Рішення № 8232155, 22.02.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.02.2010
Номер справи
34/179
Номер документу
8232155
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

22.02.10 р.                     Справа № 34/179                               

Суддя господарського суду Донецької області Кододова О.В.

при секретарі судового засідання Котельніковій Н.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Тигрис”, м. Донецьк,

про стягнення шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у розмірі 7168, 21грн.

Представників сторін:

від позивача – не з’явився

від позивача – не з’явився

СУТЬ СПОРУ:

Заявлено позов Державною екологічною інспекцією в Луганській області, м. Луганськ до Товариства з обмеженою відповідальністю „Тигрис”, м. Донецьк про стягнення шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у розмірі 7168, 21грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в результаті перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства встановлено, що на території, яку використовує підприємство під вантажно-розвантажувальний майданчик, розміщена вугільна продукція та проводяться роботи пов’язані з розвантаженням та навантаженням вугільної маси, що потенційно пов’язано із викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Крім того використання земельної ділянки здійснюється з порушенням вимог земельного законодавства.

Позивач зазначив, що в результаті порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства державі заподіяні збитки на суму 7168,21грн., які розраховані згідно "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу”.

Відповідач у судові засідання не з’явився, відзиву на позовну заяву не надав, про дату та місце судового засідання був належним чином про що свідчить поштове повідомлення №86494 про отримання поштового відправлення, яке була отримана відповідачем 15 лютого 2010року. Крім того згідно листа управління державної реєстрації Донецької міської ради (а.с.30) ТОВ „Тигрис” (код ЄДРПОУ 31771179) значиться у державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе відповідно до ст.75 ГПК України вирішити спір по суті.

За клопотанням позивача справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.          

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив :

24.03.2009р.-06.04.2009р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Луганській області за участю селищного голови Щотівської селищної ради було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю „Тигрис”.

Під час перевірки було встановлено, що використання земельної ділянки, під вантажно-розвантажувальний майданчик, розміщення вугільної маси, будівельні споруди, металобрухт здійснюється підприємством з порушенням вимог земельного законодавства, а саме: скінчився термін дії договору оренди земельних ділянок, межові знаки земельних ділянок відсутні, земельні ділянки фактично зайняті під розміщення вугільної маси в натурі не відповідають тим які надавалися підприємству для ведення робіт згідно договору оренди. Крім того розміщення вугільної маси та роботи пов’язані з розвантаженням навантаженням вугільної маси (неорганізовані джерела викиду) потенційно пов’язані із викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.

Представники ТОВ „Тигрис” участь у проведенні перевірки не приймали. Державною екологічною інспекцію було надіслано на адресу відповідача повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавств, яке отримано представником Таничевою Л.В. 16.03.2009р., про що свідчить поштове повідомлення №163273 (а.с.7) та акт перевірки від 24.03.2009р.-06.04.2009р.

Головним спеціалістом відділу екоконтролю по Свердловському регіону в Луганській області згідно з "Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу” затвердженою постановою кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963 зроблено розрахунок розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ТОВ „Тигрис”.

Згідно наведеного розрахунку розмір відшкодування збитків становить 7168,21грн.

25 травня 2009року Державною екологічною інспекцією в Луганській області на адресу відповідача було надіслано претензію №49 щодо добровільної сплати шкоди за порушення природоохоронного законодавства у розмірі 7168,21грн. Претензію було отримано відповідачем 04.06.2009р. про що мається відмітка на поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 23).

Як вбачається з матеріалів справи 20 лютого 2004 року між Щотівською селищною радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Тигрис» (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки. За умовами укладеного договору Орендодавець на підставі рішення сесії Щотівської селищної ради від 26.12.2003р. передає, а Орендар набуває право на оренду земельної ділянки, яка знаходиться: м. Антрацит, с. Щотове, в районі станції Щотове, площею 0,2116га, згідно з планом землекористування, що надається для розміщення завантажувально-розвантажувального майданчика.

Земельна ділянка надається у користування на умовах оренди терміном на 4 роки.

Зазначена земельна ділянка була передана відповідачу згідно акту приймання-передачі ділянки.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи господарський суд дійшов до висновку, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів здійснює Державна екологічна інспекція та її територіальні органи;

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України №548 від 19.12.06р. (далі Положення) державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції (далі - Держекоінспекція).

З наведених норм законодавства України випливає, що Інспекція є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка підзвітна та підконтрольна в частині здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону земель Держекоінспекції та є її територіальним органом.

Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється ( п. 3 ст. 125 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Згідно з абзацом п'ятнадцятим ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельних ділянок –будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

Договір оренди спірної земельної ділянки було укладено відповідачем із Щотенською селищною радою 20 лютого 2004року строком на чотири роки. Відтак термін дії договору скінчився 20 лютого 2008року.

Будь-яких документів, які б підтверджували права Товариства з обмеженою відповідальністю „Тигрис” користуватися земельною ділянкою площею 1630,кв.м. в матеріалах справи відсутні.

Відповідно ст.35 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Відповідно до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.03-06.042009р. відповідач після закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки від 20.02.2004року самовільно займав земельну ділянку під розміщення вугільної маси, що не відповідає тим умовам, на підставі яких надавалася зазначена земельна ділянка.

Згідно зі ст. 41 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища;.

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

У зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм „"Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу” затвердженою постановою кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, була розрахована сума збитку, яка дорівнює 7168,21грн.

Ця Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - розмір шкоди)

Доказів відшкодування збитків в сумі 7168,21грн., заявлених позивачем до стягнення, відповідачем до матеріалів справи не представлено.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального Кодексу України покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 30, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ до Товариства з обмеженою відповідальністю „Тигрис”, м. Донецьк про стягнення 7168, 21грн., задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Тигрис” (83048, м. Донецьк, вул. Краківська, 2-а, Ід. код 31771179) на балансовий рахунок № 31517921700016 спеціального фонду місцевого бюджету Щотівської селищної ради Антрацитівського району Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач – УДК у Луганській області, МФО 804013, шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства в сумі 7168,21грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Тигрис” (83048, м. Донецьк, вул. Краківська, 2-а, Ід. код 31771179) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 102,00грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Тигрис” (83048, м. Донецьк, вул. Краківська, 2-а, Ід. код 31771179) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

          

Суддя