконання вимог припису щодо усунення порушень відповідачем суду не надано.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Беручи до уваги те, що виявлені під час перевірки порушення вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середивища відповідач не усунув, що підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність понесених витрат суб`єктом владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Фермерського господарства "Золотий колос" (місцезнаходження юридичної особи: 24032, Вінницька обл., Могилів - Подільський район, смт. Вендичани, вул. Лісова, 6Б, код ЄДРПОУ 32643664) у вигляді:

зупинення використання ФГ "Золотий колос" поверхневого водного об`єкту на території Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області та криниці, що розташована за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, смт. Вендичани, вул. Вінницька, 2А, за допомогою технічних засобів до отримання ФГ “Золотий колос” дозволу на спеціальне водокористування;

зупинення використання ФГ “Золотий колос” стаціонарних джерел - пост електродугового зварювання, опалювальний пункт на дровах, резервуар для зберігання та заправочний пістолет ДП, зернонавантажувач, зерноочисна машина ОВС-25 на території Вепдичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області (Могилів-Подільський район, смт. Вендичани, вул. Вінницька, 2А) до отримання ФГ “Золотий колос” дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 19, м. Вінниця, Вінницька область, 21100, код ЄДРПОУ 37979894)

Відповідач: фермерське господарство "Золотий колос" (вул. Лісова, 6Б, смт. Вендичани, Могилів - Подільський район, Вінницька обл., 24032, код ЄДРПОУ 32643664)

Суддя / підпис / Заброцька Людмила Олександрівна

Згідно з оригіналом

Суддя:

Помічник судді: