
Справа № 128/137/19
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
Іменем України
24 травня 2019 року місто Вінниця
Вінницький районий суд Вінницької області в складі :
головуючого судді - Ганкіної І.А.
при секретарі Жигрової Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці, в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управляння праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
У С Т А Н О В И В:
Управляння праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
В обґрунтування своїх позовних заяв, позивач вказує на те, що 16 січня 2018 року до управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулась жителька АДРЕСА_1 району, с АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, оскільки її сім`я має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
На підставі поданих документів, передбачених п. 6 Порядку № 250 та ст. 4 Закону, ОСОБА_1 було призначено управлінням державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період: з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року
Однак, при проведенні управлінням перевірки щодо правильності декларування доходів та майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги шляхом отримання відомостей від ДФС було встановлено, що відповідач ОСОБА_1 під час звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї надала недостовірну інформацію про доходи, а саме: не задекларувала доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції ПП «МИХАЛИЧ І КО» в 3-ому кварталі 2017 року на суму 4805,47 грн., що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на загальну суму 4004 (чотири тисячі чотири) грн. 55 коп., про що складено відповідний акт.
Вказує, що в поданій ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.01.2018 року в розділі II щодо доходів членів сім`ї за період з 01.07.2017 р. до 31.12.2017 р. серед джерел доходу не зазначений дохід від продажу власної сільськогосподарської продукції ПП «МИХАЛИЧ І КО» в 3-ому кварталі 2017 року, а також після переліку джерел доходу відповідачем власноручно зазначено «Пенсій та інших доходів немає».
Позивач зазначає в своїй заяві, що ОСОБА_1 була ознайомлена з порядком призначення державних соціальних допомог, а також повідомила, що вона та члени її сім`ї, інших доходів ніж зазначених в декларації не мають та повідомлені, що у разі коли особам, які входять до складу сім`ї навмисно подані недостовірні відомості чи приховані відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено правопорушення, що підтверджується її підписом в додатку від 16 січня 2018 року до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.01.2018 року. Крім того, відповідач була попереджена про відмову в призначенні або припинення виплат призначеної допомоги та/або повернення надмірно нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, що підтверджується її підписом в заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги від 16.01.2018 року.
Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Таким чином, під час перебування на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації як одержувача державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 року по 31.05.2018 року надмірно отримала кошти в сумі 4004 грн. 55 коп..
04.07.2018 року управлінням було надіслано відповідачу ОСОБА_1 повідомлення № 2248 від 27.06.2018 про повернення надмірно виплачених коштів та обов`язок повернути отримані кошти до бюджету в місячний термін з дня отримання даного повідомлення , однак борг до бюджету відповідачем повернуто не було.
Обставини, викладені позовній заяві, змусили позивача звернутися до суду з вказаним позовом, відповідно до якого просить ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти в сумі 4004 (чотири тисячі чотири) грн. 55 коп., як таких, що виплачені з Державного бюджету у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на користь управління праці та соціального захисту населення Вінницької райдержадміністрації.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, проти заочного вирішення справи не заперечувала.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась тричі завчасно та належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення, повернуті на адресу суду з підписом останньої про отримання судової повістки.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, на підставі ст.ст. 211, 280 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п.2 ч.1 ст.7 Закону, якщо малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї.
Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
Згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п.28 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
На адресу відповідача неодноразово направлялись письмові попередження про повернення надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 4004 грн. 55 коп. (а.с. 19-20), однак жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку ОСОБА_1 не вчинила.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 4004 грн. 55 коп..
Крім того, суд вважає, що оскільки позовні вимоги задоволено повністю, то з урахуванням положень ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 1921,00 грн..
Керуючись ст.ст.1, 3, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», ст.1166 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код № НОМЕР_1 , надмірно виплачені кошти в сумі 4004 (чотири тисячі чотири) грн. 55 коп., як таких, що виплачені з Державного бюджету у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на користь управління праці та соціального захисту населення Вінницької райдержадміністрації на рахунок НОМЕР_2 , МФО 802015, код ЄДРПОУ 03191928, КПК ВК 0813047 банк: УДКСУ у Вінницькому районі Вінницької області, в призначенні платежу вказати: повернення надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, прізвище, ім`я, по батькові.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код № НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна ) гривня.
Рішення може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя І.А. Ганкіна