
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 червня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/1736/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Полтавського обласного військового комісаріату (надалі - відповідач, Полтавський ОВК), у якому просив зобов`язати відповідача подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу, що відповідає тарифному розряду "32", встановленому у додатку №9 до наказу Міністерства оборони України від 1.03.18 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".
Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він проходив війську службу та звільнений з посади "старший штурман 215 авіаційної бази Військово-Повітряних Сил Збройних Сил України" у зв`язку зі скороченням штатів, одержує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 1.01.18 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Полтавським ОВК. Однак, на переконання ОСОБА_1 , при визначенні розміру посадового окладу за прирівняною посадою відповідач безпідставно відніс посаду позивача до тарифного розряду "29", оскільки займана ним на момент звільнення з військової служби посада відноситься до тарифного розряду "32".
2. Позиція відповідача.
27.05.19 судом одержано відзив Полтавського ОВК на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 28-30/. При цьому стверджував про те, що розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії визначено у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" і наказу Міністерства оборони України від 1.03.18 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України".
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.19 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Водночас, як визначено частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ОСОБА_1 наказом начальника Генерального штабу, Головнокомандувача Збройних Сил України від 29.11.05 №522, що реалізований наказом Командира військової частини А2673 від 21.12.05 №15, звільнений з військової служби у званні підполковника з посади старшого штурмана бази у запас у зв`язку зі скороченням штатів /а.с. 32/.
З 10.01.06 позивачу призначено пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.18 №103 Полтавським ОВК 2.08.18 виготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , у якій, з урахуванням наказу Міністра оборони України від 1.03.18 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України", посадовий оклад позивача визначено у розмірі 5780,00 грн, що відповідає 29 тарифному розряду /а.с. 31/.
На підставі цієї довідки пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивача з 1.01.18.
28.02.19 позивач подав до Полтавського ОВК заяву про видачу нової довідки з посадовим окладом у відповідності до тарифного розряду "32" згідно зі схемами в додатку 24 до наказу Міністра оборони України від 1.03.18 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України" та пункту 4 додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.17 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" /а.с. 33/. У заяві посилався на відповідь військової частини А0304 від 28.11.18 вих. №350/106/2/1407, у якій роз`яснено, що статус 215 авіаційної бази відповідає статусу авіаційної бригади, а тому, згідно вимог Додатку 9 до наказу Міноборони від 1.03.18 №90, посаді старшого штурмана 215 авіаційної бази відповідає 32 тарифний розряд /а.с. 17/.
Відповідач листом від 4.03.19 вих. №12/609/фп.71722 повідомив позивача про те, що визначення розміру грошового забезпечення станом на момент проведення перерахунку пенсій проводилося відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.17 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", наказу Міністра оборони України від 1.03.18 року №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" за посадою "старший штурман (бази)" /а.с. 34/. Свою відповідь мотивував посиланням на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 18.02.19 вих. №248/1225, у якому зазначено про правомірність визначення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 29 тарифного розряду /а.с. 36/.
Не погодившись з такою відповіддю суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з частинами першою та другою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9.04.92 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За змістом пунктів 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 за №45 (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.17 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови №704 (у редакції постанови кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
На виконання Постанови №704 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України наказом Міністерства оборони України від 1.03.18 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (надалі - Наказ №90) установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 1 березня 2018 р. окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
У додатку 9 до Наказу №90 "Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України бригади (усіх найменувань)" визначено, що посада старшого штурмана відноситься до 32 тарифного розряду.
Водночас, у додатку 24 до Наказу №90 "Схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" визначено, що посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294, у розмірі 1170 - 1189,99 грн відноситься до 29 тарифного розряду.
При цьому, пунктами 1 та 2 Примітки до додатку 24 визначено, що ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Системно проаналізувавши наведені вище положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позивач набув право на проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 1 січня 2018 року.
Підставою для проведення такого перерахунку є довідка роботодавця чи його правонаступника про розмір грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.
Позивач звільнений з військової служби з 21.12.05 з посади "старший штурман (бази)", що відповідач не заперечує.
При визначенні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.01.18 відповідач виходив з того, що у додатках 1-22 до Наказу №90 відсутня посада, яку позивач обіймав на момент звільнення з військової служби. На цій підставі відповідач вважав за необхідне застосувати при визначенні посадового окладу Бившева П.О. положення додатку 24 до згаданого наказу Міноборони, яким встановлені співвідношення посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби до 1.03.18, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України. А оскільки пенсія позивача до 1.03.18 обчислювалась виходячи з посадового окладу у розмірі 1170,00 грн, відповідач визначив посадовий оклад ОСОБА_1 за 29 тарифним розрядом.
Натомість, позивач переконаний, що посада "старший штурман (бази)", з якої він звільнений з військової служби у 2005 році, є рівнозначною (відповідною чи аналогічною) посаді старшого штурмана бригади. А тому, його посадовий оклад для перерахунку пенсії мав бути визначений згідно додатку 9 до Наказу №90 за посадою старшого штурмана, що відповідає 32 тарифному розряду.
При вирішенні даного спору суд виходить з того, що відповідачем не заперечується факт проходження позивачем військової служби у складі 215 авіаційної бази Військово-Повітряних Сил Збройних Сил України та звільнення зі служби з посади старшого штурмана.
Крім того, суд зауважує, що позивач звільнений з військової служби за скороченням штатів у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, про що прямо зазначено у наказі Командира військової частини А2673 від 21.12.05 №15 /а.с. 32/.
За змістом листа військової частини А0304 від 28.11.18 вих. №350/106/2/1407 статус 215 авіаційної бази відповідає статусу авіаційної бригади /а.с. 17/.
У листі від 2.01.19 вих. №350/106/2/2 Командир військової частини А0304 додаткового роз`яснив Полтавському ОВК, що командиру авіаційної бригади підпорядковані такі основні підрозділи: льотна складова, складова тилового забезпечення, складова зв`язку та радіотехнічного забезпечення. Командиру 215 авіаційної бази безпосередньо були підпорядковані: складова тилового забезпечення, а також складова зв`язку та радіотехнічного забезпечення. Крім того, Директивою Міністерства оборони України від 1.11.01 №Д-115/1/Х370 була підпорядкована льотна складова у складі важкого бомбардувального авіаційного полку. Таким чином, бойовий склад 215 авіаційної бази відповідав складу авіаційної бригади /а.с. 35/.
Суд зазначає, що вказаний лист надійшов до Полтавського ОВК 14.01.19 та зареєстрований за вх. №177, однак не був врахований відповідачем під час розгляду звернення ОСОБА_1 від 28.02.19.
Схему тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України бригади (усіх найменувань) визначено у додатку 9 до Наказу №90.
Так, згідно з цим додатком посаді старшого штурмана відповідає 32 тарифний розряд.
Суд акцентує увагу на тому, що передбачена додатком 24 до Наказу №90 Схема співвідношення посадових окладів застосовується виключно у разі неможливості їх визначення за схемами, наведеними у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, про що прямо зазначено у примітці до додатку 24 (пункт 1).
А оскільки займану позивачем на момент звільнення з військової служби посаду можливо прирівняти до посади старшого штурмана бригади, що наведена у додатку 9 до Наказу №90, суд дійшов висновку, що посадовий оклад ОСОБА_1 має визначатись за типовою посадою "старший штурман", передбаченою у додатку 9, виходячи з 32 тарифного розряду.
Стосовно посилань відповідача на лист Департаменту фінансів Міноборони від 18.02.19 вих. №248/1225, яким повідомлено про правильність визначення посадового окладу Бившева П.О. за 29 тарифним розрядом, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів надання Полтавським ОВК Департаменту фінансів Міноборони особової справи позивача чи інших документів, на підставі яких було проведено відповідні обчислення. Так само, згадана відповідь не містить посилання на досліджені Департаментом фінансів Міноборони документи під час її складення.
З урахуванням наведеного та беручи до уваги те, що особою, відповідальною за складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є саме Полтавський ОВК, суд відхиляє посилання відповідача на згаданий лист Департаменту фінансів Міноборони як безпідставні.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Водночас відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач у ході розгляду справи не спростував доводи позивача наданими письмовими поясненнями та доказами.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією від 16.05.19 №20_12 /а.с. 3/. Вказану суму судового збору зараховано до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджено випискою /а.с. 4/.
Відповідач доказів понесення судових витрат до суду не надав.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, сплачений ОСОБА_1 судовий збір за звернення до суду з цим позовом належить компенсувати позивачу шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського ОВК.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов`язати Полтавський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07851296; вул. Шевченка, 78а, м. Полтава, Полтавська область, 36039) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ), що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу, що відповідає 32 тарифному розряду, визначеному у додатку №9 до наказу Міністерства оборони України від 1.03.18 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07851296; вул. Шевченка, 78а, м. Полтава, Полтавська область, 36039) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судові витрати у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба